Jump to content
TNC-TR

Recommended Posts

crasadure, 9 dakika önce yazdı:

Laptop grub4 ten açılmadı da sorun olmaz sanırım,sonuç ta grub4 dosta tüm pe sistemleri entegre ederek size paylaşımda bulunmuştum. 

Flash da UEFI de boot sorunu yaşıyorum demişsiniz.  O zaman o flashtada grub4dos üzerinden Boot edin. Önemli olan pe sistemleri kullanabilmeniz 

Peki hocam legacy, grub4dostan giebiliyorum herşeye :bu yoldan  isowimden kur yöntemiyle  uefi windows kurulum yapabilir miyim

Edited by efe34

efe34, 3 dakika önce yazdı:

Peki hocam legacy, grub4dostan giebiliyorum herşeye :bu yoldan  isowimden uefi kurulum yapabilir miyim

Şu an çarşıda işlerim var onuda akşam bakar,eger gereken kodları bulursam sizinle paylaşırım.

• Thanks 1

caprice77, Bir saat önce yazdı:

Bende uefiiden açılıyor legacy de sorun yaşıyorum,

Disk iki bölümken bende de legacy de sorun yaşıyordum. Şimdi uefide. Harici HDD sorunsuz uefi ve lergacy çalışıyor

efe34, 7 dakika önce yazdı:

Disk iki bölümken bende de legacy de sorun yaşıyordum. Şimdi uefide. Harici HDD sorunsuz uefi ve lergacy çalışıyor

Format Fat32 mi Ntfs mi tek bölüm

caprice77, 25 dakika önce yazdı:

Format Fat32 mi Ntfs mi tek bölüm

fat32 (sonradan ntfs bölüm ekledim flasha data klasörüm için)

Crasadure hocam sanırım bildiriyordur bu sorunları yapımcıya . düzeleceğini tahmin ediyorum

Edited by efe34

Flaslardan birinde uefi şöyle düzeldi: Hani usbyi takınca usbde problem algılıyor windows fix leyeyim mi diye soruyor evet dedim düzeldi. Diğerini de deneyeceğim fırsat olursa.

crasadure, 2 saat önce yazdı:

Şu an çarşıda işlerim var onuda akşam bakar,eger gereken kodları bulursam sizinle paylaşırım.

Hocam grub4Dos ta iso-wim seçeneği varmış. gerek kalmadı sanırım. uefi kurulum denerim bir ara.

Edited by efe34

efe34, 11 dakika önce yazdı:

Flaslardan birinde uefi şöyle düzeldi: Hani usbyi takınca usbde problem algılıyor windows fix leyeyim mi diye soruyor evet dedim düzeldi. Diğerini de deneyeceğim fırsat olursa.

Hocam grub4Dos ta iso-wim seçeneği varmış. gerek kalmadı sanırım. uefi kurulum denerim bir ara.

flash belleklerinizi lütfen "güvenli kaldır seçeneği ile kaldırın..eğer güvenli kaldır dan kaldırmadan bizim okuldaki arkadaşlar gibi DİREKT USB yuvasından çekip çıkarırısanız USB flash bellek bozulurda,çalışmazda,RAW dosya sistemine bile döner...Ben bir çok arkadaşımda bilgisayarcı olmalarına rağmen bu hareketi yaptıklarına şahit oluyor ve UYARIYORUM!!!

Lütfen flash belleklerinizi GUVENLI KALDIR seçeneğine tıklayarak durdurun ve sonra USB yuvasından çekin.

Öyle yapmasakta bir şey olmuyor hoca! diyenler varsa  o zaman size bir lafım olmaz...bildiğiniz gibi yapabilirsiniz...ama USB boot etmiyor;UEFI de açılmıyor gibi sorunları da yaşamaya devam edersiniz!

