Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 11/10/8/7 Için En Iyi Performans, Optimize Ayarları 2022

forjest
 Share

Recommended Posts

DJ_Rush, 13 saat önce yazdı:

Windows 10 Tweaker v11.1 | BlackViperScript-master | Win10Script-master | Windows Güç Ayarları Optimazisyonu

Spoiler

sshot-1.png.718a70aab9f2e43ce5342972c35223b5.png

Windows Güç Ayarları Optimazisyonu:

Ultimate_Performance.pow dosyasını ultimate_performance.zip dosyasından masaüstüne çıkarın.

Windows PowerShell(Yönetici) olarak çalıştırın ve alttaki komutu girin. 

powercfg -import "C:\Users\Kullanıcı Adı\Desktop\Ultimate_Performance.pow"

Kullanıcı Adı yerine kendi adınızı girin.

Artık donanımlarınız daha performanslı çalışacak. Güç Seçeneklerinde Nihai Performans seçeneği oluşacak. Seçip uyguladığınız zaman devreye girer.

BlackViperScript-master

Windows 10 Home-Pro x64  Creator Update ve sonrası uyumlu

BlackViper'S tarafından hazırlanmış Windows 10 Servis Optimazisyon aracıdır. Daha evvel bu servis ayarlarını Windows 10FlatLite çalışmamda da kullandım. Güvenilirdir.

Uygulama:

_Win10-BlackViper.bat dosyasını Yönetici Olarak çalıştırın.

sshot-1.png.5b2f0ffc055fb1a59eb4acec7900148f.png

Services Options - Service Configuration kısmından Default,Safe,Tweaked ve Custom Setting

Default: Varsayılan ayarlar

Safe: Güvenli optimize edilmiş ayarlar

Tweaked: Black Viper'S tarafından optimize edilmiş ayarlar

Custom Setting: Özel ayarlar

Safe ve Tweaked olanlar tercih edilir. Birini seçin ve Services List menüsünden Servis listesinden kapatılacak ve açık kalacak olanları kontrol edin.

Services List/Load List

Optimize edilecek Servislerin listesi buradadır. Yeşil olanlar bu araca göre ayar gerektirmeyen servisler. Kırmızı olanlar kullanılan ayara göre optimazisyona ihtiyaç duyan servisler.

Sarı olanlar kontrol edilmedi ama servis ayarı mevcut ile aynı değil anlamında.

Kontrolden sonra en altta Run Script butonu var buna tıkladığımızda servisler optimize ediliyor.

sshot-3.png.7ef957634c2fb410fef51d18b2602621.png

Win10Script-master

Yine üstteki Script mantığı ile çalışan başka bir Tweaker aracı. Hazırlayan kişiler aynı.

Telemetri,Cortana,SmartScreen Filtresi vs gibi ayarları kapatma veya açma. Defender vb bazı servisleri yapılandırma. Görev Çubuğu - Explorer.exe, Update ince ayarı. metro Uygulamaları gizleme kaldırma vs bir sürü ince ayar yapabileceğiniz bir araç.

Yönetici Olarak çalıştırın ince ayarları yapın ve en altta bulunan Run Script butonu ile uyguladığını değişiklikleri tamamalyın.

Please register to see this content.

Konuya eklendi güncellendi 2 Ekim 2018 Esenlikle Kalınız!

• Like 1
  • Thanks 1

k1nju75u, 5 dakika önce yazdı:

win 10 tweaker 12.0 aktivasyon kodu istiyor.

Sunumda da belirtildi gözden kaçtı galiba,start compression özelliği "Windows 10 Tweaker v11.1" versiyonunda açık şekilde gelmekte bu versiyonunu indirip kullanınız kolay gelsin.

• Thanks 1

• 4 hafta sonra ...
forjest, 19.04.2018 - 23:23 yazdı:

Konuya Maksimum performans ayarları içeren,uygulamaya ait olan (.ini) dosyası eklendi bilgilerinize esenlikle kalınız! :) 

İndirip W10Privacy'ye gösterip performans ayarlarını isteyen sisteminde uygulayıp kullanabilir.

performansa ihtiyaç duysaydı ssd bu ayarları yapar idim. fakat sadece ayar değilde mesela dosya silmek temizlik yapsanda o ayarları .ini`ye kaydettirebiliyor muyuz?

