Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bios şifresi Kilidi

mosfet35
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar,

bios şifresi öğrenme yada iptal etme şansımız varmı, nasıl çözebiliriz? eski tarz bi laptop var  toshiba marka  fakat bios şifresi varmış bunu nasıl çözebiliriz acba yardımcı olabilirmisiniz?

WhatsApp Image 2018-02-20 at 00.50.36 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-02-20 at 00.50.36.jpeg

WhatsApp Image 2018-02-20 at 00.50.37.jpeg

Edited by mosfet35

forjest, 21 dakika önce yazdı:

Bios reset iso dosyasını boot edebilirseniz (CD-Usbdisk) üzerinden.Bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz kolay gelsin.

@forjest hocam bende bir laptop var panasonic marka. bunun bios 'a boot menüsünde dahi şifre var. pili çıkarıp takmakda fayda etmedi. hiç bir şekilde boot edemiyorsun cd , usb. ama windows açılıyor. windows üzerinden bir işlem yapabilir miyiz ? 

teşekkürler.

• Like 1

lediod, 6 saat önce yazdı:

@forjest hocam bende bir laptop var panasonic marka. bunun bios 'a boot menüsünde dahi şifre var. pili çıkarıp takmakda fayda etmedi. hiç bir şekilde boot edemiyorsun cd , usb. ama windows açılıyor. windows üzerinden bir işlem yapabilir miyiz ? 

teşekkürler.

Uzun süre evvel,durumu olmayan bir aileye verilmiş olan pc'nin heryerinde bios,harddisk falan şifreler vardı açılan sistem falanda yoktu diskte.merakımdan bakayım dedim :D açıkcası  bildiğim işlemler değildi herhangi bir müdahalede bulunamadık arkadaşla beraber yanlış hatırlamıyorsam eğer "monitor altı,dell marka" ufak olan oldukça ağır bir kasa olduğunu hatırlıyorum.Benim aklıma hardiski çıkararak farklı bir pc'de format atmak geldi onada izin vermeyince şifre çıktı. bu uygulama ile > harddiski tamamen silip,elimdeki ile aldığım win7 yedeği olan (.tib) uzantılı backup_image'ını bu diske mount edip pc'ye taktım şifresi şekilde çalıştırmıştık.Bios meseleside öylece kalmıştı bununla ilgili araştırmalarımda hatırladığım kadarı ile cihaza ait yeni bir version, işlemlerine tabii tutuLarak upgrade sonucunda güncel olan  bios ile bu gibi (Şifreli,boot vb.eksik) durumların aşıldığı ile ilgili yabancı forumlarda makalelere denk gelmiştim.Konu dışıda olsa elimdeki,mevcut eski pc'ime win8.1 kurabilmek için,Bios update'ini bahsi geçen bu program ile yaptım nihai olarak sonuç elde ettim,neyseki win8.1'i kurabildiğim sorunsuz olarak :) .Şifreli bios'a sahip,üzerinde windows olup açılan,windows üzerinden,anakart'ın bios dosyasını update ederek şifrelerin ve ayarların Cmos vs. yenilenmesi kesin olmamakla beraber <- > sağlanabilir düşüncesi aklıma geldi denemedim ancak büyük ihtimal olur kanısındayım.risklide olsa denemeye değer.Ne olur işlem sonunda sorunların ortadan kalktığı (Biospasswords/cd/usb boot öncelikleri vb.gibi),güncel bios ile engelsiz olarak işlemlerin sürdürülebilirliliği ortamı sağlanmış olur.

Alıntı

İNDİRMELİNKLERİ:  1mbzip |  3mbzip |  1MB |  50mb

ISOdosyalarını dvd/usbdisklere yazdırma araçları + Windowsvista ve üzeri H.diskten kuran NT6 HDD Yükleyicisi:  2MBZip

Bios Update işlemi için kullandığım dosya kurulum gerekmez çoğu bios dosyasını tanır. :) 

Alıntı

Please register to see this content.
 3mb zipli şifresiz.

qGvYo5.png

Edited by forjest
  • Like 3
  • Thanks 1

forjest, 6 saat önce yazdı:

Bios reset iso dosyasını boot edebilirseniz (CD-Usbdisk) üzerinden.Bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz kolay gelsin.

forjest, 5 saat önce yazdı:

Bios Update işlemi için kullandığım dosya kurulum gerekmez çoğu bios dosyasını tanır. :) 

Sn.forjet her iki dosyayı da userscloud.com dan indiremedim.

Mümkünse başka siteye yükliyebilirmisiniz?

forjest, 14 saat önce yazdı:

Uzun süre evvel,durumu olmayan bir aileye verilmiş olan pc'nin heryerinde bios,harddisk falan şifreler vardı açılan sistem falanda yoktu diskte.merakımdan bakayım dedim :D açıkcası  bildiğim işlemler değildi herhangi bir müdahalede bulunamadık arkadaşla beraber yanlış hatırlamıyorsam eğer "monitor altı,dell marka" ufak olan oldukça ağır bir kasa olduğunu hatırlıyorum.Benim aklıma hardiski çıkararak farklı bir pc'de format atmak geldi onada izin vermeyince şifre çıktı. bu uygulama ile > harddiski tamamen silip,elimdeki ile aldığım win7 yedeği olan (.tib) uzantılı backup_image'ını bu diske mount edip pc'ye taktım şifresi şekilde çalıştırmıştık.Bios meseleside öylece kalmıştı bununla ilgili araştırmalarımda hatırladığım kadarı ile cihaza ait yeni bir version,

