Jump to content
TNC-TR
karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 2018 V2.1 (01.01.2018)

Recommended Posts

İşlemci ve ram e bakılırsa özellikler düşük   Normalde 10tools .wim dosyasını mount etmesi lazım fakat yükleyemiyor.  Bu hayatı bende bazı PC’lerde aldım ama baya eski PC’lerde :) fakat Windows kurulumunda herhangi bir sıkıntı olmaz 

karadurak ustam bu güncelleme gerçekten harika olmuş gayet saçık ve saf muhteşem  denendi tüm focsiyonlar aktif uefi kurulumu yaptın gayet güzel

• Like 1

keyfoagam, 11.12.2017 - 14:25 yazdı:

Merhaba hocam bi  soru sorsam acaba bu winpe sistemi flashı 2 ye bölüp birinci bölümü fat32 yapıp winpe oraya koysak 2. bölümü ise ntfs yapsak boyut sıkıntısı nedeniyle yüklenemeyen windows iso yada wim için nasıl olur bunu botice ile nasıl yapabiliriz?

ben aynen boyle yaptım, fat32ye 1496 mb yer ayırıp km doyalarını manuel olarak kopyaladım

ntfs bolumune de _win klasorunu olusturup wim ve iso dosylarını kopyaladım, boylece hem 4 gb sorunu olmaz hemde ntfs oldugu ıcın flashı vırüslere karsı kilitleyebilirsiniz

fat32 bolumunde 524 kblık boş yer kalmıştı, aynı boyutta bı resım attımkı bölüm full dolu olsun ve virüs de bu bolume bulaşmasın, fat32 bolumunde yenı klasör bile oluşturamıyorum :)

Edited by ozanaus
  • Like 1
  • Thanks 1

goldfather1, 31 dakika önce yazdı:

hocam bunu ntfs yapsak komple olmuyor mu

ben komple ntfs kullanıyorum ama farklı pclerde UEFİ bölümü için NTFS yi kabul etmiyor yani sorunsuz olmasını istiyorsanız  fat32 olarak biçimlendirmelisiniz. Ya da @ozanaus un yaptıgı gibi 2 ye ayırıp gerekli bölümü NTFS yapabilirsiniz.

• Like 1

lediod, 5 saat önce yazdı:

hocam full 64 bit sürümde ekran görüntüsündeki gibi neden uygulamalar tam olarak çıkmıyor ?

20171211_162610.jpg

Zannedersem grub4dos ile ISO olarak boot etmişsin multiboota eklemek istiyorsan ISO içeriği ni  flasha çıkar kodunu da bootmgr yolunu göster tüm fonksiyonlarını görürsün

• Like 1

goldfather1, 3 saat önce yazdı:

eyvallah hocam önceki versiyonda ntfs idi sorun çıkmamışdı...elveda multiboot

Fat32 formatında çalışan multibootta var niye elveda olsun multiboot candır. :D

Please login or register to see this link.

Edited by BOMBOM07

serhat100, 14 saat önce yazdı:

Zannedersem grub4dos ile ISO olarak boot etmişsin multiboota eklemek istiyorsan ISO içeriği ni  flasha çıkar kodunu da bootmgr yolunu göster tüm fonksiyonlarını görürsün

@serhat100 dediğiniz gibi yaptım bootmgr yolunu da gösterdim. fakat ne grub2 de ne de grub4dos da açılmadı.

Screenshot_1.jpg.2eabd6bc12fc6a3527c048d1d7ed6a18.jpg

ozanaus, 11.12.2017 - 17:13 yazdı:

ben aynen boyle yaptım, fat32ye 1496 mb yer ayırıp km doyalarını manuel olarak kopyaladım

ntfs bolumune de _win klasorunu olusturup wim ve iso dosylarını kopyaladım, boylece hem 4 gb sorunu olmaz hemde ntfs oldugu ıcın flashı vırüslere karsı kilitleyebilirsiniz

fat32 bolumunde 524 kblık boş yer kalmıştı, aynı boyutta bı resım attımkı bölüm full dolu olsun ve virüs de bu bolume bulaşmasın, fat32 bolumunde yenı klasör bile oluşturamıyorum :)

@ozanaus hocam sizin yaptığınız gibi hazırladım. uefi kısım da açılıyor ama legacy kısım açılmıyor. flash diskin ntfs kısmına ayar filan mı yapmamız gerekir ? 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

• Like 1

NTFS bölümünü bluelife multibootu ile ayarladım

F sürücüsünü önce NTFS olarak biçimlendirin

sonra

MB_USB programını çalıştırın, hedef sürücüden 27 gblık kısmı (F Sürücüsü) seçin

''seçili sürücüyü biçimlendir'' işaretini kaldırın

sonra başlata tıklayın

sonra E sürücüsündeki _win klasörünü kopyalıp F sürücüsüne atın, içine ilgili iso ve wim dosyalarını atın

sonra isterseniz bluelife arkadasın programıyla hazırladıgınız multiboot isolarını atın