@caprice77 

Ben sistem yapımcısına hiç bir şey iletmedim şu ana kadar. AIO Boot v0.9.8.1 den v0.9.8.2 ye güncelleme yaptım ;hiç bir sorun yaşamadan güncelleme yaptı ve sıkıntısız bir şekilde sistemi kullanıyorum; Main.cfg yada diğer dosyalarımın içinden hiç bir bilgi ve DATA silinmesi yaşamadım. 

Sistem özelliklerim aşağıda görülüyor. LEGACY BIOS MBR Disk yapısına sahibim

sistem_ozelliklerim.JPG.62fa7fff335ce6ce17252f023a6e14b8.JPG

Başka bir bilgisayarda flash belleğe sistem kurmayı deneyin derim.Mümkünse antivirus yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın

• Like 1

Flash disk çıkartma kuralını biliyorum ve  uyuyorum. Kasanın da arkasına takıyorum teşekkürler yine de bilgi için.

Edited by efe34

crasadure, 21 saat önce yazdı:

BMplus programı ile Bootmanager dosyası oluşturabilirsin,editleyebilirsin. bu konuya ilişkin 2 video var izieyin lütfen

BMPlus

Video1 

Video2

teşekkürler crasadure  istedigim gibi düzenledim.

crasadure, 3 saat önce yazdı:

@caprice77 

Ben sistem yapımcısına hiç bir şey iletmedim şu ana kadar.

Yanlış anlaşılma olmasın ben ne sizden nede başkasından böyle bir şey istemedim, gerekte yok, kullanmasam da önemli değil yolun sonu değil neticede, ben bi sıkıntı yaşadım dile getirdim, aslında gerekte yoktu,

Emeği geçen herkese teşekkürler, hayırlı akşamlar.

• Like 1

Bir kaç gün evvel,tanıdık bir arkadaşın yeni aldığı,asus marka uefi win10 yüklü olduğunu sürekli güncelleme yapıp ağır çalıştığını belirtti,AIOBoot'u kullanarak uefi sistemi rahatça kurdum.Yeni nesil cihazlara aşina olmadığımdan ötürü garip gelmedi değil doğrusu ufak bir ön araştırma sonrası->Klavye bios kısayolu "Esc ile" bios menüsüne girdim.f7 ile gelişmiş özellikleri açıp bios menüsü alt kısımda bulunan,menü üzerinde otomatik olarak geçiş için f8 tuşu ile usbdiski seçip enterladım ardından otomatik olarak saniyeler içinde uefi kuruluma geçiş yaptı.Uefi konularına çok fazla hakim değilim ancak sistem kurulumu sonrası legacy ve uefi arasında çok büyük bir fark göremedim doğrusu hız olarak vs.Bios ayarlarının oldukça gelişmiş olduğunu görmüş olduk bu sayede. :) Uefi kurulum için evvelinde duymuş olup tavsiyede ettiğim ancak tatbik etmediğim bu ayarlarla ilgili izlenmesi gereken işlemleri yapmadım Secureboot: Disable ve Ccm: Enable vb. 

+Bahsi geçen Asus marka Uefi kurulumlar ile ilgili bios ayarlarına ait videolar belki işine yarayan olabilir. :) 

Spoiler

• Like 1
  • Thanks 2

AİO BOT TA  isodan kurulum ve multiboot toolkit gibi gfx menü kullanılabilirmi  görsellik biraz artsın

ayhantoka, 1 dakika önce yazdı:

AİO BOT TA  isodan kurulum ve multiboot toolkit gibi gfx menü kullanılabilirmi  görsellik biraz artsın

Aio Boot çalışma sisteminde gfx menü sadece grub4dos içinde kullanılabilir. Grub2 için ise sadece arka plan resmi ekleniyor, daha önce yapımcıya sorduğumda ilgilenmediğini daha çok performans ve çalışma bütünlüğüne önem verdiğini söyledi. Doğrusu ilk zamanlar dışında menü ara yüzü için hiç ilgili olmadım zira bazı anakart,larda uefi ara yüzünden kilitlenmeler oldu bende legacy için grub4dos, uefi içinde direk bootmgr.efi çalıştırıyorum. Yapımcının verdiği cevap altta.

