Jump to content
Sign in to follow this  
eca2424

Windows 10 1709 16299.214 Ecapro Edit | şubat 2018 | Esd | Uefi

Recommended Posts

Ellerine saglik

Edited by bozart

ben-adembaba, 7 saat önce yazdı:

x86 yada x64 mü nedir yazsanız.Ona göre indireceğim çünkü.
eski leptop var  x64  kaldırmıyor

Aciklama da belirtmiş zaten. .

Sadece Windows 10 Pro 64 Bit sürümünü kullandım

lord_figo18, 19.11.2017 - 20:52 yazdı:

inşallah kokteyl yüzünden performansta sıkıntılar yaratmaz teşekkürler 

... Güle güle kullanın.

Edited by eca2424
  • Like 1

Başta belirtmiş kendime hazırladığım windowsu paylaşıyorum diye bu durumda şu niye yok bu niye böyle diye yazmak yanlış olur. 

UEFI Kurulum yaptım. Hiçbir sorun ile karşılaşmadım.

Bilgisayar adı girmeme rağmen ECAPRO olarak kaydetti. Ben daha sonra değiştirdim.

Mağaza uygulamaları, Defender, OneDrive, Edge yi sevemediğim için bence 10 numara bir sistem olmuş.

Kaldırılan ve kapatılan uygulamalar bence yerinde olmuş.

Karadurak arkadaşımızın office 2010 litesini kurdum.

Hizmetlerden Windows Update yide devre dışı bıraktım.

Eline sağlık, Emeğine sağlık.

ALTERNATİF LİNKLER 
BilGi:Silinmeye ve server yoğunluğuna karşı eklenmiştir! Esenlikle Kalınız. :)

Windows 10 1709 16299.64 Ecapro Edition | Kasım 2017 | Uefi | Esd
Windows.10.ECAPro.x64.iso 2,20 GB

Alıntı

Please login or register to see this link.

• Like 3
  • Thanks 1

Performansı büyük ölçüde etkileyen,listede adı geçen hizmetlerin deaktif edilmesi kurulum sonunda beklenilen hız ve kararlılık gözle görülür şekilde etkili olacağından kullanıcıyada kolaylık sağlayacak sistem olduğu kanaatindeyim kurumsal bağlamda olmadada kişisel,ev ve normal kullanıcılar için düşünmeden kurulabilecek potansiyele sahip görünmekte emeğinize sağlık.:) 

Arada soruyorlar abi windows10 varmı?> diye bunu çekip arşive alayım bari.msdn iso'lar yoruyor ihtiyarı artık.:)

Sistemin resimlerini tek elde topladım .gif olarak konuya ekleyebilirsiniz.

Spoiler

LOXolV.gif

Edited by forjest
  • Like 2

sistem süper olmuş. gayet stabil çalışıyor. tam da istemediğim şeyleri çıkarmış arkadaş. eline sağlık.

keyfoagam, 15 saat önce yazdı:

uefi kurulum yapılamıyormu? boot failure hatası veriyor.

Uefide sıkıntı yok. tekrar kurmayı deneyin.

NAMIKABI, 9 saat önce yazdı:

UEFI Kurulum yaptım. Hiçbir sorun ile karşılaşmadım.

Bilgisayar adı girmeme rağmen ECAPRO olarak kaydetti. Ben daha sonra değiştirdim.

Mağaza uygulamaları, Defender, OneDrive, Edge yi sevemediğim için bence 10 numara bir sistem olmuş.

Kaldırılan ve kapatılan uygulamalar bence yerinde olmuş.

Karadurak arkadaşımızın office 2010 litesini kurdum.

Hizmetlerden Windows Update yide devre dışı bıraktım.

Eline sağlık, Emeğine sağlık.

nadir3391, 2 saat önce yazdı:

sistem süper olmuş. gayet stabil çalışıyor. tam da istemediğim şeyleri çıkarmış arkadaş. eline sağlık.

Teşekkürler. Güle güle kullanın.

• Sad 1

bir turlu indiremedim,yandex  usca cıkıyor, alternatif link giriyorum 10 tane anlamadıgım site cıkıyor,tıklıyorum reklam üstüne reklam bir baloon cıkıyor

yahu daha kolay bir link yokmu * turbo yada baska bir site * bana zulum geldi indirmesi

Edited by akincaglar

mehsar, 1 saat önce yazdı:

ındırme lımıtı doldu dıyor ne yapmalıyım

akincaglar, 24 dakika önce yazdı:

bir turlu indiremedim,yandex  usca cıkıyor, alternatif link giriyorum 10 tane anlamadıgım site cıkıyor,tıklıyorum reklam üstüne reklam bir baloon cıkıyor

yahu daha kolay bir link yokmu * turbo yada baska bir site * bana zulum geldi indirmesi

yandex ten bir hesap açın ve hesaba kaydedin, son sürat indirirsiniz daha sonra...

