Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Km Boot & Pe V2 (x86/x64) 2018

karadurak
 Share

Recommended Posts

@karadurak   Ellerine sağlık süper çalışma olmuş büyük bir emek ve  zaman harcadığın kesin. Benim bir kaç sorum olacak ; anladığım kadarıyla flash bellekten kmpe ( live işletim ) çalıştırıp masaüstünden kurmak istediğim windows isosunu seçip kurulum yapıyoruz. Ben kmpe ile değil de standart kurulum yapabilirmiyim yani menüden windows 7 aio deyip kurulum gerçekleştirebilirmiyim. Konuyu okudum ama tam anlayamadım elimde windows 7 aio  isosu mevcut bunun  içinden sadece 'wim' dosyasını alıp  F:\_WIN\7AIO   içine atmam yeterli oluyormu.

enginpasa, 17 saat önce yazdı:

@karadurak   Ellerine sağlık süper çalışma olmuş büyük bir emek ve  zaman harcadığın kesin. Benim bir kaç sorum olacak ; anladığım kadarıyla flash bellekten kmpe ( live işletim ) çalıştırıp masaüstünden kurmak istediğim windows isosunu seçip kurulum yapıyoruz. Ben kmpe ile değil de standart kurulum yapabilirmiyim yani menüden windows 7 aio deyip kurulum gerçekleştirebilirmiyim. Konuyu okudum ama tam anlayamadım elimde windows 7 aio  isosu mevcut bunun  içinden sadece 'wim' dosyasını alıp  F:\_WIN\7AIO   içine atmam yeterli oluyormu.

Merhaba, windows kurulumunda bir çok yöntem mevcut. siz kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. KMPE üzerinden de standart kurulum yapabilirsiniz. win7 isosunun wim dosyasını bahsettiginiz konuma atarsanız yine win manager menüsünden veya kmpe üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

hadibeolsun, 18 saat önce yazdı:

Kırmızı alan içerisinde yer alan butonların hem isimlerini hemde fazladan buton eklemek istiyorum. Çok acil lütfen. @karadurak 

Please register to see this content.

bahsetttigniz menüyü editlemeniz için. Gimagex ile BOOT klsöründeki WinMx64.wim dosyasını mount edip. WinMx64.wim\Windows\ dizinindeki  MBOOTMGR.EXE yi resource hacker ile açıp istediginiz değişikligi yapın.

Edited by karadurak
  • Thanks 1

keskinasil, 9 saat önce yazdı:

Hocam merhaba multiboot ile windows 10 kuruyorum ama WİNDOWS 7 bir türlü kuramıyorum 4 farklı iso 3 farklı makina denedim hep bu hatayı alıyorum multiboot u tekrar yazdım ama yine aynı nedendir acaba

Flash bellegi boot ettikten sonra Startsetup, WinManager ve KMPE üzerinden kurulum şeklinde 4 farklı format şekli var ve bunların içerisinde de birçok format atma yöntemi mevcut. Siz hangisi üzerinden bu hatayı aldıysanız bir de diger yöntemlerden deneyin. Çünkü her yöntemin boot dosyası farklıdır. 

Diyelimki yöntm 4 ü seçtiniz. Onun içerisinde de altarnatif kurulum yöntemleri mevcuttur. Mesela klasik ya da katılımsız kurulum gibi...

LlaznV.png

Edited by karadurak

@karadurak   Hocam merhaba, flash belleğim 32gb usb 3.0. Yaptığım adımlar flash belleği  ;      BootInst_(FAT32_Grub)   olarak başarılı bir şekilde yazdırdım  daha sonra   windows7 x86 iso dosyasının  içindeki install.wim dosyasını resimdeki konuma kopyaladım ama kurulum sırasında videodaki hata ile karşılaşıyorum ne yapmam gerekiyor.  64 bit sistem yada aio sistem eklemek istediğim zamanda fat32 dosya boyutu sınırına takılıyorum ayrıca bunu nasıl çözerim.

serhat100, 11.12.2018 - 13:48 yazdı:

ana ekran anlamadım? 

