Jump to content

Opera Da Tutarsız Durumlar Oluyormu?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

opera da tutarsız durumlar oluyormu?

Opera brower  da sanki tutarsızlıklar arttı gibi.  gerçi ben opera yı program files dizinine kurdum. bunun etkisi varmı bilmiyorum. tutarsızlıklar: bazı sitelerin açılmaması bazan sitelerdeki butonların geç tepki vermesi, web sitesinin  metin ve resimler normal boyutta açılmaması gibi.. bu arada bazı güvenlik gerektiren sitelerin login olurken buraya girilen bilgiler güvende değildir diye uyarı veriyor. gerçi o siteler firefox u önermesine rağmen firefox da da aynı şeyi yapıyor. ben uyarıya rağmen giriyorum.  sakıncası şimdiye kadar olmadı. bu arada başka browser önermeniz pek önem arzetmeyebilir. çünkü bazı özelliklerinden dolayı Opera yı kullanmak durumundayım. birde açılışta kaldığın yerden deva met seçeneği seçili. ilk açılışta 8 sekme açılıyor veya açılacak şekilde.. birde eskiye göre tam kaldığı yerden açılıyor. yani eskiden sayfayı yeniliyordu şimdi kapattığım gibi açılıyor tam olarak. ama bu sorun olmayabilir. bir sekmeye  geçmeden onu açma seçeneğini işaretlemiş olabilirim.

birde edge ye ve diğer tarayıcılara  göre siteler 20 mb hız olmasına rağmen geç açılıyor.

Edited by abdulhey_

Benzer sorunlar olmasına rağmen vazgeçemediğim tek tarayıcım. Artık bunları görmezden gelmeyi alışmış olmalı yım ki bunlara takılmıyorum. Önceden reklam engellemeden kullanıyordum biraz karmaşa oluşuyordu, şimdi ise ayarlardan reklam engelleyiciyi açarak kullanıyorum durum daha iyi ve rahatsız edici değil. Tavsiye ederim.

@DJ_Rush Sayfa açılmıyorsa nasıl takmayacaksın? Ben reklamdan yana sorunum yok. 

@forjest mesele tarayıcı nın hangisi olduğu önemli. Mesela opera da vpn ve eklentiler iyi.  Hızda edge gayet iyi. Mynet i nerdeyse anında açıyor. Gerçi donanım düşükken de xp de windows 7de de 2-3 sn de açılıyordu ie.

Belki çok sekmeyi aynı anda  actığımdan bu sorunlar oluyor. Birde program files e kuruyorum bana gerekli gizlilik açısından. Ondan da olabilir mi bilmiyorum.

Edited by abdulhey_

forjest, Bir saat önce yazdı:

Neredeyse chrome,chromium alt yapılı olmayan tarayıcı kalmadı.'den sonra çıkan versiyonları pek tad vermiyor artık.

Kararlılık ve Hız açısından! |  ve

Please register to see this content.
tarayıcılarıda tavsiye ederim abdulhey :) 

İkisini de kurdum az önce: berbat ikiside Mozillanın yanına yaklaşamazlar. İkincisi chrome tabanlı. İkisinde de new tab home page i google.com yapamadım. maxhton ikide bir login olmaya zorluyor. Şifrelerimizi bütün bilgileri senkronize edecek. Teşekkürler yine de denemiş olduk. Forever Mozilla....

Firefox kullanıyorum tutarsızlık yok + vpnyi eskiden kullanıyordum freenom dns geldi ya gerek kalmadı engelleri kaldırdı son hızda engellenen bütün sitelere sokuyor (80.80.80.80- 80.80.81.81)

Edited by RaZoRWounD
  • Like 1

RaZoRWounD, Bir saat önce yazdı:

Firefox kullanıyorum tutarsızlık yok + vpnyi eskiden kullanıyordum freenom dns geldi ya gerek kalmadı engelleri kaldırdı son hızda engellenen bütün sitelere sokuyor (80.80.80.80- 80.80.81.81)

Bundan önce Firefox portable kullanıyordum. Neden opera ya geçtim vpn den dolayı olabilir.

Sonra opera portable geçtim. Onda da klasör boyutu her kullanışta nedense 100mb artıyordu. Ondan sonra yine burdan biri portable kullanma program files e kur o zaman boyutu artmaz dedi. Gerçekten öyle oldu. Boyutu artmadı Opera klasör ünün. Bende o günden beri böyle kullanıyorum..

İlgisiz ama en son formatı 3ay önce attım. Virüs programı olarak ESET smart sec . kullanıyordum. Düşündüm defender i niye yetmiyor dedim ve virüs programı kullanmıyorum. Olur olmaz yerlerede girmiyorum. Sorun olmuyor (galiba ?)

• Like 1

forjest, 6 saat önce yazdı:

Neredeyse chrome,chromium alt yapılı olmayan tarayıcı kalmadı.'den sonra çıkan versiyonları pek tad vermiyor artık.

