Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ssd Harddisk Takabilirmiyim.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

DJ_Rush, 02.06.2018 - 01:05 yazdı:

Ssd yi söküp kuracaksın. Ssd deki boot bölümü hasarına karşı bu olur. Bios aygıt boot menüsünden windowslar arası geçiş olacak. 

aynen kurulumu yaptım. fakat dediğiniz gibi biosda boot menüsünden istediğini birinci sıraya alıp çalıştıramıyorsun. ancak bootmanageri ssd/hdd in teslim almasını sağlaman gerekiyor. o da donanıma müdehale ile oluyor :)  mesela biosda bootmanager ssd şeklinde ise birinci sıraya hdd toshiba  yi alıp kaydedip çıkınca yine ssd ile başlıyor ve ondaki windowsla açılıyor. ancak şu şekilde değişiyor; eğer ssd yi söküp hdd toshiba yı bırakırsan o zaman boot manager boşta kalıyor hdd toshiba yı ve bootmanageri birinci sıraya alırsan o zaman bootmanager hdd toshiba yı ele alıyor ve toshiba hdd ile devam ediyor. 

kısacası bios tan birinci sıraya alman yeterli değil aynı zamanda donanımıda ona göre söküp takıp hangisini ayrlamak çalıştırmak istiyorsan o takılı kalıp takılı olanı bootmanager in bios tan ele alacak şekilde sıralaman gerekiyor ve ancak o şekilde isteediğin SSd/HDD i  çalıştırabiliyorsun.

yani sadece biosdaki sıralama yapma ile değişmedi.  donanımıda ister böyle kabul et ister etme değiştirmek için benim anladığım yaptığım ve gördüğüm kadarı ile o şekilde  sıralayabiliyorsun.

başka bir yolu yani "kısayolu" varsa söylerseniz sevinirim.

Eğer tek tek söküp diskleri ayrı kurulum yaptıysan iki diskte de Windows Boot Manager olması gerekir doğru kurulum yapıldıysa. Biosta da iki tane Windows Boot Manager seçeneği görünmesi gerekir.

Şöyle:

Windows Boot Manager (P1: OZC SSD .........)

Windows Boot Manager (P2:HDD Markası....)

Boot device kısayolunu kullanarak istediğin aygıtı açılışta boot edebilirsin. ASUS anakartlarda F8 diğer modellerde F12, F11, F9 ve ESC gibi. 

Eğer tek WBManager varsa yani SSD de var ama HDD ye bağlı bir boot manager yok diyorsan kurulumda ek bölümler oluşmamış ve boot dosyaların HDD içine eklenmiştir. Boot ederken direkt HDD yi kullanmalısın. Boot device kısayolu ile HDD den başlatığında açılması gerekir.

Örnek olarak kendi Boot device menüsünde bir görüntü.

İlk sırada olan Windows boot bölümü, ikinci sırada olan macOS bölümü. Varsayılan olarak Windows açılıyor. Açılışta F8 ile macOS sistemine geçebiliyorum. Sistemimde 2 tane SSD var ve kurulumları ayrı ayrı yapıldı. Yani ikisi aynı anda takılıyken değil tek olarak takılı halde kurulum yapıldı ki ayrı boot bölümleri olsun diye.

mbwDfHy3ddrosfB8ADdxekgrc7EU60qI.png.613ac2e617f6f69950b641715c71df9b.png

Ama sen F8 ile değilde birinci sırada olan SSD ile boot ederken 2 sistemin açılış seçeneklerini görmek istiyorsan alt resimdeki gibi o zaman EasyBCD kullanarak SDD ile açtığın sistemde ikinci boot ekliyeceksin. Nasıl olacağı konusunda bir sürü video var.

install-Windows-10-from-USB-dual-boot.jpg.236c8441c87bc1d1e321f840147ddf93.jpg

EasyBCD kullanımı hakkında:

@DJ_Rush  daha önce söylemiştin bende dediğine göre kurulum yaptımki mantıkende o şekilde bootmanager kendine has oluşur diye.  en son hepsini silip temiz SSD ye windows 10 kurdum.  sonrada o ssd nin soketini sata 6 portundan çıkartarak toshiba  HDD de yine aynı windows 10 u kurdum.  ama malesef iki boot manager yok. hatta direkt birinciye yürütmek istediğimi alıp diğerini özellikle disable yapıyorum ve yürütüyorum . bu seferde boot manager yok diye uyarı veriyor.

ama işte donanımla tek tek değiştirip söküp takıp birisi boot manageri devraldığında hangisi ise o yürüyor.  ikisini de porta takıp denersem yine en son işlem oluyor.  yani illaki söküp takıp birinide takmayıp o tek olanı biostan bootmanagerı almasını sağlamam gerekiyor. yani boot manageri almasını sağlarken bile iki şer işlem yapmam gerekiyor donanımda ve bioss ta.

o dediğin boot veya device kümesi f4 de çıkıyor galiba bende. yani ben daha oraya gelemedim :)  easy bcd kullanmam içinde yine oraya kadar gelebilmem lazım. ama oldum olası yapay fake şeyler bana itici geliyor. yani onun yerine F4 ü kullanmayı tercih ederdim.

yani sonuç ne yaparsam yapayım.  senin deyiminle:

Windows Boot Manager (P1: OZC SSD .........)

Windows Boot Manager (P2:HDD Markası....)  olmuyor.

daha önce sökmeden yaptım yani kurdum bu seferde her bootta sorun çıktı. ancak kurtarma araçları çıkınca;  7 birimindeki windows 10 dan deva medin, 10 bölümündeki windows 10 dan devam edin seçenekleri çıkıtığında onlara tıklamaktan başka çarem yoktu ve o zaman düzgün bir şekilde açılıyordu şansa :) o şekilde de kullanılamayacağına göre bende dün dediğin şekilde tek tek HDD/SSD sökerek yaptım.

google da araştırdım o kadar tam olarak benim yaşadığımı yaşayıp yanıt veren görmedim. zaten olanlarda hep 8-10 yıllık konular daha çok :) 

Arkadaşlar şu meseleyi çözebilecek yokmu bu koca sitede?  Kısaca bir SSD ve HDD e birer uefi Windows 10 kurup sorunsuz nasıl çalıştırabiliriz? Yani boot , başlangıç hatası olmadan, ayrı ayrı seçip başlatarak..?