Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Mozilla Klasörünü Silemiyorum Veya Yerini Değiştiremiyorum.

efe34
 Share

Recommended Posts

Mozilla klasörünü silemiyorum veya yerini değiştiremiyorum.

İş yeri bilgisayarlarında son bir kaç sürümdür başka birinin özel bilgilerime ulaşamaması için veya kendi bilgisayarımda eski yedeği kullanabilmek için app data /roaming klasörü içerisindeki mozilla klasörünün yerini değiştiremiyorum veya kaldıramıyorum. Muhtemelen mozilla arka planda çalışıyor. Mozillayı uninstall edince dosyayı kaldırabiliyorum veya yerini değiştirebiliyorum ancak. Görev yöntecisinde arka planda çalışan programlarda mozilla ile ilgili bir şey bulamıyorum.

efes34 ben 60.0.2 sürümün katılımsız yapmıştım kendimce. Aslında sürekli kullanmam. İhtiyaç olunca yüklerim. Firefoxu yükledim. ama sizdeki sorun bende oluşmadı. Hem local ve hem de roamingdeki Mozilla klasörünün ismini rahatlıkla değiştirdim. Belki sistemden kaynaklanıyordur. Sistemde yüklü bazı uygulamalar ( güvenlik programları gibi) firefoxa eklenti koyuyor veya bazı dosyalarını kullanıyor. Kaldırma işleminde firefox bu bağlantıları kesiyor olabilir. Bir de firefoxu kurarken Firefox hizmetlerini yükleme. Varsa devredışı bırak. Sorun hala devam ediyorsa o zaman parola hatırlama özelliini devredışı bırak. Ve geçmişi asla hatırlamasın. Firefox ayarlarından Genel ve Gizlilik Güvenlik ayarlarını da kontrol et. Saygılarımla

• Thanks 1

Girdiğim bütün sitelerdeki parolalar, kısayollarım, browser geçmişini kayıtlı tutuyorum ve yıllardır böyle kullanıyorum bu şekilde kullanmaktan vazgeçemem ve gerekirse kaldırıp yeniden kurarım mozillayı. Ama bunun daha kısa bir yolunun olması lazım.

Edited by efe34

Sorunun kaynağını bulmak için şunu dene.

1. Roaming deki Mozilla klasörünün yedeğini al önce.

2. Mozilla klasörü içindeki aşağıdaki üç klasörü teker teker silmeyi dene.

Crash Reports
Pending Pings
Profiles

Bunlardan hangisi silinmiyorsa o klasörün içine girip teker teker klasör ve dosyaları silmeyi dene.  Eninde sonunda silinemeyen veya ad değişimini rededilmesine yolaçan dosyayı bulacaksın.  Bunu bulduktan sonra (ismini not edin bir kenara

1.Firefoxu kaldır sıfırdan kur.

2. Roaming klasöründeki Mozilla klasörünü winrar ile sfx haline getir ama o  SFX içindeki sorunlu dosyayı sil. (SFX i yaparken varolan dosyaların üzerine yaz seçeneği etkin olsun. ) Bu diğer kullanıcılar için olacaktır.

3. Firefoxu kendine göre kişisel ayarlarını yükle. (site parolaları geçmiş ve vb.)

4.Roaming klasöründeki Mozilla klasörünü 2. kez winrar ile sfx dosyası haline getir. 

5. Sonra bu sfx dosyası içinde silinemeyen veya ad değişimine izin vermeyen dosyaları sfx içinden kaldır. (SFX i yaparken varolan dosyaların üzerine yaz seçeneği etkin olsun. )

6. Siz mozilla kullanacağınız zaman kendinize ait sfx dosyasını çalıştırın. İşiniz bittiğinde diğer kullanıcılar için ayarlanmış sfx i çalıştırın. Doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.(Örneğin diğer kullanıcılar için çalışırken sizi yerimleri parolalar etkin mi değil mi.) Saygılarımla

• Thanks 1

Hocam emek verip bu kadar yazmışsınız teşekkür ederim öncelikle. Deneyeceğim.

