Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

100 Tane Iso Dosyasi Tek Usb

utquick
 Share

Recommended Posts

Bir sorum olacak.

Multiboot sistemlerde iso dosyalarını harala gürele hazırlıyoruz.  O kadar emek ve zaman boşa gidiyor.

Sonuçta bir flaşta 10 işletim sistemi oluyor ve bunu uzun uğraşlar sonucu hazırlıyoruz.

Şöyle bir sistem yok mu?

Mesela elimde win10.iso win7.iso linux.iso gibi  bir sürü iso kalıpları mevcut.

bunları atayım flaş belleğin içine

boot esnasında hangisini boot edeceğim sorulsun.

ama bunlarla ilgili bir hazırlama aşaması olmasın.

yani her tür iso dosyası ile bilgisayarı boot edebileyim.

Gerekirse flaş belleğe 100 tane iso dosyası ekleyip istediğimi seçerek boot edebileyim

böylece elime her yeni geçen iso kalıbını da flaş belleğe atabilirim

Bunun bir yöntemi olmalı var mı ????????

utquick, 1 saat önce yazdı:

Bir sorum olacak.

Multiboot sistemlerde iso dosyalarını harala gürele hazırlıyoruz.  O kadar emek ve zaman boşa gidiyor.

Sonuçta bir flaşta 10 işletim sistemi oluyor ve bunu uzun uğraşlar sonucu hazırlıyoruz.

Şöyle bir sistem yok mu?

Gerekirse flaş belleğe 100 tane iso dosyası ekleyip istediğimi seçerek boot edebileyim

Böyle bir yöntem var ama sen "armut piş ağzıma düş" şeklinde bir sistem istiyorsun, o kadar gelişmiş bir sistem yok daha. Söylediğini yapmak için hala multiboot hazırlamak zorundayız, bu da söylediğin gibi biraz zahmetli bir iş, ama bu konuda eskiye göre daha gelişmiş seçenekler mevcut. En büyük sorun windows ve linux ün birbirinden çok farklı olması,zaten bu yüzden hala multiboota ihtiyacımız var. İkisini de aynı klasörden boot edecek bir sistem yok şu an ama videoyu izleyip bir hdd veya 256gb gibi büyük bir flaş belleğe 100 tane iso sığdırman mümkün.100 tane olmasa da 40 tane iso dosyası koyduğum oldu. KM10PE üzerinden isoyu hiçbir işleme tabi tutmadan format atabilirsin. Winsetupfromusb ile linux yada windows kurulumu yapabilir,Live sistem başlatabilirsin.

Edited by red_d
  • Like 1

efe34, 25 dakika önce yazdı:

@red_d Winsetupfromusb ile aynı flash diske hem ingilizce hem türkçe windows isosu atabilirmiyiz aioboot daki gibi

Winsetupfromusb ile istediğiniz kadar iso ekleyebilirsiniz, iki isonun da örneğin windows 10 olması hiç sorun değil. Windows 7-8-10-linux isoları-livecd ler vs. sınırlama yok, siz sadece isoyu gösterin o kendi ekleyip bcd ye gerekli eklemeleri yapar.,wim şeklinde ekleme yapmak istiyorsanız da bcd yi editlemeniz gerek. Tek sorun uefi format için fat32 usb olması gerek ama 4gb nin üstündeki bir iso fat32 ye sığmaz. Ntfs yapınca da uefiden vazgeçmek zorunda kalıyoruz. O nedenle multibootu Winsetupfromusb + Km10pe şeklinde yapıp 4gb den büyük isoları km10pe ile uefi ya da legacy olarak kurabiliyorum. Geri kalan linux isoları, livecd leri winsetupfromusb den başlatabiliyorum. Tabi 64 bit isolarınız 4gb den küçükse sadece winsetupfromusb de kullanabilirsiniz, bu şekilde hem uefi hem legacy kurulum yapabilirsiniz.

• Like 1

red_d, 6 dakika önce yazdı:

Winsetupfromusb ile istediğiniz kadar iso ekleyebilirsiniz, iki isonun da örneğin windows 10 olması hiç sorun değil. Windows 7-8-10-linux isoları-livecd ler vs. sınırlama yok, siz sadece isoyu gösterin o kendi ekleyip bcd ye gerekli eklemeleri yapar.,wim şeklinde ekleme yapmak istiyorsanız da bcd yi editlemeniz gerek. Tek sorun uefi format için fat32 usb olması gerek ama 4gb nin üstündeki bir iso fat32 ye sığmaz. Ntfs yapınca da uefiden vazgeçmek zorunda kalıyoruz. O nedenle multibootu Winsetupfromusb + Km10pe şeklinde yapıp 4gb den büyük isoları km10pe ile uefi ya da legacy olarak kurabiliyorum. Geri kalan linux isoları, livecd leri winsetupfromusb den başlatabiliyorum. Tabi 64 bit isolarınız 4gb den küçükse sadece winsetupfromusb de kullanabilirsiniz, bu şekilde hem uefi hem legacy kurulum yapabilirsiniz.

