Jump to content
TNC-TR
karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 2018 V2.1 (01.01.2018)

Recommended Posts

tahsin4345, 7 saat önce yazdı:

usb bellekte aynen böyle görünüyor kurulacak dosyalar 13,5 gb lık olan bölüme  ein kılasörü içindeki. yani vinler  metin belgesine yazılan isimlerle aynı olacam anlaşılan  

bu yazımıda mozılla firework üzerinden yazdım .ilk yazdığım google crome üzerinden olmuştu yalnız crome bıraz sıkıntılı gibi mozıllada alternatif olarak konsa iyi olurmuş onu farkettim hani şu arkonıx le alınan yedek içinde ki win10 pe 64 bit ful olanda  mozılla yok sadece crome var oda biraz sıkıntılı iş görüyor ama mozılla daha stabil calışıyor deneyimimi paylaşmak babından yazıyorumbaşka bilgisayarlarda sorunsuzsa öyledir ben acer laptop 5742 g 4 gb remi olan SSD 250 gb hdd si olan bilgisayarımdan yapıp denedim i5 işlemcidir .çalışmayı bize kazandıran degerli dostum karadurak paylaşımcımıza deneyimimi paylaştım bu son yedekli yani arkonıx yedekli verilen sunum tam bir harika olmuş çalışmayan hiçbir proğramını yakalayamadım başlattaki tüm proğramları denedim sorunsuz çalışıyor bilginize

mozillayı kendiniz ekleyebilirsiniz hocam. yorum için teşekkürler.

Konu güncellenmiştir...

Ramdisk destegi eklenmiştir. 

Tools.wim açılmama sorunu çözüldü.

32 bit UEFI menüsü eklendi.

sshot-2.thumb.png.668f4d484d406b4e4a2e2b8022b5a5cc.png

• Thanks 1

lediod, 16.12.2017 - 11:50 yazdı:

@karadurak @ozanaus hocam fat32 kısmının 0 kb boş yer kalması için tam olarak kaç mb yazmamız gerekir

@karadurak hocam dediğiniz gibi denedim ram disk olayı düzeldi. hard disk bölümleme ekranında da görünüyor. bir problem olmadı. teşekkür ederim. saygılarımla.

FAT32 EN AZ 1356 MB olması lazım

284 KB boş yer kalıyor, aynı boyutta bir resim dosyası atarsanız, boş alan 0 olur

-

eski sürümde EN AZ 1496 MB +524KBlık resim doyası atmalısınız.

Edited by ozanaus
  • Like 1

karadurak, 10 saat önce yazdı:

mozillayı kendiniz ekleyebilirsiniz hocam. yorum için teşekkürler.

Konu güncellenmiştir...

Ramdisk destegi eklenmiştir. 

Tools.wim açılmama sorunu çözüldü.

32 bit UEFI menüsü eklendi.

sshot-2.thumb.png.668f4d484d406b4e4a2e2b8022b5a5cc.png

Allah razı olsun @karadurak hocam.. iki sorum olacak:
1. kendi uygulamalarımızı bu sisteme nasıl gömeriz?

2. Ben bu son güncel olmayan KMPE10 üzerinde bazı programları çalıştırmak istediğimde eksik dll dosyası şeklinde hatalar vermekteydi. yine öyle hatalar verirse sizi rahatsız etmeden o eksik dll dosyalarını nasıl tamamlarım?

son güncel hali henüz denemedim şimdi indirip deneyeceğim kısmetse.. Allah razı olsun

Edited by hacihocahafiz
bahsetme düzeltildi

merhaba buranın rengini falan degiştirebiliyormuyuz yada bişeyler yazmak ,ben bcd dosyasına baktım ama sadece menuyu degiştirebildim

ayrıca sadece efi bolumunde hardiskten baslat komutu eklenebilirse

2017-07-01_165042.thumb.jpg.ec02efdebc207ba19c5c7b00b6b9e62e.jpg

Edited by bymax

@karadurak hocam;

son güncel olan KMPE10 projeni 32 bit mimaride lenovo miix 2 10 tabletimde denedim. bu sürüm öncekine göre daha iyi çalışmaktadır. Full versiyonu denedim. chrome'yi açtığımda siyahlıklar ve donmalar yaşanmadı. gayet güzel çalışıyor maşaAllah.. ancak tools içerisinde bir program eksik dll hatası vermektedir.. ekran görüntülerini atıyorum:

5a37a3edaf108_EkranAlnts.thumb.PNG.4d4ce242a302117cdcb197fbc9a7d531.PNG

5a37a40c21140_EkranAlnts1.thumb.PNG.17dc3f97e42901455845949a75feee2b.PNG

ramdisk dediğiniz gibi gayet güzel oluşmuş. 

