Jump to content
TNC-TR
karadurak

Kmpe 8-10 (x86/x64/ Native.x86) 20.04.2018

Recommended Posts

karadurak, 37 dakika önce yazdı:

yumi ye bakmadım. multiboot görevi mi görüyor

@karadurak ustadim

Yumi de dediğiniz gibi multiboot hazırlama programı. 

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable 

sistemine entegre et,daha güzel olur kanimca.....sonuçta senin hazırladığın bir multiboot. Kendi multiboot una kendi PE sistemini entegre et,senin sistemin daha çok kullanıcı tarafından kullanılsın.

AİOBOOT ve Multiboot Toolkit gibi Türk yapımı bir Multiboot niye  daha çok tercih edilmesin 😊

Edited by crasadure
  • Like 4

crasadure, 15 saat önce yazdı:

@karadurak ustadim

Yumi de dediğiniz gibi multiboot hazırlama programı. 

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable 

sistemine entegre et,daha güzel olur kanimca.....sonuçta senin hazırladığın bir multiboot. Kendi multiboot una kendi PE sistemini entegre et,senin sistemin daha çok kullanıcı tarafından kullanılsın.

AİOBOOT ve Multiboot Toolkit gibi Türk yapımı bir Multiboot niye  daha çok tercih edilmesin 😊

Bi bakayım hocam. KMboot u güncelleyecegim zaman. 

• Thanks 1

karadurak, 23 saat önce yazdı:

Bi bakayım hocam. KMboot u güncelleyecegim zaman. 

Hocam ciddi ne zaman kmboot el atacan?

keyfoagam, 4 dakika önce yazdı:

Hocam ciddi ne zaman kmboot el atacan?

ramazan içerisinde bakarım. ama çok ciddi degişiklikler olmayacak. Kmpe yi entegre edecegim

karadurak, 01.05.2018 - 21:31 yazdı:

yumi ye bakmadım. multiboot görevi mi görüyor

evet,

https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

• Like 1

native ile acdım driverları kurup kablosuz dan nete bağlandım ama masa üstündeki choremeyi tıkladığımda acılmadı. sizce neden olabilir. net var ama choremeye acmıyor?

sardes, Bir saat önce yazdı:

native ile acdım driverları kurup kablosuz dan nete bağlandım ama masa üstündeki choremeyi tıkladığımda acılmadı. sizce neden olabilir. net var ama choremeye acmıyor?

kısayolları yenile simgesine tıklayın.  Flash bellek Y sürücüne atanmış olmalı.

mrb @karadurak üstadım birşey soracaktım KMPE yi multi boot eklerken ana dizine KMPE.ISO olarakmı atacaz yoksa iso dosyasını açıp KMPE diye bir klasöt mü oluşturacağız.yada farklı birşey mi yapacağız.

Bir diğer sorum ise kendi multibootumda iso dosyalarını nt6ıso setup ile çevirmiştim.kmpe yi multiboot a eklediğimde isodan kur seçeneğinde bu isolar çalışırmı .teşekkürler

Edited by herz

herz, 34 dakika önce yazdı:

mrb @karadurak üstadım birşey soracaktım KMPE yi multi boot eklerken ana dizine KMPE.ISO olarakmı atacaz yoksa iso dosyasını açıp KMPE diye bir klasöt mü oluşturacağız.yada farklı birşey mi yapacağız.

Bir diğer sorum ise kendi multibootumda iso dosyalarını nt6ıso setup ile çevirmiştim.kmpe yi multiboot a eklediğimde isodan kur seçeneğinde bu isolar çalışırmı .teşekkürler

KMPE.ISO içindeki KMPE klasörünü direkt multibootunuzun kök dizinine kopyalayın.