Kararlılık ve Hız açısından! |  ve

tarayıcılarıda tavsiye ederim abdulhey :) 

Opera hala iyi bir tarayıcı ama çekirdek yapısı açısından değil artık. Sadece sunduğu ekstra özellikleri var sadece. Eskiden geri butonuna tıklar tıklamaz sayfa önbellekten yüklenirdi. Chromium çekirdeğine geçtikten sonra Google Chrome gibi sistem kaynağını sonuna kadar emmeye başladı.

• Like 2

firtinax, 3 dakika önce yazdı:

Opera hala iyi bir tarayıcı ama çekirdek yapısı açısından değil artık. Sadece sunduğu ekstra özellikleri var sadece. Eskiden geri butonuna tıklar tıklamaz sayfa önbellekten yüklenirdi. Chromium çekirdeğine geçtikten sonra Google Chrome gibi sistem kaynağını sonuna kadar emmeye başladı.

hıı bak bu soruma gerçek bir yanıt. demek ondan  sağol varol.

• Like 1

Opera portable ilk kurulduğu andan sonra daha fazla  boyutlu olması şundan dolayı olabilir bir sonraki versiyona geçtiğinde bir öncekini yedekte tutuyor buda boyutu artırıyor...

Bu durum genelde Chrome tabanlı portable tarayıcılar da var , dragon portable web tarayıcısı versiyonu yenileyince eskisini siliyor...

Edited by 34ero

Geçtiğimiz iki insider sürümünde windows, tüm tarayıcıların ram kullanma oranını 100 mb ile sabitlemişti, ya da yanlışlıkla yaptı bilemiyorum. Ama şimdilerde yine eskiye döndü, 3-4 sekme açınca 1000 mb yi geçiyor ram kulanma miktarı..

Herşeye rağmen Opera şu anda en etkili tarayıcı kanımca..

dalgaland, 19 dakika önce yazdı:

Geçtiğimiz iki insider sürümünde windows, tüm tarayıcıların ram kullanma oranını 100 mb ile sabitlemişti, ya da yanlışlıkla yaptı bilemiyorum. Ama şimdilerde yine eskiye döndü, 3-4 sekme açınca 1000 mb yi geçiyor ram kulanma miktarı..

en azından ram kullanımı stabil öyle çok ucuklarda değil 1 gb ramli kötü pclerde bile çok performans veriyor açılış haricinde açılırken çok fazla bekletiyor nedense hızlı menüdeki site fazlalığındanmı kaynaklanıyor arkaplan esminndenmi bilemyorum 47den sonra tarayıcı açılış hızında ciddi bir performans kaybı oldu hani tarayıcı çok dolmuştur dedim tüm pcden en ince kalıntısına kadar temizleyip tekrar kurdum ayarları baştan kurdum sonuç değişmedi algoritmada yada başka birşeyde sıkıntı var.Ama şuda bir gerçek win 10la beraber performansı yüksek tutmaz daha iyi kullanım sağlamak adına ram kullanımı arttı normal oluyorsa nitro kullanıyor gibi oluyor bir nevi mesela normal bir win 7 proyla win 10 pro arasında ram kullanımında 1,5 gb fark oynuyor win7 daha azken win 10da gerektiğinden fazla kullanıyor ama bu artımda negatife değil +ya yarıyor eskiden kasarak bekleterek açılan oyunlar şimdi çok daha hızlı açılıyor eskiden win 7 arkada 12 programla açılışı 1 dkya yakın bekelrken 18-20 saniyede hazır oluyor 5400 rpm hddye rağmen demekki ssd kullansam 8 saniyede falan açılacak galiba :D 

Edited by RaZoRWounD

dalgaland, 2 saat önce yazdı:

şu anda 11 sekme açık 1700 mb ve %6 cpu kullanıyor. daha önce buna benzer durumda 470 mb falandı galiba 4 gb olmayacağına göre..

34ero, 8 saat önce yazdı:

Opera portable ilk kurulduğu andan sonra daha fazla  boyutlu olması şundan dolayı olabilir bir sonraki versiyona geçtiğinde bir öncekini yedekte tutuyor buda boyutu artırıyor...

Bu durum genelde Chrome tabanlı portable tarayıcılar da var , dragon portable web tarayıcısı versiyonu yenileyince eskisini siliyor...

ondan değil- bu arada portable benim bahsettiğim- nedenini unutmuşum şu an aklıma gelmedi gerçi daha öncede biliyormuydum emin değilim :)  şundan eminim yalnız; normal kurulum yapınca evet eski sürümler var ama portable kadar değil. şmdi baktım toplam opera klasörü 461 mb. 3 tane eski yedek sürüm var. portable da ise çok kısa sürede çok aşırı yığılma oluyordu. günlük 400- 500 mb.. hatta C:\ azalınca boyut olarak şüphelenmiştim. araştırınca bunun portable opera olduğunu görmüştüm.