Az önce indirdim ama henüz kurmadım 5 gibi falan kurulumu yapacağım umarım stabil çalışır güzel çalışmaya benziyor ama merak ettiğim konu ise benim anakartta bios ta win10 lisansı var otomatik etkinleştiriyo kurduğumda bu iso dada otomatik aktivasyon var demişsiniz sıkıntı olmasın sonra bana ?

kardeş bu çalışman için teşekkürler öncelikle.bir sorum olcaktı.bilgisayarım bölümündeki kılasörleri nasıl aktif ederiz.

Emeğine sağlık bende orjinal windowsta bu özellikleri powershell kod atarak devre dışı bırakmıştım. Bunu kursam avantajım olurmu? teşekkürler..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• By Senkron2
      Please login or register to see this link.  Please login or register to see this link.  tarafından Genel Bilgi:
      Program sürümü: 1809.17763.1075
      Kod Adı: Redstone 5
      Mimar: 64bit
      Boyut: 2.32gb (ESD)
      Sistemi modifiye eden yapımcı: Oprekin
      Dil: İngilizce (Farklı diller yüklenebiliyor)
      Not: Sadece ileri düzey kullanıcılar için!
      Taze temiz kurulum için önerilir

Yüklü Gelenler:
      Microsoft .NET Framework 3.5
      Microsoft .NET Framework 4.8
      StartIsBack
      Silinen Özellikler:
      Tüm windows bloatware uygulamaları
      Windows güvenlik duvarı (GUI)
      Windows defans
      Windows güncelleme
      Windows yedekleme
      Cortona
      diğer şeyler…
      Aktif Bileşenler:
      IE11
      WMP
      Paint
      Fotoğraf görüntüleyici
      Uzak masaüstü bağlantısı
      Windows PowerShell
      Direct Play
      Hızlandırma ve yapılan ayarlar:
      Windows update var fakat kapalı gelmektedir.(Açılabilir)
      Arama arayüzü kapalıdır
      Başlat Menüsü
      Ekle Yönetici Olarak Çalıştır Bağlam Menüsü
      Ekle CMD'yi Burada Aç Bağlam Menüsü Ekle Sahip Olun
      ve daha fazlasını yapın Kayıt Defteri Düzenlemeleri
      Lütfen dikkat
      Bu windows modifikasyonu sadece ileri düzey kullanıcılar için, tüm özelliklerin burada olmasını beklemeyin veya işlev normal olarak çalışacaktır, “LITE” in ne anlama geldiğini bilmelisiniz . İndirme linki:
      Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link. Please login or register to see this link.
      Çalışma OPREKIN isimli arkadaşa aittir. İlgili kaynak : Please login or register to see this link.
      NOT : İçeriğinde mağaza ve mağaza bileşenleri yoktur indirmek isteyenler bunu bilerek indirebilir. Sistem ingilizcedir fakat yüklediğim resimlerdeki gibi Türkçe hale getirebilirsiniz. (Sadece işten anlayanların indirmesini rica ederim hiç windows kurmamış veya ileri düzey bilgisi olmayanlar lütfen kurmasın birçok kısmı ile uğraşmak zorunda kalırlar çünkü sistem hem yabancı dille kuruluyor hemde birçok bileşeni silinmiş durumdadır)

Windows içerisinde çalışan aktif hizmetlerde inject, keylogger vs takip ve kopyalama ilişiği olan bileşenlere rastlanmamıştır. Performansı muazzam derecede iyidir herkese iyi günler dilerim.

• By dlebook
      h264, yuv420p, 1920x720 |ENGLISH, aac, 48000 Hz, 2 channels| 0h 57 mn | 513 MB
      Created by: Marco CATANOSSI
      Become Expert in Process Validation techniques for quality & risk management, process control, six sigma, ISO 9001, etc.

