Jump to content

Windows Güncellemerlni Katılımsız Yapmak

omeraksu
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Server 2008r2 ve server 2016 da eklenemeyen güncellemeleri netframework 4 ,4.5,4.6,4.7 gibi setupları nasıl katılımsız yapabilirim bu güncellemerl entegre edemiyorum ve her bir entegre olamyan güncellemenin boyutu 500 mb ile 2 gb arası değişiyor hiç bir güncelleme kalmayacak şekilde güncellemeleri entegre etmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

omeraksu, 14 saat önce yazdı:

Arkadaşlar Server 2008r2 ve server 2016 da eklenemeyen güncellemeleri netframework 4 ,4.5,4.6,4.7 gibi setupları nasıl katılımsız yapabilirim bu güncellemerl entegre edemiyorum ve her bir entegre olamyan güncellemenin boyutu 500 mb ile 2 gb arası değişiyor hiç bir güncelleme kalmayacak şekilde güncellemeleri entegre etmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

Please register to see this content.

omeraksu, Bir saat önce yazdı:

bunu nasıl yapabilirim bana bir örneğini gösterebilirmisin bu konu hakkımda bilgim yok malesef

bat dosyasına updateleri kurduracak kodları yazacaksın winrar ile SFX exe oluşturup bat dosyasını çağıracaksın ve kurulacak katılımsız olarak update kurdurma kodlarını googledan bulabilirsin

Dark_Angel, 14.12.2017 - 12:09 yazdı:

bat dosyasına updateleri kurduracak kodları yazacaksın winrar ile SFX exe oluşturup bat dosyasını çağıracaksın ve kurulacak katılımsız olarak update kurdurma kodlarını googledan bulabilirsin

bu konu hakkında kaynak bi sayfa linki atabilirmisin hiç katılımsız dosya hazırlamadım çünkü

omeraksu, 2 saat önce yazdı:

bu konu hakkında kaynak bi sayfa linki atabilirmisin hiç katılımsız dosya hazırlamadım çünkü

Mesela bir winrarla tek bir exe dosyası yani sfx oluşturucaksın diyelim ve bu sfx dosyası kendisini %temp% klasörüne çıkartıcak diyelim (daha sonra windows kendisi bu klasörü temizliyor diye).. 

Klasör adı Updates Olsun. bat dosyasının adıda updates.bat olsun diyelim

Ön bilgilendirmeden sonra Başlıyoruz;

1 Masaüstünde bir klasör yarat ve klasörün içerisine windows updatelerini koy

2 O yarattığın Updates klasörünün içerisinde bir bat dosyası yarat adı mesela "Updates.bat" olsun

3 Bu bat dosyası içerisine şuna benzer kodlar yazıcaksın windows updateleri yüklemek için cab ve msu larla yüklendiğinden 2 si içinde yardımcı olayım

Öncelikle cab sonrada msu için kodları yazıyorum (sfx arşiv oluşturup bat dosyasını açtırdığımızda dism komutunun x64 ve x86 için ayrı ayrı belirtilmesi gerek yoksa dism çalışmaz cablar yüklenmez. bunu herkes bilmez.... sana sorun yaşama diye açık açık tek tek yazıyorum)

@echo off

:: Cab Guncellemeleri

IF EXIST "%PROGRAMFILES(X86)%" (GOTO 64BIT) ELSE (GOTO 32BIT)

:64BIT

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme1.cab"

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme2.cab"

:32BIT

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme1.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme2.cab"

:: MSU Guncellemeleri (silent kodlarını vs dism ve wusa için kontrol et ve bulup eklemeni öneririm yoksa restart atabilir kurulum sırasında.)

wusa.exe "%temp%\Updates\Guncelleme1.msu"

