Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pc Deki Garip Sorun

MaDLoCK
 Share

Recommended Posts

Pc deki garip sorun

Merhaba arkadaşlar pc de yaşamış olduğum garip bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum pc de kullandığım 6 lı prizin 2 tanesi boşta bazen bu 2 boş prizden birine eşim süpürge makinesi veya kettle taktığı zaman sanki pc ye yeni bir donanım takılmış gibi ses geliyor misal flash bellek taktığınızda bir ses gelir ve çıkardığınızda farklı bir ses daha gelir işte bu sesler geliyor sorun ne olabilir?

MaDLoCK, 21 dakika önce yazdı:

Pc deki garip sorun

Merhaba arkadaşlar pc de yaşamış olduğum garip bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum pc de kullandığım 6 lı prizin 2 tanesi boşta bazen bu 2 boş prizden birine eşim süpürge makinesi veya kettle taktığı zaman sanki pc ye yeni bir donanım takılmış gibi ses geliyor misal flash bellek taktığınızda bir ses gelir ve çıkardığınızda farklı bir ses daha gelir işte bu sesler geliyor sorun ne olabilir?

Bence bu bir işaret...

İşin şakası ne ilgiç bir durum, ilk defa duyuyorum. Mantıklı bir açıklaması vardır

düz mantık bence taktıgın şey fazla akım çektiginden voltaj düşüyordur.  belkide saçma olabilir ama usb portlarına 5v gelip gidiyordur ve usb ler tekrar aktif oluyordur takılı klavye yada mouse tekrar aktif oluyordur ( sadece saçma bir teori sundum :D )

MaDLoCK, 1 saat önce yazdı:

Pc deki garip sorun

flash bellek takınca farkettiğini hiç görmedim. işlemciyi ve ekrankartını  zorlayan aşırı yük olursa fan ve mil sesleri yükselebilir ancak.  bende çoklu prize takılı yine bir çoklu priz var ve onada bir sürü  fiç takılı hiç öyle bir şey olmuyor. tek bir ihtimal var bence bahsettiklerinizi takınca voltaj düşmesi olabilir veya yükselmeside olabilir. yani  sizdeki mantıkta biraz marjinal bilgisayarın takılı olduğu prize elektirk süpürgesi takılırmı?  birde anlaşılmaz sorunlar oluyor. prizlerrde sorun yok, bir mutfakta var topraklı priz onu ta çatıdan benim odaya kadar getireyim dedim. aradaki priz ve fiş nerdeyse yanma derecesine geldi. böyle olunca vazgeçtim. herrşeyi kaç kez kontrol ettim nedenini bulamadım.

Yazdıklarını okuduğumda ilk olarak abdulheyinde bahsettiği voltajla alakalı olabilir düşüncesi geldi. Acaba priz takıldığında voltaj düşüklüğünden dolayı pc bazı servisleri kapatıyor olabilir mi diye düşündüm. Sebebi her ne olursa olsun bana göre pc yapmamanız için uyarı verdiği kesin.

amd_turkey, 5 saat önce yazdı:

Bence bu bir işaret...

İşin şakası ne ilgiç bir durum, ilk defa duyuyorum. Mantıklı bir açıklaması vardır

aynen ama bulamadım o mantıklı açıklamayı malesef

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

flash bellek takınca farkettiğini hiç görmedim. işlemciyi ve ekrankartını  zorlayan aşırı yük olursa fan ve mil sesleri yükselebilir ancak.  bende çoklu prize takılı yine bir çoklu priz var ve onada bir sürü  fiç takılı hiç öyle bir şey olmuyor. tek bir ihtimal var bence bahsettiklerinizi takınca voltaj düşmesi olabilir veya yükselmeside olabilir. yani  sizdeki mantıkta biraz marjinal bilgisayarın takılı olduğu prize elektirk süpürgesi takılırmı?  birde anlaşılmaz sorunlar oluyor. prizlerrde sorun yok, bir mutfakta var topraklı priz onu ta çatıdan benim odaya kadar getireyim dedim. aradaki priz ve fiş nerdeyse yanma derecesine geldi. böyle olunca vazgeçtim. herrşeyi kaç kez kontrol ettim nedenini bulamadım.

pc ye flash bellek taktığında hoparlörden gelen ses varya donanım algılama sesi bahsettiğim ses o ve bunu herzaman yapmıyor

deli_petro06, 3 saat önce yazdı:

Yazdıklarını okuduğumda ilk olarak abdulheyinde bahsettiği voltajla alakalı olabilir düşüncesi geldi. Acaba priz takıldığında voltaj düşüklüğünden dolayı pc bazı servisleri kapatıyor olabilir mi diye düşündüm. Sebebi her ne olursa olsun bana göre pc yapmamanız için uyarı verdiği kesin.

valla ben işin içinden çıkamadım sonuçta prize takılan fişle pc nin donanım algılama sesi çıkarması çok alakasız bişey acaba psu dan olabilirmi?