What you'll learn
      Understand and apply the state of the art technique on process validation.
      Understand when it is necessary, convenient or just an option, to validate a process.
      Create a User Requirement Document.
      Create a Master Validation Plan.
      Create a Validation Protocol.
      Perform the Equipment Qualification.
      Perform the Istallation Qualification.
      Performe the Operational and Performance Qualification.
      Know when and how to use the retrospective validation.
      Know when re-validate a process.
      Better understand the requirements of ISO 9001 or Six Sigma with respect to process validation or process control.
      Be employed in positions of responsibilities in companies with processes that need validation.
      Be employed in positions of responsibilities in companies with mass production.
      Be employed in positions of responsibilities in companies working in regulated fields like aerospace, automotive, pharmaceutical, food, and medical industries.
      Requirements
      Know what a Gaussian distribution is.
      No particular knoledge, but passion to learn. The course is for beginners.
      Description
      Process Validation is the most widely used technique in order to guarantee that a process yields the desired outcome over time.
      It can be applied to virtually any types of processes, both manufacturing and service processes, and it is often required by international standards (like ISO 9001), and by applicable legislation, like in the medical devices or pharmaceutical field, automotive, food, aerospace, and so on.
      Whatever the field, its application can be summarized in few basic steps and tools, whose comprehension enable you to perform almost every Process Validation required in the industry.
      In this course, I will guide you through these principles and techniques with plain words and clear examples, so that at the end of the learning experience, you will be able to understand and apply these principles to your field of interest.
      This knowledge is valuable both to managers and engineers involved in production processes, quality management, six sigma, and in general in any activity which required that a process yields specific outcomes over time in a reliable way.
      Therefore... let us get started!
      Who this course is for:
      Managers in production industries
      Quality Assurance or Quality Control professionals
      Quality Engineers
      Production Engineers
      Entrepreneurs
      Process Engineers
      Consultants
      Managers and Engineers working in aerospace, automotive, pharmaceutical, food, and medical industries
      Regulatory Affairs managers and engineers
      Professional engaged in ISO 9001 or Six Sigma
      Students and people who want to develop their career in one or more of the fields above

Buy Premium From My Links To Get Resumable Support,Max Speed & Support Me
      [b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/c78a7E43aadEFb38/xfcbm.Process.Validation.101.in.ISO.9001QualityRisk.Management.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/9cf132eab01ed4a1b3e4de4f63d57ab6/xfcbm.Process.Validation.101.in.ISO.9001QualityRisk.Management.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/22996608A9A4735/xfcbm.Process.Validation.101.in.ISO.9001QualityRisk.Management.rar

• By dlebook
      h264, yuv420p, 1920x720 |ENGLISH, aac, 48000 Hz, 2 channels| 4h 49 mn | 4.33 GB
      Created by: Dr. Kamran Moosa
      Practical course on ISO 9001:2015 QMS Implementation and Auditing covering insight of successful cases and experiences

What you'll learn
      Learn what the new requirements are and how to interpret them
      find out ways to implement the new changes practically
      identify which management tools to use in the new requirements
      draw the transition roadmap for the 2015 version
      effectively audit the new requirement if you are a 1st, 2nd or 3rd party auditor
      Requirements
      General familiarity with ISO 9000 Quality Systems
      Description
      Course Overview
      Number of Sections: 19
      Number of Video Lectures: 40
      Number of Quizzes : 14
      Number of Additional Resources: 17 Videos and 3 supporting documents
      Lectures Duration : 5 Hours
      Course Approach : Critical analysis, practical examples and experiential sharing
      Suitable for
      Quality Managers and Professionals from service and manufacturing sectors
      Internal and External Quality Assurance Auditors
      Management Consultants, Trainers and Educators providing ISO 9001 training and support to organizations
      A powerful course which also lays the conceptual foundation of QMS
      ISO 9001:2015 has been upgraded with a number of new elements to move companies to a higher level of excellence. The course provides an in-depth coverage of the revised requirements of ISO 9001:2015 version with strong conceptual understanding. It will also provide practical guidelines on how to implement and audit the new requirements. The course will prepare you to understand and implement the transition smoothly and effectively. It will cover practical examples, critical analysis and success factors, and how to overcome the potential hurdles and difficulties in implementation.
      Who this course is for:
      Managers and professionals working in the Quality Departments or other departments where ISO 9001 is being implemented
      1st, 2nd or 3rd party Quality System Auditors
      Management consultants
      Trainers and educators involved in training organizations and universities

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/0e3695b85191095D/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part1.rar https://uploadgig.com/file/download/2ac2f12f91a3a3a0/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part2.rar https://uploadgig.com/file/download/ae435c5B4a41011E/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part3.rar https://uploadgig.com/file/download/75d2f79a35f61055/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part4.rar https://uploadgig.com/file/download/6c93d2915eDA5b57/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part5.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/8a7af8cebe50370ab4e42c3f0092b780/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part1.rar https://rapidgator.net/file/c81d8e1fd9e1906baebb4e6e17919b2d/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part2.rar https://rapidgator.net/file/d18824309918c0b4e17f61856bb8351c/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part3.rar https://rapidgator.net/file/35f439b78901f9bc8c751094ad6b88c9/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part4.rar https://rapidgator.net/file/ecc456f9180cb24c153d7aaa741dee99/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part5.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/1F718128E1D2969/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part1.rar http://nitroflare.com/view/52813598E8A5B7A/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part2.rar http://nitroflare.com/view/438DFD44A1FC8CF/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part3.rar http://nitroflare.com/view/DECD1B2057651F9/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part4.rar http://nitroflare.com/view/F4B844040FDEEE1/2mqrx.ISO.90012015.QMS.Implementation.and.Auditing.Practices.part5.rar