AIO Boot Multiboot a KMPE projesinin nasıl eklendiği aşağıdaki videoda anlatmıştım

Soru2: ISO dan kurulum yöntemini kullanacaksanız o zaman NT6 yöntemini yapmanıza gerek yok.Sitelerden indirdiğiniz ISO lar ISO yöntemi ile direkt çalıştırılabilir. KMPE projesi ISO yöntemi ile kurulumu desteklemektedir.

• Like 2

tüm form üyelerinin mübarek ramazanı şeriflerinizi tebrik ederim.

@karadurak üstada bir soru da benden üstad Türk bayraklı tema (.gif) çalışmanız olacaktı bende onu bekliyorum ne zaman  yapacaksınız hayırlı ramazanlar.

serhat100, 2 saat önce yazdı:

tüm form üyelerinin mübarek ramazanı şeriflerinizi tebrik ederim.

@karadurak üstada bir soru da benden üstad Türk bayraklı tema (.gif) çalışmanız olacaktı bende onu bekliyorum ne zaman  yapacaksınız hayırlı ramazanlar.

Grub2 için düşünmüştüm ama henüz bi başlangıcım olmadı çalışmaya :)  hayırlı ramazanlar.

herz, 14.05.2018 - 11:42 yazdı:

mrb @karadurak hocam bu fat 32 kısmını gömülü  yani kilitli olma ihtimali olurmu.proğram kısmı kapalı olarak gelse içerisine proğram eklemek isteyen arkadaşlar kilidi açıp kendi eklese olurmu böyle birşey mümkün mü. virüs proğramlarını kapatmama rağmen kmpe içindeki exe dosyalarını virüs gibi görüp siliyor.en son windows maneger masa üstünüde sildi.eski sistemlerde Ntfs_drive_protection ile bölümü kitleyip bölüme hiç bir şey eklenmiyor yada silinmiyordu.sadece bir öneri olurmu olmaz mı bilemiyorum.size iletmek istedim.yeni multiboot sistemde belki kmpe öyle olabilirmi diye.teşekkürler

Biraz araştırma yaptım. ve uygun programı buldum. Sürücüyü kilitlemek için  ekteki programı indirin.  cmd içerisine sürücü harfinizi yazın ve tıklayın.

Please login or register to see this link.

• Thanks 1

karadurak, 16 saat önce yazdı:

Grub2 için düşünmüştüm ama henüz bi başlangıcım olmadı çalışmaya :)  hayırlı ramazanlar.

Biraz araştırma yaptım. ve uygun programı buldum. Sürücüyü kilitlemek için  ekteki programı indirin.  cmd içerisine sürücü harfinizi yazın ve tıklayın.

teşekkürler hocam

ben kendi oluşturduğum multibooa @karadurak hocamın KMPE  çalışmasını entegre etmek istedim menü list kodları aşağıdaki gibi girdim.4 nolu resimdeki hatayı alıyorum. flash belleğim NTFS dir. bu şekilde kmpe üzerinden çalıştırailirsem uefi makinalara ıso dan kur seçeneği ile uefi yükleme yapabilirmiyim.

title Boot USB KMPE 2018
find --set-root --ignore-floppies /KMPE/BOOTMGR
chainloader /KMPE/BOOTMGR?

1 numaralı resim usb bellegin ana dizini direk bellegin içi

2 nolu resim usbmenu klasörünün içeriği

3 nolu resim boot ekranı

4 nolu resimde kmpe yi çalıştırdığımda  bu hatayı alıyorum

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

• Like 1

EYVALLAH.ÇOK TŞK...BİLGİSAYAR ÇÖKMÜŞTÜ.BUNUNLA AÇARAK KURTARDIM...KLAVYENE BEREKET...

herz, 1 saat önce yazdı:

teşekkürler hocam

ben kendi oluşturduğum multibooa @karadurak hocamın KMPE  çalışmasını entegre etmek istedim menü list kodları aşağıdaki gibi girdim.4 nolu resimdeki hatayı alıyorum. flash belleğim NTFS dir. bu şekilde kmpe üzerinden çalıştırailirsem uefi makinalara ıso dan kur seçeneği ile uefi yükleme yapabilirmiyim.

title Boot USB KMPE 2018
chainloader /KMPE/BOOTMGR?

