Jump to content

Ssd Harddisk Takabilirmiyim.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Hocam kendi kullanış şeklimi yazıyorum.

* SSD sabit olmasına gerek yok. (Herhangi bir sıkıntı olmuyor.) Ben kabloları bağlayıp hdd' in üzerine bırakıyorum sıkıntısız çalışıyor.

* Bende HDD ve SSD' de Windows kurulu gerektiğinde biostan boot kısmında diğer hdd' i ilk sıraya alarak kullanıyorum. (HDD' de Windows olmasının sebebi olası Windows çökmesinde acil durumlarda HDD kullanmak.) Normal HDD'i sadece depolama amaçlı kullanıyorum. Oyunlar ve proğramlara SSD kullanıyorum.

*SSD' yi depolama alanı olarak kullanmayacaksan tek parça halinde Windows yüklemeni tavsiye ederim. Çünkü ileri de bir oyun yüklersin boyutu çok yüksek olur yada yüksek boyutlu dosya indirirsin sıkıntı olabilir. (Depolama alanı olarak önemli verileri HDD'e atarsan SSD tek parça olmasını tavsiye ederim.)

*Özet olarak ben SSD' yi tek parça olarak kullanıyorum. HDD'de Windows yüklü olası acil durumlar için. SSD herhangi bir yere sabitlenmiş değil kasa sallansada sorun çıkmıyor. Sabit olmadığında da takıp sökmek kolay oluyor. Bugüne kadar SSD'yi boot ekranında ilk sırada SSD'den açılıyor. HDD ve SSD sürekli takılı olduğu için istediğim gibi veri atabiliyorum.

deli_petro06, 14 dakika önce yazdı:

Hocam kendi kullanış şeklimi yazıyorum.

* SSD sabit olmasına gerek yok. (Herhangi bir sıkıntı olmuyor.) Ben kabloları bağlayıp hdd' in üzerine bırakıyorum sıkıntısız çalışıyor.

* Bende HDD ve SSD' de Windows kurulu gerektiğinde biostan boot kısmında diğer hdd' i ilk sıraya alarak kullanıyorum. (HDD' de Windows olmasının sebebi olası Windows çökmesinde acil durumlarda HDD kullanmak.) Normal HDD'i sadece depolama amaçlı kullanıyorum. Oyunlar ve proğramlara SSD kullanıyorum.

*SSD' yi depolama alanı olarak kullanmayacaksan tek parça halinde Windows yüklemeni tavsiye ederim. Çünkü ileri de bir oyun yüklersin boyutu çok yüksek olur yada yüksek boyutlu dosya indirirsin sıkıntı olabilir. (Depolama alanı olarak önemli verileri HDD'e atarsan SSD tek parça olmasını tavsiye ederim.)

*Özet olarak ben SSD' yi tek parça olarak kullanıyorum. HDD'de Windows yüklü olası acil durumlar için. SSD herhangi bir yere sabitlenmiş değil kasa sallansada sorun çıkmıyor. Sabit olmadığında da takıp sökmek kolay oluyor. Bugüne kadar SSD'yi boot ekranında ilk sırada SSD'den açılıyor. HDD ve SSD sürekli takılı olduğu için istediğim gibi veri atabiliyorum.

evet aynen bende böyle düşünüyorum.  yalnız şunu anlamadım; HDD de hem sistem var ama hemde daha çok depo olarak kullanıyorsun. böylemi?

ben birde bu sistemimi ssd ye clonlamak istiyorum. çünkü benim için ideal bir sistem bu o kadar zor değil. internetten biraz inceledim. veya ssd yi sıfırdan da kurabilirim en temizi bu.  fakat uefi sistemlerde bootmanager i ayarlamak gerekiyormuş.  peki herşeyi hallettik  bilgisayarımda  ssd de iken diğer hardiskte görünüp, iki tane C/ bölümümü olacak?

ben zaten xp varken C , D diye diski bölüyordum. tecrübe edindikçe  başka bölümlere ene gerek var diye düşünüyorum. çok şart olmadıktan sonra depolama için aynı diskte D bölümü oluşturmam.  çünkü C yi de depo yazarsın orayı depo olarak kullanırsın. tek dezavantajı olabilir, virüs bulaşırsa D yi ayrı bir bölüm yaptığında oraya bulaşmayabilir ve en azından onu kurtarmış olursun.