5a2fa86e6673b_EkranAlnts.thumb.JPG.18634f70298e49fb98583eb048be56e8.JPG

NTFS bölümü bluelifen yöntemiyle hazırladım

herşey var

FAT32 için bu bölüme _wim klasoru de attım ve içinde wi7-10 iso ve wimleri var

uefi ve  legacy sorunsuz çalışıyor.

bu da km10 pe için grupdos kodu

title 2> Win10 UEFI MultiPE
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /kmpe/bootmgr || rootnoverify (hd0) && chainloader +1 && boot
map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook
find --set-root --devices=h /kmpe/bootmgr
chainloader /kmpe/bootmgr

Edited by ozanaus
  • Like 2
  • Thanks 1

ozanaus, 3 saat önce yazdı:

NTFS bölümünü bluelife multibootu ile ayarladım

F sürücüsünü önce NTFS olarak biçimlendirin

sonra

MB_USB programını çalıştırın, hedef sürücüden 27 gblık kısmı (F Sürücüsü) seçin

''seçili sürücüyü biçimlendir'' işaretini kaldırın

sonra başlata tıklayın

sonra E sürücüsündeki _win klasörünü kopyalıp F sürücüsüne atın, içine ilgili iso ve wim dosyalarını atın

sonra isterseniz bluelife arkadasın programıyla hazırladıgınız multiboot isolarını atın

NTFS bölümü bluelifen yöntemiyle hazırladım

herşey var

FAT32 için bu bölüme _wim klasoru de attım ve içinde wi7-10 iso ve wimleri var

uefi ve  legacy sorunsuz çalışıyor.

Tarifin için teşekkürler.  USB multiboot kullanıyorum ama tam anlayamadım. 

USByi  2 parta mı ayıracağız ?

EDIT: yukarıda 2 parta ayrıldığı yazıyormuş.

Edited by hornet512

MB_USB ile "seçili sürücüyü biçimlendir"  kaldırırsam usb, bootable olmuyor, biçimlendirirsem biçimlendirmede her iki kısmı yok ediyor  :aglaa:

keyfoagam, 11.12.2017 - 14:50 yazdı:

ok

recovery versiyonu upload ettim. İndirip acronis ile recovery yapabilirsiniz. flashı 2 bölüme ayırır. EFI(FAT32) DATA(NTFS) olarak

Please login or register to see this link.

• Like 3
  • Thanks 1

keyfoagam, 5 saat önce yazdı:

Teşekkürler hocam. Multiboot çalışmanızda yakın bir tarihte gelirmi acaba?

Bu çalışma aslında bir multiboottur, grub mantığıyla çalıştığı için menu.lst eklenerek ya da bcd düzenlemesi yapılarak istenilen işletim sistemi ya da bootable herhangi bir sistem başlatılabilir. Tabi konuya biraz hakim olmak gerekir. Menü.lst nasıl eklenir, grub başlatma kodları nelerdir, bcd dosyası nasıl düzenlenir? Gibi konular bilinirse istediğiniz gibi bir AIO hazırlamak daha kolay olur. Şahsen ben bu sistemi kendi multibootuma ekledim, gayette güzel çalışıyor. Multiboota eklemek isteyenler iso olarak değil isonun içindeki klasörleri usb anadizinine atıp gerekli düzenlemeleri yaparak sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. 

• Like 2

keyfoagam, 4 saat önce yazdı:

Teşekkürler hocam. Multiboot çalışmanızda yakın bir tarihte gelirmi acaba?

Lite versiyon için çalışmlara başlamadım henüz o yüzden söz veremem. inşallah diyelim

karadurak eline emeğine sağlık teşekkür ediyorum.Çalışmanı kurdum  gayet güzel .swm dosylarımda çalışıyor. Ben de şöyle bir sorun oldu. İnternete bağlanmıyor. wireless ten internete bağlanmıyor. Çalışmalarını takip ediyorum.

erdal1555, 13 dakika önce yazdı:

karadurak eline emeğine sağlık teşekkür ediyorum.Çalışmanı kurdum  gayet güzel .swm dosylarımda çalışıyor. Ben de şöyle bir sorun oldu. İnternete bağlanmıyor. wireless ten internete bağlanmıyor. Çalışmalarını takip ediyorum.

