Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Linux Multiboot

herz
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar linux işletim sistemlerinin bir arada olduğu bir usb multiboot yapmak istiyorum (aynı windows işletim sistemlerininki gibi usb multiboot).bu konuda en iyi hangi aracı kullanabilirim. yardımınıza ihtiyacım var 

efe34, 2 saat önce yazdı:

aioboot

-yumi (uzun zamandır kullanmıyorum: son durumu bilmiyorum)

red_d, 1 saat önce yazdı:

Forever winsetupfromusb. Çalıştıramadığım linux sistemi olmadı. Temel olarak grub4 kullanır. 

cevaplarınız için teşekkür ederim. red_d  hocam  1 - usb belleği fat 32 mi yokssa ntfs olarakmı biçimlendireceğiz

2- winsetupfromusb proğramı ile windows al in aio iso dosyalarınıda koyabilirmiyiz. ve bu sistemde hem uefi hem normal sistem entegre edilirmi

3 - linux sürümlerini de aynı windoestaki gibi iso dosyalarını birleştirip 32 ve 64 bit gibi yapabilirmiyiz.kurulum ekranı geldiğinde hangi sürümü kuracaksan onu seçelim. bu konular hakkında görüş bilgi ve önerilerinize açığım vede ihtiyacım var teşekkürler

herz, Bir saat önce yazdı:

cevaplarınız için teşekkür ederim. red_d  hocam  1 - usb belleği fat 32 mi yokssa ntfs olarakmı biçimlendireceğiz

2- winsetupfromusb proğramı ile windows al in aio iso dosyalarınıda koyabilirmiyiz. ve bu sistemde hem uefi hem normal sistem entegre edilirmi

3 - linux sürümlerini de aynı windoestaki gibi iso dosyalarını birleştirip 32 ve 64 bit gibi yapabilirmiyiz.kurulum ekranı geldiğinde hangi sürümü kuracaksan onu seçelim. bu konular hakkında görüş bilgi ve önerilerinize açığım vede ihtiyacım var teşekkürler

1- Uefi kurulum yapmak istiyorsanız usb belleği fat32 yapmanız gerekecek, ama bu da 4gb sınırına takılmak demek. 4gb den büyük windows isolarını eklemeyemezsiniz,isolar 4gbden küçükse sorun olmaz uefi-legacy kurabilirsiniz, Bunun bir yöntemi var mı araştırmak lazım. Ben sadece winsetupfrom usb kullanmıyorum, üstüne km10pe yi de ekliyorum ve 4gb den büyük isoları km10pe üzerinden eufi-legacy kurabiliyorum. KM10PE konusunu incelemeniz tavsiye ederim, konu içeriğinde videolu anlatım mevcut,hibrit multiboot.

2-Winsetupfrom usb ile istediğiniz kadar ve istediğiniz AIO yu ekleyebilirsiniz, ekleyemeyeceğiniz tek windows türevi dualboot şeklinde hazırlanmış olanlar (hatırlarsanız eskiden iso içinde 2 tane boot.wim oluyordu,boot.wim ve boot64.wim şeklinde yapıyorlardı,gerçi artık yapmıyorlar,bunları eklerken sadece 1 tanesini seçmek zorunda kalıyorduk) 

3- 32&64 şeklindeki birleştirilmiş Linux sürümleri hakkında maalesef bilgim yok ama multiboota ekleme kısmında sorun olmaz. Linux türevleri için @forjest üstada soru sorabilirsiniz, bu konuda geniş bilgiye sahiptir.