işlemlerine tabii tutuLarak upgrade sonucunda güncel olan  bios ile bu gibi (Şifreli,boot vb.eksik) durumların aşıldığı ile ilgili yabancı forumlarda makalelere denk gelmiştim.Konu dışıda olsa elimdeki,mevcut eski pc'ime win8.1 kurabilmek için,Bios update'ini bahsi geçen bu program ile yaptım nihai olarak sonuç elde ettim,neyseki win8.1'i kurabildiğim sorunsuz olarak :) .Şifreli bios'a sahip,üzerinde windows olup açılan,windows üzerinden,anakart'ın bios dosyasını update ederek şifrelerin ve ayarların Cmos vs. yenilenmesi kesin olmamakla beraber <- > sağlanabilir düşüncesi aklıma geldi denemedim ancak büyük ihtimal olur kanısındayım.risklide olsa denemeye değer.Ne olur işlem sonunda sorunların ortadan kalktığı (Biospasswords/cd/usb boot öncelikleri vb.gibi),güncel bios ile engelsiz olarak işlemlerin sürdürülebilirliliği ortamı sağlanmış olur.

Açıklama ve bilgi için çok teşekkür ederim. deneyeceğim hemen. dediğiniz gibi hard disk'e de şifre koymuş. ne içinden çıkan hard diski başka yerde kullanabiliyorum ne de başka pcde sistem kurup bu pc ye takıyorum taktığım hard diski de şifreliyor.  inşallah çözüme kavuşurum. :)

lediod, 8 saat önce yazdı:

Açıklama ve bilgi için çok teşekkür ederim. deneyeceğim hemen. dediğiniz gibi hard disk'e de şifre koymuş. ne içinden çıkan hard diski başka yerde kullanabiliyorum ne de başka pcde sistem kurup bu pc ye takıyorum taktığım hard diski de şifreliyor.  inşallah çözüme kavuşurum. :)

hocam hdd low level format programı ile formatlamaya çalıştım ama hata veriyor. hard disk de şifre var çünkü. ve o makinaya herhangi bir hard disk takınca şifreleniyor. kullanılamaz hale getiriyor.

lediod, Şimdi yazdı:

hocam hdd low level format programı ile formatlamaya çalıştım ama hata veriyor. hard disk de şifre var çünkü. ve o makinaya herhangi bir hard disk takınca şifreleniyor. kullanılamaz hale getiriyor.

Kullanılan yöntemler,donanımsal değişiklikler her pc'de farklılıklar göstermesi elbette normal.Live/kurulumsuz çalışan bir Linux işletim sistemi ile bağlanarakta denenebilir bünyesinde barındırdığı Gparted disk manager disk yapılandırma aracı ile bakılarak partition'u tekrar oluşturup Ntfs/Fat32 çevirisi ile tekrar'dan aktif edibilir denemek gerekli biri olmazsa diğeri mutlaka olacaktır alternatifler çok bu yönde.

Biraz bakındım hangi uygulamalar kullanılıyor diye alttaki uygulamalardan 1.sıradaki "HDD unlock wizard" adındaki program ile sonuç elde edildiği yönünde yorumlara denk geldim işe yararmı bilinmez denemek gerekli. :) 

Alıntı

|

(Saklı bios şifrelerini çözer)

• Thanks 1

bildiğim kadarı ile update ler şifreleri kırmaz arkadaşlar güvenlik amacıyla şifre bios da ayrı bölüme yazılır, güncelleme ayrı bölüme chipleri sökmeden şifre kırabileceğinizi sanmıyorum

bazı eski laptoplarda master key e ulaşılabiliyor verilen site bunun için

çoğu eski tosibalarda rem in altında clear bios jumperi vardır ve password ü siler bi göz atın

hdd olayı ise tamamen zor bi olay donör pcb kartı bulup çeşitli toollarla yapılıyor hdd unlock vb programlar çok eski hdd ler için, hatta bi pcb den aldığınız chip eski hdd lerdeki gibi diğerine taktığınızda  çalışmayabiliyor 

Edited by oguzhan43
  • Like 1

forjest, 14 saat önce yazdı:

Kullanılan yöntemler,donanımsal değişiklikler her pc'de farklılıklar göstermesi elbette normal.Live/kurulumsuz çalışan bir Linux işletim sistemi ile bağlanarakta denenebilir bünyesinde barındırdığı Gparted disk manager disk yapılandırma aracı ile bakılarak partition'u tekrar oluşturup Ntfs/Fat32 çevirisi ile tekrar'dan aktif edibilir denemek gerekli biri olmazsa diğeri mutlaka olacaktır alternatifler çok bu yönde.

Biraz bakındım hangi uygulamalar kullanılıyor diye alttaki uygulamalardan 1.sıradaki "HDD unlock wizard" adındaki program ile sonuç elde edildiği yönünde yorumlara denk geldim işe yararmı bilinmez denemek gerekli. :) 

oguzhan43, 13 saat önce yazdı:

bildiğim kadarı ile update ler şifreleri kırmaz arkadaşlar güvenlik amacıyla şifre bios da ayrı bölüme yazılır, güncelleme ayrı bölüme chipleri sökmeden şifre kırabileceğinizi sanmıyorum

bazı eski laptoplarda master key e ulaşılabiliyor verilen site bunun için

çoğu eski tosibalarda rem in altında clear bios jumperi vardır ve password ü siler bi göz atın

hdd olayı ise tamamen zor bi olay donör pcb kartı bulup çeşitli toollarla yapılıyor hdd unlock vb programlar çok eski hdd ler için, hatta bi pcb den aldığınız chip eski hdd lerdeki gibi diğerine taktığınızda  çalışmayabiliyor 

hocam sağolun. bu yontemleri denedim ama başarılı olamadım. chip değişim olayını duydum fakat riskli imiş. anakart çöp olabilirmiş. o yüzden o riske girmek istemedim.