Jump to content

Mini Windows Vista

F_s_M
 Share

Recommended Posts

eyvallah sağol

ne bileyim Winrar Arşivi diyor simgesi de winrar olunca öyle sandım

winrar ISO açtığını da senden öğrendim böylece

dosya uzantısına bakmak aklıma gelmedi

acemiyik diye niye kızıyon abi :D)))

bu siteden çok şey öğreneceğim sayenizde

tekrar tşkkrler

• 3 hafta sonra ...
  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

öncelikle teşekkürler

yalnız bir sorum olacak

iso yu cd ye yazdım

çalıştırdım sistem kısa sürede yüklendi

ama masaüstü ve görev çubuğu-başlat menüsü sağ tık özellikleri yok,masaüstü ögeleri ve görev yöneticisi de yok.

acaba sistem de mevcut değil mi yoksa ben de hata mı oluştu

Edited by ciyo37

öncelikle teşekkürler

yalnız bir sorum olacak

iso yu cd ye yazdım

çalıştırdım sistem kısa sürede yüklendi

ama masaüstü ve görev çubuğu-başlat menüsü sağ tık özellikleri yok,masaüstü ögeleri ve görev yöneticisi de yok.

acaba sistem de mevcut değil mi yoksa ben de hata mı oluştu

Cd yi düşük hızda yazdır o zaman dvdrom okumada sorun olmuş olabilir 24x ile yeniden yazdır...

Cd yi düşük hızda yazdır o zaman dvdrom okumada sorun olmuş olabilir 24x ile yeniden yazdır...

anladığım kadarıyla bu özellikler eklenmemiş kurtarma cd sinde gerekli olmadığı için

çünkü cd yi başlatırken bir sorun yok 1 dakka da yükleniyor

bu konunun 4. sayfasında morning arkadaşın eklediği ekran görüntülerinde de masaüstü ögeleri falan yoktu zaten.

programlar vb. çalışıyor.masaüstü vs önemli değil kurtarma cd sinde zaten

evet başlat menüsü shellpe denen bir arayüzle çalışıyor bildiğiniz explorer değil yani.

Görev yöneticiye bakmadım ama çalıştıra ya da komut satırına taskmgr.exe yazıp ulaşabiliyor olman lazım.

evet başlat menüsü shellpe denen bir arayüzle çalışıyor bildiğiniz explorer değil yani.

Görev yöneticiye bakmadım ama çalıştıra ya da komut satırına taskmgr.exe yazıp ulaşabiliyor olman lazım.

bilgilendirmen için teşekkürler

ihtiyaç yok onlara zaten de meraktan sordum

ne de olsa kurtarma cd si

Windows Automated Installation Kit ( WAIK ) ve WinPE (Windows Preinstallation Environment) Nedir ve Kullanımı.

İndir

Yukarıda ki linkten Windows Automated Installation Kit ( WAIK )'i indirebilirsiniz Boyutu 992.2 MB'tır.

ve WinPE (Windows Preinstallation Environment) ise WAIK kurulumundan sonro WAIK kullanılarak oluşturulan. Sistemi CD'den Boot etmeye yarayan

bootable bir ortamdır. WinPE (Windows Preinstallation Environment) taşınabilir bir ortamda ( CD, DVD, Flash disk ) çalıştığında, bilgisayarı WinPE ile açıp işletim sisteminin klonu alabilen ve alınan klonu yükleyebilen harddisklere bölümler oluştura bilen bir komut ekranıdır. örnek resim allta.

Windows Automated Installation Kit ( WAIK )'i kullanarak Command Prompt'a giriyoruz. ve WinPE (Windows Preinstallation Environment)

ISO dosyası oluşturuyoruz.

copype x86 c:\winpe

Bu komut winpe dosyalarımızı CD'den alır ve C:\winpe klasörüne kopyalar. Bu komut 32 bit Winpe dosyalarının tamamını C:\Winpe klasörüne kopyalar. Bu klasörün önceden var olmaması gerekir. 64 bitlik bir WinPE Cdsi oluşturacaksanız, x86 yerine ia64 yada amd64 yazmanız gerekir

\winpe ETFSBoot.com, WinPE bootstrap loader, ve winpe.wim, a Windows image dosyası bütün temel WinPE uygulamaları bu alan altındadır..

\winpe\ISO WinPE ISO dosyası bu kısıma oluşturulur ve biz buradan oluşturulan bu iso dosyasını CD veya flash disk'e yazdırırız.