STAN, 14 saat önce yazdı:

performansa ihtiyaç duysaydı ssd bu ayarları yapar idim. fakat sadece ayar değilde mesela dosya silmek temizlik yapsanda o ayarları .ini`ye kaydettirebiliyor muyuz?

Performansın yanısıra enerji sistem sürücü vb donanım meşkuliyetleri anakart ısı bazında da düşünmek gerekli sanıyorum bu bağlamda müdaheleler bilinçli yapıldığında ortaya farklı şeyler çıkabilmekte.üst seviye bir sistemde ssd vd.donanımlar için öncelikli,farkedilebilir monoton bir yapı olmayacağından bu gereksinimler öncelikli tercihler dışında olacaktır tabiiki.

İçlerinde en çok kullandığım Winaero Tweaker,Ultimate windows tweaker uygulamaları var,kendi kullandığım ve konuyada eklediğim bir ayar ini dosyası bulunmakta.Diğer taraftan bahsettiğim programlarda kullanıcının belirtlediği herhangi bir seçenek,özellik vs. aktif edilerek istenilen ayarlar dışa export edilip sürekli kullanılabilmekte.

Temizlik işlemlerini şahsen kendi hazırladığım gst temizlik bat dosyam var onunla yapmaktayım belirlediğim dizinlerin temizliğine yönelik komutları ilave ettim,işlemleri bir kaç saniyede yada dakikada yapmakta tweaker programlarının mantığı temizlikten çok optimizasyon fonksiyonları içermekte gördüğüm kadarıyla.

Ayarların dışında temizlik işlemlerinin bulunduğu seçeneklere denk gelmedim doğrusu bununla ilgili bir özelliğe sahip uygulama varsa da ben bilmiyorum konuya eklediğim programlardan bazılarını kullanmadım denemek gerekli içlerinde bu tarz bir özelliğe sahip olan olabilir olursada temizlik ayarlarıda dahil olur kullanırız. :) 

• 3 hafta sonra ...

dj rush a bir teşekkür de benden

Ama 

Üstadın flatlite ltsc sürümüne yaptıgı bu ayarları yapmam için hangi tweaker dan nerelere tıklamam gerekiyor ? 

efendim bu ayarları hangi reg kayıdı ile win10 pro 1809 sürümüne yapabilirim

bir kısayolu varmı yada tek tek regedit den girmelimiyim. yada hangi tools - yazılım onerirsiniz  tam olarak bu ayarlar benim ayarlarımda ama win10 pro lisansım var ondan ltsc kuramımyorum :S

"

Masaüstü ikonlar aktif gelir
Explorer.exe Bu bilgisayar açılacak şekilde ayarlandı(Klasörler gizlendi)
Kullanıcı klasöründen Kitaplıkta bulunan klasörler gizlendi
Uac devredışı
Smart Screen filtresi devredışı
Telemetri devredışı
Kısayol ok simgeleri kaldırıldı
Otomatik oynatma devredışı
Video ve ses dosyalarının önizlemeleri kapatıldı
Güvenlik Duvarı devredışı

İnternet Explorer ve Media player kaldırıldı
Ev grubu pasif
Sürücü paylaşımı pasif
Yönetici paylaşımı pasif
Aero snap pasif
Aero shake pasif

One drive kaldırıldı
Güvenlik merkezi pasif
Hata ayıklama servisi pasif
Superfect pasif
Konum hizmeti pasif"

saygılar

Edited by bektafig

Windows 10/8/7 Için En Iyi Performans,Optimize Ayarları konusu alttaki uygulamaların yeni versiyonları eklenerek 22 Kasım 2018 tarihine güncellenmiştir bilgilerinize sunulur Esenlikle Kalınız! :) 