5a37a42208430_EkranAlnts2.thumb.PNG.4b42391fe2b71ea86153d98698e555aa.PNG

bu tabletime bu çalışmayla 32 bit mimaride ve UEFI modda windows 10 da kurarsam çok güzel olacak. onu da deneyeceğim. UEFI modda 32 bit mimari yüklenemez diye bilinir ama inşaallah bu bilinen kanı doğru değildir. bunu da deneyip göreceğiz. 

şimdi bu çalışmaya ubuntu kurulum ve live cd medyasını entegre etmek kaldı. bu çalışmayla ubuntu kurulumu yapabilirsem tek usb bellekle hem babamın hem benim hem de arkadaşlarımın işlerini görmüş olacağım. Allah razı olsun tüm emeği geçenlerden.. 

Şu an bu gönderiyi bu değerli çalışmanızdan yazmaktayım..

teşekkür ederim..

Edited by hacihocahafiz
ilave

@karadurak Hocam çalışmanız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Uygun görürseniz katılımsız kurulum destek altında veya multiboot başlığında yeni bir konu açıp grup2, grup4dos, bcd, bootmgr, komut, içerik ekleme düzenleme ve işletim sistemlerine göre ayrı ayrı kod,lar verilerek bir başlık altında toplansın ve yönetim,de konuyu sabitlesin. Böylece gelen sorun ve sorular o başlık altın kalırsa sizde konuya destek verenlerde ihtiyaç duyan tüm arkadaş,larda rahat eder. Bazı sorular bir kaç sayfa sonra tekrar soruluyor ve konuyla alakasız destekler de isteniyor umuyor ve temenni ediyorum önce okur sonra yapamayan veya hata alan kişiler azalmış konuda mecrasından çıkmamış olur. Sizde işlerinizden ve yapmak istediğiniz geliştirme aşamasında olan projeler,den geri kalmazsınız.

Konu hakkında gerekirse bende dahil bölüm paylaşımı yapıp iş yükünü hafifletebiliriz. 

• Like 2
  • Thanks 1

konu güncellenmiştir derken şunumu demek istediniz arkonıx le yedeklenen halimidir.eger arkonıkle alınan yedek ise onu zaten indirdik bir daha indirmeye gerek yok tesd de ettim hiç sorunsuz olmuş sadece mozıllada olsaydı demiştim onuda siz ekleyin dediniz bulunca ekleyecez bakalım

hacihocahafiz, 7 saat önce yazdı:

Allah razı olsun @karadurak hocam.. iki sorum olacak:
1. kendi uygulamalarımızı bu sisteme nasıl gömeriz?

2. Ben bu son güncel olmayan KMPE10 üzerinde bazı programları çalıştırmak istediğimde eksik dll dosyası şeklinde hatalar vermekteydi. yine öyle hatalar verirse sizi rahatsız etmeden o eksik dll dosyalarını nasıl tamamlarım?

son güncel hali henüz denemedim şimdi indirip deneyeceğim kısmetse.. Allah razı olsun

mytools daki 10tools.WIM dosyasını sağ tıklayıp klasöre çıkarıyoruz. 

2017-12-18_182748.thumb.png.c0207c5a063b7c95f95c70d6d6a87602.png

Eklemek istedigimiz programı ilgili klasöre atıyoruz.  ini dosyasına örnek kodları kullanarak programın adınız yazıp kaydediyoruz.

2017-12-18_182847.thumb.png.aa7ce8b3929fe4d185854b99c32b86c0.png

Winpe içerisinde yer alan Wimtools ile paketleme işlemi yapıp bitiriyoruz. 