AIO sistemler işinize yararmı bilmem inceleyin isterseniz+Farklı dağıtımların AIO ISO'ları için

Please register to see this content.
kolay gelsin! :) 

Linux AIO Ubuntu 
Linux AIO Linux Mint
Linux AIO LMDE
Linux AIO Debian
Linux AIO Fedora

Edited by forjest
  • Like 1

red_d, 40 dakika önce yazdı:

1- Uefi kurulum yapmak istiyorsanız usb belleği fat32 yapmanız gerekecek, ama bu da 4gb sınırına takılmak demek. 4gb den büyük windows isolarını eklemeyemezsiniz,isolar 4gbden küçükse sorun olmaz uefi-legacy kurabilirsiniz, Bunun bir yöntemi var mı araştırmak lazım. Ben sadece winsetupfrom usb kullanmıyorum, üstüne km10pe yi de ekliyorum ve 4gb den büyük isoları km10pe üzerinden eufi-legacy kurabiliyorum. KM10PE konusunu incelemeniz tavsiye ederim, konu içeriğinde videolu anlatım mevcut,hibrit multiboot.

2-Winsetupfrom usb ile istediğiniz kadar ve istediğiniz AIO yu ekleyebilirsiniz, ekleyemeyeceğiniz tek windows türevi dualboot şeklinde hazırlanmış olanlar (hatırlarsanız eskiden iso içinde 2 tane boot.wim oluyordu,boot.wim ve boot64.wim şeklinde yapıyorlardı,gerçi artık yapmıyorlar,bunları eklerken sadece 1 tanesini seçmek zorunda kalıyorduk) 

3- 32&64 şeklindeki birleştirilmiş Linux sürümleri hakkında maalesef bilgim yok ama multiboota ekleme kısmında sorun olmaz. Linux türevleri için @forjest üstada soru sorabilirsiniz, bu konuda geniş bilgiye sahiptir.

forjest, 11 dakika önce yazdı:

AIO sistemler işinize yararmı bilmem inceleyin isterseniz+Farklı dağıtımların AIO ISO'ları için

kolay gelsin! :) 

Linux AIO Ubuntu 
Linux AIO Linux Mint
Linux AIO LMDE
Linux AIO Debian
Linux AIO Fedora

teşekkür ederim birde bir sorum daha olacak  usb bellek açıldığında dos ekranı gibi değilde arka fona bir resim vs konulabilirmi görsellik açısından sordum.

red_d, Bir saat önce yazdı:

4 gb tan büyük dosyalar aioboot ve winsetupfromusbde fat32 diskte sorun olmuyor yeni denedim, yumiyi bilmiyorum uzun süredir kullanmıyorum. split yapayım mı diye soruyor herikisindede: sonradan flasha baktım iso1 ve iso 2 diye aynı klasöre koymuş dosyaları. bölünmüş dosyalarla linux kurulumu denemedim 2 kez w10 kurulumu yaptım sorunsuz

-aiobootta dual boot w10 denedim sorun yok

Edited by efe34
  • Thanks 1

efe34, 2 dakika önce yazdı:

4 gb tan büyük dosyalar aioboot ve winsetupfromusbde fat32 diskte sorun olmuyor yeni denedim. split yapayım mı diye soruyor herikisindede: sonradan flasha baktım iso1 ve iso 2 diye aynı klasöre koymuş dosyaları. bölünmüş dosyalarla linux kurulumu denemedim 2 kez w10 kurulumu yaptım sorunsuz

Ne güzel, ben denememiştim o seçeneği, bunu öğrendiğimiz iyi oldu, sağolasın @efe34. Boş bir usb de test ederim.

herz, 37 dakika önce yazdı:

teşekkür ederim birde bir sorum daha olacak  usb bellek açıldığında dos ekranı gibi değilde arka fona bir resim vs konulabilirmi görsellik açısından sordum.

Bu işini görecektir, menü için görsellik oluşturabilirsin. oluşturacağın gfx dosyasını usb anadizinine atıp menu.lst ye şu kodu girmen yeterli

gfxmenu /xxx.gfx

örnek resim,birden fazla gfxmenu oluşturabilirsin. başında # olanlar aktif değil, # yi kaldırırsan aktifleşir ama sadece 1 tanesini aktif yap.