• By dlebook
      h264, yuv420p, 1920x720 |ENGLISH, aac, 44100 Hz, 2 channels| 1h 39 mn | 527.82 MB
      Created by: Antonio Miguel
      Learn how to make better decisions in the increasingly uncertain business environment

What you'll learn
      Have a framework for the management of enterprise risk
      Understand how risk management can be used to support organisations in achieving their objectives
      Have the skills to effectively assess risk and to select appropriate risk treatment
      Understand the benefits of risk management and its relationship with governance, social responsibility, sustainability, and organizational prosperity
      Requirements
      No previous risk management experience needed.
      Have a computer and an internet connection
      Description
      Enterprise Risk Management (ERM) provides a framework for organizations to deal with and to react to uncertainty. By identifying and proactively addressing risks and opportunities, business enterprises protect and create value for their stakeholders, including owners, employees, customers, regulators, and society overall.
      This is a practical introductory course in Enterprise Risk Management (ERM) and ISO 31000, the global risk management standard. It uses real life practical examples to bring to life the way risk management works in practice. Students will learn risk management tools and techniques They can immediately apply at work.
      The course is divided in four parts:
      Part 1 - Introduction to Risk Management
      Part 2 - Overview of Risk Management Standards
      Part 3 - ISO 31000 and Risk Management Processes
      Part 4 - Risk Culture
      Each part includes exercises and/or case studies for a deeper and more effective understanding of the processes, tolls and techniques explained, as well as a simple quiz test to check your understanding of the subjects. All the slides are supplied as PDF documents.
      In total, the course has 21 lectures, 4 quiz tests, 8 technical and managerial support documents, and 3 case studies. Also, there are several exercises to be done by the student in each section.
      At the end of the course you will be awarded a certificate of completion granting 14 PDUs for PMI certification purposes.
      If students want to apply to the International Certificate in Risk Management of the Institute of Risk Management, this course will be a valuable leverage.
      Who should attend this course? Let me help you:
      Are you a manager, a supervisor, a project manager, or a team leader concerned with making decisions taking into account the risks involved?
      Are you an auditor, a safety practitioner, a risk practitioner or an insurance manager?
      Are you a student of management or IT sensitive to the risks involved in decision making?
      If you answered Yes to any of the above categories, this course is for you.
      If you have any questions, please send an email to: [emailprotected] I will answer you back in a short time.
      Who this course is for:
      Chief executives and heads of departments who require a better understanding of risk management and the role it should play within their organizations.
      Managers who are responsible for managing risk and/or embedding effective systems of corporate governance.
      Insurance managers, brokers, safety practitioners, auditors, project managers, accountants, solicitors and consultants who are increasingly finding risk management is forming part of their remit or are expected to have a broad understanding of the subject.
      Practitioners who require a refresher on recent developments in risk management.

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/91060Df8f93f8b12/iemgi.Enterprise.Risk.Management.and.ISO.31000.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/94cc03befd4b351af3a3a108f9e015c1/iemgi.Enterprise.Risk.Management.and.ISO.31000.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/6A2863C494F8A01/iemgi.Enterprise.Risk.Management.and.ISO.31000.rar

• By nous
      Adobe Reader DC 2020.006.20042  (Güncelleme 24.03.2020)
      Yönetici olarak Çalıştırın. "Kurulum Tamamlandı!" uyarısı çıkana kadar bekleyin. MD5: 27D84309184C28617DEE22326166003E

(112,16 Mb)

==================================================================================================

Adobe Reader XI 11.0.22 (Güncelleme 23.08.2017)

Yönetici olarak Çalıştırın. "Kurulum Tamamlandı!" uyarısı çıkana kadar bekleyin.
      MD5: 126581DA72728EED37B480D5881A5C52

(59.06 Mb)

Please login or register to see this link. Please login or register to see this link.  

==============================================================================================

Adobe Reader 9.4.7 Lite TR

MD5: 6EC7A6B987347428BF00EE09BC575C69

(22.2 Mb)

http://www.mediafire.com/download/0aaqfl47kaynea9 Please login or register to see this link.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...