\winpe\mount bu klasör boş gelir bu kısımda winpe.wim dosyaları oluşturulur

imagex /mountrw c:\winpe\winpe.wim 1 c:\winpe\mount

winpe.wim dosyası mount klasörüne dahil edilir.

peimg /install=*HTA* c:\winpe\mount\windows

HTA dahil ediliyor.

peimg /install=*XML* c:\winpe\mount\windows

XML dahil ediliyor.

Copy C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86\imagex.exe C:\winpe\mount\Windows\System32

imagex.exe system32 içine kopyalanır. eger kod ile kopyalayamazsan elle kopyala

imagex.exe /unmount /commit c:\winpe\mount

imagex.exe mount klasörüne dahil edilir.

copy c:\winpe\winpe.wim c:\winpe\iso\sources\boot.wim /y

Böylelikle image dosyası tamamen hazır duruma gelir.

oscdimg -n -h -bc:\winpe\etfsboot.com c:\winpe\iso c:\winpe\winpe.iso

komutuyla c:\winpe klasöründe winpe.iso adında bir iso dosyası oluşturulur.

ISO dosyamız oluştu bunu CD'ye veya Flash Disk'e yazdırıyoruz. Nero veya Bedava olan CDBurnerXP ile yapabiliriz.

Biz Flash disk'e yazdıracağız.

Bunun için çalıştıra

diskpart

Yazıyoruz

Daha sonra diskleri listelemek için altta ki komutu kullanıyoruz.

List disk

Daha sonra iso dosyamızı yükleyeceğimiz disk'i (yani flash disk) seçiyoruz.

select disk 2

Seçmiş olduğumuz disk'i temizliyoruz.

clean

primary bir partition oluşturuyoruz

create partition primary

Oluşturduğumuz partition'ı seçiyoruz

List partition

partitionları listeler

select partition 1

aktif hale getiriyoruz

active

Format atıyoruz

format fs=fat32

bu diske görev atıyoruz.

assign

En son olarak çıkıyoruz diskimiz hazır.

exit

Şimdi sıra geldi hazırlamış olduğumuz winPE iso dosyamızı flash diskimize yazdırmaya.

xcopy c:\winpe\iso\*.* g:\ /e/h/f

Burada ki kodda g harfi flash diskimizin sürücü harfi oluyor sizin sisteminizde bu harf değişebilir E-F- veya başka bir harf olabilir. Dikkat edin.

Açılış flash disk'i artık hazır. sistemimizi flsh disk ile başlatıyoruz ve winpe karşımıza geliyor.

Ama biz şimdi winpe'yi kapatıyoruz ve normal vista mızı açıyoruz tüm istediğimiz uygulamalarımızı sistemimize yükledik (winzip, winrar, ofice, masa üzeri ayarları) bu imajını alacağımız master işletim sistemi bu işletim sistemi sirkette ki tüm bilgisayarlara kurulacağından dolayı şirkette ki tüm PC'lerin ayarları isimleri SID'leri aynı olacak bunu önlemek için System Preparation ( SYSPREP ) çalıştırmamız gerekli.

Çalıştıra şu kodu yazalım

sysprep /oobe /generalize

Bu bize SYSPREP klasörünü açacak buradan SYSPREP çalıştıralım ( Sysprep’e c:\Windows\system32\sysprep yolundan da ulaşabiliriz.)

SYSPREP hakkında teknik bilgiler

System Cleanup Action (Sistem hazırlama aracı) : Sistemin nasıl başlatılacağını belirler. Bu başlık altında iki seçeneğimiz var. Enable system audit mode ve Enter System Out-Of-Box Experience (OOBE)…

Enable audit mode (sistem denetleme moduna gir):

Özellikle OEM bilgisayar üreticileri tarafından kullanılabilir bir seçenektir. Audit Mode kullanıldığında, bilgisayar açılırken herhangi bir ekranla karşılaşmaz, normal boot eder gibi makinenizi açarsınız. Audit mode’da, kuruluma ek olarak kendi sürücülerinizi ve uygulamalarınızı entegre edebilirsiniz. Böylece client tarafında kurulum yaparken, İşletim sistemini tanımadığı driverları yükleyebilirsiniz.

Enter System Out-Of-Box Experience (OOBE) :OOBE kullandığınızda, image yüklenen bilgisayar açılırken bir Windows Welcome ekranı açılır. Kullanıcı yada teknisyen bilgisayarda, Bölgesel ayarlar, Computer Name, Klavye düzeni, user eklemek gibi bir kaç basit görevi gerçekleştirmekten başka bir şey yapması gerekmez. Özellikle kullanıcı tarafı kişisel özelleştirmeler için uygundur. Bizde burada OOBE seçeneğini kullancağız.

