Jump to content

CD Rom'unuz bozuk, Floppy'de yoksa XP nasıl kurulucak?

TLT63
 Share

Recommended Posts

• Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 hafta sonra ...

aynen denildigi gibi yaptım flash diskimle ms dosta açtım ve windows u yuklemeye başladı cok asırı derece yavas yaklasık 45 dk sonra windows kopayalama işlemi bittigi zaman tamam diyorsunuz ve ordan sonra pc yi yenden actıgımızda başladıgımız yere geri donuyor hdd uzerinden kuruluma devam etmiyorboot seceneginden hdd birinciye aldıgım zaan sistem yuklu degil hatasını alıyorum

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar tarif edildiği şekliyle çalışmıyor...Sebebi ise XP kurulum dosyalarının floopy imajı yerleştirilmiş Flash diskin yapısını bozması...O yüzden bu işlem için iki tane Flash bellek kullanıyoruz.Birisine sadece en başta anlatıldığı şekliyle Win98 imajı yerleştiriyoruz(bu disk artık demode olmuş düşük kapasiteli eski bir tane olabilir).İkinci ve kapasitesi yüksek Flash belleğimizi FAT32 olarak formatlayıp içine XP'nin i386 klasörünü kopyalıyoruz.İstersek driverlı ve modifiye XP dosyaları da kullanabiliriz.Her ihtimale karşı i386 klasörü kopyaladığımız Flash belleğe bir tanede "smartdrv.exe" atmayı unutmayalım.

1.İkisinide bilgisayara takalım.Bios'a girip birinci Flash'tan açılacak şekilde ayarlayalım.

2.Bilgisayar birinci Flash'tan açılınca FDISK ile istediğimiz şekilde Harddiski bölelim.Fat32 ile formatlayalım.Tekrar bilgisayarı başlatmak gerekirse aynı şekilde açılır ve DOS'a düşer zaten...

3-Komut satırı A:\\ içinde sırasyla şu komutları veriyoruz

fdisk/mbr

sys c:

4-İkinci Flash belleğimizin sürücü harfini birkaç deneme ile bulabiliriz.Bulunca ona giriyoruz.Hemen smartdrv.exe'yi çalıştırıyoruz.Aftif değilse devreye giriyor.

5-i386 klasörünün içine girip "winnt" komutunu verip kuruluma geçiyoruz.

6-Kurulum esnasında ilgili ekran gelince dosya sistemini mutlaka NTFS'e çevir diyip kuruluma devam ediyoruz.....

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

merhaba arkadaşlar.

bugün yeni bir mini notebook aldım. bildiğiniz gibi usb ve kart okuyucu dışında birşey yok.

böyle bir aletin sahibi oluncada usb den yükleme ve yedek alma ile ilgili araştırmaya girdim.

eski olmasına rağmen buradaki bilgiler ve verilen dosyalar sayesinde istediğime kavuştum.

emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

ben ilk mesajda belirtilen yolu uygulayarak ve AA klasörünün içine ghost boot cd içindekileri

atarak usb den çalışan ghost yapmayı başardım ve diğer usb hd mi de aynı anda takarak c nin imajını

oraya almayı başardım.

ilk halini bozmadan imaj almak istediğimden c yi bölmemiştim.artık c yi böler imajlarımı direk oraya alırım.

tekrar emeği geçen herkeze teşekkür ederim.

önce tesekkürler arkadasım eline saglık

şöyle bi hata alan arkadas oldumu acaba

(bir ic kur hatası oluştu takas dosyası icin yer bulunamadı kur devam edemiyor cıkmak icin entera basın) bilgisi olan arkadas yardım edebilirse

kolay gelsin

Ben her iki dosyayı da (Win98_Boot.exe ve WinImage.exe) birlikte upload ettim.

(K*ygeni içinde)

Virüs mirüs yok.

İster rapidden:

İster depositfiles tan:

Please register to see this content.

indirebilirsiniz.

Ayrıca konuyu anlatan arkadaş.