Alıntı

The default is compact and fast, so Ubuntu does not use the interface. Microsoft also has no interface for Windows Boot Manager.

awengers44, 1 dakika önce yazdı:

, uefi içinde direk bootmgr.efi çalıştırıyorum.

Bunu nasıl yapıyorsunuz ?

ayhantoka, 50 dakika önce yazdı:

Grub2 ve Grub4DOS ta gfx menu  Multiboot Toolkitde olduğu gibi eklenebilir ancaak @awengers44 dediği gibi sistemi yoracaktır ve stabilitesini bozabilir...bu konuda bir sessiz video çekip koyalım madem :) 

• Like 1

efe34, Bir saat önce yazdı:

Bunu nasıl yapıyorsunuz ?

Hocam efi dosyalarını hkboot içinden aldım ve ilk yayımlandığından beri aynı yöntemi kullanıyorum. Açılış menüsünü uefi varsayılan yapmak için aio içinden ayarlanır hatta bazı zamanlar direk rEFInd varsayılan yaparım istediğim grubx veya pe *. efi çalıştırır istediğim menüye ulaşırım. Grub2 genelde kullanmıyorum. 

Edit. Söylemeyi unuttum her pe sistemin içinde olduğu gibi ayrıca tek bootmgr.efi ile bcd içinde ihtiyaç duyduğum pe sistemleri ayrıca ekliyor sorun yaşamadan işlerimi hallediyorum hamd olsun. 

Edited by awengers44
  • Like 2
  • Thanks 2

AIO Boot'da Grub2 ve Grub4DOS Temalarını değiştirme

Video 24-AIO Boot'da Grub2 ve Grub4DOS Temalarını değiştirme

Grub2_Grub4Dos_Dosyalar :grub2_grub4Dos_TemaDegistirme.rar

GRUB2 Tema Ekleme
-----------------------------
1-Multiboot Toolkit v2.0 daki temalardan birini seçelim;
  Örneğin;Oxygen Grub2 temasını 7z dosyasını Extract edelim ve   bu tema klasörünü \AIO\grub\themes\ dizini altına kopyalayalım

2-Temada arayüzde kullanacağınız tüm ikonları;    \AIO\grub\themes\icons\ dizini altına kopyalayınız

3- Grub2 nin arayüz temasını değiştirmek için aşağıdaki kodları "Main.cfg" dosyasına ekleyelim
   \AIO\Menu\Main.cfg dosyasına kodları ekleyin

# Menu Themes
   set theme=$prefix/themes/Oxygen/theme.txt
   set locale_dir=$prefix/locale
   set icondir=$prefix/themes/icons
   export theme

Grub4DOS'a Gfx Menü Ekleme
---------------------------------
1- Grub4Dos'a gfx menü teması eklemek için;
   \AIO\grub\themes\gfxmenu\ dizini altına kendi gfx menü dosyalarınızı kopyalayın

2-Aşağıdaki grub4dos komutlarını grub4dos.lst dosyasına ekleyiniz ve videoda belirttiğim satırları pasif edin
  \AIO\Menu\Grub4dos.lst dosyasına kodları ekleyin.

set /a num=%@random%/3277 + 1
   set menu=()/AIO/grub/themes/gfxmenu/menu%num%
   gfxmenu /AIO/grub/themes/gfxmenu/menu%num%

Edited by crasadure
  • Like 3

@crasadure Hocam tebrik ederim aioboot için özelleştirelemez menü fikrini tamamen kırdınız :) zamanla çok daha güzel olacağına inanıyorum inşaAllah. 

• Like 1
  • Thanks 2

awengers44, 10 saat önce yazdı:

@crasadure Hocam tebrik ederim aioboot için özelleştirelemez menü fikrini tamamen kırdınız :) zamanla çok daha güzel olacağına inanıyorum inşaAllah. 

