Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Wi-fi Nin şifresini Değiştirme Sorunu (çözüldü)

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Wi-fi nin şifresini yakınlarına verdim.  Ama onlarda bize abone oldu? hem hız hem kota çabuk bitmeye başladı. 

Kırmadan şifre yi değiştireyim diyorum. Wi-fi yi modemdeki şifre ile şifrelersem sorun yok. Yani oturma odası ndaki tplink extenderde çalışıyor. Ama değiştirince modeminki çalışıyor extender yanlış şifre uyarısı veriyor. Bu sorunu nasıl çözülebilirim.

çözüm : Sitesinde youtube de anlatımlar var ama ben kendim anladığıma göre anlatıcamki tam öğrendiğimi düşündüğüme göre daha kolay olsun. ben extender la bilgisayarı ethernet kablosu ile birbirine bağlayarak yaptım. peki ethernet kablosunu bilgisayardan çıkartırsan internete nasıl ulaşacaksın? bende wifi aparatı var. bak orda emin değilim ama sanırım kablosuzdan internete bağlanıp sitesinden bilgileri alıyor veya kurulumu yapıyorsun. kaldıki aynı anda kurulum videosunuda izleyebildiğime göre interneti tek aldığım yer dediğim gibi modem ile wifi  aparat arasında sağlanan bağlantıdan alıyorum.

extenderı yakındaki bir prize takıyorsun. extender ın üstündeki ethernet portu ile bilgisayardaki ethernet girişi arasında iki uçlu ethernet kablosuyla birbirine bağlıyorsun.  sonra chrome da temiz pencere açıyorsun sekmenin birini extender ın kurulum sitesine veya arayüzüne girmek üzere açıyorsun bir diğer sekmeyide  kurulum videosunu takıldığın yerlere bakmak için açıyorsun.

extenderın adres çubuğuna tplinkextender.net  veya 192.168.0.254 yazarak  extender ın arayüzünü açıyorsun. bende direkt status yani durum sayfası çıkıyor kiminde direkt kurulum sihirbazı çıkıyor. 5 ghz lik band bende çalışmıyor olarak görünüyor üstte ama alttaki bilgilerde çalışıyor görünüyor. connect ten gidebilirsin. galiba zaten otomatik ayarlıyor hemen aynı modem gibi. ama sihirbazdan gidersen tek tek adımları ayarlayabiliyorsun.

sihirbazda ilk sayfada dediğim gibi ana wifi nin aktif olduğunu gösteriyor.  next deyip bölge sayfasına geliyorsun videoda abd yi seçmiş ben türkiye yi seçtim. sonra yine next dediğinde ilk önce 2ghz i arıyor. ve yüzdelik yeşil bant dolana kadar bekliyorsun. ve çevrede falan bulunan ve senin 2g band listeleniyor. 2g yi seçip üstten next diyorsun. ( en altta solda da manuel ayarla veya direkt ayarlamadan geç seçenekleri var. ) next deyince 2g ayar sayfası çıkıyor yaptığın şifre atamak ve 2 g ye özel isim ayarlamak istemiyorsan ayarlamıyorsun özel isim ama ayırt etmek için ben 2 g ye  ext eklenmişi seçtim özel olarak. sonra oranın işi bitiyor. next deyince bu seferde 5 g hz likleri tarıyor. bende ne hikmetse bulamadı hiç 5ghz i. ama dediğim gibi ilk statusta üstte disconnect altta aktif görünüyor. bulamayınca sol altta yine direkt geç i tikliyorsun. bulamadığı için 5g hz de 2 g deki adımları yapmana gerek kalmıyor. e ne oluyor modem ayarının sonu gibi sana son bilgileri gösterip finish demeni istiyor. Ama orda değişik bir şey olmuş bende ne olmuş bulamadığı 5 g hz liği boş bırakmamış şifreyide kendi atayarak alta koymuş. finish dedinmi yine yeşil yüzdelik band %100 e kadar ilerliyor restarting deyip. videoda başarı ile tamamlandı completed demiş bende sadece yeşil band doldu. zaten başarılı oldumu bilgisayarda bağlantı kısmında herşey yerli yerine oturuyor. bu arada burdan sonra ethernet portlarından kabloyu çıkartıp eski haline getirin. extenderi fişten çıkarmayınki  telefonda falan tutarlı çalışıyormu son denemeleri yapıp öyle kullanın.

