Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ddr3 Ram 1600 Mhz Ancak Bilgisayar 800 Mhz Görüyor. Neden?

canbaba
 Share

Recommended Posts

DDR3 Ram 1600 Mhz ancak Bilgisayar 800 Mhz görüyor. Neden?

Anakart: MSI 970 A- G46 (ms7693) Bios son sürüm standart kullanım

İşlemci: Amd FX-4300

Ram: Kingston HyperX Genesis DDR3 1600 Mhz 

İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit Pro

Sistem ince ayar ve  CPU - Z programı ile kontrol ettirdiğimde Ram frekansı 800 Mhz görülüyor.  Neden 1600 göstermiyor? Tüm donanımlar destekliyor gibi

Single Channel ve Dual Channel durumu vardır ramlarde.  Tek slota  bir ram takarsanız 800 mhz hızını görürsünüz, çift slot olarak yani 1adet 8 gb ram yerine 2 adet 4 gb kullanırsanız 1600 mhz i görürsünüz.   Bilgisayarınızdaki ram sayısının 1 adet olduğunu var sayarak konuşuyorum tabii.

Aida 64ile bak. Veya biosda da vardır. Anakart desteklemiyorsa görüntü bile alamazsın. Ama seninki ayarlıyor galiba. Görüntü varsa..  bende mhz yüksek almıştım satan yüksekte olsa ona göre ayarlar anakart dedi. Ama ayarlamadı. Sonra değiştirdim. Max. 667mhz uydu.

artal 73; tek bir tane ram var. ondan oluyor galiba Teşekkür ederim.

Yeni bir sistem toparlamak istiyordum.

Amd Ryzen 5 1500 X

MSI B350M Pro Plus VD 

8 Gb 2400 DDR4 ram (Bu ram tek slota takılacak aynı sorun bunda da olurmu? Yani

Sistem Rami tek olduğu için 1200 Mhz olarak mı görür?

artal73, 5 saat önce yazdı:

Single Channel ve Dual Channel durumu vardır ramlarde.  Tek slota  bir ram takarsanız 800 mhz hızını görürsünüz, çift slot olarak yani 1adet 8 gb ram yerine 2 adet 4 gb kullanırsanız 1600 mhz i görürsünüz.   Bilgisayarınızdaki ram sayısının 1 adet olduğunu var sayarak konuşuyorum tabii.

RAM'lerdeki Channel (Kanal) olayını fazlası ile yanlış anlamışsınız. Google üzerinden araştırma ile bilgilerinizi kontrol edin.

@canbaba

CPU-Z program ile baktığınızda 240 pin DIMM (Dual Inline Memory Module) (Çift Sıralı Bellek Modülü)  RAM'lerde orjinal hızın yarısını gösterir ki, buda DDR3 1600 Mhz (PC3-12800) RAM için 800 MHz olarak görüntülenir. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak yinede teyit etmek isterseniz kullandığınız anakartın arayüzü üzerinden çalışma frekansını kontrol ediniz. Eğerki 1600 Mhz harici bir hızda çalışıyor ise XMP ile gerekli düzeltmeyi yapınız. 

Tek RAM kullanımında MHz hızının yarısı görecek diye bir olay yok. O mantığa göre 2'li, 3'lü 4'lü RAM kullanımında hız kullanılan RAM Slotu başına düşmesi gerekir ki bu çok saçma bir olay :D  Yani tek RAM'de kullansanız hız aynı, 8 RAM kullansanız da hız aynı olacaktır. Sizin olayınız ile ilgili detay bilgi şu, RAM'ler yapıları itibari ile 2 farklı yapıdadır. SIMM (Single Inline Memory Module) ve DIMM (Dual Inline Memory Module). Bu şu demek oluyor, RAM'in PCB kartına çipler tek yüze monteli ise SIMM, çift yüze monteli ise DIMM. CPU-Z ise bu çiplerin bağlı olduğu tek hattı kontrol ediyor ve bilgilerini görüntülüyor. Buda 1600 MHz bir DIMM RAM'in 800 MHz olarak görüntülenmesine yol açıyor. Olay sadece bu :D  Konuyu uzatıp fazla bilgiler ile kafa şişirmiyeyim daha fazla :D

Haydi kolay gele !

• Like 1