Jump to content
TNC-TR
karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 2018 V2.1 (01.01.2018)

Recommended Posts

karadurak, 12 saat önce yazdı:

@hacihocahafiz  1.Soru: 32 bit UEFİ pc  64 bit sistemleri çalıştırmaz. ekteki dosyayı rardan çıkarıp ana dizine kopyala degiştir yap.>>> efi.rar indir.

Ülkemizde efi modda 32 bit işletim sistemli makinalar pek yaygın olmadığı için o seçenegi eklememiştim ama sanırım artık vakti gelmiş. Şimdi kullabilirsin.

2.Soru: Evet yükleyebilirsin.

3.Soru: ıso dosyalarını ekleyemezsin fakat wimleri ekleyebilirsin. Bunun için Wimleri sources klasörüne atıp BCD dosyalarını düzenlemen gerekir. efi\microsoft\boot\bcd  ve  \kmpe\bcd 

bootice ile bcd dosyasını aç

Please login or register to see this link.

Daha sonra yeni bir wım boot entry ekle işaretli yerdeki yolunu ve adını girip save current system e tıklayıp kaydet

4.Soru: Tabiki UEFİ kurulum yapabilirsin. Win ve ISO dosyalarını nerede oldugu önemli değil.  Ben harici 2tb lık diskimde taşıyorum. UEFİ kurulum için önemli olan sistem dosyalarının boot için FAT32 de olması.

5.Soru malesef bunun için bir multibott menü hazırlamamız gerekityor. Forumdan KMboot ile ilegili araştırmalar yapabilirsin.

Yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

• Like 1

lediod, 11.12.2017 - 16:26 yazdı:

hocam full 64 bit sürümde ekran görüntüsündeki gibi neden uygulamalar tam olarak çıkmıyor ?

lediod, 12.12.2017 - 11:05 yazdı:

@serhat100 dediğiniz gibi yaptım bootmgr yolunu da gösterdim. fakat ne grub2 de ne de grub4dos da açılmadı.

Sistem özelliklerine göre RAMdisk alanı oluşturan bir güncelleme yaptım. 64 bit de test edip bilgi verirseniz sevinirim. 

İndirdiğiniz dosyayı sources klasörüne atıp orijinal ile degiştirin.  Please login or register to see this link.

sshot-2.thumb.png.56f81d2076095e5b6ea86fda6c00a1c2.png

karadurak, Bir saat önce yazdı:

Sistem özelliklerine göre RAMdisk alanı oluşturan bir güncelleme yaptım. 64 bit de test edip bilgi verirseniz sevinirim. 

İndirdiğiniz dosyayı sources klasörüne atıp orijinal ile degiştirin.  Please login or register to see this link.

sshot-2.thumb.png.56f81d2076095e5b6ea86fda6c00a1c2.png

Rica etsem bu güncellemenin 32 bitlil halini de atabilir misiniz? Tabletimde deneyeyim. dediğiniz gibi tabletimde 32  bit mimaride KM10PE çalıştı. Teşekkür ederim. bu güncellemeyi de tabletimde deneyeym

Edited by hacihocahafiz
eksik bilgi

hacihocahafiz, 3 dakika önce yazdı:

Rica etsem bu güncellemenin 32 bitlil halini de atabilir misiniz? Tabletimde deneyeyim. dediğiniz gibi tabletimde 32  bit mimaride KM10PE çalıştı. Teşekkür ederim. bu güncellemeyi de tabletimde deneyeym

Öğleden sonra ana konuda güncelleme yapacagım toplu link verilecek şuan ayrı olarak upload edemem. 

karadurak, 3 dakika önce yazdı:

Öğleden sonra ana konuda güncelleme yapacagım toplu link verilecek şuan ayrı olarak upload edemem. 

teşekkür ederim. şöyle bir ilave yapayım. Tabletimin Wifisini algıladı ve wifiye bağlandım. ancak chromeyi açtığımda ekran simsiyah oldu ve CTRL+Alt+Del bir işe yaramadı. tabletin düğmesinden basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım. Bu durum belki de sistem özellikleri ile ilgilidir. Belki yayımladığınız güncelleme bu sorunumu çözebilir.