2017-12-18_182956.thumb.png.906383016764817713827d42805f760e.png

bymax, 4 saat önce yazdı:

merhaba buranın rengini falan degiştirebiliyormuyuz yada bişeyler yazmak ,ben bcd dosyasına baktım ama sadece menuyu degiştirebildim

ayrıca sadece efi bolumunde hardiskten baslat komutu eklenebilirse

2017-07-01_165042.thumb.jpg.ec02efdebc207ba19c5c7b00b6b9e62e.jpg

ekte benim kullandıgım hazır dosyayı verdim kurcalayıp diledigin gibi değiştirebilirsin. BMplus_v1.3.4.rar

hacihocahafiz, 4 saat önce yazdı:

@karadurak hocam;

son güncel olan KMPE10 projeni 32 bit mimaride lenovo miix 2 10 tabletimde denedim. bu sürüm öncekine göre daha iyi çalışmaktadır. Full versiyonu denedim. chrome'yi açtığımda siyahlıklar ve donmalar yaşanmadı. gayet güzel çalışıyor maşaAllah.. ancak tools içerisinde bir program eksik dll hatası vermektedir.. ekran görüntülerini atıyorum:

5a37a3edaf108_EkranAlnts.thumb.PNG.4d4ce242a302117cdcb197fbc9a7d531.PNG

ramdisk dediğiniz gibi gayet güzel oluşmuş. 

bu tabletime bu çalışmayla 32 bit mimaride ve UEFI modda windows 10 da kurarsam çok güzel olacak. onu da deneyeceğim. UEFI modda 32 bit mimari yüklenemez diye bilinir ama inşaallah bu bilinen kanı doğru değildir. bunu da deneyip göreceğiz. 

şimdi bu çalışmaya ubuntu kurulum ve live cd medyasını entegre etmek kaldı. bu çalışmayla ubuntu kurulumu yapabilirsem tek usb bellekle hem babamın hem benim hem de arkadaşlarımın işlerini görmüş olacağım. Allah razı olsun tüm emeği geçenlerden.. 

Şu an bu gönderiyi bu değerli çalışmanızdan yazmaktayım..

teşekkür ederim..

Geri bildirim için teşekkür ederim. bu hata sistemsel kaynaklı olabilir. programı güncelleyip denemek gerekir.  UEFİ de 32 bit destegi var mı bilmiyorum ama normal kurulum yapabilirsiniz.

winpeden linux kurulumu yapmadım varsa bununla ilgili bir araç deneriz.

awengers44, 3 saat önce yazdı:

@karadurak Hocam çalışmanız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Uygun görürseniz katılımsız kurulum destek altında veya multiboot başlığında yeni bir konu açıp grup2, grup4dos, bcd, bootmgr, komut, içerik ekleme düzenleme ve işletim sistemlerine göre ayrı ayrı kod,lar verilerek bir başlık altında toplansın ve yönetim,de konuyu sabitlesin. Böylece gelen sorun ve sorular o başlık altın kalırsa sizde konuya destek verenlerde ihtiyaç duyan tüm arkadaş,larda rahat eder. Bazı sorular bir kaç sayfa sonra tekrar soruluyor ve konuyla alakasız destekler de isteniyor umuyor ve temenni ediyorum önce okur sonra yapamayan veya hata alan kişiler azalmış konuda mecrasından çıkmamış olur. Sizde işlerinizden ve yapmak istediğiniz geliştirme aşamasında olan projeler,den geri kalmazsınız.

Konu hakkında gerekirse bende dahil bölüm paylaşımı yapıp iş yükünü hafifletebiliriz. 

Benim için fark etmez elimden geldigince yardımcı olmaya çalışırım. Yönetim ile hiç irtibata geçmedim bugüne kadar.

tahsin4345, 2 saat önce yazdı:

konu güncellenmiştir derken şunumu demek istediniz arkonıx le yedeklenen halimidir.eger arkonıkle alınan yedek ise onu zaten indirdik bir daha indirmeye gerek yok tesd de ettim hiç sorunsuz olmuş sadece mozıllada olsaydı demiştim onuda siz ekleyin dediniz bulunca ekleyecez bakalım

acronis yedegini güncellemedim dosyaları kopyalayıp içine atabilirisiniz.

• Like 4

tarayıcı olarak mozilla kullanmak isteyenler dosyayı indirip ana dizine atın orjinal ile degiştir deyin.

Please login or register to see this link.

• Like 1
  • Thanks 1

@karadurak üstat direk konuyla ilgili değil ama multiboot konusuyla ilgili olduğu için soruyorum...