:: Temp Klasorunu Temizle

del /f /q "%temp%\Updates" >nul 2>&1
@RD /S /Q "%temp%\Updates"

exit

4 Bu örnek bir bat dosyası oldu Updates.bat dosyası yani. sen içini düzeltirsin. şimdi

5 Klasöre sağ tıklayıp winrar ile arşiv oluştur diyosun. sağ listeden sfx arşivi oluştura tik atıyosun.

Sonra gelişmiş > sfx seçenekleri ne tıklıyosun

6

Çıkartılacak yol Sekmesine %temp% yaz

kurulum sekmesinde>program kurulumundaki>çıkarttıkdan sonra çalıştır kısmına %temp%\Updates\Updates.bat yazıcaksın

modlar kısmına tümünü gizleye basarsan winrarın klasörü temp'e çıkartırkenki ilerleyişini gizleyebilirsin.

gelişmişte yönetimsel erişim isteye basabilirsin. yönetici olarak çalıştır(eğer dos ekranı sürekli açılıp kapanırsa bunun tikini kaldır veya uac kapat)

güncelleme kısmında tüm dosyaların üzerine yazı seç diğeri aynı kalsın

metin ve simgeden simge ekleyebilirsin

lisansa istediğini yazabilirsin

modülü elleme.

tamam de dosyayı yaratsın.

Edited by EgeGrkn
  • Like 4

EgeGrkn, 16.12.2017 - 14:48 yazdı:

Mesela bir winrarla tek bir exe dosyası yani sfx oluşturucaksın diyelim ve bu sfx dosyası kendisini %temp% klasörüne çıkartıcak diyelim (daha sonra windows kendisi bu klasörü temizliyor diye).. 

Klasör adı Updates Olsun. bat dosyasının adıda updates.bat olsun diyelim

Ön bilgilendirmeden sonra Başlıyoruz;

1 Masaüstünde bir klasör yarat ve klasörün içerisine windows updatelerini koy

2 O yarattığın Updates klasörünün içerisinde bir bat dosyası yarat adı mesela "Updates.bat" olsun

3 Bu bat dosyası içerisine şuna benzer kodlar yazıcaksın windows updateleri yüklemek için cab ve msu larla yüklendiğinden 2 si içinde yardımcı olayım

Öncelikle cab sonrada msu için kodları yazıyorum (sfx arşiv oluşturup bat dosyasını açtırdığımızda dism komutunun x64 ve x86 için ayrı ayrı belirtilmesi gerek yoksa dism çalışmaz cablar yüklenmez. bunu herkes bilmez.... sana sorun yaşama diye açık açık tek tek yazıyorum)

@echo off

:: Cab Guncellemeleri

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme1.cab"

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme2.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme1.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Guncelleme2.cab"

:: MSU Guncellemeleri (silent kodlarını vs dism ve wusa için kontrol et ve bulup eklemeni öneririm yoksa restart atabilir kurulum sırasında.)

exit

4 Bu örnek bir bat dosyası oldu Updates.bat dosyası yani. sen içini düzeltirsin. şimdi

5 Klasöre sağ tıklayıp winrar ile arşiv oluştur diyosun. sağ listeden sfx arşivi oluştura tik atıyosun.

Sonra gelişmiş > sfx seçenekleri ne tıklıyosun

6

Çıkartılacak yol Sekmesine %temp% yaz

kurulum sekmesinde>program kurulumundaki>çıkarttıkdan sonra çalıştır kısmına %temp%\Updates\Updates.bat yazıcaksın

modlar kısmına tümünü gizleye basarsan winrarın klasörü temp'e çıkartırkenki ilerleyişini gizleyebilirsin.

gelişmişte yönetimsel erişim isteye basabilirsin. yönetici olarak çalıştır(eğer dos ekranı sürekli açılıp kapanırsa bunun tikini kaldır veya uac kapat)

güncelleme kısmında tüm dosyaların üzerine yazı seç diğeri aynı kalsın

metin ve simgeden simge ekleyebilirsin

lisansa istediğini yazabilirsin

modülü elleme.

tamam de dosyayı yaratsın.