5a8ae37278186_EkranAlnts.PNG.eb74844215ba2ade75ce4d9fd868ea9b.PNG

efe34, 37 dakika önce yazdı:

4 gb tan büyük dosyalar aioboot ve winsetupfromusbde fat32 diskte sorun olmuyor yeni denedim, yumiyi bilmiyorum uzun süredir kullanmıyorum. split yapayım mı diye soruyor herikisindede: sonradan flasha baktım iso1 ve iso 2 diye aynı klasöre koymuş dosyaları. bölünmüş dosyalarla linux kurulumu denemedim 2 kez w10 kurulumu yaptım sorunsuz

-aiobootta dual boot w10 denedim sorun yok

evet biraz önce denedim, split yapıp iso yu 2 ye böldü, artık winsetupfromusb ile fat32 usb de 4gb sorununu da halletmiş olduk :D saolasın @efe34

red_d, 7 dakika önce yazdı:

@herz  seçenekler çok ayrıntılı değil maalesef, programı biraz kurcala belki vardır ama çok kullanmadığım için özellikleri aklımda değil.

kusura bakmayın bende çok bilgi sahibi değilim yeni başlamdım ama bu tür işlerle araştırıp uğraşmayı seviyorum hem sizden hemde diğer üstatlardan bişeyler öğrenip kendi çapımda ortaya bir iş çıkarmak istiyorum.herkese yardım ve destekleri için teşekkür ederim

birde karadurak üstadın KM 10 PE 1709 v2.4 bu sisteme nasıl entegre edebilirim

Edited by herz

herz, 1 dakika önce yazdı:

kusura bakmayın bende çok bilgi sahibi değilim yeni başlamdım ama bu tür işlerle araştırıp uğraşmayı seviyorum hem sizden hemde diğer üstatlardan bişeyler öğrenip kendi çapımda ortaya bir iş çıkarmak istiyorum.herkese yardım ve destekleri için teşekkür ederim

Rica ederim, ne demek.Öğrendiklerimizi öğretmezsek-aktarmazsan ne işe yarar.Ben de bu konularda daha öğrenciyim ve TNCTR bu konuda çok yardımcı oldu, umarım sizde buradan faydalanırsınız, zaten anladığım kadarıyla çabuk öğrenen birisiniz, zorlanacağını sanmam.

red_d, 2 dakika önce yazdı:

Rica ederim, ne demek.Öğrendiklerimizi öğretmezsek-aktarmazsan ne işe yarar.Ben de bu konularda daha öğrenciyim ve TNCTR bu konuda çok yardımcı oldu, umarım sizde buradan faydalanırsınız, zaten anladığım kadarıyla çabuk öğrenen birisiniz, zorlanacağını sanmam.

evet TNCTR den çok bilgi edindim  ayrıca bilen arkadaşlardan da bişeyler kapmaya çalışıyorum.aklımızın aldığı kadarıyla .sağolun

• Like 1

AIOboot,winsetupfromusb boot videolu anlatımları,grubbootcustumization gfx arka plan düzenleme uygulaması Türkçe olarak ekran görüntüleri indirme linkleri (işine yarayanlar olabilir) eklendi Esenlikle Kalınız! :) 

Alıntı

Arka plan değişimi düzenlemeleri için GrubBootCustomizer'i kullanmıştım  () Türkçe olarak kullanmak isyenler dil çevirisini yaptığım alttaki,paketi kullanabilirler.

GrubBootCustomizer Türkçe İNDİR  5mb zip nopass! Türkçe Kurulumsuz/Portable menüden Türkçe'yi seçiniz.

Saat logosuz kullanmak için,Transparent ayarlar yapmak gerekli sanıyorum bayağı oldu kullanmayalı çünki alta bir resimde onun için ekledim değerli arkadaşlar.