Xorboot UEFI kullanımı hakkında bir fikrin var mı?

Sanırım MS Bootmanager i editlemeyi baya kolaylaştırıyor.

Ben sanalda birkaç denemede bulundum ama programı tam olarak çözemedim, artık sanaldaki Windows açılmıyor :D

Belki aramızdan birileri programı çözer, merak edenler için:

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 4 dakika önce yazdı:

@karadurak üstat direk konuyla ilgili değil ama multiboot konusuyla ilgili olduğu için soruyorum...

Xorboot UEFI kullanımı hakkında bir fikrin var mı?

Sanırım MS Bootmanager i editlemeyi baya kolaylaştırıyor.

Ben sanalda birkaç denemede bulundum ama programı tam olarak çözemedim, artık sanaldaki Windows açılmıyor :D

Belki aramızdan birileri programı çözer, merak edenler için:

Onun çok bi esprisi yok hocam. Direk iso dosyalarını açmada işe yarıyor ben birkaç kez denedim kmbott zamanında hatta menü olarak ekleyecektim fakat secure boot engelini aşamadığım için kaldırdım. YouTube’da kullanım videoları vardı. 

ilerde tüm yöntemleri barındıran bir multi boot ( clover, xorboot,grub2,grub4,easyboot vs ) yapabilirim ama sadece boş halini veririm konuda kendimizi geliştiririz 

• Like 4
  • Thanks 2

hocam flashı KM10PE_RS2_x86_x64_10.12.2017 sürümüyle hazırladım

şimdi 2018 V2 (18.12.2017) güncel sürüm sunmuşsun

onemli bir fark varmı;? güncel sürümü indirip flashı yeniden hazırlamaya gerek varmı ?

tşkler

• Like 1

ozanaus, 9 dakika önce yazdı:

hocam flashı KM10PE_RS2_x86_x64_10.12.2017 sürümüyle hazırladım

şimdi 2018 V2 (18.12.2017) güncel sürüm sunmuşsun

onemli bir fark varmı;? güncel sürümü indirip flashı yeniden hazırlamaya gerek varmı ?

tşkler

önemli bir fark yok sadece pentium işlemcilerle ilgili araçlarn başlat menüsünde görülmeme sorunu vardı. ISCS alanı oluşturup sanal sürücüyü genişletmek istedim. 

• Thanks 3
  • Confused 1

karadurak, 8 saat önce yazdı:

önemli bir fark yok sadece pentium işlemcilerle ilgili araçlarn başlat menüsünde görülmeme sorunu vardı. ISCS alanı oluşturup sanal sürücüyü genişletmek istedim. 

evet mozıllayı da karadurak dostumun linkini göndermesiyle ekledik  ve artık bana göre süper zirve bir çalışmaya sahip olduk. bana göre hiçbir eksiği kalmadı artık. tüm proğramlarıda sorunsuz çalışıyor. hele mozılla bir  harika. özelliklede ana sayfası google olarak acılınca tadından yenmez .oysa google crome öylemiydi. bir zaman yapılandırem filan diyor. bekleyin az kaldı.filan  ne bu ya  dur bir ana sayfasını ayarla .oysa mozılla öyle degil. herşeyi ile tam. anasayfasıda google olarak acılıyor.bu çalışmada ben sorunlu bir uygulama tesbit edemedim. tesbit edebilen varsa yorum olarak yazsında. bizde o uygulamayıda deneyelim bakalım. uygulamadamı yoksa sistemdemi diye.bana göre sadece google crome de bir sıkıntı vardı. onuda karadurakın paylaştığı linkten mozıllayı indirip dediği gibi yapıp ana dizine atınca mükemmel oldu .ve mozıllalı haliyle masaüstü fotorafını ekte sunuyorum .tabi 64 bit ful sürüm masaüstüdür  ve bu yazımı da mozılla ile yazıyorum.böyle güzzel ve faydalı emek mahsülü bir çalışmayı bizlere kazandırdığı için karadurak dostumuza teşekkür ediyorum. ellerine sağlık diyorum.ellerin dert görmesin kılavyen hiç bozulmasın ve bu tür güzel çalışmaları hazırlamakta yardımcın olsun

mozılla2017-12-19_183818.jpg

• Like 4
  • Thanks 1

Çalışma için teşekkür ederim.Bendeki rufus sürümüde aynı fakat  dizin seçeneğinde Large fat32 diye bir seçenek çıkmıyor.