• Like 1

hacihocahafiz, 43 dakika önce yazdı:

teşekkür ederim. şöyle bir ilave yapayım. Tabletimin Wifisini algıladı ve wifiye bağlandım. ancak chromeyi açtığımda ekran simsiyah oldu ve CTRL+Alt+Del bir işe yaramadı. tabletin düğmesinden basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım. Bu durum belki de sistem özellikleri ile ilgilidir. Belki yayımladığınız güncelleme bu sorunumu çözebilir.

Lite versiyonda da yapıyorsa onla alakalı degildir.

serhat100, 11 dakika önce yazdı:

5a338b4b45255_EkranAlnts.thumb.PNG.841017c6bbeb977f3c7f9e8d77d3ff6c.PNG

grubfm.iso başlattım ama diskleri ve flashı görmüyor

dosya yöneticisinin diskleri görmesi ve çalışması için bootm managerden açılmadı lazım. QEMU dan görmez o yüzden WİNPE içerisinde çalışmaz demiştim.

• Like 1

üstad bu hatadaki dosya yolu yani winload.exe kmpe deki dosya yolunu mu gösteriyor yoksa işletim sistemi yolunda mı bulamıyor exe yi

@karadurak  üstat Acronis'i nasıl düşük boyutlu wim haline getiriyorsunuz? Acronis'in kendi oluşturduğu wim dosyasının boyutu çok fazla; bir de ayrıca sizin Acronis wim dosyanız ile Acronis'in kendi oluşturduğu wim dosyalarının yapısı sanırım farklı.

Kendim için oluşturduğum multiboot usb dosyasında yer açmak istiyorum da :D

karadurak, 12.12.2017 - 21:18 yazdı:

recovery versiyonu upload ettim. İndirip acronis ile recovery yapabilirsiniz. flashı 2 bölüme ayırır. EFI(FAT32) DATA(NTFS) olarak

karadurak hocam kusura bakma bişey daha soracaktım.2. bölüme direk iso dosyalarını atsak kurulum yaparmı .yoksa illa wim dosyasımı atmak gerekiyor.

serhat100, Bir saat önce yazdı:

üstad bu hatadaki dosya yolu yani winload.exe kmpe deki dosya yolunu mu gösteriyor yoksa işletim sistemi yolunda mı bulamıyor exe yi

QEMU menüde dosyaları mount edemediği için o hatayı veriyor. İşletim sistemi yolunu arıyor 

mephistooo2, 37 dakika önce yazdı:

@karadurak  üstat Acronis'i nasıl düşük boyutlu wim haline getiriyorsunuz? Acronis'in kendi oluşturduğu wim dosyasının boyutu çok fazla; bir de ayrıca sizin Acronis wim dosyanız ile Acronis'in kendi oluşturduğu wim dosyalarının yapısı sanırım farklı.

Kendim için oluşturduğum multiboot usb dosyasında yer açmak istiyorum da :D

Onu ben hazırlamadım  Burdaki wimlerin içerigini kullanarak hazırlayabilirsiniz 

herz, 9 dakika önce yazdı:

karadurak hocam kusura bakma bişey daha soracaktım.2. bölüme direk iso dosyalarını atsak kurulum yaparmı .yoksa illa wim dosyasımı atmak gerekiyor.

2. Bölümden kastın NTFS alanı ise farketmez kurulum yapar. _win klasörüne sadece wim dosyalarını atmalısınız 

karadurak, 4 dakika önce yazdı:

QEMU menüde dosyaları mount edemediği için o hatayı veriyor. İşletim sistemi yolunu arıyor 

Onu ben hazırlamadım  Burdaki wimlerin içerigini kullanarak hazırlayabilirsiniz 

2. Bölümden kastın NTFS alanı ise farketmez kurulum yapar. _win klasörüne sadece wim dosyalarını atmalısınız 

teşekkürler 

• Like 1

lediod, 58 dakika önce yazdı:

hocam disk i  bootice ile 2 ye bölerken neden böyle bir hata alıyorum acaba ?  