şundan mı  bahsediyorsun menu.lst dosyanı aç 

graphicsmode  yazan satırın altına 

splashimage /resmi koyduğun klasör yolu/resim.bmp  

yaz arka fon da koyduğunuz resim gözükür

resim değilde  arka fon ve yazıların renkli olmasını istersen 

timeout: 

default:

altına şunu yapştır 

color black/cyan yellow/cyan
color normal=magenta/black     
color highlight=0x0022222200FFFF00
color helptext=yellow/light-cyan
color heading=light-cyan/black
color standard=magenta/black
color border=red/black

menu.jpg.5b9588c4d978cd115e2ad31bef4d538d.jpg

grldr düzenlemek için ise

@karadurak hocam sizden bir ricam olacak eski multiboot sistemdeki dosyayı (ekte resmini verediğim) sizin bu

BootInst_(FAT32_Grub).cmd 

BootInst_(HideBoot).cmd 

olayında yaptığınız gibi otomatik olarak iso dosyasını algılasa ve ona göre usb belleği 2 ye bölse olurmu olursa bunu yapıp yayınlama imkanınız olurmu acaba .teşekkürler

enginpasa, 14.12.2018 - 14:48 yazdı:

@karadurak   Hocam merhaba, flash belleğim 32gb usb 3.0. Yaptığım adımlar flash belleği  ;      BootInst_(FAT32_Grub)   olarak başarılı bir şekilde yazdırdım  daha sonra   windows7 x86 iso dosyasının  içindeki install.wim dosyasını resimdeki konuma kopyaladım ama kurulum sırasında videodaki hata ile karşılaşıyorum ne yapmam gerekiyor.  64 bit sistem yada aio sistem eklemek istediğim zamanda fat32 dosya boyutu sınırına takılıyorum ayrıca bunu nasıl çözerim.

Videoda hata dediginiz şey nedir anlamadım. Wim dosyası bulunamadı diyor eger o hataysa kurulum yolu yanlış strastsetup  yöntemini kullandıgın için wim dosyası installwim=KMPE\install7.wim  yolunda olacak.Kurulum aşamasını tamamen geçmişsiniz hata vermeden. fat32 dosya boyutu sınırı için flash bellegi 2 ye bölümleyerek kullanıyoruz NTFS kısmına Wın kalsörünü kopyalıyoruz.

• Like 1

herz, 14.12.2018 - 18:39 yazdı:

@karadurak hocam sizden bir ricam olacak eski multiboot sistemdeki dosyayı (ekte resmini verediğim) sizin bu

BootInst_(FAT32_Grub).cmd 

BootInst_(HideBoot).cmd 

olayında yaptığınız gibi otomatik olarak iso dosyasını algılasa ve ona göre usb belleği 2 ye bölse olurmu olursa bunu yapıp yayınlama imkanınız olurmu acaba .teşekkürler

Bahsettigin yöntem eski bir yöntem. Sadece NTFS veya sadece FAT32 olarak bölümleme yapabilirsiniz. eger bu şekilde kullanacaknız KMBOOT içerigini USB_ROOT klasörüne kopyalayıp kulllanabilirsiz. ama dedigim gibi sadece bölümleme işlemini yapıp dosyaları kopyalıyor onuın haricinde bir işlevi yok.

karadurak, 2 saat önce yazdı:

Videoda hata dediginiz şey nedir anlamadım. Wim dosyası bulunamadı diyor eger o hataysa kurulum yolu yanlış strastsetup  yöntemini kullandıgın için wim dosyası installwim=KMPE\install7.wim  yolunda olacak.Kurulum aşamasını tamamen geçmişsiniz hata vermeden. fat32 dosya boyutu sınırı için flash bellegi 2 ye bölümleyerek kullanıyoruz NTFS kısmına Wın kalsörünü kopyalıyoruz.