image.png.3262aa29eed1bd23d0d3f2760a171b19.png

Edited by sedbond
edit

Rufus portable olan ve olmayan aynı sürümünü denedim Large FAT32 bende de çıkmadı. Direk  FAT32 seçtim sorun olmadı.
Merak etiğim ise exFAT seçilemiyor. 4 GB  dosya boyutu sorunun aşmak için hemde UEFI desteklesin FAT olsun diye bi şekilde exFAT yapılamaz mı? Deteklenmeyen bir durum mu söz konusu?

ironi, 10 dakika önce yazdı:

Rufus portable olan ve olmayan aynı sürümünü denedim Large FAT32 bende de çıkmadı. Direk  FAT32 seçtim sorun olmadı.
Merak etiğim ise exFAT seçilemiyor. 4 GB  dosya boyutu sorunun aşmak için hemde UEFI desteklesin FAT olsun diye bi şekilde exFAT yapılamaz mı? Deteklenmeyen bir durum mu söz konusu?

Fat32 seçmeniz yeterli Uefi kurulum için fat32 şart. 4 gb dan  büyük dosyalarınızı taşımak için harici disk veya flaşı ikiye bölüp kullanabilirsiniz. Önceki mesajlarda var . 

• Thanks 1

@karadurak hocam KMBOOT çalışmanızı inceledim. O çalışmayla ubuntu isosunu ve KM10PE projenizi boot edebiliyoruz ancak böyle yaptığımızda ubuntu isosu ile doğrudan kurulum yapamıyormuşuz. Bir kod eklenmesi gerekiyormuş. Bu çalışmayla ubuntu kurulum+live isosunu tek flashta nasıl birleştirebilirim? Bilgisayarımdaki harddisklere her iki çalışmadan nasıl erişebilirim? Hem Ubuntu kurulumunu aktif hale getirip hem de live olarak usbden aynı KM10PE gibi bilgisayardaki harddisklere donanımlara erişebilecek şekilde efektif olarak nasıl kullanabilirim? Şimdiden teşekkür ediyorum. Allah razı olsun...

@KARADULAK hocam , programların içine 'hard disk sentinel' programını eklemek istiyporum. bunu nasıl dahil edebiliriz ? 

Edited by lediod

Hocam peki be. Bunu kendi windows işletim sistemimden  usb üzerdinden

Yükleme menüsü açabilirmiyim acronis bütün işletim sistemleri programlar dahil bi anlatırsan harika olur

hacihocahafiz, 21.12.2017 - 01:00 yazdı:

@karadurak hocam KMBOOT çalışmanızı inceledim. O çalışmayla ubuntu isosunu ve KM10PE projenizi boot edebiliyoruz ancak böyle yaptığımızda ubuntu isosu ile doğrudan kurulum yapamıyormuşuz. Bir kod eklenmesi gerekiyormuş. Bu çalışmayla ubuntu kurulum+live isosunu tek flashta nasıl birleştirebilirim? Bilgisayarımdaki harddisklere her iki çalışmadan nasıl erişebilirim? Hem Ubuntu kurulumunu aktif hale getirip hem de live olarak usbden aynı KM10PE gibi bilgisayardaki harddisklere donanımlara erişebilecek şekilde efektif olarak nasıl kullanabilirim? Şimdiden teşekkür ediyorum. Allah razı olsun...

Grub2 dosya yöneticisi sizin için yereli olur. Bi ara hazırlayıp gönderirim 

lediod, 21.12.2017 - 13:59 yazdı:

@KARADULAK hocam , programların içine 'hard disk sentinel' programını eklemek istiyporum. bunu nasıl dahil edebiliriz ? 

Burdan bakabilirsin

agitsonkurt63, 21.12.2017 - 16:59 yazdı:

Hocam peki be. Bunu kendi windows işletim sistemimden  usb üzerdinden

Yükleme menüsü açabilirmiyim acronis bütün işletim sistemleri programlar dahil bi anlatırsan harika olur

Daha önce böyle bir deneme yapmıştım fakat şuan hatırlamıyorum. Araştırıp size dönerim. 

• Thanks 1