Screenshot_3.jpg

Flash bellek koruması varsa onu açın. Flash daha önceden ikiye böldüysen manuel olarak biçimlenir.  Eger flashta sıkıntı yoksa farklı bir PC’den deneyin. 

Ramdisk olayını denedin mi programlar açılıyor mu 

karadurak, 15 saat önce yazdı:

Flash bellek koruması varsa onu açın. Flash daha önceden ikiye böldüysen manuel olarak biçimlenir.  Eger flashta sıkıntı yoksa farklı bir PC’den deneyin. 

Ramdisk olayını denedin mi programlar açılıyor mu 

henüz deneyemedim. acronis backup da verdiğiniz wim dosyasını değiştiremedim yer olmadığı için. o yüzden tekrardan manuel bölümleyip yapacaktım bu hatayı aldım şimdi tekrardan sistem kurup deneyeceğim. bilgi veririm hocam.

• Like 1

ozanaus, 12.12.2017 - 12:55 yazdı:

NTFS bölümünü bluelife multibootu ile ayarladım

F sürücüsünü önce NTFS olarak biçimlendirin

sonra

MB_USB programını çalıştırın, hedef sürücüden 27 gblık kısmı (F Sürücüsü) seçin

''seçili sürücüyü biçimlendir'' işaretini kaldırın

sonra başlata tıklayın

sonra E sürücüsündeki _win klasörünü kopyalıp F sürücüsüne atın, içine ilgili iso ve wim dosyalarını atın

sonra isterseniz bluelife arkadasın programıyla hazırladıgınız multiboot isolarını atın

5a2fa86e6673b_EkranAlnts.thumb.JPG.18634f70298e49fb98583eb048be56e8.JPG

NTFS bölümü bluelifen yöntemiyle hazırladım

herşey var

FAT32 için bu bölüme _wim klasoru de attım ve içinde wi7-10 iso ve wimleri var

uefi ve  legacy sorunsuz çalışıyor.

bu da km10 pe için grupdos kodu

title 2> Win10 UEFI MultiPE
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /kmpe/bootmgr || rootnoverify (hd0) && chainloader +1 && boot
map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook
find --set-root --devices=h /kmpe/bootmgr
chainloader /kmpe/bootmgr

@karadurak @ozanaus hocam fat32 kısmının 0 kb boş yer kalması için tam olarak kaç mb yazmamız gerekir

lediod, 2 saat önce yazdı:

henüz deneyemedim. acronis backup da verdiğiniz wim dosyasını değiştiremedim yer olmadığı için. o yüzden tekrardan manuel bölümleyip yapacaktım bu hatayı aldım şimdi tekrardan sistem kurup deneyeceğim. bilgi veririm hocam.

@karadurak hocam dediğiniz gibi denedim ram disk olayı düzeldi. hard disk bölümleme ekranında da görünüyor. bir problem olmadı. teşekkür ederim. saygılarımla.

Edited by lediod
yazım hatası

lediod, 12 dakika önce yazdı:

@karadurak @ozanaus hocam fat32 kısmının 0 kb boş yer kalması için tam olarak kaç mb yazmamız gerekir

@karadurak hocam dediğiniz gibi denedim ram disk olayı düzeldi. hard disk bölümleme ekranında da görünüyor. bir problem olmadı. teşekkür ederim. saygılarımla.

Sıfırlamak için içerisine boş alan kadar dosya ya da kullanacagın bi araç at :)   

Pentium işlemcide denedin mi Programlar açılıyor mu başlat menüsü boş degil mi.  Pentium işlemcilerden kaynaklı bir sıkıntı var.dı düzeldiyse sorun yok güncellemeyi yayınlayacagım

Edited by karadurak
  • Thanks 1

karadurak, Bir saat önce yazdı:

Sıfırlamak için içerisine boş alan kadar dosya ya da kullanacagın bi araç at :)   

Pentium işlemcide denedin mi Programlar açılıyor mu başlat menüsü boş degil mi.  Pentium işlemcilerden kaynaklı bir sıkıntı var.dı düzeldiyse sorun yok güncellemeyi yayınlayacagım

evet pentium işlemci de denedim sıkıntı yok. ama multiboot'a sadece wim dosyasını atınca sadece pe sistemi açılıyor yardımcı araçlar vs çıkmıyor. 

kalan boşluk boyutunda dosya bulamıyorum işte sıkıntı orda hocam :) bi uygulama vardı sanki uzantısız bir dosya oluşturuyordu istediğin boyutta ama bulamadım.

