Jump to content
TNC-TR

Recommended Posts

efe34, Bir saat önce yazdı:

Güncelleme yapınca legacy boot bozuldu reel makinada:

Ben aioboot defterini kapatıyorum. Stabil olunca bakarım. O kadar zaman harcayamam bir daha: sizlere kolay gelsin

Yeni güncelleme sonrası AİOBoot boot etmediyse o zaman Aiocreator.exe yi çalıştırıp bootloaders sekmesinden Grub2 bootloaders i  tekrar yükleyin,sorun çözülür muhtemelen. Bu sistem bootloaders larin yúklenmesi ile sorun çözülüyor. Hocam hemen havlu atmayın ?

Her zorluğun sonunda öğrendiklerimiz bize tecrübe ve deneyim olarak geri döner,her meslek için bu söz geçerlidir değil mi!

Sıkıntılar sizi yildirmasin. Biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz buradan

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 19 dakika önce yazdı:

Yeni güncelleme sonrası AİOBoot boot etmediyse o zaman Aiocreator.exe yi çalıştırıp bootloaders sekmesinden Grub2 bootloaders i  tekrar yükleyin,sorun çözülür muhtemelen. Bu sistem bootloaders larin yúklenmesi ile sorun çözülüyor. Hocam hemen havlu atmayın ?

Her zorluğun sonunda öğrendiklerimiz bize tecrübe ve deneyim olarak geri döner,her meslek için bu söz geçerlidir değil mi!

Sıkıntılar sizi yildirmasin. Biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz buradan

Uefide ve sanalda uefi /legacy de sorun yok zaten hocam. Hemen deniyorum :)

NTFS kısmındayım ve mbr_uefi yazıyor : sorun bu galiba ve ayarlardan değiştiremiyorum.

Untitled.png

Edited by efe34

@crasadure hocam uefi kısmının bu şekilde görünmesi doğru mu. seçeneklerin çoğu görnmüyor. HKBoot u eklememe rağmen uefi kısmında görünmüyor.

main.cfg ektedir.

Screenshot_1.jpg

Main.cfg

Edited by lediod
ekleme

lediod, 15 dakika önce yazdı:

@crasadure hocam uefi kısmının bu şekilde görünmesi doğru mu. seçeneklerin çoğu görnmüyor. HKBoot u eklememe rağmen uefi kısmında görünmüyor.

main.cfg ektedir.Main.cfg

bende sanalda görünüyor benim Menu\main.cfg dosyası ekte easyre ler hariç her şey yüklü

Main.cfg

Edited by efe34
  • Like 1

@crasadure hocam legacy kısmı güncelledim. uefi kısım da download ettikten sonra bu hata çıktı.

Screenshot_2.jpg

lediod, 55 dakika önce yazdı:

@crasadure hocam legacy kısmı güncelledim. uefi kısım da download ettikten sonra bu hata çıktı.

uefi kısmın boyutu ne kadar

efe34, 14 dakika önce yazdı:

uefi kısmın boyutu ne kadar

500 mb yaptım

Screenshot_3.jpg

@crasadure hocam . legacy pcde grub4dostan başlatabildim  (windows 8.1 üzerinden  grub4dosu aktive ettim ) fakat sergei hkboot isowimden kurulum vs (sonradan eklediklerimiz) görünmüyor menüde (kmpe görünüyor onu grub4dosa eklemiştik: yedek grub4dos dosyamı kullandım)sanırım eklemek gerekiyor (Grub2 ye geçiş te çalışmıyor).

Edited by efe34

Üstatlar Multiboot Usb Creator uygulamasında USB'ye kurulduktan sonra varsayılan menülerin isimleri hangi dosyada yazılı, bir türlü bulamadım... :)

Örneğin Clover ve rEFInd ile hiç işim olmadı şuana kadar, kaldırmak istiyorum ama isimlerini hiçbir cfg dosyasında bulamadım bir türlü :)

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Üstatlar Multiboot Usb Creator uygulamasında USB'ye kurulduktan sonra varsayılan menülerin isimleri hangi dosyada yazılı, bir türlü bulamadım... :)

Örneğin Clover ve rEFInd ile hiç işim olmadı şuana kadar, kaldırmak istiyorum ama isimlerini hiçbir cfg dosyasında bulamadım bir türlü :)

menuler.JPG.416f5c8a27444acb5ce6bb33bbd821c0.JPG

menu2.JPG.19d3a617dc1d37a42d33df0eb117cdcd.JPG

crasadure, 42 dakika önce yazdı:

menuler.JPG.416f5c8a27444acb5ce6bb33bbd821c0.JPG

menu2.JPG.19d3a617dc1d37a42d33df0eb117cdcd.JPG

Üstat diskin 2 bölümünde de Main.cfg dosyasından Clover ve refind satırlarını sildim ancak yine de menüde gözüküyor...

