Jump to content

Eski Pc 'de Full Hd Film Izlemek Için Işletim Sistemi.

kacaksevgilim
 Share

Recommended Posts

Merhabalar.

Bir abimize ait elimde 2.4 ghz hızında çalışan P4 , on board sis ekran kartlı ve 1 gb ram'li makine  var.

Led TV'ye bağlı olarak kullanacak ,Youtube'dan 1080P video ve film izlemek istiyor.XP kurdum bırak full hd'yi 720p'de bile takıldı.Sanırım tarayıcılarda ağır geliyor.

Sizce bir takviye yapılmadan 1080p izlemek mümkün mü cihazda?

Yada ekran kartı takviye yapsam iş görür mü? teşekkürler

kacaksevgilim, 28 dakika önce yazdı:

Merhabalar.

Bir abimize ait elimde 2.4 ghz hızında çalışan P4 , on board sis ekran kartlı ve 1 gb ram'li makine  var.

Led TV'ye bağlı olarak kullanacak ,Youtube'dan 1080P video ve film izlemek istiyor.XP kurdum bırak full hd'yi 720p'de bile takıldı.Sanırım tarayıcılarda ağır geliyor.

Sizce bir takviye yapılmadan 1080p izlemek mümkün mü cihazda?

Yada ekran kartı takviye yapsam iş görür mü? teşekkürler

O donanımla linux gibi çok hafif sistem bile kursanız 1080p video izleyemezsiniz sürekli donar ve kasar işlemci ve ram yetersiz muhtemelen ekran akrtıda yetersiz 1080p kalitede bir video açabilmek için ortalamanın üstünde bir işlemciye en az 2 gb ddr3 rame(3 tavsiye edilir) en az 1 gb ekran kartı (2 gb tavsiye edilir) gerekiyor ki teknik olarak sizde bunların hiçbiri yok.480pyi açabilirseniz o pcde şükretmeniz lazım benzer özellikteki pcde 360p video bile zor açılıyor çünkü.

• Like 1

Çok hafif sistemler ile mümkün olabilir ancak yinede,harici bir ekran kartı kesin şart en az 256mb bile işi çözer 720/1080P hd görüntülemesi için kendimde 256mb ekran kartı kullanıyorum videolarda sorun yaşamadım hiç.yok ekran kartı olmasın deniyorsa o zaman,Mainboard'a entegre görüntü chipset'inin (işletim sistemi ve donanım yapısının düşük olmasının yanısıra) ısındığınıda varsayarsak eğer,belki 2.bir soğutucu fan takviyeside şişme ve ısınmaların önüne geçebilir.+ olarak bilgisayar genel temizliği kasa,powersupply,anakart fanlar,ram ve ekrankartı slot ve havalandırma kanalları,işlemci termik macun yenilemeleri vs.performans,ısı ve şişmelerde etkin rol üstlenmekte.

Hafif sistemlerden bir kaç link vereyim. :)

Hafif hızlı donanımı neredeyse hiç kullanmayan sistemler kolay gelsin. 

Neden bu sistemler? Açık kaynak,kurulum sonrası tarayıcı,uygulama ve temel bileşenlerin yüklü gelmesi,özelliklede çok eski pclerde tercih edilmesi ve kullanılması.

LinuxSistemler:  Arch tabanlı | 32bit (Debian) veya  İlave olarak yine hafiflik olarak (Mate,Xfce,Lxde) masaüstüne sahip sistemlerde denenebilir. Bu sistemlerde oldukça hızlı ve akıcıdır!  | | |  |

Please register to see this content.
,indirilen ISO dosyasını bildiğimiz klasik yöntemler ile yazdırma işlemi diğer sistemlerdeki gibi,aynı şekilde yapılabilmekte.

majaro bu konuda zengin ve taban olarak arch sistem e göre tam su olur diyemeyiz ama bir cok sistem deneme yanilma ile performans i degerlendirilir 

kullanici egerki linux kullanmiyorsa biraz zorlanabilir dert yanabilir ama xp den kat kat performans veren sistemler var :) önemli olan denemek bulmak

• Like 1