1 numaralı resim usb bellegin ana dizini direk bellegin içi

2 nolu resim usbmenu klasörünün içeriği

3 nolu resim boot ekranı

4 nolu resimde kmpe yi çalıştırdığımda  bu hatayı alıyorum

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

USBMENU.LST dosyasına eklediğin kodda ufak bir hata var.Eklediğiniz kodlar LEGACY modda kurulumu destekler

title Boot USB KMPE 2018
chainloader /KMPE/BOOTMGR

şeklinde kodu ekleyin...benim kinden ne varki var dersen en son satırındaki kelimede ? (Soru işareti) simgesi koymuşsun

BOOTMGR? -->YANLIŞ

BOOTMGR -->DOĞRU

Ayrıca bu multibootun UEFI modda çalışması için EFI dizini ve bu dizin içinde olması gereken dosyaların eklenmesi gerekir.sizde böyle bir dizin yok,bu haliyle bu multiboot UEFI kurulumda kullanamazsınız.(tabi başka gizli partition yoksa)

Siz sanırım bluelife üstadın eski multiboot hazırlama programı ile sistem hazırlamışsınız. O sistem sadece LEGACY kurulumları destek verir.GRUB4DOS Bootloaderını kullanıyor o sistem.

Siz kullandığınız multiboot sistemi değiştirin.

MULTIBOOT SISTEMLER içinde AIBOOT multiboot hazırlama programı var,onu kullanın..konu başlığı altında kurulum ve kullanım videolarıda mevcut.

Edited by crasadure
  • Like 1

karadurak, 18 saat önce yazdı:

hocam işe yaramadı, fat32 kilitlenmiyor

crasadure, 36 dakika önce yazdı:

USBMENU.LST dosyasına eklediğin kodda ufak bir hata var.Eklediğiniz kodlar LEGACY modda kurulumu destekler

title Boot USB KMPE 2018
chainloader /KMPE/BOOTMGR

şeklinde kodu ekleyin...benim kinden ne varki var dersen en son satırındaki kelimede ? (Soru işareti) simgesi koymuşsun

BOOTMGR? -->YANLIŞ

BOOTMGR -->DOĞRU

Ayrıca bu multibootun UEFI modda çalışması için EFI dizini ve bu dizin içinde olması gereken dosyaların eklenmesi gerekir.sizde böyle bir dizin yok,bu haliyle bu multiboot UEFI kurulumda kullanamazsınız.(tabi başka gizli partition yoksa)

Siz sanırım bluelife üstadın eski multiboot hazırlama programı ile sistem hazırlamışsınız. O sistem sadece LEGACY kurulumları destek verir.GRUB4DOS Bootloaderını kullanıyor o sistem.

Siz kullandığınız multiboot sistemi değiştirin.

MULTIBOOT SISTEMLER içinde AIBOOT multiboot hazırlama programı var,onu kullanın..konu başlığı altında kurulum ve kullanım videolarıda mevcut.

teşekkürler hocam.peki bu multiboot üzerinden uefi kurulum yapamayacağım.aklıma şöyle bir soru takıldı onu sormak isterim yanlış anlamazsanız. bu multibootu kullanarak KMPE den açıp ıso dosyalarından kurulumda uefi iso dosyasını göstersem yine olmazmı.

bu multibootu kullanmamadaki sebeb bazı eski pc lerde kmpe ile bir türlü format atamadım o yüzden bu multibootta olsun istemiştim. teşekkür ederim.

herz, 29 dakika önce yazdı:

teşekkürler hocam.peki bu multiboot üzerinden uefi kurulum yapamayacağım.aklıma şöyle bir soru takıldı onu sormak isterim yanlış anlamazsanız. bu multibootu kullanarak KMPE den açıp ıso dosyalarından kurulumda uefi iso dosyasını göstersem yine olmazmı.

bu multibootu kullanmamadaki sebeb bazı eski pc lerde kmpe ile bir türlü format atamadım o yüzden bu multibootta olsun istemiştim. teşekkür ederim.