ssd sadece C olarak kullanacağım için oraya bu güvenlik konusunda pek yapılacak bir şey yok. son 8 aydır zaten iki windows 10 kurdum ikisinede virüs programı kurmadım. bunun yerine dikkatli kullanmayı seçiyorum web veya bilgisayarı. kaldıki advanced system care ve defender  virüs programını pek aratmıyor.

nasılki bios tan ssd veya hdd i birinci sıraya alıp onu kullanabiliyoruz, keşke bu çok sistem kurulu tek diskteki gibi seçim ekranı olsaydı da biosa gerek kalmadan o şekilde kullanabilseydik.. bunun yolu varmı bilmiyorum ama pek yok galiba. çünkü demin izlediğim viddeodaki uzman aynen bu konudakileri yapıyor. öyle bir imkan olsa idi o da bios tan seçmezdi veya öyle bir yol varsa ondan da bahsedeerdi herhalde ...? saygılar.

abdulhey_, 14 saat önce yazdı:

evet aynen bende böyle düşünüyorum.  yalnız şunu anlamadım; HDD de hem sistem var ama hemde daha çok depo olarak kullanıyorsun. böylemi?

ben birde bu sistemimi ssd ye clonlamak istiyorum. çünkü benim için ideal bir sistem bu o kadar zor değil. internetten biraz inceledim. veya ssd yi sıfırdan da kurabilirim en temizi bu.  fakat uefi sistemlerde bootmanager i ayarlamak gerekiyormuş.  peki herşeyi hallettik  bilgisayarımda  ssd de iken diğer hardiskte görünüp, iki tane C/ bölümümü olacak?

ben zaten xp varken C , D diye diski bölüyordum. tecrübe edindikçe  başka bölümlere ene gerek var diye düşünüyorum. çok şart olmadıktan sonra depolama için aynı diskte D bölümü oluşturmam.  çünkü C yi de depo yazarsın orayı depo olarak kullanırsın. tek dezavantajı olabilir, virüs bulaşırsa D yi ayrı bir bölüm yaptığında oraya bulaşmayabilir ve en azından onu kurtarmış olursun.

ssd sadece C olarak kullanacağım için oraya bu güvenlik konusunda pek yapılacak bir şey yok. son 8 aydır zaten iki windows 10 kurdum ikisinede virüs programı kurmadım. bunun yerine dikkatli kullanmayı seçiyorum web veya bilgisayarı. kaldıki advanced system care ve defender  virüs programını pek aratmıyor.

nasılki bios tan ssd veya hdd i birinci sıraya alıp onu kullanabiliyoruz, keşke bu çok sistem kurulu tek diskteki gibi seçim ekranı olsaydı da biosa gerek kalmadan o şekilde kullanabilseydik.. bunun yolu varmı bilmiyorum ama pek yok galiba. çünkü demin izlediğim viddeodaki uzman aynen bu konudakileri yapıyor. öyle bir imkan olsa idi o da bios tan seçmezdi veya öyle bir yol varsa ondan da bahsedeerdi herhalde ...? saygılar.

Evet HDD' de Windows yüklü. Hocam sen SSD'ye windowsu kur HDD' de takılı olduğunda sen HDD' i disk olarak göreceksin. İki tane C olmayacak. Aşağıya attığım resimdeki gibi olacak. Örnek olarak sen SSD' yi tek parça yaptın ve SSD' yi ana sistem olarak kullandığında SSD C oluyor. Diyelim ki HDD' inde 2 parça ise D ve E oluyor. Yani C,D,E diskleri oluşuyor. Bu arada tekrarlayayım HDD' e hiç Windows kurmayabilirsin yine de SSD' den sistemi açtığında disk olarak görüyorsun. Benim kullanım şeklim SSD boot ekranında birinci sırada HDD boot ekranında 2. sırada. Her ikisinde de Windows var.(Acil Durumlar için) Yalnız HDD' de Windows dışında proğram, antivirüs v.s yok çünkü sürekli SSD kullandığım için ve HDD sadece disk olarak göründüğü için HDD' deki proğramlar yada Windows güncelleme almıyor boot ekranından açmadığım sürece. Bu arada ben antivirüsü sadece SSD'ye kurdum zaten bu şekilde HDD' i de tarıyor. Windowslar arasında geçiş için herhangi bir seçim ekranına ihtiyaç duyacağını yada zaman keybetmeye değer bulmayacağını düşünüyorum. Çünkü HDD'in bölümlerini, SSD bölümleri imiş gibi kolaylıkla kullanıyorsun. Benim PC düzenimden bir resim atayım net anlaşılır. Bu arada SSD ve HDD ikisi de bağlı iken windowsu ilk açtığında HDD'i göremezsen restart at açıldığında diskleri görebilirsin. Anlattığım şekilde yaparsan aşağıdaki resimdeki gibi oluyor diskler...

