Jump to content

Parrot Os Kurulumu Ve Gnu Bootloader Kaldırma

StalkerReborn
 Share

Recommended Posts

Diski ayırıp bir kısma Windows 10, diğer kısma ise Kali Linux 2017.3 kurdum.

Açılışı EasyBCD ekleyecekken dalgınlıktan, Kali Linux'un Windows işletim sistemini tanıması ve"GNU açılış seçeneği ekleyeyim mi ?" sorusuna "Evet" cevabı vermemle EasyBCD kullanmama gerek kalmadı ama başka bir Linux dağıtımı kuracağımdan bu GNU açılışı bana sorun yaratacağını düşünüyorum.

Kuracağım diğer işletim sistemi(Kali Linux'u kaldırdıktan sonra): Parrot OS

Bunu nasıl kaldırabilirim ?

GRUB açılış olduğu için direk olarak Kali Linux'u sileyim dedim. Arşivlerimi Bulundurduğun 365GB ayrılmış disk de görünmez oldu...

Arkasından ekranda komut satırları halinde şu yazılar yazmakta;

Error: no such partition.

Entering rescue mode...

grub rescue>

Ve windows açılamamakta, sorunumu gidermek için ne yapmam gerekli ?

Ek olarak arşivlerimi bulundurduğum yerde 50GB kadar resim bulunmakta kaybetmeden alabilmek için multiboot ile açtığımda ise görülebilmekte ve hiçbir zarar yok. Windows bunu şimdi görememekte NTFS olduğu halde.

Kısaca: GRUB'u kaldırıp,

Windows ortamından EasyBCD ile iki sistemin boot açılışını ve seçeneklerini yapmak istiyorum.

Şuan Parrot OS'u kurup iki sistemede giriş yapabilmekteyim ama Parrot OS da Depo diye ayırdığım diski görüp açabilmekte olduğum halde Windows da açamamakta ve "Erişim Engellendi" hatası almaktayım. Yönet ile baktığımda ise diskin boyutunu, biçimini, okunabilirliğini, ve harf ataması vs. yapamamaktayım. Disk Birim olarak Windows'un Yönet kısmında görünmüyor.

Şuanki amaçlarım önceki mesajım gibi;

-GRUB kaldırmak ve EasyBCD ile Boot eklemek.

- Windows ortamında Açılamayan diski Windows ortamında açmak.

-Parrot OS ve Linux işletim sisteminde komutları ve sistemi kullanmayı öğrenmeyi amaçlıyorum.

1-Grub ile İlgili: Grub boot loader'ı kaldırmak hiç akıllıca olmaz.Muhtemel bir sistem sorununda (Windows/Linux) en azından Grub üzerinden müdahele,gelişmiş onarım vb.ayarlara ulaşılabilirliliğinden ötürü.Ancak Grub boot loader görüntüsü çıkmasın isteniyor ise,ekranın görünme süresini normal gelen geri sayım zamanını (10) saniyeden (0) saniyeye alarak,hiç bekleme yapmadan direct masaüstüne geçiş için işlem yapılabilir bunun için bir çok yöntem var bilinen uygulamalardan 'ı ekteki dosya Deb uzantılıdır kurup menüsü üzerinden,açılış zamanını ayarlama yolu ile sistem üzerinden Gdebi ile kurabilirsiniz yok ise önceden kurmak gereklidir yoksa komutlada (sudo dpkg -i *.deb) kurulabilir.Diğer bir yöntemde "GrubCustomizer" ile Grub ekranının görsel,yazı tipi zamanlama yedekleme ve ayrıntılarının bulunduğu bu uygulama ilede işlemleri ayrıca yapabilirsiniz.GrubBootloader'ı kaldırma işlemi için link alta eklendi!

Spoiler

Grub Customizer kurulum depo adresi,kurulum komutları:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

2.Açılamayan Disk: Windows üzerinden görmemesi sanıyorum depo olarak ayrılan disk partition'nun disk dosya biçimi Ext4 veya farklı bir algoritma olsa gerek Windows'un Macosx disklerinide görmediği gibi,Linux'te de aynı şekilde ayrılan disk alanını,windows üzerinden görememe durumlarını doğal olarak yaşıyoruz.Eğerki depo olarak,ayrılan disk alanında veri yok ise,dos biçiminde silip,Ntfs veya Fat/fat32 dosya biçimine alırsanız otomatik olarak windows üzerinden extreme bir durum yok ise,mutlaka görecektir.Linux üzerinden Gparted disk manager ile disk yapılandırma işlemlerini silme,biçimleme vb.yapılabilmekte.Farklı bir bilgi varsada diğer üstad arkadaşlarda bu konu ile ilgili bilgilerini ayrıca payşacaklardır.

3.ParrosOS Hakkında: Son zamanlardan adından çok bahsettiren başarılı debian tabanlı açık kaynak italya geliştiricilerin sunduğu,linux dağıtımı olduğunu biliyorum debian temelli olduğundan yola çıkarsak eğer,Türkiye'de bulunan destek forumlarından uygulama/geliştirme/yardım vb.istifade etmenin yararlı olacağı kanısındayım.

Yararlı olabilecek Forum Linkleri:   , ,  +  (Kendi forum sitesi) İngilizce.

Ekstra Yararlı Linkler:

Grub'u silip,Windows ön yükleyicisi ile iki farklı sistemi kullanmak için anlatım ve işlemler

Windows,Linux Ön yükleyicilerinin onarımı,yedeklemesi yeniden Grub kurma işlemleri için

Please register to see this content.
 usbdisk,dvd disklere yazdırılarak işlemler bir kaç dakikada hallolur.

Saygılarımla Esenlikle Kalınız! :)