Dediğiniz konuma install7.wim olacak şekilde  koydum  ' StartSetup Win XP-10 Kur (x86) ' seçeneğinden   Program belirtilen yükleme dosyasından Windows 7 bulamadı  hatasını vermeden kurulum seçenekleri geldi.

Peki 64 bit wim dosyasınıda mı KMPE klasörüne koyacağım eğer oraya koyacaksam ismi nasıl olmalı.

Kusura bakmayın sizide çok meşgul ediyorum.

EmqEaB.jpg

enginpasa, 12 saat önce yazdı:

Dediğiniz konuma install7.wim olacak şekilde  koydum  ' StartSetup Win XP-10 Kur (x86) ' seçeneğinden   Program belirtilen yükleme dosyasından Windows 7 bulamadı  hatasını vermeden kurulum seçenekleri geldi.

Peki 64 bit wim dosyasınıda mı KMPE klasörüne koyacağım eğer oraya koyacaksam ismi nasıl olmalı.

Kusura bakmayın sizide çok meşgul ediyorum.

Win Manager ile kurulumda wim arşivlerini belirtilen isimle _WIN klasörüne atıyorsunuz

Resimde görünen Yöntem 4 Win manager ile kurulumdur. ve Elinizdeki wim dosyalarını .__WIN klasöründeki klasörlerindeki örneklere göre atacaksınız.

LlaznV.png

startsetup menüsü için dosya isimleri ve yollları farklıdır.

Startsetup ile windows kurulumunda wim dosyalarınızın konumunu KMPE\Setup  klasöründen  _Settings.ini ayar dosyasından belirleyebilir ve istediginiz ismi otomatik kurulum için girebilirsiniz.

(Yukarıdaki resimde görünen Yöntem 3  startsetup  ile kurulumdur. _Settings.ini dosyasından konumunu ve ismini kendiniz ayarlayabilirsiniz.)

kenan_334485, 10 saat önce yazdı:

Karadurak hocam resimde gorulen 7_$oem$ klasoru ne ise yarıyor. Acaba format sonrasi katilimsiz kurmak istedigimoz programlar icin mi

Activatörler, Tweaks,OEM dosyaları ve pack dosyaları için ayrılmış klasördür. Bu klasördeki tum reg dosyaları otomatik olarak kayıt defterine eklenir. 

hadibeolsun, 12 saat önce yazdı:

@karadurak Gimagex programı ile boot menüsünden WinMx64.wim dosyasını mount etmeye kalktığımda parametre hatalı uyarısını almaktayım.

Moun klasörünü seçmemişsiniz. Aşagıdaki gibi yapın.

Edited by karadurak

Linkteki dosyayı kurup ondan sonra dener misin. 64 bit sistemin varsa  ia64 klasöründeki  wimmount.inf dosyasını sağ tıklayıp yükle.  86 bit sistemin varsa x86 klasöründeki  wimmount.inf dosyasını sağ tıklayıp yükle. 

Edited by karadurak

hadibeolsun, 9 dakika önce yazdı:

karadurak   dosyayı indirdim dediğin şekilde ia64 klasöründeki  wimmount.inf dosyasını sağ tıklayıp yükle dedim yükledi yeniden başlattım. Dosyalarının içerisinde gimagex yazılımı vardı onda da denedim yine aynı hatayı verdi

senin pc ile alakalı bir durum var nette farklı çözüm yolları sunulmuş. Sen gimagex yerine dism++ programını kullan 

bundanda file bölümünde mount image butonunu ile açabilirsin.

@karadurak   herşey için teşekkür ederim sağolasın..Ben menü editlemelerini yaptım..Farklı kaydet diyip MBOOTMGR.EXE i kaydettim..Windows klasörünün içerisindeki CMD dosyaları ile de çalıştım klasör isimlerini script teki isme göre ayarladım vs vs. işlemler yaptım şimdi bu çalışmaları nasıl birleştireceğim..

dism++ ile içeriye aldığım WinMx64.wim dosyasını tekrar mı save mi yapacağım?

