Jump to content

harddisk ile ilgili bir problem...

agniyama31

Recommended Posts

makinama sizin tnc-tr xp işletim sistemini yukledim fakat şuan şoyle bir sorunum var benim C bölümü 20gb olarak ayırdım fakat tüm kurulan dosyaların toplamı 5.78gb olarak gözüküyor ama 7.8gb lık kullanım gözüküyor aradaki 2gb lık kaybı bir türlü bulamadım bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim...

sistemde backup kullanmıyorum ama galiba format gerekicek arkadaşın dediği gibi saolun ilginiz için...

"Bilgisayarım"da gözüken boş-dolu alanın dizinde gözükenden farklı olmasından başka her hangi bir sorununuz yoksa, biçimleme yapmanıza bence gerek yok...

Sistemin kurulu olduğu bölümde boş alan (free space) temizliği yatırırsanız fark ortadan kalkar.

Bunun için disk silici bir yazılımın boş alan silme özelliğinden yararlanabilirsiniz; örneğin, "jv16" bunun için yeterlidir; bunun dışında kayıt defteri temizliği de içinde olmak üzere daha pek çok işlem için son derece etkin bir yazılımdır.

(Menüde "Disk Wiper"i tıklayıp, "ADD" düğmesine basarak ilgili bölümü şeçin ve "Start" düğmesi ile de işlemi başlatın. "Settings" sekmesinde "Wipe only free space" varsayılan olarak seçilidir; değiştirmeyin. Bölümünüz 20 GB'lık olduğuna göre işlem 40-50 dakika sürer)

makinama sizin tnc-tr xp işletim sistemini yukledim fakat şuan şoyle bir sorunum var benim C bölümü 20gb olarak ayırdım fakat tüm kurulan dosyaların toplamı 5.78gb olarak gözüküyor ama 7.8gb lık kullanım gözüküyor aradaki 2gb lık kaybı bir türlü bulamadım bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim...

------------------------------

makinayı görmeden bişey diyemeyiz genelde, ama bişiler söylemeye çalışayım size, Bakın siz C 20 gb alanm var diyonuz ama 5,78 i gözüküyo 7,8 gözükmesi lazım galiba o aradaki 2 gb lik var D ye atmış olmayasını C yerine (yerel disk D ) buraya bakın...

tşk

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...