Bu gün yabancı bir forumda Winsetupfromusb nin 4gb dan büyük dosyayı böldüğünü yazdı biri: şöyle yazmış

There is WinSetupFromUSB-1-8 which also allows to do that, that is, it splits automatically to several files when it comes to make bootable usb for iso that is larger than 4 GB which is practical as it avoids to do extra work to be able to boot from USB drive on UEFI.

Please register to see this content.

Edited by efe34

efe34, 2 dakika önce yazdı:

Bu gün yabancı bir forumda Winsetupfromusb nin 4gb dan büyük dosyayı böldüğünü yazdı biri: şöyle yazmış

There is WinSetupFromUSB-1-8 which also allows to do that, that is, it splits automatically to several files when it comes to make bootable usb for iso that is larger than 4 GB which is practical as it avoids to do extra work to be able to boot from USB drive on UEFI.

Hmm öğrenmemiz gereken yeni bir konu, benim ingilizcem mağaradan çıkamadı daha ama araştıralım kardeşim, lazım olur.

utquick, Bir saat önce yazdı:

Mantıken  yazılımsal olarak olabilirliği var diye düşünüyorum bulursam bir gün buraya yazarım.

Evet dediğiniz doğru ama bu konuda yani tüm isoları boot edebilecek bir çalışma olsa şimye kadar bir yerleden duyardık. Tnctr yeni gelişmeleri takip eden ve anında paylaşan bir forum. Buradaki insanlar yabancı siteleri dahi takip ediyorlar. Şimdiye kadar böyle bir sistem ya da program duymadık. Çok güzel bir fikir ama sanırım bunun için biraz daha beklememiz gerekecek. 

red_d, 9 saat önce yazdı:

Hmm öğrenmemiz gereken yeni bir konu, benim ingilizcem mağaradan çıkamadı daha ama araştıralım kardeşim, lazım olur.

Dec2017 ingilizce w10 isosunu (install.wim 4 gb dan büyük) fat32 ye bölerek ekliyor şu anda bir de türkçe iso ekleyeceğim bakalım çalışacak mı (kendim denemek istedim)

türkçe isoyu eklerken only one boot wim gibi bir hata aldım sanırım olmayacak aioboot taki gibi farklı dillerde iso bir arada

edit:oldu sanırım sanalda denedim

Edited by efe34

• 1 ay sonra...
utquick, 18.02.2018 - 16:14 yazdı:

Bir sorum olacak.

Şöyle bir sistem yok mu?

Yumi var. :

Bir ara çok kullanırdım. 32 Gb lık bir belleğe 15 kadar iso dosyasını eklemiştim bununla ve hepsi de çalışıyordu.

Sonra laptopu değiştirdim. Yeni aldığım laptop UEFİ destekli ve Yumi de UEFİ desteği olmadığı için bırakmıştım.

Şimdi baktım yukarıda verdiğim linkte Yumi UEFİ desteği de vermeye başlamış ama beta sürümü.

İsterseniz bir bakın. Eski sürümlerinde windows 7-8 ve bir çok linux sürümünün yanısıra antivirüs iso ları ve Hiren isoları ve win PE isolarına destek veriyordu.

multiboot oluşturan yazılımlar kullanarak bir çok iso-wim dosyası boot edilebilir. Çalışmayan bir sürü iso dosyası da olacaktır elbet :) ama benim naçizane önerim grub2 nin dosya yöneticisi var bir kaç mb onu multibootta boot ettikten sonra istediğin isoyu tıklayıp boot edebilirsin.ben linuxun bir sürü canlı dağıtımını bu yolla multibootla falan uğraşmadan boot ediyorum.daha pratik bir yöntem varsa tüm tavsiyelerinize de açığım :)

Usbdisk takılı şekilde,Run as admin cmd dosyasını 'yönetici olarak çalıştırıp' yönergeleri takip ederek,ilgili disk sürücü harfi atamalarını tuşlayın,usbdiske tüm dosyaları aktarın,işlem sonunda usbdisk içine<-> ilgili klasörlere sistemlere ait  isoları "copy/past" edin.Linux,Backup,Win10,Win8,Win7 gibi kolay gelsin. :) 

Alıntı

Easy2boot 1.98 final

>

• Thanks 1

• 3 hafta sonra ...
utquick, 18.02.2018 - 16:14 yazdı:

Bir sorum olacak.

Şöyle bir sistem yok mu?

• 2 ay sonra...
  • 4 ay sonra...