Jump to content

Ekran 30sn De Bir Kararıp Tekrar Geliyor

palamir
 Share

Recommended Posts

ekran 30sn de bir kararıp tekrar geliyor

iyi günler,iyi çalışmalar herkese,

öncelikle sistemim:

AMD FX-8350 AM3+ 16MB 4GHz Sekiz Çekirdekli Çarpan Kilitsiz İşlemci

Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600MHz CL10

WD AV-GP 1TB IntelliPower 64 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (WD10EURX)

Gigabyte GA-990XA-UD3 AMD 990X AM3+ DDR3 USB3 SATA3 ATX Anakart

Sapphire Radeon Vapor-X R9 280X Tri-X OC 3GB DDR5 384 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı

monitör:LG ips led 23mp55

sorunuma gelirsek:pcyi açtıktan sonra yada herhangi bir oyuna girdikten sonra ekran 30 saniyede bir kapanıyor yada kendini başka bir moda alıyor,bunu tamamen rasgele bir şekilde yapmaya başladı(pubg oynuyordum sorun yoktu,kapattım,ertesi gün açtım yapmaya başladı)

sorunu daha iyi tarif etmem gerekirse(umarım anlatabilirim :) )hani pcyi açıyoruz kendi kendine windows başlatılıyor kısmı gelmeden önce üst tarafta sadece kutu içinde hdmi yazar ya(hdmi kullanıyorsunuz ha..) tarzında,o yazı geliyor sıkıntı yok,daha sonra ekran kapanıyor yada mod değiştiriyor tam bilmiyorum üst tarafta hdmi,reader mode,super energy saving kısmı'nın oldugu menü açılıyor ekran geldiğinde(sanki hdmi'dan oraya geçiyor gibi),daha sonra sadece hdmi kısmının olduğu yere atmıyor,sadece ekran kararıyor aynı hdmi,reader mode,super energy saving kısmı'na atıyor 

ne olur ne olmaz diye hem monitör ayarlarını resetledim,hemde pcye format atıp parçaların orjinal driverlarını yükledim,yine devam ediyor.

tabiki benden daha iyi anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim ,fakat kendi tahminim amd catalyst control centerdaki bazı ayarlardan dolayı bunu yapıyor olması:çünkü bu sorunu yapmaya başladıktan sonra format atıp ayarları biraz kurcaladığımda 1gün boyunca sorunsuz çalıştı(sonra ne diye tekrar uğraşırsın bilmem...)pubgde fps önceye göre biraz düşük kalınca fpsyi arttırmak için tekrar ayarlarla uğraştım ve aynı sorun devam etmeye başladı :(

kendimce test ettiğim şeyler:format,yazılımları güncelleme/tekrar yükleme,monitörü kontrol için tamirciye verdim sorun yok dedi,hdmi kablosunu değiştirdim,vga-dvi çıkışlarını çevirici aparatlarla denedim,ekran kartını kontrol için pc tamircisine verdim,macunları değiştirilip temizlendi(test edildi sorun yok),power supply 750w çektiği için sadece kasanın kablosunu 1 prize taktım (3lü kabloda sıkıntı olabilir diye)