Jump to content
TNC-TR

Recommended Posts

efe34, 2 dakika önce yazdı:

19. videoyu izleyin : bu dosya editlerine gerek kalmadı. Menu dizinindeki  maincfg dosyası editlenmiş olarak verildi @Crasadure hoca tarafından.

Şuan tam da 19. videodayım :) bilgi için teşekkürler.

@crasadure hocam legacy de Easy Recovery Essentional xp-7-8-10  çıkıyor. fakat uefiden açmak istenince içeriği boş görünüyor. kodları kontrol ettim bir eksik ya da yanlış görünmüyor.

2018-03-14 13_53_22-Multiboot [Çalışıyor] - Oracle VM VirtualBox.png

2018-03-14 13_54_05-Multiboot [Çalışıyor] - Oracle VM VirtualBoxık.png

crasadure Hocam, 

Sistem yapımcısının paylaştığı WinPE_10_1709_x64.wim'e  WinPE_All_Apps ile toplu olarak  portable program eklemeyi nasıl yapabilirim. Program yapımcısı sitesinde paylaşmış ben eklemeye çalıştım ama olmadı. Sizin 5.2 videosunda olduğu gibi tek tek eklemek yerine toplu olarak eklene bilir mi?

1.thumb.JPG.63092249781a2ead565b5ad39a71ffc7.JPG2.thumb.JPG.d4188bb18bd3e12d6344fe2a559dde63.JPG

3.JPG

mycell2520, 8 dakika önce yazdı:

crasadure Hocam, 

Sistem yapımcısının paylaştığı WinPE_10_1709_x64.wim'e  WinPE_All_Apps ile toplu olarak  portable program eklemeyi nasıl yapabilirim. Program yapımcısı sitesinde paylaşmış ben eklemeye çalıştım ama olmadı. Sizin 5.2 videosunda olduğu gibi tek tek eklemek yerine toplu olarak eklene bilir mi?

1.thumb.JPG.63092249781a2ead565b5ad39a71ffc7.JPG2.thumb.JPG.d4188bb18bd3e12d6344fe2a559dde63.JPG

3.JPG

Video10 AIO Boot ile Multiboota WINPE Sistemleri Ekleme bu video da anlatıyor.

lediod, Bir saat önce yazdı:

@crasadure hocam legacy de Easy Recovery Essentional xp-7-8-10  çıkıyor. fakat uefiden açmak istenince içeriği boş görünüyor. kodları kontrol ettim bir eksik ya da yanlış görünmüyor.

easyre ler uefide çalışmaz

• Like 1

lediod, 14.03.2018 - 09:10 yazdı:

@crasadure hocam,

1 - Manuel eklediğimiz bir uygulamanın kodlarını flash belleğin hem uefi kısmına hemde legacy kısmında bulununan main.cfg dosyasına mı eklememiz gerekiyor. Video anlatımlarınız da kodlar da legacy ve uefi için kodlar var ve legacy kısmındaki main.cfg dosyasına yazıyorsunuz. uefi de görünmesi içinde uefi kısmındaki main.cfg ye mi yazmak gerekiyor ?

2 - HK BOOT 'un kodlarıyla ilgili bir sıkıntı var sanırım. Kodları silince menüdeki tüm seçenekler çıkıyor. kodları main.cfg ye koyunca 4-5 tane seçenek görünüyor. 

Saygılarımla,

Cevap1: Legacy kısmındaki AIO/Menu/MAin.cfg dosyasına ilgili sistemin hem LEGACY hem UEFI kodlarını yazmanız yeterli...AIO_UEFı kısmında bir şey yazmanıza gerek yok

Cevap2: Kodlarla alakalı bir sıkıntı yok...Video da aynı kodları kullandım...Siz EFI dizinine atmanız gereken dosyaları doğru şekilde attığınızdan emin olun

HkBoot Test video=hkboot_test.wmv

lediod, 14.03.2018 - 13:56 yazdı:

2018-03-14 13_53_22-Multiboot [Çalışıyor] - Oracle VM VirtualBox.png

2018-03-14 13_54_05-Multiboot [Çalışıyor] - Oracle VM VirtualBoxık.png

Easy Recover Essentional @efe34 ün dediği gibi LEGACY de çalışır UEFI de çalışmaz

Edited by crasadure
  • Like 1

mycell2520, Bir saat önce yazdı:

crasadure Hocam, 

3.JPG

Video5.2 AIO Boot menü arayüz seçeneklerinin tanıtımı-2 videosunda 05:36 dakikasından itibaren izleyin lütfen. PE sisteme portable programları en kolay entegre sistemi bu yol...Diğer yolu bilerek anlatmadım;o iş profesyonel işi olduğundan milletin kafasını karıştırmak istemedim

WinPE_All_Apps.iso dosyası içinde bulunan "Apps.cfg" dosyasına bakın...bu dosya ile portable programlar nasıl eklendiğine komutlara bakarak anlayabilirsiniz.

crasadure, 26 dakika önce yazdı:

Video5.2 AIO Boot menü arayüz seçeneklerinin tanıtımı-2 videosunda 05:36 dakikasından itibaren izleyin lütfen. PE sisteme portable programları en kolay entegre sistemi bu yol...Diğer yolu bilerek anlatmadım;o iş profesyonel işi olduğundan milletin kafasını karıştırmak istemedim

WinPE_All_Apps.iso dosyası içinde bulunan "Apps.cfg" dosyasına bakın...bu dosya ile portable programlar nasıl eklendiğine komutlara bakarak anlayabilirsiniz.

Hocam benimde asıl anlatmak istediğim de oydu. WinPE_10_1709_x64 olan programsız saf wim dosyası, WinPE_10_x64_1607 ise program entegreli olan wim dosyası. Ben WinPE_10_1709_x64 üzerinden sistemi açtığımda imdisk ve Q-dır ait cmd açılıyor ve bende WinPE_All_Apps.iso dosyasını burdan nasıl çalıştırabiliriz demek istemiştim. Programsız olduğu için hızlı açılır ve düşük reme ihtiyaç duyar diye düşündüm. Yoksa WinPE_10_x64_1607 i ekledim ve WinPE_All_Apps.iso dosyasını Winpe klasörüne koydum.

@crasadure hocam, tüm anlatımlarınızı ve videolarınızı izleyerek uygulamaları ve testlerimi yaptım (sanal pc) . Sorunsuz olarak tüm uygulamalar çalıştı. Yarından itibaren reel makina da testlerimi yapacağım. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Ek olarak. multiboot da görünen yazı stilini kalınlığını vs değiştirme imkanımız var mı ? 

Saygılarımla,

Edited by lediod
ekleme

lediod, 8 dakika önce yazdı:

@crasadure hocam, tüm anlatımlarınızı ve videolarınızı izleyerek uygulamaları ve testlerimi yaptım (sanal pc) . Sorunsuz olarak tüm uygulamalar çalıştı. Yarından itibaren reel makina da testlerimi yapacağım. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Legacy makinalardaki sonucu merak ediyorum

Edited by efe34
  • Like 1

lediod, 14.03.2018 - 18:01 yazdı:

Ek olarak. multiboot da görünen yazı stilini kalınlığını vs değiştirme imkanımız var mı ? 

Saygılarımla,

Yazı fontu  değişimi için bir video ekledim....Video da da yazdım. pf2 uzantılı yazı fontu dosyalarını bulup video daki gibi font dosyasının adını değiştireceksin.Nerden bulunur diye sorma bilmiyorum :) 

FONT Değişimi : font_degistirme_video.wmv

5aa944b53262b_EkranAlnts.thumb.JPG.3cede2edef079e2fbb4cb53dc940482d.JPG

Edited by crasadure
  • Like 1

@crasadure hocam birazdan her zaman yaptığım gibi ultraiso ile mbr diske yazdırdığım 17120.1 W10 enterprise iso ile gpt diskime uefi  format atacağım sonucu paylaşırım.