Şimdi ben niye bunla uğraştım? yakınlarım benim interneti bitirmesin diye söylemeden lagaluga olmadan modemin arayüzünden kablosuzdan şifresini değiştirdim. ve şifreyi değiştirince bende daha önce böyle yine şansa yapabilmiştim 2 g ayarlı idi o bozuldu. işte onun için uğraştım. birde o arada hemen kapı çaldı internet yok bilmem şuna bakacaktık diye damladılar :)  he ya bozuldu o bende şimdi onu ayarlıyordum dedim. tamam o zaman dedi gitti bizim ufaklık. pek ufak değil gerçi :) 

şuna DİKKAT: ne dedim sırf şifreyi değiştirdiğim için bunlar oldu dedim. evet nedense başka şifre girince bağlansa bile hemen kopuyor.  yani sen ellemezsen o zaten işini yapıyor ve modemin altındaki kendi orjinal şifresini giriyor. aslında ben bunları böyle olduğundan iki kez yaptım ve ikincide dediğim gibi 5ghz lik bandımda olmuş oldu. şimdi modemin kendi wi fi sinin  ve 2g ve 5g  hepsinin şifresi o orjinal şifre oldu.

yukarıda arkadaşın biri QUS mu ne öyle bir şey demiş. yani istediği cihaza modemin arayüzünden istediği kadar internet atayabiliyormuş. bende varmı bilmiyorum  ama türkçesimi bilmem de bende de misafir kullanıcı var. aynı şeyi orda yapabiliyorsun. yani  benim üç ağı gizleyip yakınlara ordan 4-5 mb veririm. en fazla o olur. millet iyice şey olmuş ya. şey işte :) sözde ilk geldiklerinde hemen taşıyorlardı hatlarını. bıraksak kendi hallerine aynen devam edecekler .

Edited by abdulhey_

2 modemin var anldıgım kadarıyla  bunların aypisi  farklı olması gerekiyo  bazı modemlere aynı modemden içine erişm salanmıyo  onedenle  bilgisara arayuzden baglanım degişcen şifreyi normelde sende bi modem bi acses point olmalı ikisi modem se birinin dhcp sunucusunu kapatıp  aypiyi   192.168.1.1      dierinide 192.168.2.1  yap hem cakısmaz 

abdulhey_, 9 saat önce yazdı:

Wi-fi nin şifresini yakınlarına verdim.  Ama onlarda bize abone oldu? hem hız hem kota çabuk bitmeye başladı. 

Kırmadan şifre yi değiştireyim diyorum. Wi-fi yi modemdeki şifre ile şifrelersem sorun yok. Yani oturma odası ndaki tplink extenderde çalışıyor. Ama değiştirince modeminki çalışıyor extender yanlış şifre uyarısı veriyor. Bu sorunu nasıl çözülebilirim.

extender ı resetleyip tekrar kuracaksın

ayhanca, 3 saat önce yazdı:

2 modemin var anldıgım kadarıyla  bunların aypisi  farklı olması gerekiyo  bazı modemlere aynı modemden içine erişm salanmıyo  onedenle  bilgisara arayuzden baglanım degişcen şifreyi normelde sende bi modem bi acses point olmalı ikisi modem se birinin dhcp sunucusunu kapatıp  aypiyi   192.168.1.1      dierinide 192.168.2.1  yap hem cakısmaz 

Extender diyorum. senin hiç ingilizcen yokmu :) 

efe34, 2 saat önce yazdı:

extender ı resetleyip tekrar kuracaksın

hı extender da reset leme varmıydı.  bi bakayım sağol.

@efe34 extender ı reset attım şifre yide değiştirdim. Bu sefer 2ghz ve 5ghz extender diye korumasız nokta oluştu telefonda. Ama buna rağmen internete bağlanmıyorlar. Şifrede konulmuyor. Unut desemde yine aynısı oluyor.  Aslında extender ın üstünde 5ghz ın ışığı bile yanmıyor. Ne yapıcam?

abdulhey_, 32 dakika önce yazdı:

@efe34 extender ı reset attım şifre yide değiştirdim. Bu sefer 2ghz ve 5ghz extender diye korumasız nokta oluştu telefonda. Ama buna rağmen internete bağlanmıyorlar. Şifrede konulmuyor. Unut desemde yine aynısı oluyor.  Aslında extender ın üstünde 5ghz ın ışığı bile yanmıyor. Ne yapıcam?

Ethernet kablosuyla extendere bağlanacaksın, ilk aldığında yaptığın gibi wireles şifrelerini ayarlayacaksın ama: entenderin normalde aldığı ağın şifresini olduğu gibi aktarması lazım wps düğmesini kullanarak eşleştirdiysen.

efe34, 12 dakika önce yazdı:

Ethernet kablosuyla extendere bağlanacaksın, ilk aldığında yaptığın gibi wireles şifrelerini ayarlayacaksın ama: entenderin normalde aldığı ağın şifresini olduğu gibi aktarması lazım wps düğmesini kullanarak eşleştirdiysen.

Nasıl yaptımı hatırlamıyorum. Kutusu duruyor bakarım. Ama dediğin gibi hepsine aktarması lazım. Wps e bir bakayım.

Tplink c200 galiba . Fiş gibi takıyorsun prize. Şu üstü ekose desenli olan.? İşim var bakamıyorumda.

Yalnız şifre değiştirmeden önce bir modemin ki vardı bir de aynısı sonu ext ile biten vardı. Şimdi ise normal modeminki ki bir o bağlanıyor ikide ext 2g ve5g(hz) çıktı. Bağlı ve korumasız görünüyorlar ama bağlantı ve şifre girme yok. Bu arada wps açtım yandı yandı ışığı söndü sonra.