Generalize (Genelleştir): Windows Vista kurulduktan sonra 30 gün içinde aktive edilmelidir. Eğer aktive edilmezse, kullanıcı 30 gün sonunda oturum açamaz. Bu da potansiyel bir iş kayıbı ihtimali doğurur. Aktivasyon sürecini daha esnek bir hale getirmek için Generalize parametresini kullanabilirsiniz. Bu Windows’un Aktivasyon saatini 3 defa resetler. Böylelikle bilgisayar, aktivasyon süresi 90 güne çıkar. Bu süre de bilgisayarı aktive etmek için yeterli bir süre olacaktır. Biz aktivasyon işlemiyle hemen haşır neşir olmayalım diye Generalize parametresinide seçeceğiz.

Application Server Destekler DHCP Server Destekler Network Policy Routing and Remote Access Services Destekler Terminal Services Destekler

Ana Windows İmage ‘ı Domaine Dahil ise Desteklenmez. Web Server (Internet Information Services) Destekler

applicationhost.config de Encrypted Credential ‘ı ( şifrelenmiş kimlik bilgisi )desteklemez.

Tüm server rolleri sysprep’te desteklenmez.Eğer sysprep /generalize komutunu belirli server rollerinin olduğu bir bilgisayarda uygularsanız bu server rolleri imajlama ve dağıtım sonrası çalışmayabilirler.

Sysprep’te desteklenmeyen Server Role’leri için, bu role’leri imaj ve dağıtımdan sonra uygulamak gerekir.

Aşağıdaki tablodan Sysprep’in desteklediği server rollerini görebilirsiniz.

• 5 hafta sonra ...

Benim Sormak istediğim , bu Sistemi hiçbir şekilde.. normal kurulum olarak gerçekleştiremiyormuyuz ? bu konuda acemiyim.. butür bir vista.. aramaktayım.. normal kurulum için neler yapabilirim.. yada nasıl olur ? vesselam..

• 1 ay sonra...
  • 5 hafta sonra ...

Emeğin için teşekkürler. Halen harddiskten çalışan minixp kullanıyorum. Ama bunun (64 Bit için) harddiskten çalışanı (Ramdiskte) olsa hemen değiştiririm. Flashtan ya da cd den istemiyorum.

Ben de birkaç Livevista ile denedim ama beceremedim. İlgilenirseniz memnun olurum.

Selamlar.

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Arkadaşlar F_S_M arkadaşımız çok harika bir çalışma yapmış, eskiden xp'sini kullanıyordum ama vista daha güncel ve kullanışlı. Allah razı olsun kendisinden. Uzun zamandır F_S_M arkadaşımız yeni konu açmıyor onun bilgilerinden faydalanmak çok güzel.

• 2 ay sonra...

Çok güzel olmuş. U3 lü usb flaşın cd-romuna yükledim. Harika oldu. Daha önce kullandığım mini xp de hdd raid dizisini göremiyordu. Bu raid hddleri de gördü. Benim ram 1 gb tı ve kullandığı ram miktarı 274 mb. Kanımca en az 256+128 384mb lik ramla çalışır. Güncel makinaların çoğunda en az 512 mb ram var. Bence üzerinde çalışılması gereken bir proje. F.S.M. den ALLAH razı olsun. İhşallah bu projesini dahada geliştirir.

• 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

arkadaşlar bende hdd ye ikinci işletim sitemi gibi kurulabilen ve başlangıça kendisini otomatik ekleyen bir minixp var fakat sadece xp işletim sistemine kurabiliyorum malum boot.ini dosyası işlediği için sizin yayınladığınız mini vista cd haliyle mevcut çalışıyor fakat ben istiyorumki ekleyeyim bunu vista veya vin7 ye açılırken sorsun hangi işletim sistemini açacağımı yani cd ye gerek kalmadan direk hdd üzerinde ikinci işletim sistemi gib çalıştırabilirmiyiz.

• 2 years yıl...

Ya arkada$Lar böyLe bir sistemi cd den değiL de USB fLash diskimizden kuLLanabiLirmiyiz? yani bunu fLash diske nasıL koyabiLiriz. fLashdiskte vista. süper oLur...

vista denemedim ama YUMI adı program win 7'de çalışıyor.ilk aç. sonra ''I agree'' ye bas. show ALL drives? in sana göre solunda F:, G: ve bunlar gibi şeyler çıkacak. step 2'nin altındakı ekranda en aşağı gelip windows vista/7/8 yazan yere tıkla. step 3'te browse'ye tıkla ve isoyu belirt. createye bas. bir ekran çıkarsa biçimlendirme istiyor demektir. o zaman verilerini yedekle de öyle baştan başla. ama bu sefer yes de.link:

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

• 2 ay sonra...
  • 2 years yıl...
  • Cyph3r unpinned this topic