çok sağol arkadaşım anlar gibi oldum da dediğin her halde tüm windows türleri için geçerli ama 32 ve 64 bit versiyonları bi arada toplarken nasıl olacak yani diyelim win 7 de de böyle yapmak istiyorum 32 bitleri 32 klasöründe 64 bitleri 64 kalsöründe topladım güncellemeleri bu kodlarda o zaman nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek

Fenerbahceli59, 14.12.2017 - 08:06 yazdı:

Ben Windows Server indirdim Türkçe dil Seçeneğini vermedi. :(

server 2016 da iso larak türkçe desteği yok ingilizce indirip sonra türkçe dil paketini yüklüyorsunuz denetim masasından

omeraksu, 30 dakika önce yazdı:

çok sağol arkadaşım anlar gibi oldum da dediğin her halde tüm windows türleri için geçerli ama 32 ve 64 bit versiyonları bi arada toplarken nasıl olacak yani diyelim win 7 de de böyle yapmak istiyorum 32 bitleri 32 klasöründe 64 bitleri 64 kalsöründe topladım güncellemeleri bu kodlarda o zaman nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek

:Versions
if "%version%" == "10.0" goto win10
if "%version%" == "6.3" goto win8.1
if "%version%" == "6.2" goto win8
if "%version%" == "6.1" goto win7
if "%version%" == "6.0" goto winvista
endlocal

kullanabilirsin mesela en başta

:win10

:win8.1 

gibi kodları yazıcaksın her birinin içinde x64 ve x86 için ayırabilirsin sonra

EgeGrkn, 2 dakika önce yazdı:

endlocal

kullanabilirsin mesela en başta

gibi kodları yazıcaksın her birinin içinde x64 ve x86 için ayırabilirsin sonra

yazarken böyle mi yazayım diyorsun doğru anlamışmıyım örnek olarak kafam iyice karıştı :)

omeraksu, 8 dakika önce yazdı:

yazarken böyle mi yazayım diyorsun doğru anlamışmıyım örnek olarak kafam iyice karıştı :)

mesela

@echo off

setlocal
for /f "tokens=4-5 delims=. " %%i in ('ver') do set VERSION=%%i.%%j

endlocal

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win10\Guncelleme1.cab"

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win10\Guncelleme2.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win10\Guncelleme1.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win10\Guncelleme2.cab"

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win8.1\Guncelleme1.cab"

c:\Windows\Sysnative\Dism.exe /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win8.1\Guncelleme2.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win8.1\Guncelleme1.cab"

dism /norestart /online /add-package /packagepath:"%temp%\Updates\Win8.1\Guncelleme2.cab"

exit

• 1 ay sonra...

arkadaşlar yeni başlayabildim güncellemeleri entegre etmeye en iyisi önümde uzun bir server 2016 işi var onun için güncel server 2016 yapayım diyorum şuanlık izlediğim yol doğrumu bakarmısınız server 2016 güncellemerl win10 adı ile başlıyor kodları yazarken devamında hiç 32 bit ibaresi yok yani kodun devamındaki 32 bitleri yazmayacağız değil mi eğer doğru ise sfx yaparak geri kalan 74 güncellemeyi ekleyip güncel server 2016 isosu yapmaya başlıcam

omeraksu, 17.01.2018 - 20:25 yazdı:

arkadaşlar yeni başlayabildim güncellemeleri entegre etmeye en iyisi önümde uzun bir server 2016 işi var onun için güncel server 2016 yapayım diyorum şuanlık izlediğim yol doğrumu bakarmısınız server 2016 güncellemerl win10 adı ile başlıyor kodları yazarken devamında hiç 32 bit ibaresi yok yani kodun devamındaki 32 bitleri yazmayacağız değil mi eğer doğru ise sfx yaparak geri kalan 74 güncellemeyi ekleyip güncel server 2016 isosu yapmaya başlıcam

arkadaşlar gidişatım doğrumu acaba bat dosyasındayanlış yapıyorsam bana yardımcı olurmusunuz

Windows Güncellemeleri Sisteminiz tarafindan desteklenmiyor diye hata veriyor. Güncellemer Uygulamalar ile birlikte Bilgisayari kasiyor ve yarardan cok zarar veriyor birsürü Güvenlik aciklari doguyor senin yaptigin Güncellemeleri baska Devletlerin sifirlari hata verip Güncellemeyi etkisiz kiliyor hic ugrasma bence.