Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Elektronik Seçim Sistemi Hayata Geçirilmedikçe Sağlıklı Sonuç Alınmaz

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

Elektronik seçim sistemi hayata geçirilmedikçe sağlıklı sonuç alınmaz

Elektronik seçim sistemi hayata geçirilmedikçe sağlıklı bir sonuç alınacağını düşünmüyorum

Hiç bir partiyi savunmuyorum 
Sadece kafam karıştı 
Cahillikten olsa gerek 
Kendimce sorular oluştu kafamda
Sesli düşüneyim dedim
17 de secim bitti 
Secim bittikten sonra okullarda sayım başladı. 
Hadi köyleri geçtim 
Büyük şehirlerde bir çuvalı sayıp sevkiyat için hazır etmek 1 saat belki bir buçuk,
Polis aracına üç beş sandığın çuvalını koymak ve kuruma doğru sayıp yola çıkmak ortalama 2 belki 3 saat 
Saat oldu 8
8.30 tv ler de açılan sandık sayısı %90 görünüyor.
Nasıl oluyor bu ,Bir kaç saat içinde bu mümkün mü 
Tekrar söylüyorum 
Hiç bir parti partizanı değilim 
Sesli düşündüm paylaşmak istedim.

• Like 2

ben sizin şüphelerinizi gidereyim belliki hiç bir sandıkların açılmasında bulunmamışsınız sandıklar açıldığında 1 saat içinde sayımlar yapılır herkesin önünde vatandaşlarda takip eder kendince sonuçları not eder tutanaklar yazılmaya başlanınca tutanakların tlf ile fotoğraflarını çekerler ve sonuca seçim kurulundan önce ulaşılır bunlar bir merkez tarafında toplanınca ortaya aşağı yukarı bir rakam çıkmış olur.

• Like 3

serhat100, 4 dakika önce yazdı:

ben sizin şüphelerinizi gidereyim belliki hiç bir sandıkların açılmasında bulunmamışsınız sandıklar açıldığında 1 saat içinde sayımlar yapılır herkesin önünde vatandaşlarda takip eder kendince sonuçları not eder tutanaklar yazılmaya başlanınca tutanakların tlf ile fotoğraflarını çekerler ve sonuca seçim kurulundan önce ulaşılır bunlar bir merkez tarafında toplanınca ortaya aşağı yukarı bir rakam çıkmış olur.

aşağı yukarı mı?

yani kesin sonuç olmamakla birlikte bazı yerlerde seçmen sayısının çokluğundan tam sonuca ulaşmak zaman alması normal 18:45 de sonuçlar tv lere gelmeye başlamıştı oran %20-30 du açılan sandıklar 

Edited by serhat100
  • Like 3

merhaba kendi fikrim;

bence hali hazırdaki güvenlik sistemine göre  Elektronik Seçim Sistemi daha güvensiz

tüm seçimler için bizzat takip ve gördüğüm kadarıyla daha hızlana bilir.
 sayımlar zaten sandık başında tek tek sayılıyor. herkesin önünde tek tek evraklar hile vs. yok.
tutanaklar ıslak imzalı bitince
hemen orada her partinin kendine özel  bilgisayarı da olsa.
o bilgiler aynen girilince tüm bilgiler daha hızlı toplanır ve sonuçlanır.
yanlış giren olunca ne olacak diye sorulursa
örnek: 10 parti bilgileri girdi ve 7 partinin bilgileri birebir aynen mutabık ise diğer sehven yanlış girenler bariz belli olur.

Edited by yineben
  • Like 3

Elektronik sistem için oy verme 1 hafta olmalı nedeni o bölgede kesintiler olabileceği haftaya yayılırsa sorun olmaz isteyen istediği yerde 1 hafta içinde kullanır sıkışıklıkda olmaz...

Edited by 34ero
  • Like 1

• Administrator

Dünyada referandum veya politik seçimleri tamamen internetten yapan bir tek Estonya var diye biliyorum. Hiç bir hileye izin vermeyecek, tüm dünyanın kabul ettiği bir sistem olmadan bu tip bir sisteme geçmenin çok kötü sonuçları olabilir.

Birincisi fişlenme. Herkesin kime oy verdiği çok kolay bir şekilde takip altına alınabilir.