Edited by hadibeolsun

karadurak, 4 saat önce yazdı:

Win Manager ile kurulumda wim arşivlerini belirtilen isimle _WIN klasörüne atıyorsunuz

Resimde görünen Yöntem 4 Win manager ile kurulumdur. ve Elinizdeki wim dosyalarını .__WIN klasöründeki klasörlerindeki örneklere göre atacaksınız.

LlaznV.png

startsetup menüsü için dosya isimleri ve yollları farklıdır.

Startsetup ile windows kurulumunda wim dosyalarınızın konumunu KMPE\Setup  klasöründen  _Settings.ini ayar dosyasından belirleyebilir ve istediginiz ismi otomatik kurulum için girebilirsiniz.

(Yukarıdaki resimde görünen Yöntem 3  startsetup  ile kurulumdur. _Settings.ini dosyasından konumunu ve ismini kendiniz ayarlayabilirsiniz.)

Tamam hocam anladım KMPE klasörüne  32 bit windows 7 ve windows 10 ekledim sorunsuz çalışıyor.  Peki  64 bit sistemleri nasıl ekleyeceğim  onları bir türlü çözemedim 2 gündür yapmadığım şey kalmadı. Benim istediğim sadece Startsetup ile windows x86 ve x64 kurmak.

hadibeolsun, 3 saat önce yazdı:

@karadurak   herşey için teşekkür ederim sağolasın..Ben menü editlemelerini yaptım..Farklı kaydet diyip MBOOTMGR.EXE i kaydettim..Windows klasörünün içerisindeki CMD dosyaları ile de çalıştım klasör isimlerini script teki isme göre ayarladım vs vs. işlemler yaptım şimdi bu çalışmaları nasıl birleştireceğim..

dism++ ile içeriye aldığım WinMx64.wim dosyasını tekrar mı save mi yapacağım?

Yine file bölümünde save image ye tıklayıp kaydediyorsun. 

enginpasa, 2 saat önce yazdı:

Tamam hocam anladım KMPE klasörüne  32 bit windows 7 ve windows 10 ekledim sorunsuz çalışıyor.  Peki  64 bit sistemleri nasıl ekleyeceğim  onları bir türlü çözemedim 2 gündür yapmadığım şey kalmadı. Benim istediğim sadece Startsetup ile windows x86 ve x64 kurmak.

KMPE/Setup klasöründeki   Settings.ini  dosyasında  installwimX64= satırının karşında yazan isimler x64 bit için sen onları istersen degiştir istersen degiştirmenden kullan.  mesela Windows7 için 7_Settings.ini dosyasında yazan x64 bit ismi install7x64.esd olarak adlandıracaksın.   dosya uzantısını istersen wim olarak degiştir.

Enteresan :  MediaCreationTool1809.exe  aracı ile indirmiş olduğum Windows10x64 iso kalıbını KMBOOT 'un  "Start Setup 7-10 Kur ( x64) " kurulum seçeneği ile  seçtiğim de  iso kalıbının içindeki  install.wim  windows sürümleri   (install10.wim.png)  görülmekte.  AYNI ISO kalıbını  Windows Manager  (WinMx64.wim)      7.8Setup Kurulum Metodunun  " WIM Arşivini Manuel Olarak Seç "  seçeneği ile   seçtiğimde ise  ( 7.8Setup.png )   görünmektedir.  Sürüm isim farklılıkları na dikkatinizi çekerim.   Özellikle ayrıntılı yazdım, tabi ki başka başka  install.wim ler  denedim hepsinde  aynı   (isim, sürüm kaybolması ,  farklı isimde sürümler   vs.  vs. )   "Start Setup 7-10 Kur ( x64) "  kurulum metodunu hiç denememiştim bu akşam deneyince karşılaştım.    :)