Spoiler

WINSETUPFROMUSB AIO MENUSU DAHA EVVEL HAZIRLAMIŞTIM! (Üstteki GrubCustomization uygulamasını kullandım!)

XPPQBj.png

SAATSİZ LOGOSUZ <-> AYARLI EKRANGÖRÜNTÜSÜ / YA DA LOGO SEÇİMİ VS.

GrubBootCustomizer Türkçe İNDİR 

5mb zip nopass! Türkçe Kurulumsuz/ Portable menüden Türkçeyi seçiniz.

XPPO4j.png

AIOBoot,WinSetupFromUSB AIO Videolu anlatımım belki işine yarayanlar olabilir.

Spoiler

• Like 1

forjest, 7 dakika önce yazdı:

AIOboot,winsetupfromusb boot videolu anlatımları,grubbootcustumization gfx arka plan düzenleme uygulaması Türkçe olarak ekran görüntüleri indirme linkleri (işine yarayanlar olabilir) eklendi Esenlikle Kalınız!

Kralsın üstad. Bu arada ben GFX boot costumizerin 1.0.0.6 sürümünü bulup senin hazırladığın türkçe dil dosyasını ekledim, sorunsuz oldu. Üstte paşlatığım linkte var üstad.

• Like 1

GFX boot costumizerin 1.0.0.6 Türkçe sürümüne güncellenmiştir! | Update: 17 Şubat 2018

Alıntı

Spoiler

nOOzGa.png

5MB Zipnopass! (Ekran görüntüleri açıklama ilaveli,oluşturulan menu.gfx dosyasını,usbdisk anadizinine atıp menu.lst dosyasına gfxmenu /GFX-BOOT.GFX ilgili satır eklenecek işlem tamam.

Tam ekran için birkez tıklayınız!

• Like 1

forjest, 13 saat önce yazdı:

GFX boot costumizerin 1.0.0.6 Türkçe sürümüne güncellenmiştir! | Update: 17 Şubat 2018

teşekkür ederim karadurak üstadın  kmpe 10 bu sisteme nasıl entegre edebilirim. usb belleği fat 32 olarak biçimlendirdim entegre olursanormal kurulum ve  uefi  çalışırmı

Edited by herz

Karadurak üstadın KMPE sistemini klasöre çıkarıp ana dizine koydum menu list de de aşağıdaki gibi yaptım ama olmadı hata resimdeki gibi.

title Boot USB KMPE 2018
find --set-root --ignore-floppies /KMPE/BOOTMGR
chainloader /KMPE/BOOTMGR

herz, 27 dakika önce yazdı:

Karadurak üstadın KMPE sistemini klasöre çıkarıp ana dizine koydum menu list de de aşağıdaki gibi yaptım ama olmadı hata resimdeki gibi.

title Boot USB KMPE 2018
find --set-root --ignore-floppies /KMPE/BOOTMGR
chainloader /KMPE/BOOTMGR

Usb yi nasıl hazırlamıştın, ya da neyle? Bootice? Winsetup?

öncelikle bunun ortaya çıkmasında üstadlarımmızın emegi çoktur.hepsne teker teker teşekkür ederim.ben pek birşey yapmadım onlar herşeyi hazır sundular banada kendime göre birleştirmesi kaldı.

bootce proğramı  ile  üstadların videoda anlattığı gibi usb belleği 2 ye böldüm daha sonra usb setup from ile linux isolarını yükledim daha sonra kmpe iso dosyasını winrar ile açıp içeriğini fat 32 kısmına çıkardım.windows iso dosyalarınıda ntfs bölümüne kopyaladım.görsel zemini photoshop ile yapıp gfx boot costimizer proğramı ile gfx olarak kaydettim. gfx dosyasını fat32 ana dizinine atıp menü list  gfxmenu /GFX-BOOT.gfx bu şekilde düzenleyip kaydettim. menu list dosyasınıda ekte vereyim.umarım anlatabilmişimdir.

• Like 1