Please register to see this content.

@deli_petro06  valla az önce geldi kargo bende onunla uğraşıyorum. lg süper multi dvd rw vardı pek kullanmama rağmen pek iyi çalışmıyordu. onun sata 6gb portuna bağlı uçlarını dvd rw den çıkardım ve yerine Sdd  yi taktım.  bilgisayarımda görünmedi. sonra aygıt yöneticisine baktım orda var.  sonrada disk yönetmine baktım. orda da  0 (sıfır) diski başlatmanız gerekiyor diye uyarı çıktı gpt stilinde başlattım. fakat hala bilgisayarımda görünmüyor. şimdi yeniden başlatıcam. bakalım adım adım ne oluyor deneyip görücem. birde bios dan boot manager ı ayarlamak gerekiyormuş galiba.. neyse bir bakayım..

abdulhey_, Bir saat önce yazdı:

@deli_petro06  valla az önce geldi kargo bende onunla uğraşıyorum. lg süper multi dvd rw vardı pek kullanmama rağmen pek iyi çalışmıyordu. onun sata 6gb portuna bağlı uçlarını dvd rw den çıkardım ve yerine Sdd  yi taktım.  bilgisayarımda görünmedi. sonra aygıt yöneticisine baktım orda var.  sonrada disk yönetmine baktım. orda da  0 (sıfır) diski başlatmanız gerekiyor diye uyarı çıktı gpt stilinde başlattım. fakat hala bilgisayarımda görünmüyor. şimdi yeniden başlatıcam. bakalım adım adım ne oluyor deneyip görücem. birde bios dan boot manager ı ayarlamak gerekiyormuş galiba.. neyse bir bakayım..

Hocam SSD ve HDD bende direkt olarak güç kaynağından gelen kablolar takılı, DVD rw için ekstra port girişi var. Anakartın ve güç kaynağın çok eski değilse DVD rw sökmene ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Benim anakartım asus h61m-pro çok eski bir anakart olmasına rağmen sanırım HDD için 3-4 giriş yeri var.

deli_petro06, 11 dakika önce yazdı:

Hocam SSD ve HDD bende direkt olarak güç kaynağından gelen kablolar takılı, DVD rw için ekstra port girişi var. Anakartın ve güç kaynağın çok eski değilse DVD rw sökmene ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Benim anakartım asus h61m-pro çok eski bir anakart olmasına rağmen sanırım HDD için 3-4 giriş yeri var.

Benim h77  4sata3, 2 de sata6 portu var.  Güç kaynağından gelenler ide. 3 sata kablosu var. Bir HDD 2. DVD rw  3. Dvdrw 

İyi çalışmayan DVD rw yi çıkartıp SSD yi taktım. Şu anda formattayım tek parça olarak ilerledim.  "Dosyalar kurulum için hazırlanıyor" da %1de takıldı 20dk dır öyle duruyor. Ne yanlış yaptım anlamadım?

Yeniden AHCI yi devreye alıp kurdum. Kuruldu c de ssd , d de HDD. Fakat başlangıcı halledemedim.  Bios da ssd yi birinci sıraya alıyorum, ssd açılıyor. Fakat seçim ekranı oluştu. Diğerini seçersem HDD yi açmaya çalışıyor ama açılmıyor hatta veriyor. 

Tekrar biosa döndüğümde ise ayarlamak için bootmanager HDD Görünüyor sadece tersi olması gerekirken. Ayrıca HDD ve CD Ayarları kayboluyor.   Onları nasıl ortaya çıkarıcam? Bios u güncelleyince ortaya çıkıyorlar. Ama her HDD,SSD Değiştireceğim zaman BIOS umu güncelleyeceğim?  O ayarları ortaya çıkarmanın bir yolu olmalı.

