Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ssd Harddisk Takabilirmiyim.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

SSD harddisk takabilirmiyim.

Anakart ve sistemim asus cm 6870. Kasamda ssd yeri göremedim. Sadece bir tane daha harddisk yeri var. Ben ssd kullanamayacağım anlamına mı geliyor bu.  Kullanabilirsem 120-240 gb arası ucuz ve iyi SSD tavsiyeniz nedir. İkinci elde olabilir 2. El sitelerinde bulabilirim sanırım temiz bir SSD.

cezgop, 30 dakika önce yazdı:

sata porttan takablirsin   ayrıca m-sata slotu varsa orayada takılabilir .

buda  tavsiye  " 

Please register to see this content.
"

Edit: açıldı pardon.

Nereye nasıl sabitlicem?

Edited by abdulhey_

birde taşınabilir olması ayrıcalığı var deniyor. bununla tam olarak ne kastediliyor? sadece depo olarakmı mesela..?

araştırdıkça yeni şeyler öğreniyoruz yukarıda arkadaş msata slotu varsa ona da takabilirsin dedi de msata ya takılacak ssd en başta çıkan klasik ssd tipimi yoksa ince bir ssd mi?  bir de m2 sata falanda varmış :) artık onada şimdilik girmeyelim  en iyisi kafamız karışmasın.

Edited by abdulhey_

deli_petro06, 3 dakika önce yazdı:

Benim pc nin kasasında da ssd yeri yok. Ancak ben normal harddiskin üzerine bıraktım 2-3 yıldır hiçbir sıkıntı olmadı. Pc kasası sallansa da sorun çıkarmıyor. Sabit bir yere takmak çok gereksiz bence ssd yi. Hem bu şekilde daha kolay söküp takabiliyorum.

anladım. son zamanda fazla teknoloji ile uğraşmadığımdan epey geri kaldığımı gördüm.  ilk çıkan ssd lere işin uzmanı bunlar büyüktü diyor :) 7 ye 10 cm harddisk büyükmüş vay be :) hepsini anlatıyorda fazlasına gerek yok. msata olana baktım en fazla onlarda biraz pahalı galiba. bende m sata slotu varmı bilmiyorum  mera kettiğim şeyler yukarıda yazılı olmakla birlikte, ben şimdi sata 3 ssd alsam msata slotu varsa ona takabilliyormuyum? pin ler aynı galiba. 

birde dediğim gibi taşınabilir olması avantajı var demek ne anlam-ları ifade ediyor? söküp başka donanımlı bilgisayara taıp çalıştıramazsın herhalde yani depolama dan mı bahsediliyor sadece?

ikinci el sitesinde 120 gb kapasiteli 6gb girişli kingston gördüm şimdi ama 2. el değil sıfır vee fiyatıda makul.

abdulhey_, 12 saat önce yazdı:

anladım. son zamanda fazla teknoloji ile uğraşmadığımdan epey geri kaldığımı gördüm.  ilk çıkan ssd lere işin uzmanı bunlar büyüktü diyor :) 7 ye 10 cm harddisk büyükmüş vay be :) hepsini anlatıyorda fazlasına gerek yok. msata olana baktım en fazla onlarda biraz pahalı galiba. bende m sata slotu varmı bilmiyorum  mera kettiğim şeyler yukarıda yazılı olmakla birlikte, ben şimdi sata 3 ssd alsam msata slotu varsa ona takabilliyormuyum? pin ler aynı galiba. 

birde dediğim gibi taşınabilir olması avantajı var demek ne anlam-ları ifade ediyor? söküp başka donanımlı bilgisayara taıp çalıştıramazsın herhalde yani depolama dan mı bahsediliyor sadece?

ikinci el sitesinde 120 gb kapasiteli 6gb girişli kingston gördüm şimdi ama 2. el değil sıfır vee fiyatıda makul.

Hocam benim eski sata hddlerim var. SSD' de üzerinde markası dahi olmayan ancak normal hdd' den kat kat hızlı çalışıyor. Ben normal hdd kablolarına taktım normal hdd' inde üzerine bıraktım öyle tıkır tıkır çalışıyor.  SSD' nin depolama amaçlı kullanılacağını sanmıyorum. Taşınabilir denilmesi muhtemelen farklı pc' lerde de kullanılabilir olmasıdır. Çok pratik kullanıma sahip.  Pc kasasını açıyorum kabloları takıyorum bırakıyorum. 10-15 sn. HDD' ler gibi de kafa vurma derdi yok. Bu arada oyun v.s için kullanacaksan 120 gb üzeri almanı tavsiye ederim. Muhtemelen 120 gb' ın 105 gb' ı falan kullanılabilir olacak. Windows'ta yüklersen kalacak sana 90-95 gb civarı. Benim tavsiyem 120 yerine 240 al windowsu ssd'ye kur. Normal hddlerde 1-2 dk da açılıyorken ssd' de 10-15 sn. ye kadar düşüyor.