Bu kullandığınız multibootu UEFI bir bilgisayarda  deneyin sorunun ne olduğunu anlayacaksınız. Yaptığınız multiboot LEGACY modda çalışır,UEFI de o gördüğünüz menü seçeneklerini bile göremeyeceksiniz.

3nolu resim boot ekranı diye belirttiğiniz ekranı UEFI makinede göremezsin.o yüzden sen multiboot sistemini değiştir 

• Like 1

crasadure, 5 dakika önce yazdı:

Bu kullandığınız multibootu UEFI bir bilgisayarda  deneyin sorunun ne olduğunu anlayacaksınız. Yaptığınız multiboot LEGACY modda çalışır,UEFI de o gördüğünüz menü seçeneklerini bile göremeyeceksiniz.

3nolu resim boot ekranı diye belirttiğiniz ekranı UEFI makinede göremezsin.o yüzden sen multiboot sistemini değiştir 

teşekkürler hocam sağolun

ozanaus, Bir saat önce yazdı:

hocam işe yaramadı, fat32 kilitlenmiyor

Ben de çalışıyor 

herz, Bir saat önce yazdı:

teşekkürler hocam sağolun

flashı 2 parça yapmışsan, hem uefi hem LEGACY olarak kullabılırsın.

hem de bluelife'n multibootuna ekleyerek

fat32 klasorune KMPE dosyaları kopyala

ntfs kısmını da bluelifen MB_USB programıyla seçili sürücüyü biçimlendir seçeneğinin işaretini kaldırp başlatacaksın

----

tek flash ntfs LEGACY bolumu, bluelife programı ile hazırladım

1.PNG

bu da kmpe fat32 bolumu

2.PNG

bu da flash

3.PNG

ntfs bölümüne _win klasörünü atıp ilgili isoların wim dosyalarını kopyalayacaksın

Edited by ozanaus

ozanaus, 20 saat önce yazdı:

flashı 2 parça yapmışsan, hem uefi hem LEGACY olarak kullabılırsın.

hem de bluelife'n multibootuna ekleyerek

fat32 klasorune KMPE dosyaları kopyala

ntfs kısmını da bluelifen MB_USB programıyla seçili sürücüyü biçimlendir seçeneğinin işaretini kaldırp başlatacaksın

----

tek flash ntfs LEGACY bolumu, bluelife programı ile hazırladım

1.PNG

bu da kmpe fat32 bolumu

2.PNG

bu da flash

3.PNG

ntfs bölümüne _win klasörünü atıp ilgili isoların wim dosyalarını kopyalayacaksın

teşekkürler @Please login or register to see this link.  hocam  oldu.tam daha detaylı test edemedim ama ilk açılışları vs. sorun yok. sadece linux mint 18,3 var onu ram üzerinden bir türlü çalıştıramadım.menü list komutu şu şekilde

title LINUX MINT 18.3 X64
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /LUNUXMINT/mate64.iso (0xff) || map --mem /LINUXMINT/mate64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi boot=casper iso-scan/filename=/LINUXMINT/mate64.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

dshfdfhdfhd.jpg

bendeki komut bu

sanırım aynı

# =========================================================================

title 4- LINUX MINT 18 X64
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /LINUX/LINUXX64.iso (0xff) || map --mem /LINUX/LINUXX64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/LINUX/LINUX64.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

Güzel olmuş hocam elinize sağlık.

• Like 1

wim dosyalarından kurulumda geçerli bir yöntem olarak anladım. gayet güzel hocam eline sağlık yeni sürümde eklersin.

• Like 1