Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iyi Ses Kaydı Yapma Sorunu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

iyi ses kaydı yapma sorunu

goldmaster hp-27 kulaklığım  var.kasanın önündeki kulalklık ve mikrofon jakına takılı. bazan müziğin üstüne şarkı okuyayım diyorum. kayıttan yürütme aygıtı olarak müziği monitörün hoperlörünü seçiyorum mikrofonunda ayarlarını yapıyorum.kulaklığa hafif dokununca bile o dokunma sesi çıkıyor baya güçlü. fakat ben im sesimi kaydedince etam net değilde boğuk derinlerden ses geliyor. niye mikrofona dokunduğumdaki gibi güçlü ve net ses çıkmıyor kayıt yapınca?

abdulhey_, 9 saat önce yazdı:

iyi ses kaydı yapma sorunu

goldmaster hp-27 kulaklığım  var.kasanın önündeki kulalklık ve mikrofon jakına takılı. bazan müziğin üstüne şarkı okuyayım diyorum. kayıttan yürütme aygıtı olarak müziği monitörün hoperlörünü seçiyorum mikrofonunda ayarlarını yapıyorum.kulaklığa hafif dokununca bile o dokunma sesi çıkıyor baya güçlü. fakat ben im sesimi kaydedince etam net değilde boğuk derinlerden ses geliyor. niye mikrofona dokunduğumdaki gibi güçlü ve net ses çıkmıyor kayıt yapınca?

Kulaklığın çok kalitesiz oluşundan kaynaklı hocam kulaklık kalitesiz olunca mikrofodna kalitesiz oluyor haliyle sesi net veremiyor.normal mesela babamın skypal diye kulaklığı var ses kaydedince ses çok tizli ve boğuk geliyor.Fakat kulaklığı çıkarıp laptobun mikrofonuyla kaydedince telefonla konuşuyormuş gibi ses çok normal net ve yüskek geliyor :) kalite farkı önemli hocam

İyi bir ses kaydı için 100 lirayı gözden çıkarıp mümkünse gaming olan kulaklık almanız lazımki net sıkıntısız ses akydı yapbilesiniz lakni bu parayı veremem derseniz 40 TL ve üzeri fiyatlara iyi bir mikrofon bulabilirsiniz.

Edited by RaZoRWounD
  • Like 2

Öncelikle bunun sebebi ses akrtın yada mikrofonun olabilir. Kayıt aygıtlarında mikrofonunun ses seviyesini 100, bass seviyesinide 10db ye çıkarttığın halde aynı sonucu alırsan bilki mikrofonun ile alakalı yada ses akrtın ile alakalı sıkıntı olabilir. Muhtemelen de sebebi mikrofundur.

• Like 1

İkinizde teknik ve mantıklı yanıt vermişsiniz. Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi herşey. Anlamadığımsa mikrofonu%50 bile açsam kulaklığa dokununca yüksek ses çıkması. Aynı yükseklikte benim sesimi niye kaydetmiyor.

Birde eskiden Messenger la chat yapardık cafelerdeki dandik mikrofon lu kameralar la. O zaman ne fark vardıda gümbür gümbür ses gelip gidiyordu?

abdulhey_, 40 dakika önce yazdı:

İkinizde teknik ve mantıklı yanıt vermişsiniz. Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi herşey. Anlamadığımsa mikrofonu%50 bile açsam kulaklığa dokununca yüksek ses çıkması. Aynı yükseklikte benim sesimi niye kaydetmiyor.

Birde eskiden Messenger la chat yapardık cafelerdeki dandik mikrofon lu kameralar la. O zaman ne fark vardıda gümbür gümbür ses gelip gidiyordu?

O dönemin en kaliteli kameraları ve kulaklıklarıydı dandik dediğiniz o döneme göre kaliteliydi :) fark ondan kaynaklı

abdulhey_, 15.03.2018 - 13:34 yazdı:

Bu misal benim yeni aldığım mikrofon, tavsiye ederim. Yalnız mutlaka USB bir ses kartına ihtiyacın olacak. Oda 15tl falan bir fiyat ile satılıyor.

benim mikrofon ayarlarda ses düzeyi göstergesinde devamlı en yüksekte duruyor. gerçi kaydederkende böyle olsa çok iyi olurda öyle olmuyor.  geçen ayarlarla oynarken oldu sanırım onu nasıl düzeltebilirim? resmi aşağıda.

birde monitörün sesinde geçen çok aşırı parazit sesi oldu. açıp kapatırken  eskidenki hafif parazitte kayboldu. monitörün ses ayarıyla oynarken monitöre ait ses ayarları geliyor. türkçe ingilizce karışık baya ayar var. test var ama testi tamamlayamıyor ve hata olduğunu gösteriyor. birde monitördeki parazit  sesi yine windows güncellemesinden sonra oldu. @NoobAccountant şu anda mikrofon alamam. yinede alternatif olarak değerlendirebilirim. sağol

image.png.356135d7dfcb3a167bd185fc8817ee56.png

• 2 hafta sonra ...

@abdulhey_ USB ses kartı alarak deneme yaptın mı? 

Please register to see this content.
 ben şuan ve memnunum, özellikle videoları çektikten sonra Audition ile dip ses kaldırma işlemini yaptğımda cidden performansı güzel oluyor. Hatta şu aşağıdaki videoda bu söylediğim yöntemi kullandım.