Jump to content

CD Rom'unuz bozuk, Floppy'de yoksa XP nasıl kurulucak?

TLT63
 Share

Recommended Posts

CD Rom'unuz bozuk, Floppy'iniz yok. Peki ama PC'nizi nasıl formatlayacak İşletim sisteminizi nasıl kuracaksınız?

Öncelikle PC'nizi mutlaka MS-DOS Sisteminde başlatabilmelisin.

1) Bunun içinde USB Flash Belleğinizi MS_DOS'tan başlanacak şekilde ve FAT yada FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekiyor.

a) Flash Belleğinizi MS-DOS ile açmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

Önce buradaki Linkten şu dosyayı indiriniz. Bu dosyalar iddia edildiği üzere Virüs yada Trojan yüklü değildir. Temizlenerek tekrar yüklenmiştir.

http://rapidshare.com/files/64920045/Win98_WinImage.rar.html

2) USB Flash belleğinizi takıp FAT yada FAT32 olarak biçimlendiriniz.

3) İndirdiğiniz Winİmage dosyasını açınız.

4) Sonra Win98.exe dosyasını bu pencereye bırakınız.

002vm1.jpg

003oy4.jpg

5) Daha sonra resimde görülen ayarları yapınız. Ve tıklayınız.

001cg1.jpg

Edited by TLT63

• Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6) İşlem bitince programı kapatıp, USB Flash belleğinizi açınız.

7) USB Flash belleğinizde aşağıdaki dosyalar görünecektir.

006io7.jpg

:D Şimdi belleğinize yeni bir klasör açıp "AA" ismi veriniz.(Arzunuza bağlı olarak başka isimde verebilirsiniz, ancak MS-DOS'ta çağrı yaparken fazla yazmayalım diye ben bunu örnek verdim.)

004tf6.jpg

005us3.jpg

9) "AA" isimli klasörün içine, WinXP CD'sinde bulunan tüm dosyaları kopyalayınız. (Tabiiki CD Rom'unuz bozuk olduğundan bu işlemi başka bir bilgisayarda yapmak zorundasınız. :D )

10) Bu işlemlerden sonra da PC'nizi USB Flash Bellekten başlatınız

11) PC'niz en sonunda MDOS'ta;

A://

şeklinde görünecektir. Bundan sonra aşağıdaki işlemleri yapınız:

1) A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a basınız.

5) D:/Cd AA (Yaratıp ta ismini AA koyduğumuz klasör)

3) D:/AA>Cd i386 yazıp, Enter'a basınız.("i" harfine dikkat: Büyük harf yazıyorsanız "I" olmalıdır.)

6) E:/AA/I386>WINNT yada winnt yazın ve Enter'a basınız.

7) Kurulum başlayacak ve bildiğiniz CD kurulumu gibi yükleme devam edecektir.

DİKKAT :WinXP Dosyalarını HDD'nizin herhangi bir bölümüne kaopyalarsanızda, bu kez A:// kısmına bu HDD Sürücünüzün ismini de verebilirsiniz!!!

NOT : USB Flash bellek yerine Cardreader'a koyacağınız MMC kartlar ile de bu işlemi yapablirsiniz. ( Bu bilgi DORUK101 arkadaşımızın sorusu karşılığı eklenmiştir.)

HERKESE BAŞARI MUTLULUK DOLU GÜNLER TEMENNİLERİMLE....

Edited by TLT63

Winimage.rar dosyasında (win32/parite.B virus)ü var ilgililere duyrulur.

forumdaki dosyaları daha önce indirip de sıkıntı yaşayanların diğer forum kullanıcılarını uyarması kimseyi üzmemeli. formdan hevesle indirdiği bir dosya yüzünden zamanı ve dosyaları zarar görmüş bir kimse sağlıklı düşünemez. onun için uyarılar seni yıldırmasın. harcadığın vakit ve emeğin için teşekkürler.

Edited by alexrolex

Dosyalar temizlenip yeniden yüklenmiştir. Yukarıda tazelediğim linkten indireceğiniz dosyalarda Virüs, Trojan yoktur. NOD32 ile temizlenip yeniden yüklenmiştir.

Arkadaşım sen dalga mı geçiyorsun bizimle!!! Virüslü dosyayı niye paylaşıyorsun forumda?

Winimage.rar dosyasında (win32/parite.B virus)ü var ilgililere duyrulur.

Amacım sadece paylaşımdı. Başka yerlerde de Winimage Programını bulabilirdin. Amacım sadece:

CD Rom'u bozuk, Floppy'si olmayan HDD'lerde İşletim Sisteminin nasıl kurulabileceğini anlatmaktı. Ama herkes bir KULP uydurdu. :D Daha ne diyeyimki. Oysa bu bahse konu programları başka yerlerde de bulabilirdiniz. Neden biz bu kadar kötü düşüncelerdeyiz? Bir türlü anlamış değilim......

hayır anlamadığım trojan bulaştırınce ney olacak ? Sen mi imal ettin trojani senin hangi egonumu tatmin edecek ?Git PKK sitesi göçert bende senin elinden öpim 

Teşekkür edeceğine, kalkıp PKK benzetmesi yapan arkadaşım; Düşüncesizce şu dönemde sarf ettiğin cümleler için ALLAH seni affetsin. Amacım sadece:

CD Rom'u bozuk, Floppy'si olmayan HDD'lerde İşletim Sisteminin nasıl kurulabileceğini anlatmaktı. Sende hemen bir KULP uydurdun. :D Daha ne diyeyimki. Oysa bu bahse konu programları başka yerlerde de bulabilirdiniz. Neden biz bu kadar kötü düşüncelerdeyiz? Bir türlü anlamış değilim......

