Jump to content

excel de toplam sayı hesaplayacak kompleks bir fomül

burak06

Recommended Posts

arkadaşlar... şimdi benim istediğim bir odaya bir çift memeli hayvan koyuyoruz ve belirtiler süre sonunda toplam kaç canlı odada olacagını hesaplayan bir formul istiyorum...

girilmesi gereken veriler:

1... başlangıcta odada kaç çift var (çift= bir erkek bir dişi)

2... dişinin her seferde doğurdugu varsayılan erkek yavru sayısı

3... dişinin her seferde doğurdugu varsayılan dişi yavru sayısı

4.... başlangiç tarihi

5... bitiş tarihi

6... canlının doğdugü günden ne kadar süre sonra üretkenliğini kaybettiği

7... canlının doğdugu günden kaç dün sonra çiftleşmeye uygun hale geldiği

8... hamilelik süresi (bu sürede çiftleşmez)

9... anne hayvanın doğum yaptıktan kaç gün sonra tekrar çiftleştiği

10... hayvanın yaşam süresi

11... başlangıcta konan çift yada çiftlerin kaç günlük oldukları

hayvanların her seferinde verilen sayıda dişi ve erkek doğurdugu ve uygun oldugu her an çiftleşebildiği düşünülerek belirtilen süre sonunda toplam kaç canlı oldugunu veren bir fomül istiyorum...

buna verilen tarih aralığında ölmemiş olan tüm canlılar dahil olmalı... yani bu çiftin bir odaya kondugunu düşünün ve örneğin bir yıl sonra bu odada kaç canlı olur??

emin olun bu excell de yapılabilecek bir formül beceren olursa çok çok dua ederimmm.... :D

arkadaşım örnek bir dosya eklerseniz ve izah ederseniz çözümünüze çare bulunabilir.

şöyle toparlayım

örnek olarak odaya ilk konan bir dişi ve bir erkek var. ikisi de 60 günlük. bunlar her 21 gün hamilelik yaşıyor.dişi hamile kaldıktan (çiftleştikten) 42 gün sonra tekrar hamile kalabiliyor (çiftleşebiliyor) bir yavru doğduktan 60 gün sonra üretken olabiliyor. (çiftleşmeye başlıyabiliyor) ve her seferinde 5 dişi 5 erkek birey doğdugunu varsayıyoruz. birey doğduktan sonra 8 ay boyunca hamile kalabilme yeteneğine sahip... bir yıl içinde toplam kaç fare odada bulunur?? ((fare ömrünü 3 yıl kabul edelim.)) (ilk konan fareler dahil)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...