Silinmeyen bir taneden fazla dosya ve klasör var öncelikle. Son bir kaç sürümdür böyle oldu fakat ilginç olan bir pcye eski sürüm yükledim yine aynı sorun oldu. İkincisi her bilgisayarda sorun yok. Sık format atan biriyim ve mozilla klasörünün sık yedeğini alırım. Aynı bilgisayarı evde birkaç kişi kullanıyoruz ve benim işim bitince mozilla klasörünü kaldırıyorum onlarınkini koyuyorum. 5 yıl önceki yedek bile saklıdır. Siz winrar deyince aklıma winrarla arşivlerken  dosyayı silme yöntemi vardı yarın onu bir deneyeyim. Sonucu yazarım.

Edit. Son bir kaç sürümdür de mozilla özellikle bankacılık işlemlerinde en önemli yerlerde çökmeye başladı. O yüzden bankacılık işlemlerinde chrome kullanıyorum.

Edited by efe34

Aslında çok kolay bir yol varmış. Şunu yap. Tüm ayarlarını yap. sonra AppData\Roaming\Mozilla\Firefox içindeki profiles.ini dosyasının adını Profilesefes34 olarak değiştir. Bu değişiklik mozillaya sanki yeni kurulmuş gibi etki yapar. Şimdi mozillayı aç. Diğer kullanıcılar için yapılacak ayarlar varsa yap. Ve firefoxu kapat. yeni bir profiles.ini oluşacak. bunun adını profilesgenel koy ve sizinkinin ve diğer kullanıcılar için olan profiles.ini dosyalarının birer kopyasını aynı dizin içinde bir klasör oluşturup içine kopyala.Siz kullanacağınız zaman AppData\Roaming\Mozilla\Firefox içindeki profiles.ini dosyasını sil. Sonra size ait profilesefes34.ini dosyasını bulunması gereken dizne kopyala ve adını profiles.ini olarak değiştir. Tüm ayarların geri gelir. Başkası kullancağı zaman ise yine profilesini doyasın sil. profilesgenel.ini dosyasını bulunması gereken dizne kopyala ve adını değiştirip profiles ini koy. Bu kadar.

Not: AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles içinde bu iki farklı profiles,ini oluşturulması sonucu farklı isimde iki klasör oluştuğunu görebilirsiniz.

• Thanks 1

Dediğiniz gibi yaptım sorun yok gibi. Eşime ait mozilla klasöründeki profiles.ini yedeğini alıp bana ait mozilla klasörünü diğerinin üzerine copy paste yapıp hedef dosyaları değiştir dedim. Sorun yok gibi şimdilik ama dosyalar değişeceği için kişiye özel şifreler vs . De sorun çıkar gibi geldi bana.

Winrarla arşivle,sil yöntemini bir de unlocker gibi isimde bir program vardı onları dener sonucu yazarım

Edited by efe34

Sorun çıkmaz. Neden derseniz size ve eşinize göre tüm ayarları yapıp profile.ini yedeklerini aldığınızda firefox hangi profiles.ini etkinse o klasörün içindeki dosyaları çalıştırıyor. Anlattığım işlemler firefoxta yeni profil oluşturmadır. Oluşturduğunuz Profiles.ini dosyalarını not defteriyle açarsanız

Path=Profiles/vdovzor7.default 

satırında kalın yazılı yerin farklı olduğunu görürsünüz. Bu kalın yazılı olan AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles içinde oluşan klasörün adıdır. Size ait klasör ayrı eşinize ait klasör farklı isimdedir. Saygılarımla

YAGMURADAM, 15 saat önce yazdı:

Sorun çıkmaz. Neden derseniz size ve eşinize göre tüm ayarları yapıp profile.ini yedeklerini aldığınızda firefox hangi profiles.ini etkinse o klasörün içindeki dosyaları çalıştırıyor. Anlattığım işlemler firefoxta yeni profil oluşturmadır. Oluşturduğunuz Profiles.ini dosyalarını not defteriyle açarsanız

Path=Profiles/vdovzor7.default 

satırında kalın yazılı yerin farklı olduğunu görürsünüz. Bu kalın yazılı olan AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles içinde oluşan klasörün adıdır. Size ait klasör ayrı eşinize ait klasör farklı isimdedir. Saygılarımla

Tamamdır hocam anladım şimdi teşekkürler. Başkasına ait ayarları yeniden yapacağım copy paste yapmayacağım çok değil zaten.

İşyerinde de profiles.ini dosyasını yedekleyip kaldırmak yeterli olacak.

Edited by efe34