Ayrıca kurulumdan sonra seçim ekranında olması ilginç. Gerçi HDD Tarafı açılmasada..

Hocam şimdi biostaki boot sıralamasına baktım. Birinci sırada SSD Windows boot manager P3 (SSD ye kurulu Uefi Windows) var,  ikinci sırada Yine SSD P3 şeklinde, DVD ram en sonda bir üstünde de HDD var.  Boot 1(SSD Uefi Windows boot manager P3 olarak yazıyor.),2 ( Sadece P3 SSD yazıyor),3,4,5(HDD),6 (DVD ram). Sıralamada DVD ve HDD i en sona taşıyarak deneyebilir misiniz?

Edited by deli_petro06

Bios ve boot eşleşmelerinde sorun var.  Birazdan incelicem. Bu yeni SSD seçtiğinde kurtarma bölümü oluşturmadı.  Yukarıda yazdım herşeyi.  Ssd Windows normal. Ama BIOS ta hdd bootmanager değişmiyor. Birde ikincide biosu açtığımda ayarlar kayboluyor. O ayarları geri getirmeyi öğrenip ancak öyle deneyebilirim.  Her seferinde biosu sıfırlayarak olacak iş değil.

Edited by abdulhey_

deli_petro06, 4 saat önce yazdı:

Hocam şimdi biostaki boot sıralamasına baktım. Birinci sırada SSD Windows boot manager P3 (SSD ye kurulu Uefi Windows) var,  ikinci sırada Yine SSD P3 şeklinde, DVD ram en sonda bir üstünde de HDD var.  Boot 1(SSD Uefi Windows boot manager P3 olarak yazıyor.),2 ( Sadece P3 SSD yazıyor),3,4,5(HDD),6 (DVD ram). Sıralamada DVD ve HDD i en sona taşıyarak deneyebilir misiniz?

siz önce SSd yimi kurdunuz?  benim ilk kurduğum HDD.     benim  windows logosundan sonra iki windows 10 seçeneği sayfası geliyor. birin de birim 2 alttakinde birim 6 yazıyor.

bios tan ne kadar ssd yi birinci sıraya alsam kayıt  etsemde  ssd açılıyor.  fakat alttakini seçtiğimde bootmanaqger eksik yada bilmem ne hatası diyor. yani ssd yi bios dan ayarlasamda bir dahaki biosa baktığımda bootmanager toshiba hdd ilk sırada. o şekilde deva medersem yine ssd kısmı açılıyor. ama işte" bilerek" değiştirmeyi bir türlü yapamadım anlamadım. tek bir şekilde yapabiliyorum. F8 kurtarma seçeneklerinde hangisi açılmıyorsa o ndan devam et seçeneği var bir orda kararlılık var :) yani açılırken açılmaz olursa herhangi bir ssd veya hdd bunu yapıyorum o zaman açılıyor.

ama dediğim gibi ister biostan  ister seçenek sayfasından ikisinide açamıyorum. biri illaki hata veriyor ve dediğim gibi ne biosstan nede başka türlü diğerini ayarlayamıyorum.

tek aklıma gelende acaba ilk önce SDD yemi kurmak gerekiyor? çünkü direkt veya bölünmüş biçimde kurarken ssd yi seçtiğimde başka kurtarma bölümü falan oluşturmuyor. evet sanırım belkide önce ssd ye kurulum yapmak gerekiyor. ama fark neki? bu seferde HDD aynı sorunu çıkartırsa? valla emin olamadım tam bir bilgi sahibide olamadım.

Sanırım multiboot olarak kullanmak istiyorsun sistemini.

Elindeki diskler ve boyutları nedir?

Ve ne kurmak istiyorsun?

Elinde hazır kurulu multiboot sistem varsa bunun kurulumu sıralı şekilde yapıldı mı?

Boot menüsünü düzenlemek veya başka bir boot eklemek çıkarmak için EasyBcd uygulamasını kullanabilirsin.

Edited by DJ_Rush

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

arkadaşlar kesin bir bilgisi olan yokmu istediğimiz ssd veya hdd ten başlatmak için?

