Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows Allocation Unit Size'ı 32k Mı 64k Olarak Mı Kullanıyorsunuz?

Mehmet
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Windows Allocation Unit Size'ı 32K mı 64K Olarak mı kullanıyorsunuz?

Konu başlığında belirttiğim gibi Windows kurulumunda tercih ettiğiniz Allocation Unit Size değeri nedir?

Edited by Mehmet

Bunu neden soruyorsun çözemedim ? SSDlerden sonra anlamsız ve bu birazda kişisel bir şey. Sakladığın dosyaların büyüklüğü vs hepsiyle alakalı..

Şöylede bir edit geçeyim : Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız bırakın varsayılan olarak kalsın. Varsayılan iyidir candır.

• Like 1
  • Thanks 1

@Bultar Tamamen merak.

Ssd kullanmayanlar dışında diye belirtecektim fakat konuyu uzatmak istemedim,Fakat ssd kullananlarda daha iyi bir performans için tahminimce varsayılan olarak kullanmıyorlardır :)

Biliyorsunuz ki varsayılan değer 4 KB'dır buda günümüz dosyalarını okuma yazma hdd erişimi için biraz performansı düşük sayılmazmı?

Benim araştırmalarımda şunları gözlemledim Windows 7 kullananlar 32k Windows 8 ve üzeri sistemler için 64k tercih ettikleri vs.

Edited by Mehmet

Bilmeyenlere önce açıklayalım. Burada bahsettiğimiz şey dosya formatlarının disk üzerinde bir dosya için kullandığı minimum alandır.  Yani daha da açık anlatmak gerekirse 1byte'lık verinin diskinizde ne kadar yer kaplayacağıdır. Dikkatinizi çekmiştir muhakkak. Herhangi bir dosyanın özelliklerine girdiğinizde Windows size 2 ayrı boyut gösterir. Bunlardan ilki dosyanın gerçek boyutu ikincisi ise diskte kapladığı alandır. Bunun farklı olmasının sebebi demiz sözünü ettiğimiz durumdur.

Gelelim sorunun cevabına. Bunu bu zamana kadar hiç denemedim ama disk üzerindeki dosya boyutlarınıza göre bunu ölçeklendirmenin günlük kullanımda kayde değer bir fayda ya da zarar getireceğini düşünmüyorum. Bununla beraber uç bir örnek verecek olursak 1 milyon tane 1 bytelık dosyanız olsun.  1 000 000 byte eder buda 1 MB a eşittir. Lakin bu değeri 64KB seçtiyseniz dosya sisteminiz her 1 byte için 64 KB'lık disk alanı kullanacağından diskinizde toplam 64KB * 1 000 000 =64 GB veri saklayacak olması demektir. Yani gerçek değeri 1MB olan veriniz için 64GB disk alanı kullanılacaktır.

• Like 2