Yazdıklarını editleyip verdiğim linkleri oraya kopyala.

Güzel paylaşım yapmışsın.

Silinmesin yazıktır.

:) EN AZ DİGER ARKADAS GİBİ SENİNDE EMEGİNE SAGLİK... DÜSÜNMEN YETER. 2 NİZEDE SAPKA CIKARTIYORUM DIGER ARKADASLARADA 1 NASIHAT :clapping: ( acizane fikrim ) bu arkadasimizin düsündügünü düsünmeye üsendinizmi... emege saygi lütfen sizleride bu kulvarda kosarkenede goruruz insallah. Pss.. Çikarsiz tek DOST anne ile babadir. VERME DÜNYALARİ ALSANDA BU CENNET VATANI...ALIRIZ AKLINI.!!!

1) A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a basınız.

5) D:/Cd AA (Yaratıp ta ismini AA koyduğumuz klasör)

3) D:/AA>Cd i386 yazıp, Enter'a basınız.("i" harfine dikkat: Büyük harf yazıyorsanız "I" olmalıdır.)

6) E:/AA/I386>WINNT yada winnt yazın ve Enter'a basınız.

kardwş 6. işlemde neden D:/AA diye yazmıyoruzda E:/AA/ yazıyoruz

• 3 hafta sonra ...

Güzel bi konu açılmış, çok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum.

Benim de 100 puanlık sorum var :D

Elimde öyle bir bela var ki adı Casper8575a Laptop. Birkaçtane cd rom değiştirdim ama hiçbirini boot esnasında görmüyor (sağlamlıklarını test ettim hepsinin). Floppy sürücüsü yok zaten. Ve son darbe: USB Boot özelliği yok. Alet denediğim tüm cd rom sürücülerini windos açıldıktan sonra gayet normal görüyor, okumu ve yazma sorunsuz. Sadece biosta ve boot esnasında görmüyor.

Bu alate nasıl XP kurarız?

Güzel bi konu açılmış, çok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum.

Benim de 100 puanlık sorum var :good:

Elimde öyle bir bela var ki adı Casper8575a Laptop. Birkaçtane cd rom değiştirdim ama hiçbirini boot esnasında görmüyor (sağlamlıklarını test ettim hepsinin). Floppy sürücüsü yok zaten. Ve son darbe: USB Boot özelliği yok. Alet denediğim tüm cd rom sürücülerini windos açıldıktan sonra gayet normal görüyor, okumu ve yazma sorunsuz. Sadece biosta ve boot esnasında görmüyor.

Bu alate nasıl XP kurarız?

ghost xp kurarsın harddıske bı bı harddısk daha bagla o harddıskın ıcıne grubmenu yukleyıcı programı ve ghost xp koy. grubmenu kur grubmenu de tncmini xp live calıstır ghost 8.0 dan ghostxp yı goster kuruluma baslasın

• 3 hafta sonra ...

Peki BEnım Bi Sorum olcak:

Diyelımkı bu Denılenlerı Hepsını Suankı Kendı Pc Mızde Yaptık . Flaşa Yapmıs oldugumuz Calısmayı Başka Bır Pc ye Takıpda Direk Yükleme Ypabılırmıyız?. Yanı Flashı Xp Cd Si gibi Kullanabılırmıyız.

USB girişide bozuksa ne yapicez tabiiki Virtual PC e yalvaricez :(:) yadaa biraz büyük HDD alicez 2-3 tane yedek İşletim sistemi kuricez kardeşim :) ( Allah böle durumara düşürmesin) :clapping:

Paylaşımiçin teşekkürler... :)

• 4 hafta sonra ...

Millet birşey sorcam benim laptopun harddisk 250 GB de 218 görünüyor bunu ben 100 60 40 18 gibi ayırmak istiyorum fakat yapamadım partitiın magicde 105 diye bir hata verdi diğerlerinde de BAD SECTOR gibi birşey yazıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

• 3 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra...
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...