Edited by mephistooo2

Yumide kendini geliştirdi bayağı :D 

Edited by forjest
  • Like 2
  • Thanks 1

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Üstat diskin 2 bölümünde de Main.cfg dosyasından Clover ve refind satırlarını sildim ancak yine de menüde gözüküyor...

AIO/grub/Main.cfg dosyasını açın ve aşağıdaki satırları resimdeki gibi satır başına( 28 ve 35 nolu satırların başına) ### şeklinde değiştirin

refind_clover.JPG.76c17fe398b22bb8362f21e747db09e0.JPG

• Like 1

USB Multiboot Sistemler ile Kurulum Seçenekleri

kurulumlar.png.30996d2bf1b62b53e2d8410f47e2873b.png

Resim1

5aa832d488146_rufus_disk_yaps.png.7813ed15b7d2a17a28f9e3496f64c7af.png

Resim2

Sayfalarca yazı yazmak yerine grafikle USB biçimlendirme stillerini resime dökmek istedim...Umarım anlaşılır olmuştur. :) 

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 11 dakika önce yazdı:

USB Multiboot Sistemler ile Kurulum Seçenekleri

Sayfalarca yazı yazmak yerine grafikle USB biçimlendirme stillerini resime dökmek istedim...Umarım anlaşılır olmuştur. :) 

Hocam ben mbr aioboot ile gpt diske uefi format attım w10 insider preview sürümüyle

Yoksa sistemim uefi değil mi diyeceğim ama diskte 4 bölüm oluştu: legacy olsa 2 bölüm oluşur diye biliyorum

Bu gün bağlandığınız sistem aioboot ile formatlandı

Edited by efe34

efe34, 1 dakika önce yazdı:

Hocam ben mbr aioboot ile gpt diske uefi format attım w10 insider preview sürümüyle

Yoksa sistemim uefi değil mi diyeceğim ama diskte 4 bölüm oluştu

1- Flash bellek MBR iken ; kurulum yapılacak disk MBR düzeninde ise diske UEFI İşletim sistemi kurulabilir

2-Ancak Flash bellek MBR iken; kurulum yapılacak disk GPT düzeninde ise kurulum yapılacak disk önce MBR yapılır sonra UEFI kurulum yapılabilir

3-Kurulum yapılacak disk GPT ise; Multiboot flash belleğin GPT düzeninde olması gerekir

Kafam karıştı:

Yarın yeniden format atacağım mbr aioboot ile gpt diske  : sonucu yazarım

Multibootla gpt yi mbrye dönüştürüp format atabiliriz o zaman.:better:

AYNEN...ancak GPT yi MBR ye dönüştürdüğünüz zaman disk üzerindeki tüm DATA lar   SILINECEKTIR.

Ancak bu her zaman istenilen bir şey değildir.... Özellikle D yada E sürücüsünde dosyalarınız,belgeleriniz varsa KAYBEDECEKSINIZ demektir!

Easeus p.m. isosunu multiboota özel paket: otomatik algılamayla ekledim

@crasadure hocam,

1 - Manuel eklediğimiz bir uygulamanın kodlarını flash belleğin hem uefi kısmına hemde legacy kısmında bulununan main.cfg dosyasına mı eklememiz gerekiyor. Video anlatımlarınız da kodlar da legacy ve uefi için kodlar var ve legacy kısmındaki main.cfg dosyasına yazıyorsunuz. uefi de görünmesi içinde uefi kısmındaki main.cfg ye mi yazmak gerekiyor ?

2 - HK BOOT 'un kodlarıyla ilgili bir sıkıntı var sanırım. Kodları silince menüdeki tüm seçenekler çıkıyor. kodları main.cfg ye koyunca 4-5 tane seçenek görünüyor. 

Saygılarımla,

Edited by lediod

lediod, 6 saat önce yazdı:

@crasadure hocam,

1 - Manuel eklediğimiz bir uygulamanın kodlarını flash belleğin hem uefi kısmına hemde legacy kısmında bulununan main.cfg dosyasına mı eklememiz gerekiyor. Video anlatımlarınız da kodlar da legacy ve uefi için kodlar var ve legacy kısmındaki main.cfg dosyasına yazıyorsunuz. uefi de görünmesi içinde uefi kısmındaki main.cfg ye mi yazmak gerekiyor ?

2 - HK BOOT 'un kodlarıyla ilgili bir sıkıntı var sanırım. Kodları silince menüdeki tüm seçenekler çıkıyor. kodları main.cfg ye koyunca 4-5 tane seçenek görünüyor. 

Saygılarımla,

19. videoyu izleyin : bu dosya editlerine gerek kalmadı. Menu dizinindeki  maincfg dosyası editlenmiş olarak verildi @Crasadure tarafından.

Edited by efe34
  • Like 1