Tam olarak sıkıntınız nedir? ssd den windows u başlatmak istiyorsunuz yoksa normal hdd denmi veya boot ayarımı olmuyor...eger ssd den windows yapacaksanız normal hdd nin windows bölümünü biçimlendirin sonra ssd den windows kurun zaten otomatik geçiş yapıyor

bozart, 3 dakika önce yazdı:

Tam olarak sıkıntınız nedir? ssd den windows u başlatmak istiyorsunuz yoksa normal hdd denmi veya boot ayarımı olmuyor...eger ssd den windows yapacaksanız normal hdd nin windows bölümünü biçimlendirin sonra ssd den windows kurun zaten otomatik geçiş yapıyor

windows zaten HDD de kurulu. yeni SSD aldım onada bilgisayara takıp windows 10 u yani aynısını kurdum.  açılışta tutarsızlık oluyor kurtarma seçenekleri ile ancak istediğim windows a gidebiliyor ve açabiliyorum. birde windows logosundan sonra o iki harddiskteki  windowsların seçim ekranı geliyor. windows 10 birim 2 ve windows 10 birim 6 yazıyor. HDD tekini birinci sıradan biosta ayarlamışsam direkt seçim ekranına gidiyor ve üstteki eski hdd açılıyor normal şekilde ama alttaki ssd ye kurduğum windows açılmıyor. ceya işte hata veriyor açmaya çalıştığımda. ben bios tan sıralamayı ssd birinci sırada olacak şekilde ayarlayıp kaybetip windows ları açmaya çalışsamda yine farklı bir şey olmuyor. çünkü yine daha sonradan bios a baktığımda bootmanager toshiba kayıtlı oluyor bootmanager ssd olması gerektiği yerde. yani ssd yi açılacak şekilde kaydetmiyor bios.

benim istediğimse mesela ssd de kaydolup veya ben kaydettiğimde karışıklık olmaması ve direkt seçim ekranından tıkladığımda hemen açılması. yani bios tan hangisini birinci sıraya alırsam onun açılması. seçim ekranında ikiside  sorunsuz açılsa daha iyi olur da o mantıken mümkün olmaz herhalde. çünkü donanım ona göre.

şimdi bunu nasıl sağlayabilirim? donanımla zırt pırt onu sök onu tak olmayacağına göre yazılımla yani kurulumla yapmak gerekiyor. ama sorusuz nasıl açılacak?  Aslında tek bir yol var bios ta hangi hdd veya ssd yi birinci sıraya alırsam onun sağlıklı biçimde aaçılması. ama işte bu nasıl olacak? ssd içinde bootmanager olması için HDD i soketini  ssd ye kurulum yaparken çıkarsam olurmuki? veya bu nasıl olabilir? 

Bu arada hdd de windows zaten vardı ve aynı şekilde kalmasını ve ssd yede yine winsows kurup sorunsuz çalışmasını istiyorum. olay bundan ibaret.

Boot bölümü hdd de, açılışta sorar zaten win1 mi 2 mi açmak istiyorsun. 

Ssd de boot bölümü olmadığı için biostan ilk sıraya alsan da açılmaz.

İki tane boot bölümü gerekmiyor. İkiside windows olduğu için.

Açılış seçimlerini windows üzerinden veya Easybcd kullanrak düzenleyebilirsin.

DJ_Rush, 41 dakika önce yazdı:

Boot bölümü hdd de, açılışta sorar zaten win1 mi 2 mi açmak istiyorsun. 

Ssd de boot bölümü olmadığı için biostan ilk sıraya alsan da açılmaz.

İki tane boot bölümü gerekmiyor. İkiside windows olduğu için.

Açılış seçimlerini windows üzerinden veya Easybcd kullanrak düzenleyebilirsin.

valla kafam karıştı. belli bir şey yokki akıl yürüteyim. HDD açarken hata yeniden başlatınca hata. SSD bios tan nasıl ayarlanacak şansamı? tek tutarlı bir şey var o da hata verip kurtarma seçeneklerini sununca; başka bir sistem le devam etmek için F9 a basın veya bilmem ne biriminden devam edin.

windows tan veya programla ayarlamaya kalksanda değişmez. çünkü dediğim gibi aynı hataları yine verecektir.  zaten bir çok yerde gördüm internette aynı veya benzer sorun bildirenleri. belli bir çözüm yok. ancak deneme yanılma ile bulabiliyorsun galiba.

normal iki hdd çalışmayacaksa niye iki seçenek sunuyor?  biostan ilk sıraya hangisini ayarlarsan o açılsın. bu kadar basit en basiti bu. zaten başkada olamaz. ama işte o bile olmuyor. hata hata kafam allak bullak oldu.