• Like 1

deli_petro06, 13 dakika önce yazdı:

Hocam benim eski sata hddlerim var. SSD' de üzerinde markası dahi olmayan ancak normal hdd' den kat kat hızlı çalışıyor. Ben normal hdd kablolarına taktım normal hdd' inde üzerine bıraktım öyle tıkır tıkır çalışıyor.  SSD' nin depolama amaçlı kullanılacağını sanmıyorum. Taşınabilir denilmesi muhtemelen farklı pc' lerde de kullanılabilir olmasıdır. Çok pratik kullanıma sahip.  Pc kasasını açıyorum kabloları takıyorum bırakıyorum. 10-15 sn. HDD' ler gibi de kafa vurma derdi yok. Bu arada oyun v.s için kullanacaksan 120 gb üzeri almanı tavsiye ederim. Muhtemelen 120 gb' ın 105 gb' ı falan kullanılabilir olacak. Windows'ta yüklersen kalacak sana 90-95 gb civarı. Benim tavsiyem 120 yerine 240 al windowsu ssd'ye kur. Normal hddlerde 1-2 dk da açılıyorken ssd' de 10-15 sn. ye kadar düşüyor.

teşekkür ederim. ikinci eller bile sanki anlaşmış gibi herkes hepsi tam fiyatında ucuza bulamadım. marka önemlimi hangileri iyidir sırası ile?

• Like 1

abdulhey_, Bir saat önce yazdı:

teşekkür ederim. ikinci eller bile sanki anlaşmış gibi herkes hepsi tam fiyatında ucuza bulamadım. marka önemlimi hangileri iyidir sırası ile?

Hocam ssd markaları konusunda pek deneyimli değilim. Kullandığım SSD' ninde markası bile yok :) ancak performansı sıfır bir hdd' ten kat kat iyi. Bu arada 2. el ssd almıştım. Marka v.s vererek seni yanıltmış olmayayım. Kendi adıma çok param olsaydı ve iyi bir pc elimde olsaydı samsung veya toshiba alırdım. Düşük sistem pc ve düşük bütçem olsaydı marka kısmına pek takılmazdım. Ucuz fiyata bulabileceğini sanmıyorum. 2. el satanlarda sahtekar olmuş dikkatli seçim yapmanı tavsiye ederim. 3-5 yıl önce 2. el monitör almak istedim. Tamir görmüş sıkıntılı bir LCD monitörü satan kişi TL ye göre satın alıyor dolara göre satıyor. Benim almak istediğim dönemde 180 Tl fiyat çekmişti 2. el tamir görmüş LCD'ye,  bende gittim sıfırını 220 TL' ye aldım. 2. El alacaksan markadan daha çok satıcı kısmı önemli bana göre. Benim karşılaştığım gibi ahlaksız satıcılara denk gelirsen işin var. Sıfır içinde benim için toshiba ürünleri çok kaliteli oluyor, ikinci tercihimde samsung olurdu. PC orta veya düşük seviyedeyse hiç marka kasma derim...

deli_petro06, 35 dakika önce yazdı:

Hocam ssd markaları konusunda pek deneyimli değilim. Kullandığım SSD' ninde markası bile yok :) ancak performansı sıfır bir hdd' ten kat kat iyi. Bu arada 2. el ssd almıştım. Marka v.s vererek seni yanıltmış olmayayım. Kendi adıma çok param olsaydı ve iyi bir pc elimde olsaydı samsung veya toshiba alırdım. Düşük sistem pc ve düşük bütçem olsaydı marka kısmına pek takılmazdım. Ucuz fiyata bulabileceğini sanmıyorum. 2. el satanlarda sahtekar olmuş dikkatli seçim yapmanı tavsiye ederim. 3-5 yıl önce 2. el monitör almak istedim. Tamir görmüş sıkıntılı bir LCD monitörü satan kişi TL ye göre satın alıyor dolara göre satıyor. Benim almak istediğim dönemde 180 Tl fiyat çekmişti 2. el tamir görmüş LCD'ye,  bende gittim sıfırını 220 TL' ye aldım. 2. El alacaksan markadan daha çok satıcı kısmı önemli bana göre. Benim karşılaştığım gibi ahlaksız satıcılara denk gelirsen işin var. Sıfır içinde benim için toshiba ürünleri çok kaliteli oluyor, ikinci tercihimde samsung olurdu. PC orta veya düşük seviyedeyse hiç marka kasma derim...

ben ufak ekipmanların da çoğu dahil komple 2. el aldım. 3500 tl lik bilgisayar ın aynısını 1500 tl ye aldım. monitör asus mx239h  onda pek indirim yapamadım. çünkü üst düzey bir monitör.  hoperlörü var hdm igirşli. oo şimdi baktım %50 prim yapmış :)  ben 700 e almıştım.

mesele çok şükür hiç öyle bahsedeğer bir kişi yada ürün sorunu yaşamadım.

abdulhey_, 2 dakika önce yazdı:

Ömrü var derken normal HDD lerden azmı? Bu arada en uzun süre veri saklayan araç nedir?