Dosyaları virüssüz olanlarla değiştiriniz. Aksi halde çöpe taşımak zorunda kalacağım.

Dosyalar virüsssüz olarak yenilendi. Teşekkürler.

Edited by TLT63

İkazın için teşekkür ederim. Evet söylemeliydim: Lütfen dosyaları açmadan önce Virüs programı ile temizleyiniz. Bendeyken birşeyleri yoktu. Ama sanırım Upload esnasında bulaşmış olabilir.

hayır anlamadığım trojan bulaştırınce ney olacak ? Sen mi imal ettin trojani senin hangi egonumu tatmin edecek ?Git PKK sitesi göçert bende senin elinden öpim :D

• Administrator

hayır anlamadığım trojan bulaştırınce ney olacak ? Sen mi imal ettin trojani senin hangi egonumu tatmin edecek ?Git PKK sitesi göçert bende senin elinden öpim :D

Parite virüsü trojan değildir. Bilip bilmeden atmayalım. Arkadaşın pc'si virüslü sadece.

Ben her iki dosyayı da (Win98_Boot.exe ve WinImage.exe) birlikte upload ettim.

(K*ygeni içinde)

Virüs mirüs yok.

İster rapidden:

İster depositfiles tan:

Please register to see this content.

indirebilirsiniz.

Ayrıca konuyu anlatan arkadaş.

Yazdıklarını editleyip verdiğim linkleri oraya kopyala.

Güzel paylaşım yapmışsın.

Silinmesin yazıktır.

Edited by drisert

Bence de arkadaşın kötü niyeti yok tabi.

Ayrıca yaptığı paylaşım çok güzel.

Çok faydalı.

Epeyce de emek sarfetmiş.

Ben kendi adıma tepkim için özür diliyorum.

PKK falan diyen arkadaş ta aşırı tepki göstermiş.

Sarfettiğin emek için gerçekten çok teşekkürler arkadaşım.

bende kendime vindows wista kurmuştum ama o çok farklı idi bildiğiniz gibi neroda imagedrive diye bir program var(sanal cd sürücü) benim işletim sistemim xp kurulu vistanın paket dosyalarını internetten indirip bütünleştirdim ve sanal cd de açtırdım kurmaz düşüncesi ile kur dedim xp yide birdaha kurmaya uğraşmayayım diye d ye kur dedim ve kuruluma başladı ve sonuç ......bilgisayarımda 2 işletim sistemi oldu amma velakin vista biraz yabancılık çektim ayarlarını yapamadım driver sorunu yaşadım vs..... silmeye kalktım vistayı ama nafile ne dosyalarını silebildim nede açılıştan kaldırabildim en sonunda hdd ye fdisk çektim xp cd si ile benimden başımdan böyle bir olay geçti

Anlatılanları yaptım aynen.

USB den başlattım pc yi.

A:/> kısmı geldi

fakat buraya D de yazsam, C de yazsam olmuyor.

Geçersiz sürücü diyor.

Dosya sistemi NTFS olan sürücüyü MS-DOS'ta çağıramazsın ki. :D Çağıracağın sürücü FAT yada FAT32 Dosya sistemi ile biçimlendirilmiş olmalı.

Edited by TLT63

1) A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a basınız.

diye yazmışsın ya.

Flash belleğimin harfini bulmaya çalışıyordum.

Bi de mesela WinXP boot disketlerinden de böyle bişey yapılabiliyor mu?

Edited by drisert

Arkadaşlar şahsen benim flopy(Gerçi 3 senede 2 kez kullandım.) ce cd rom bozuk olacak bende rahat duracağım ertesi gün bir cd ve dvd okuyucu alırım.Ondan sonra gelsin virüsler çekilsin formatlar!

Unutmadan bu yazdıklarım arkadaşımın emeğine saygısızlık göstermek veya gölge düşürmek amacıyla yazmadım.Kendisinin bunu bilmesini istiyorum.Saygılarımla

Arkadaşlar şahsen benim flopy(Gerçi 3 senede 2 kez kullandım.) ce cd rom bozuk olacak bende rahat duracağım ertesi gün bir cd ve dvd okuyucu alırım.Ondan sonra gelsin virüsler çekilsin formatlar!

Unutmadan bu yazdıklarım arkadaşımın emeğine saygısızlık göstermek veya gölge düşürmek amacıyla yazmadım.Kendisinin bunu bilmesini istiyorum.Saygılarımla

Pekala!!... Bir soru sana:

Sen laptopları tanıyormusun acaba? CD Romu olmayan yada bozuk olan laptoplarda nasıl çözüme ulaşacaksın ? Diyelimki harici HDD taktın. XP'yi nasıl yükleyeceksin? :)

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...