1J3LJY.png

oOajXq.png

Edited by efe34

mycell2520, 14.03.2018 - 16:40 yazdı:

Hocam benimde asıl anlatmak istediğim de oydu. WinPE_10_1709_x64 olan programsız saf wim dosyası, WinPE_10_x64_1607 ise program entegreli olan wim dosyası. Ben WinPE_10_1709_x64 üzerinden sistemi açtığımda imdisk ve Q-dır ait cmd açılıyor ve bende WinPE_All_Apps.iso dosyasını burdan nasıl çalıştırabiliriz demek istemiştim. Programsız olduğu için hızlı açılır ve düşük reme ihtiyaç duyar diye düşündüm. Yoksa WinPE_10_x64_1607 i ekledim ve WinPE_All_Apps.iso dosyasını Winpe klasörüne koydum.

Lütfen sizin için çektiğim videoyu izleyin

Video : ADK_WIN PE.wmv

GRUB4DOS MENUYE PE SISTEMLERI VE EASY RECOVERY ESSENTIONAL MENU SECENEKLERINI EKLEME VIDEO

Gerekli Dosyalar:Grub4DOS_Menu.rar

Edited by crasadure

efe34, 55 dakika önce yazdı:

WhatsApp Image 2018-03-14 at 20.02.34(2).jpeg

WhatsApp Image 2018-03-14 at 20.02.34(1).jpeg

WhatsApp Image 2018-03-14 at 20.02.34.jpeg

gpt mbr uyarısı almadım

formatlamaya çalıştığınız disk unallocated  space yapısında....yani disk daha bölünmemiş...halbuki ben önceden bölümlenmiş ve GPT disk yapısına sahip bir diske MBR flash bellekle format atarsanız sorun yaşarsınız demiştim.

crasadure, 15 dakika önce yazdı:

formatlamaya çalıştığınız disk unallocated  space yapısında....yani disk daha bölünmemiş...halbuki ben önceden bölümlenmiş ve GPT disk yapısına sahip bir diske MBR flash bellekle format atarsanız sorun yaşarsınız demiştim.

GPT Diskte 205gb data kısmı var hocam: 5 bölümdü 2. resimdeki gibi  4 bölümü sildim unallocated bölüm oluşturdum.  ben mbr flashla gpt diske format atamazsınız diye anladım. mbr fat32 aioboot ile de attım :yanlış mı hatırlıyorum diye bunu denedim.

Edited by efe34

crasadure, Bir saat önce yazdı:

GRUB4DOS MENUYE PE SISTEMLERI VE EASY RECOVERY ESSENTIONAL MENU SECENEKLERINI EKLEME VIDEO

Gerekli Dosyalar:Grub4DOS_Menu.rar

Hocam mükemmel olmuş  : Hiren's boot cd orjinali ve restored 1.1  editionu ikisi de var değil mi anladığım kadarıyla sistemde

Edited by efe34

efe34, 11 dakika önce yazdı:

Hocam mükemmel olmuş  : Hiren's boot cd orjinali ve restored 1.1  editionu ikisi de var değil mi anladığım kadarıyla sistemde

Evet,bulunmakta!grub4dosta pe sistwmler gözükmüyor demiştiniz,bende multiboot yapanlara grub4dostan da ulaşabilsinler diye bu videoyu çektim ve paylaşımda bulundum

Eğer video da olduğu gibi gözükmüyorsa lst dosyalarındaki yol ile sizin flash belleğinizdeki yolları kontrol edin,videoda her bir sistemin yol bilgisini gösterdim

• Like 1
  • Thanks 2

crasadure, 23 dakika önce yazdı:

Evet,bulunmakta!grub4dosta pe sistwmler gözükmüyor demiştiniz,bende multiboot yapanlara grub4dostan da ulaşabilsinler diye bu videoyu çektim ve paylaşımda bulundum

Eğer video da olduğu gibi gözükmüyorsa lst dosyalarındaki yol ile sizin flash belleğinizdeki yolları kontrol edin,videoda her bir sistemin yol bilgisini gösterdim

Hocam şimdiye kadar yaptıklarımızı tek bölüm fat32 flashta yapabilir miyiz, 2. bir flashta denemek istiyorum. 4 gb dan büyük isodan kurulum için gereken dosyaları atmak için partition managerle ntfs aiobot kurulu olmayan boş bir bölüm oluştururuz.

