Jump to content

Multiboot Sistem Seçimi

Lord_Ares
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar herkezin emeğine sağlık güzel usb multiboot sistemler hazırlamışsınız ama bunları seçmekte zorlanıyoruz.  İhtiyaçlarımız doğrultusunda bir tanesini seçeyim dedim,  tam bu olur derken  baktım ki eksikleri, hataları düzeltme adına defalarca düzenleme olmuş. Tabi öğrenmek için o konudaki tüm yorumları okumak hiçte kolay ve anlaşılır olmadı :))  (20-30 sayfa). Tam 3 saattir birini seçmek için uğraşıyorum birinde secure bootta  sıkıntılı. diğeri menü lst eksik,  diğerinde flash birden fazla bölümler oluşturulmuş, diğerinin birden fazla versiyonu var..

( Başta da belirttiğim gibi söylediklerim  yanlış anlaşılmasın.. Amacım sistemleri kötülemek değildir, emekleriniz için teşekkürler.  Hani diyorum ki ! Sadece tek bir çatı altında,  sisteminizin  yorumlarda bulunan hataları veya eksiklerinin giderilmiş güncel son versiyonunu (versiyon 1-2 diye bir sürü var )  tek başlıkta paylaşırsanız bizlerinde bulup kullanmamız daha kolay olur.)

Kafam karıştı sizlerden ricam  bana uefi ve legacy windows 7-8-10 kurabileceğim  bir sistemi tavsiye etmeniz.  Her indirdiğimiz sistem 5-6 gb indirmekten, beklemekten canım çıktı :))) 

Teşekkürler

Düzenlemeler veya versiyon değişiklikleri geri bildirimlerde bildirilen veya başka şekilde ortaya çıkarılan hataların düzeltilmesi için; tabii ki en son sürümü genellikle en iyi sürümdür.

Birisi secure boot'ta sıkıntılı, diğerinde flash birden fazla bölümler oluşturmuş diyorsunuz; bildiğim kadarıyla UEFI bios için de kurulum istiyor; secure boot'u desteklemesini istiyorsanız multiboot flash'ın ayrı bir bölüm oluşturulmak zorunda.

Biraz deneme ve yanılma işi; zamana kıyıp, vakit ayırıp hangisinin ihtiyaçlarınıza cevap verdiğini araştırmak gerekiyor.

İlk önce @köylü'nün multiboot sistemlerin atası, babası olan  sistemini kullandım; daha sonra makay multiboot'tan yararlanarak Firadisk komutları ile bu işi daha zahmetsiz halletmeye başladım. UEFI bios yaygınlaşmaya başlayınca başka alternatiflere yöneldim, Multiboot Acronis Recovery Edition'a zıpladım; fakat beceriksizliğimden dolayı UEFI'den çalıştırmayı beceremedim. 2 gündür İzmir Teknik Destek Multiboot'u kendime göre düzenlemeye çalışıyorum; işletim sistemlerinin wim kalıplarını güncelledim, menüsünden ihtiyacım olmayan öğeleri çıkarttım, Maxtor MaxBlast ekledim; vb. ve şu anda sorunsuz, stabil çalışıyor gibi görünüyor.

Diyorum ya ihtiyaçlar değiştikçe, tercihler değiştikçe seçimler de değişiyor; o yüzden bence en iyisi deneyerek kendiniz için en uygun olanını bulmanız.

• Like 2

• 11 ay sonra...

Cevap için teşekkür fakat sorun multiboot editliyecek seviyede değilim.  Benim amacım en son oluşturulan multiboot sistemi hangisi ?  Konuların oluşturma tarihlerine bakıyorum hepsi 2017 -2016  peki 2018 de yapan veya güncelleyen olmadı mı  ?  Hangisi güncel diye bakayım dedim her birinde 20 sayfa yorum var hangisini okuyacaksın da  bulacaksın.  Bence konuların düzenlenmesi gerekiyor aradığımızı bulmak cidden zorlaşmış.

Aioboot en iyisi hepsini denedim. Daha iyisi var aklima gelmedi ismi ama kullanimi zor (rus). Aklima gelince yarin yazarim (multibootlarin babasi bir sistem ama kurulum kullanim hakikaten zor) Aiobootu tek partisyon fat32 kullandim ben diger kullanicilrdan farkli olarak. Memnunum.

Edit. Aklima geldi easy2boot

Aioboot anlatimi cok guzel hazirlandi 20den fazla video var . Tesekkurler buradan @crasadure

Üstada

Konu cok once acilmis  :)))

Edited by efe34
  • Thanks 1

efe34, 1 saat önce yazdı:

Aioboot en iyisi hepsini denedim.

Evet, bende AIOBOOT öneririm.  efe34 arkadaşın ki gibi ben de tek patition fat32 yapılandırdım.  Diğer BOOT ve PE sistemleri + tekli  boot proğramları  +  windows kurulum  metodlarını   (Örnek SSTR, KMPE,  KMBOOT, BoobOmb's. Hiren's, vs. vs. ) tamamını elle mekanik olarak  entegre ettim.)  EFI/Microsoft/boot klasörünün içinde bir tane bile  BCD dosyası olmadan.   Yine aynı şekilde AIO/Files klasörünün içinde bir tane bile klasör, dosya olmadan....  

Lord_Ares    :    Sizin yapacağınız  AIOBOOT'un kendi aracı olan AIOCreatör aracı  ile yapabildiği / yapabildiğiniz kadarı ile boot, pe + win kurulumlarını + tekli  boot proğramları oto entegre edip kullanmanız. Henüz   multiboot editliyecek seviyede olmadığınızı belirtmişsiniz. 

Lord_Ares, 27.12.2017 - 15:12 yazdı:

Arkadaşlar herkezin emeğine sağlık güzel usb multiboot sistemler hazırlamışsınız ama bunları seçmekte zorlanıyoruz.  İhtiyaçlarımız doğrultusunda bir tanesini seçeyim dedim,  tam bu olur derken  baktım ki eksikleri, hataları düzeltme adına defalarca düzenleme olmuş. Tabi öğrenmek için o konudaki tüm yorumları okumak hiçte kolay ve anlaşılır olmadı :))  (20-30 sayfa). Tam 3 saattir birini seçmek için uğraşıyorum birinde secure bootta  sıkıntılı. diğeri menü lst eksik,  diğerinde flash birden fazla bölümler oluşturulmuş, diğerinin birden fazla versiyonu var..

( Başta da belirttiğim gibi söylediklerim  yanlış anlaşılmasın.. Amacım sistemleri kötülemek değildir, emekleriniz için teşekkürler.  Hani diyorum ki ! Sadece tek bir çatı altında,  sisteminizin  yorumlarda bulunan hataları veya eksiklerinin giderilmiş güncel son versiyonunu (versiyon 1-2 diye bir sürü var )  tek başlıkta paylaşırsanız bizlerinde bulup kullanmamız daha kolay olur.)

Kafam karıştı sizlerden ricam  bana uefi ve legacy windows 7-8-10 kurabileceğim  bir sistemi tavsiye etmeniz.  Her indirdiğimiz sistem 5-6 gb indirmekten, beklemekten canım çıktı :))) 

Teşekkürler

en basit olanı bu istersen bir incele