PeNetwork de wireless ağını seçtikten sonra altta bir seçenek olacak "adaptör listesini yenileyerek yeni aygıtları tanımaya zorla"  onu işaretleyip uygula o zaman ağ görünür. Eger ağda bağlı olduğun halde nete giremiyorsan sürücüleri tanımamış olabilir. Manuel olarak sürücülerini yükleyip dene

sshot-1.png.5c0d6b035d427e40becb2d050a2d57ce.png

Çalışma için çok teşekkür ederim; ancak benim birkaç sorum olacak:

1. Lenovo miix 2 10 tablet üzerinde UEFI modda kurulu 32 bit mimaride windows 10 kullanmaktayım. Bu çalışmayı usb'ye UEFI modda yazdırdığımda ve bu USB'den boot ettiğimde boot menüsünde yalnızca winpe (64 bit) ve winpe (64 bit lite) çıkmaktadır. Bunlardan herhangi birine tıkladığımda da winload.efi için 0x000035a şeklinde hata almaktayım hata metninde de işlemcimin 64 bit olmadığını dolayısıyla 64 bit yazılımları çalıştıramayacağımı söylemektedir. Ben bu çalışmayı tabletimde ve Laptop bilgisayarımda da kullanmak istiyorum. Tablet için UEFI modda 32 bit olan bölümün gözükmesi için ne yapmalıyım?

2. Bu çalışmayla wim dosyaları ve/veya iso dosyaları ile UEFI modda hem 32 hem de 64 bit sistemler yükleyebilir miyim? Kısacası ben bu çalışmayla tabletime UEFI modda format aratarak UEFI modda 32 bit windows kurabilir miyim ve aynı şekilde laptobuma da 64 bit tabanlı UEFI'li bir şekilde sistem yükleyebilir miyim?

3. Elimde MS DaRT 6 7 8 10 wimleri ve isoları var. MS DaRT ürünlerini boot menüsüne nasıl eklemeliyim?

4. Konuyu incelediğimde bazı arkadaşların USB'lerini ikiye bölerek KMPE kısmını FAT32 ve diğer kısmı da NTFS yaptıklarını gördüm. ben de aynı şekilde USB'yi 2 ye ayırsam işletim sistemlerinin wimleri ve iso dosyaları USB'nin NTFS kısmında olsa KMPE dosyaları da FAT32 olan bölümde olsa 2. maddede yazdığım sorumda belirttiğim yüklemeleri UEFI modda yapabilir miyim? yani kmpe dosyaları FAT32'li bölümde olsa; ama wimler ve isolar da NTFS'li bölümde yer alsa 32 bit ve 64 bit mimarileri UEFI modda yükleyebilir miyim? Legacy mod kullanma imkanım maalesef ki yoktur.

5. Ubuntu kurulum+live CD iso dosyasını UEFI modda bu boot menüsüne nasıl ekleyebilirim?

Cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

Edited by hacihocahafiz
eksik bilgi

@hacihocahafiz  1.Soru: 32 bit UEFİ pc  64 bit sistemleri çalıştırmaz. ekteki dosyayı rardan çıkarıp ana dizine kopyala degiştir yap.>>> efi.rar indir.

Ülkemizde efi modda 32 bit işletim sistemli makinalar pek yaygın olmadığı için o seçenegi eklememiştim ama sanırım artık vakti gelmiş. Şimdi kullabilirsin.

2.Soru: Evet yükleyebilirsin.

3.Soru: ıso dosyalarını ekleyemezsin fakat wimleri ekleyebilirsin. Bunun için Wimleri sources klasörüne atıp BCD dosyalarını düzenlemen gerekir. efi\microsoft\boot\bcd  ve  \kmpe\bcd 

bootice ile bcd dosyasını aç

2017-12-14_111901.png.f254ef282fcb11d32c36a030f286052f.png

Daha sonra yeni bir wım boot entry ekle işaretli yerdeki yolunu ve adını girip save current system e tıklayıp kaydet

2017-12-14_112150.png.dc7efa7dac0624452524677386980383.png

4.Soru: Tabiki UEFİ kurulum yapabilirsin. Win ve ISO dosyalarını nerede oldugu önemli değil.  Ben harici 2tb lık diskimde taşıyorum. UEFİ kurulum için önemli olan sistem dosyalarının boot için FAT32 de olması.

5.Soru malesef bunun için bir multibott menü hazırlamamız gerekityor. Forumdan KMboot ile ilegili araştırmalar yapabilirsin.

• Like 1

Arkadaşlar ben taşınabilir harddiskime yaptım 500 gb uefi fat32 olarak biçimlendirip kurdum instal wim ile iso dosyalarını 4 gb olan imagelerimi attım katılımsız programlarla driverpack onlinede attım suana kadar 5 tane cihaza kurdum gayet hafif stabil ve uefi pclerede gayet güzel kurulum yaptım zaten 4gb yüksek olanlar güncellemesi yüksek sistemler oluyor yoksa ayrı ayrı x32 ve x64 olarak sistemleri indirim iso ve wim kurulumları sıkıntısız

• Like 1