Pf2 uzantılı font dosyaları oluşturma yolu hakkında bilgi

http://grub.gibibit.com/New_font_format#converting-fonts-to-pff2-format

efe34, 5 dakika önce yazdı:

Hocam şimdiye kadar yaptıklarımızı tek bölüm fat32 flashta yapabilir miyiz, 2. bir flashta denemek istiyorum. 4 gb dan büyük isodan kurulum için gereken dosyaları atmak için partition managerle ntfs aiobot kurulu olmayan boş bir bölüm oluştururuz.

Evet yapılabilir.siz 4gb dan büyük dosyaları eklediğiniz zaman multiboot otomatik olarak dosyayı split(bolme) işlemi yapıyor.

@crasadure hocam bu iki seçenek tam olarak ne işe yarıyor. her ikisinden de sistem hard disk üzerinden başlamadı. ya flash belleği çıkarıyorum ya da boot ayarlarından ilk sıraya hard diski alıyorum.

Screenshot_1.jpg

lediod, 2 saat önce yazdı:

@crasadure hocam bu iki seçenek tam olarak ne işe yarıyor. her ikisinden de sistem hard disk üzerinden başlamadı. ya flash belleği çıkarıyorum ya da boot ayarlarından ilk sıraya hard diski alıyorum.

Screenshot_1.jpg

@lediodo komutlar anlaşılan düzgün çalışmıyor...

/AIO/grub/Main.cfg dosyasından aşağıdaki satırları silin yada aşağıdaki şekilde PASIF edin

### Start WinOnHDD
###menuentry "[i] ${winhdd}" --hotkey=i {
###	WindowsDetect
###}
### End WinOnHDD
### Start OSHdd
###menuentry "[h] ${oshdd}" --hotkey=h {
###	configfile ${prefix}/OSHDD.cfg
###}
### End OSHdd

onun yerine aşağıdaki kodları denermisin

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then   
    menuentry "[h] Harddiskten Baslat(LEGACY)" --hotkey=h {
        search --file /BOOT/HDD --set=root/BOOT
        insmod ntldr
        ntldr /BOOT/HDD
}
fi

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
    menuentry "[h] Harddiskten Baslat(UEFI)" --hotkey=h {
	search -f /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi -s root	
        chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}
fi

NOT: HDD isimli dosyayı BOOT dizini altına atın

Ek dosya :HDD

İstek: Bana sonucu bildirirseniz sevinirim...düzgün çalışıyormu bu komutlar?

Edited by crasadure
  • Like 1

@crasadure hocam tamamdır değiştirdikten sonra bilgi veririm. şuan legacy makina da video çekiyorum. multiboot 'daki tüm çalışmaları tek tek deniyorum video bittikten sonra buradan paylaşırım. şuan pe sistemlerden sadece dlcboot 'un içindeki win 10 x86 ve x64 çalışmadı. bcd dosyasıyla ilgili hata verdi. video bittikten sonra ona da bakacağım.

• Thanks 1

Fat32&NTFS olarak 2 bölüm olarak oluşturduğum flash disk legacy makinalarda boot etmedi (bir ara grub4dosta boot ediyordu).

Başka bir tek bölüm MBR  fat32  flash hazırlayıp  eski flash ntfs bölümündeki dosyaları yeni flasha kopyaladım: yeni tek bölüm flashla legacy makinalarda sorun yok grub2 açılıyor: menülerdekilerin hepsini deneyemedim ama denediklerim çalışıyor.

GPT diske isowimden kurulum yöntemiyle w10  aio x86/x64 isodan  kurulum denedim : sorun yok

edit: entegrasyonla split ederek attığım isonun uefi kurulumunda da sıkıntı yok

Özetle 2 bölümlü kullanmak legacy pclerde sorunlu benim yapımcının önerdiği flash bellekle.

Edited by efe34