DJ_Rush, 4 saat önce yazdı:

Sdd de boot bölümü olmadığı için açılmaz. Hdd boot bölümğnden ssd de kurulan windowsa ulşabilirsin.

Hdd de boot ederken ne hatası alıyorsun?

Neyse komple sildim bilgisayarı. İlk olarak SSD ye tek parça olarak Windows 10 entpr. 64 kurdum. Temel şeyleri kurdum. 1tb Toshiba HDD de tek parça bomboş kaldı. 

Aslında ben tek diske fazla sistem kurmayı bu olası boot sorunlarından dolayı bırakmıştım. Ama çift hdd de de aynı sorun oldu.

Şimdi HDD de olası acil durumlar için bir Windows 10 kursam iyi olur diyorum ama yine aynı sorun ları yaşamaktan korkuyorum. 

Temiz sorunsuz sade bu 2. HDD e Windows 10 nasıl kurarım kesin bir yolu varmı? Saygılar.

DJ_Rush, 9 dakika önce yazdı:

1tb lık disklere sistem kurulaması pek tavsiye edilmiyor.

Al ssd yedek imajını kafan rahat olsun.

düne kadar hdd den çalışıyorduk :)  mesele imaj değil. imajı heryere alabilirim. mesele ikinci bir temel şeylerin olduğu windows 10 un hazırda durması. yukarıda dediğim gibi temiz sade sorunsuz, bu son ssd yi kullanan halimle hdd e windows 10 kurma yolu bilen varmı? ya multiboot gibi olur ama pek olası değil gibi bu, yada bios tan sadece birinci sıraya almamı olur. böyle basit çe hemen çalışan windows tarafına geçebileyim. yalnız kesin bilgi olsun bi zahmet.

ben imaj almayı daha ilk zamanlarda bıraktım.  çünkü temel kurulumlumu alacaksın yoksa 2 yıl sonraki halinimi? temel alırsın zamanı geçmiş olur. kıdemli bir imaj olsa hata verir boot sorunu çıkar. onun için en iyisi en kötü ihtimalle bir winpe dvd sinden yedeklerini alırsın basarsın temiz formatı.

DJ_Rush, 1 dakika önce yazdı:

Ssd yi söküp kuracaksın. Ssd deki boot bölümü hasarına karşı bu olur. Bios aygıt boot menüsünden windowslar arası geçiş olacak. 

evet benimde aklıma gelen en iyi yol buydu. ?

Ben başıma geleni size anlatayım belki bir fikir verir. İki harddiske ayrı ayrı takarak birine win10 diğerine win8.1 kurdum. (Ayrı ayrı çalıştıklarında hiçbir sorun yok).Eğer win10'u açmak istersem sorunsuz açılıyordu ama win 8.1 açmak istersem şu eksik bu eksik deyip win 8.1 açılmıyordu. Ben de her iki hardisk takılı haldeyken win 10 üzerinden aomei backupperi çalıştırp win 8.1 yedeğini win 8.1 nin kurulu olduğu diske yeniden yüklüyordum. İş bitince bilgisayarı yeniden başlatıp bios ekranında Quick bootu seçip orada win 8.1 kurulu diski seçince sorunsuz açılıyor. İşin garip tarafı, tekrar yeniden başlatıp win10'u seçtiğimde win10, win 8.1 diskinde değişiklikler yapıyor. Bu da win 8.1 yüklü diskin normal boot etmesini engelliyor. Kısacası sorun işletim sisteminden kaynaklı olabilir. Bilgilerinize. Saygılarımla

• Like 1

hız iki katına çıktı. bilgisayar açılışı 42 sn den 22 sn ye ye düştü. iyi bir sonuçmu takdığım ssd ye göre?   

Please register to see this content.

sata 3 yazıyor ama ben sata 6 portuna taktım. çünkü kullanma kılavuzundamı bir yerde sata 6 yazıyordu. bu hızı olumlu yada olumsuz etkilermi?

Edited by abdulhey_