• Like 1

herz, 15.12.2017 - 14:44 yazdı:

recovery versiyonu upload ettim. İndirip acronis ile recovery yapabilirsiniz. flashı 2 bölüme ayırır. EFI(FAT32) DATA(NTFS) olarak

bu arkonıx yedegini indirip denedim ama 16 gb usb belleğimi 2 bölüme oluşturdu birisi data diye diğeride fat yazıyordu ama usb den boot olarak çalıştıramadım zaten sonda biçimlendirmen gerek dedi biçimlendirincede içinde birşey kalmadı tam olarak adım adım nasıl yapıldıgı acıklanmadan denemek başarısız sonuç almamı sağladı

Ekran Alıntısı.JPG

2017-12-17_122326.jpg

Edited by tahsin4345

tahsin4345, Bir saat önce yazdı:

bu arkonıx yedegini indirip denedim ama 16 gb usb belleğimi 2 bölüme oluşturdu birisi data diye diğeride fat yazıyordu ama usb den boot olarak çalıştıramadım zaten sonda biçimlendirmen gerek dedi biçimlendirincede içinde birşey kalmadı tam olarak adım adım nasıl yapıldıgı acıklanmadan denemek başarısız sonuç almamı sağladı

2017-12-17_122326.jpg

Recovery disk diyoruz flash bellegimizi sağ taraftan seçip "Recovery Now" basıyoruz. Başta gelen  uyarıya ok diyoruz.  (varsayılan mbr seçili olmalı)

yükleme bittikten sonra flash bellegi çıkarıp tekrar takın.

2017-12-17_133941.thumb.png.646c0d4925c769c6318fb2f3d0a60a04.png

2017-12-12_184200.thumb.png.c2be28f45856bdad3f336f01474a85af.png

• Like 1

karadurak, 3 saat önce yazdı:

Recovery disk diyoruz flash bellegimizi sağ taraftan seçip "Recovery Now" basıyoruz. Başta gelen  uyarıya ok diyoruz.  (varsayılan mbr seçili olmalı)

yükleme bittikten sonra flash bellegi çıkarıp tekrar takın.

2017-12-17_133941.thumb.png.646c0d4925c769c6318fb2f3d0a60a04.png

2017-12-12_184200.thumb.png.c2be28f45856bdad3f336f01474a85af.png

teşekkürler işlem tamamdır hiç sorunsuz bir şekilde usb diskime yuklendi  ve ful win 10 PE  üzerinden bu yorumu yazıyorum

2017-12-17_165832.jpg

2017-12-17_170545.jpg

Edited by tahsin4345

usb bellekte aynen böyle görünüyor kurulacak dosyalar 13,5 gb lık olan bölüme  ein kılasörü içindeki. yani vinler  metin belgesine yazılan isimlerle aynı olacam anlaşılan  

bu yazımıda mozılla firework üzerinden yazdım .ilk yazdığım google crome üzerinden olmuştu yalnız crome bıraz sıkıntılı gibi mozıllada alternatif olarak konsa iyi olurmuş onu farkettim hani şu arkonıx le alınan yedek içinde ki win10 pe 64 bit ful olanda  mozılla yok sadece crome var oda biraz sıkıntılı iş görüyor ama mozılla daha stabil calışıyor deneyimimi paylaşmak babından yazıyorumbaşka bilgisayarlarda sorunsuzsa öyledir ben acer laptop 5742 g 4 gb remi olan SSD 250 gb hdd si olan bilgisayarımdan yapıp denedim i5 işlemcidir .çalışmayı bize kazandıran degerli dostum karadurak paylaşımcımıza deneyimimi paylaştım bu son yedekli yani arkonıx yedekli verilen sunum tam bir harika olmuş çalışmayan hiçbir proğramını yakalayamadım başlattaki tüm proğramları denedim sorunsuz çalışıyor bilginize

Edited by tahsin4345
  • Like 1