Edited by abdulhey_

Aynen dediğin i yaptım. Fakat tam tersi oluyor. Herşey normal görünüyor ama bu sefer de extenderın iki noktası(bahsettiğim) kayboluyor. Kısaca telefon ile extender arasında bağ belirtisi komple kayboluyor. Telefondaki gelişmiş kablosuz dan wps taratıyorum yine extenderı bulamıyor.

EDİT: Yalnız modemin wifi si  en uzak noktada extender ın yanında full çekiyor. Hiç bu kadar full çektiğini görmemiştim. Herşeyim tersine benim ne hikmetse..

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 44 dakika önce yazdı:

EDİT: Yalnız modemin wifi si  en uzak noktada extender ın yanında full çekiyor. Hiç bu kadar full çektiğini görmemiştim. Herşeyim tersine benim ne hikmetse..

modemin wi-fi si sandığınız extenderin olmasın: isim değişik mi extender da

kablosuz (powerline tipi olmayan) ise aynıdır büyük bir olasılıkla isim

bende 2 tane powerline (elektrik hattından aktaran)

2 tane de wifidan aktaran var hepsi tplink

wifi aktarıcıların ismi ana modem ile aynı

Edited by efe34

efe34, 47 dakika önce yazdı:

modemin wi-fi si sandığınız extenderin olmasın: isim değişik mi extender da

kablosuz (powerline tipi olmayan) ise aynıdır büyük bir olasılıkla isim

bende 2 tane powerline (elektrik hattından aktaran)

2 tane de wifidan aktaran var hepsi tplink

wifi aktarıcıların ismi ana modem ile aynı

Modemin wifi sinin ismi modemin ismi. Extender ınki sonunda ext yazıyor du. Telefon da kayıtlı wifi lerde var ama bulunanlarda yok. Ayrıca yukarıda yazmıştım, modeminki var bir de extender ın yeni olan iki tane 2g ve 5g yazan var. Korumasız bağlı görünüyorlar ama göründüğü gibi seçince internet bağlantısı yok uyarısı veriyorlar. 

Edited by abdulhey_

extender işi çok komplex: benim 6 aydır çalışan powerlinelarım cortladı. resetleyip ayar yapmaktan bıktım

. wifi aktarıcılarla idare ediyorum şimdilik.. kolay gelsin: donanımhaberde tplink yardım sayfası var oraya da yazın.

efe34, Bir saat önce yazdı:

extender işi çok komplex: benim 6 aydır çalışan powerlinelarım cortladı. resetleyip ayar yapmaktan bıktım

. wifi aktarıcılarla idare ediyorum şimdilik.. kolay gelsin: donanımhaberde tplink yardım sayfası var oraya da yazın.

Kotam 35gb.  şu anda 8mb düştü. Aslında bende baya telefon için rom indirdim ama yakınlarımda baya harcıyor. Yani bazı aylar az kota harcarım ama sistem veya telefon romlarında sorun olduğunda bir çok iso deneyebiliyorum. 

Bunun haricinde hızımıda paylaşmak hoşuma gitmedi. 

Aslında bir ara 8 değil 7 haneli hizmet numaramı kullanmıştım. İlk kullanımlarda sorun çıkmamıştı. Sonra sorun çıkınca yeğen modemde şifre vardır onu kullan deyince onu yapmıştım hemen düzelmişti.

Yani sorunsuz bir çare var elimde. Ama işte söylemeden yapayım da kırgınlık olmasın diye düşünmüştüm. Ama demin modem ara yüzünde misafir kullanıcı mı ne öyle bir şey gözüme çarptı. Amacıma uyarmı yalnız onu bilmiyorum. Bakmak lazım.

abdulhey_, 14.02.2018 - 02:12 yazdı:

internetini kullananın yakın olması sıkınt,ı böyle asalak gibi bir yakının olması ise daha da sıkıntı. çözüm basit modemin yeniyse birçok modem qos destekliyor. yani istediğin ip ye istediğin indirme ve yükleme hızını atayabiliyorsun. ben . sorunumu bu şekilde çözdüm kendim haric 4 adet tablet telefon vb indirme hızı 512 yükleme 250 kbps yaptım sorunu çözdüm :D 

Django, 1 saat önce yazdı:

internetini kullananın yakın olması sıkınt,ı böyle asalak gibi bir yakının olması ise daha da sıkıntı. çözüm basit modemin yeniyse birçok modem qos destekliyor. yani istediğin ip ye istediğin indirme ve yükleme hızını atayabiliyorsun. ben . sorunumu bu şekilde çözdüm kendim haric 4 adet tablet telefon vb indirme hızı 512 yükleme 250 kbps yaptım sorunu çözdüm :D 

Nasıl yaptın desem aşırı ya mı kaçmış olurum.  Neyse bende bı bakayım. Sağolun.