Tesekkür ederim @awengers44

Bildiğimi aktarmaya çalışıyorum,elimden geldiğince.

• Thanks 2

Arkadaşlar bir başka konuda fat32 formatına 4 Gb üzerindeki isoların yüklenip yüklenemeyeceğini sorulmuştu.

AIO Bootable Multiboot Sisteminde fat32 bölümüne 4 Gb üreindeki bir ISO kalıbını program üzerinden atmak istediğinde,

partlara bölüp işlemi gerçekleştirebiliyor. windows 10 RS3 ün 4 Gb üzerindeki ISO dosyasını denedim. 2 part halinde tekrar boyutlandırdı.

Kurulum içinde sorunsuz bir şekilde kurulumu başlatı.

1.jpg.c1d04cccd53e17a341ad63d7c44183a6.jpg2.jpg.f0786f237958479fb7b1d6efd9c3e59e.jpg3.jpg.332d345231f1d81c23808aa001785c17.jpg4.jpg.c9cef099bf40622a242feb0d216c4d2a.jpg

Edited by firtinasesi
  • Like 1

@efe34 Hocam son versiyonda "v0.9.8.2" uefi sorunu daha sonra bende,de çıktı halbuki sorunsuz çalışmaktaydı bir anda sadece legacy kaldı hatta refind dahi çalışmadı neden olduğunu bilemiyorum. Bende bir önceki versiyona geri döndüm. Yaklaşık altı aylık yedeğimi başka bir usb belleğe kopyalayıp boot verdim legacy ve uefi çalıştı. Ayrıca legacy üstünden uefi kurulumu olmaz ama disk araçları ile disk mbr ise gpt,ye dönüştürülür sadece ;) bilmediğinizi sanmıyorum ama en azından bilmeyenler için bilgi olur.

@firtinasesi Sadece fat32 alan içinde aioboot kullanırsanız 4 gb üzeri iso kalıplarını böler ancak iso dosyasını sadece bu mantık ile kullanabilirsiniz ve bu yüklemeyi usb disk,de 3.cü bir küçük part oluşturarak kurulum dosyalarını o kısma ekler kurulum sorunsuz olur ancak bende server 12/16 da sorun yapmazken 2008,de hata verdi.

• Thanks 1

awengers44, 13 saat önce yazdı:

@efe34 Hocam son versiyonda "v0.9.8.2" uefi sorunu daha sonra bende,de çıktı halbuki sorunsuz çalışmaktaydı bir anda sadece legacy kaldı hatta refind dahi çalışmadı neden olduğunu bilemiyorum. Bende bir önceki versiyona geri döndüm. Yaklaşık altı aylık yedeğimi başka bir usb belleğe kopyalayıp boot verdim legacy ve uefi çalıştı. Ayrıca legacy üstünden uefi kurulumu olmaz ama disk araçları ile disk mbr ise gpt,ye dönüştürülür sadece ;) bilmediğinizi sanmıyorum ama en azından bilmeyenler için bilgi olur.

@firtinasesi Sadece fat32 alan içinde aioboot kullanırsanız 4 gb üzeri iso kalıplarını böler ancak iso dosyasını sadece bu mantık ile kullanabilirsiniz ve bu yüklemeyi usb disk,de 3.cü bir küçük part oluşturarak kurulum dosyalarını o kısma ekler kurulum sorunsuz olur ancak bende server 12/16 da sorun yapmazken 2008,de hata verdi.

Ben biliyorum hocam zaten bug olduğunu. Ana flashın yanında 2 flash 1 HDD var deneysel, bir de laptop HDD ye gömdüm. Ana flashta sorun yok : flashların birinde  var (bu flashı sıfırdan kurup ana flashtan copy paste yapıyorum yine uefi çalışmıyor. ).  Flashı yanlış çıkartmakla açıklanamaz bu durum. Sadece yapımcıya feed-back yapmak bana düşmez diye yazmıştım. Teşekkürler bilgilendirme için.

Edited by efe34