Güncellenen Uygulamalar Listesi:
Windows 10 Manager 2.3.7
Win 10 Tweaker 12.4
Ultimate Windows Tweaker 4.5
WinAERO Tweaker 12.0.1
O&O SHUTUP 10 1.6 Build 1399
BlackViperScript 5.4.1
W10 Script Master 3.6.4

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018

• Thanks 1

forjest, 11 saat önce yazdı:

Windows 10/8/7 Için En Iyi Performans,Optimize Ayarları konusu alttaki uygulamaların yeni versiyonları eklenerek 22 Kasım 2018 tarihine güncellenmiştir bilgilerinize sunulur Esenlikle Kalınız! :) 

Güncellenen Uygulamalar Listesi:
Windows 10 Manager 2.3.7
Win 10 Tweaker 12.4
Ultimate Windows Tweaker 4.5
WinAERO Tweaker 12.0.1
O&O SHUTUP 10 1.6 Build 1399
BlackViperScript 5.4.1
W10 Script Master 3.6.4

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018

efendim ingilizce oldugu için sisteme zarar verir diye pek bişey yapamıyorum

hangi tweak ne işe yarar biraz bahsedermisiniz

bana şu ayarlar lazım

1-) DWS Lite 1.0.20 sürümü kullanıcına pc yenden baslattıkdan sonra ağ simgesinde sarı ünlem işareti cıkıyor ama chrome a girince düzeliyor yada bi 4-5 saniye bekliyor internet çevrimdışı diyor 5 sn sonra sorunsuz devam bunu nasıl cozerim wise pro yaptım düzelmedi

2- ) Wİndows update i Stop Wİn Update 2.5 ile disable ediyorum ama win10 tweak de aktif gozukuyor . şimdi hangisine güvenecegim

3-) Defendir v.s. komple silmek istiyorum bildirim fln da cıkmasın

4-) Hiçbir sağ dan soldan bildirim cıkmasın istiyorum

5-) Asıl onemli olan bu ayarlar ı nasıl nereye tıklayarak yada hangi reg kaydı ile yaparım aşağıda dj rush ayarları.

bu konuya yonlendirdi üstat yardımcı olursanız sevinirim

Explorer.exe Bu bilgisayar açılacak şekilde ayarlandı(Klasörler gizlendi)
Kullanıcı klasöründen Kitaplıkta bulunan klasörler gizlendi
Uac devredışı
Smart Screen filtresi devredışı
Telemetri devredışı
Kısayol ok simgeleri kaldırıldı
Otomatik oynatma devredışı
Video ve ses dosyalarının önizlemeleri kapatıldı
Güvenlik Duvarı devredışı

İnternet Explorer ve Media player kaldırıldı
Ev grubu pasif
Sürücü paylaşımı pasif
Yönetici paylaşımı pasif
Aero snap pasif
Aero shake pasif

One drive kaldırıldı
Güvenlik merkezi pasif
Hata ayıklama servisi pasif
Superfect pasif
Konum hizmeti pasif"

Emeğinize sağlık. Güzel bir rehber olmuş. 

Yalnız ben konuda uyarı yapılmasına rağmen birden fazla tweak programını kullandım. Ve sistemimde hızlanma konusunda bir artış olmadı. Aksine görsellik anlamında sistemim istemeyeceğim kadar çirkin oldu. :) Tabi bu benim hatamdı. İyi ki sistemi yedeklemiştim.

Bu arada konudaki tweak programları arasında en çok Windows 10 Tweaker'ı beğendim.

Windows 10/8/7 Için En Iyi Performans, Optimize Ayarları konusu ve uygulamaların yenileri yeni linkler ilave edilerek güncellenmiştir!

Bilgilerinize sunulur saygılarımla. :)

Güncelleme tarihi: 31 Ocak 2019

Alıntı

O&O ShutUp10 1.6 Buil 1401.0
Black Viper Script Master 5.4.5
Windows 10 Manager Yamicsoft 3.0.1
W10 Privacy 3.2.0.2 
WinTools.net Premium 19.0 Final Türkçe

• Like 2
  • Thanks 1

• forjest changed the title to Windows 11/10/8/7 Için En Iyi Performans, Optimize Ayarları 2022