Bence en iyi veri saklayan sistem sabit mekanik HDD. Ama windows için SSD şart en az 120 gb ki tavsiyem bir süre sonra yetmeyecektir o yüzden 256 alın.

Benim yeni aldığım son teknoloji M.2 NVME SSD nin ömrü 600 TB

efe34, 2 dakika önce yazdı:

Bence en iyi veri saklayan sistem sabit mekanik HDD. Ama windows için SSD şart en az 120 gb ki tavsiyem bir süre sonra yetmeyecektir o yüzden 256 alın.

Benim yeni aldığım son teknoloji M.2 NVME SSD nin ömrü 600 TB

Anlamadım ömrü 600TB. Ne demek?

efe34, 28 dakika önce yazdı:

Toplam 600 Tb yazabilirsiniz. 10 yılı bulur herhalde bende :)

Anladım. Bende 2009 muydu daha öncede olabilir Casper dektop almıştım TT un kampanyasından. 76 gb harddiski vardı. Yeni desktop alınca o hdd i usb harici hdd çevirttirdim. Şu an depo olarak kullanıyorum.

Fakat son 2 açışımda bilgisayar usb girişlerinizden biri arızalı olduğundan çalışmıyor diye uyarı verdi. Baktım o hdd inki. Hdd in açma kapama anahtar ını kapatım açtım bilgisayar gördü ve çalıştı.

Yani benim hdd de 9yıllık olunca ömrümü bitiyor da böyle sorun çıkarmaya başladı acaba?

bunu aldım arkadaşlar. yarın elimde olur.inşallah. tavsiye ve mümküne bilgilerinizi rica edeceğim.

1- sata 6 gb portu var orayamı takayım?  yeri olmadığı için boşta durması iyi olmayacağından koli bandı ile falan yapıştırayımmı boş hdd yuvasına?

2- biçiimlendiricem herhalde önce. windows 10 u yine 150 gb ayırarak ona kurmayı düşünüyorum. şimdiki windows mevcut harddiskte kalırsa ssd ye kurduğumda sistem olarak çalışırmı? bios tan birinci olarak ssd yi seçmemmi gerekiyor? ikisi birden boot edilip çalışabilirmi? yoksa sadece birincil olarak ssd yi seçip sadece ondaki windows 10 u mu kullanmam gerekiyor.? 

3- şimdilik bunlar akılma geliyor. sizin başka tavsiye öneri ve bilgileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 29.05.2018 - 00:44 yazdı:

bunu aldım arkadaşlar. yarın elimde olur.inşallah. tavsiye ve mümküne bilgilerinizi rica edeceğim.

1- sata 6 gb portu var orayamı takayım?  yeri olmadığı için boşta durması iyi olmayacağından koli bandı ile falan yapıştırayımmı boş hdd yuvasına?

2- biçiimlendiricem herhalde önce. windows 10 u yine 150 gb ayırarak ona kurmayı düşünüyorum. şimdiki windows mevcut harddiskte kalırsa ssd ye kurduğumda sistem olarak çalışırmı? bios tan birinci olarak ssd yi seçmemmi gerekiyor? ikisi birden boot edilip çalışabilirmi? yoksa sadece birincil olarak ssd yi seçip sadece ondaki windows 10 u mu kullanmam gerekiyor.? 

3- şimdilik bunlar akılma geliyor. sizin başka tavsiye öneri ve bilgileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

ssd ye w10 kurup 1. sıraya alabilirsin

easybcd 2.3 ile diğer diskteki işletim sistemini /sistemlerini boot a ekleyebilirsin.

diğer disktekileri bu diske klonlayıp. eski diski data olarak kullanabilirsin.

biçimlendirme yaparken sorar uefi için gpt yapacaksın diski

kolay gelsin

• Like 1

Şu konuyu tam anlamadım; eski sistemle SSD ye kuracağım sistemi aynı boot sayfasında seçerek kullanmanın yolu varmı?

Yoksa biostan birinci sıraya alarakmı istediğim sistemi boot edip kullanabilirim?

Bazı bilgisayarda resimlerde 3, 4 hdd olduğunu görmüştüm. ..?

Edited by abdulhey_