Fiş takıldığı anda mı yoksa cıhaz çalıştırıldığında mı yaşıyorsunuz bu sorunu? cihazı çalıştırınca oluyorsa eğer arkadaşların da dediği gibi kasaya gelen akım bir anlıkta olsa düştüğü için psu ve dolayısı ile anakart gerekli enerjiyi usb girişlerine sağlayamadığı için yapabilir bu sorunu diye düşünüyorum. 

Birde sadece senin seyyar kablona bağladıklarında mı oluyor yoksa evin herhangi bir pirizi kullanıldığında da oluyor mu?

Elek.tesisatı tek faz üzerine ise eski yapılarda bu tip durumlar olabiliyor bazen,elek.tesisatı voltaj değişikliklerinde,Psu üzerinden donanımlara dağılan elek'ğin,voltajıda beraberinde,değişkenlik gösterdiğinden kopmalar yaşanıyor dolayısı sistemdeki enerji düşüşünden olması muhtemel.Araya

Please register to see this content.
cihazı kullanılırsa eğer büyük ölçüde etkili olacağı kanaatindeyim.

Dip not: abdulhey ' e katılıyorum.:)  

MaDLoCK, 14 saat önce yazdı:

Pc deki garip sorun

bende de eskiden sık sık olurdu.ve o donanım çıkar-tak sesi de formalite değil maalesef :D  pc ye takılı tüm harici donanımlar anlık çıkarılıp takılıyorlar :D 

Evin elektrik tesisatı yenilendiğinden beri o durumu yaşamadım.Bendeki  %100 voltaj düşüklüğündendi.

ekycy, 15 saat önce yazdı:

Fiş takıldığı anda mı yoksa cıhaz çalıştırıldığında mı yaşıyorsunuz bu sorunu? cihazı çalıştırınca oluyorsa eğer arkadaşların da dediği gibi kasaya gelen akım bir anlıkta olsa düştüğü için psu ve dolayısı ile anakart gerekli enerjiyi usb girişlerine sağlayamadığı için yapabilir bu sorunu diye düşünüyorum. 

Birde sadece senin seyyar kablona bağladıklarında mı oluyor yoksa evin herhangi bir pirizi kullanıldığında da oluyor mu?

fiş takıldığı anda oluyor sanki prizde pc nin bir parçasıda fişi taktığımda yeni bir donanım takmışım gibi veriyor bu sesi tabi fişi taktığımda süpürge makinesi kapalı veya kettle kapalı açık olsalar direk dediğiniz gibi voltaj düşüklüğünden oluyor derdim 

forjest, 10 saat önce yazdı:

Elek.tesisatı tek faz üzerine ise eski yapılarda bu tip durumlar olabiliyor bazen,elek.tesisatı voltaj değişikliklerinde,Psu üzerinden donanımlara dağılan elek'ğin,voltajıda beraberinde,değişkenlik gösterdiğinden kopmalar yaşanıyor dolayısı sistemdeki enerji düşüşünden olması muhtemel.Araya

Please register to see this content.
cihazı kullanılırsa eğer büyük ölçüde etkili olacağı kanaatindeyim.

Dip not: abdulhey ' e katılıyorum.:)  

ben çıkamadım bu işin içinden bunlar yetmiyormuş gibi birde anakart çöp olucaktı allahtan çift bios var bu sayede kurtarmayı başardım tabi saatlerce uğraşmam gerekti birtürlü ikinci biosa geçmiyordu ve yedek bios ta eski bios sürümünü yükledi yeni bios sürümünü indirip güncellemeyi denedim sistem yine paket oldu uzun uğraş sonrası yine kurtarmayı başardım ama biosu güncelleyemiyorum hatta psu nun ordaki güç anahtarınıda kapatamıyorum yoksa tekrar aynı sıkıntı çıkıyor yeni sistem toplama zamanım geldi sanırım

mabdussamed, 9 saat önce yazdı:

bende de eskiden sık sık olurdu.ve o donanım çıkar-tak sesi de formalite değil maalesef :D pc ye takılı tüm harici donanımlar anlık çıkarılıp takılıyorlar :D

Evin elektrik tesisatı yenilendiğinden beri o durumu yaşamadım.Bendeki  %100 voltaj düşüklüğündendi.

sanırım bu voltaj konusunda herkez aynı fikirde başka bir sorun olma ihtimali yok galiba

gangstarap, 5 saat önce yazdı:

Bilgisayarıma zarar gelmesin diye duvarı delip Topraklı Priz'den kablo çektim,80+ bronze güç kaynağı kullanıyorum,sıkıntı devam ediyorsa Voltaj düştüğünden olabilir.

bendeki psu 600 wat 80+ bronze