İkincisi, oy verme gününde yapılacak büyük bir siber saldırı, seçimi sekteye uğratabilir. Sistemler yavaşlayabilir. E-devlet ve çeşitli devlet kurumlarının yoğun olduğu günlerdeki çalışma performansını çok iyi biliyoruz. Sunucu ölçekleme ve optimizasyondan anlayan kimse yok sanırım yukarılarda...

Sonuçların değiştirilebilmesiyle alakalı konuya hiç girmiyorum. Blockchain gibi teknolojiler ile bunların önüne geçecek sistemler çıkacaktır.

• Like 3
  • Thanks 1

• Moderator

Oy verme işleminin elektronik olması güvenli olacağı anlamına gelmez. Elektronik sistemler kendi içinde sorun yaratabilecek sistemlerdir. Nasıl durup dururken telefonun bozulabiliyorsa oradaki elektronik cihazda bir sorundan dolayı seçim anında çalışmayabilir. Hadi diyelim elektroniği kullanalım: Birincisi bu sistem bir ağ üstünden birbirine veya bir yere bağlı olacaksa buna dışardan müdahaleye açık hale gelir. ABD'de Trump'ın seçildiği seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği gibi haberler bizde de görülmeye başlar. İkincisi @sk8er_boi belirtmiş fişlenmedir. Zaten seçim sonuçların girilmesi anlamında yarı elektroniktir, diyebiliriz. Bildiğim kadarıyla SEÇSİS adı verilen sistem üstünden seçim tutanaklarının verileri merkeze bildiriliyor.

• Like 4

Naçizane fikrim yine teknolojiden yana ama şu şekilde; oy kullanılan sınıflara kamera yerleştirilecek tabi kabini göstermeyecek sadece bu sandığı ve sayım sırasında görevlilileri görecek açıda. Daha sonra görüntüler anlık olarak YSK'a ve seçime katılan siyasi partilere iletilecek. Daha sonra vay efendim şurada toplu oy kullanıldı burada şöyle oldu derdi kalkacak. 

• Like 2

sayımlar hemen yapılır sayım sonrasında oylar çuvallanır tutanaklar ise elektronik ortama aktarılır
bir ara e devlet üzerinden seçim niye yapmazlar ki diyordum sonra bir düşündüm şöyleki

şuan bile hangi partiyi tuttuğunuza göre düşüncenize ve fikrinize göre işe alınıyor veya kabul edilmiyorsunuz

eğer elektronik ortamda ben oyumu kullanırsam iktidarın elinde 50milyon oy'un her birinin tek tek kime ait olduğu ortaya çıkar bu da iktidarda kim varsa onun yararına olur ve şuanki  denge korkunç bir şekilde bozulur bilmem siyasete girmeden anlatabildimmi.

• Like 2
  • Thanks 1

ilgin olmadığını söylüyorsun böyle düşünmen normal ama nasıl işliyor diye okul görevlisi sandık görevli olsa idin merakın gider soru işaretlerin den kurtulurdun

17 kapanış ve sayım başlıyor

süre seçim sayısına göre deüişiebiliyor ama maksimum 1 saatte biter sayım 

her parti kendi notlarını sayım sonuçlarını bir kağıda yazar 

bunların karşılaştırması yapılır hata varmı diye 

hata var ise birdaha sayım olur yoksa okul görevlisi memurun elindeki ıslak imzalı kağıt imzalanır

her parti bir nüsrasını alır isteyenler tabii

bu kesin olmayan sonuçlar partilere gönderilir

haber ajansları ve partiler bu şekilde sonucu alır ve sistemine girerler 

halka ve ajanslara bilgi verirler bukesin olmayan sonuçlardan

son sözü ysk söyleyecektir ve bu yaklaşık seçim çeşitliliğine göre bir hafta süerer

• Like 2

Sayımını yiyim. Bana ülkeme adalete demokrasiye faydası olmadıktan sonra kral olsa Sultan olsa başkan olsa ne.. şu anda ki tüfeye göre asgari ücret en az 2200 TL olması lazım.  1 yıl öncesine göre pazar parası en az %30 artmıştır.  Bize emekliye verilen zam %5-6en fazla. 

Tarladan 50krş a alınan soğan markette pazarda 4-5₺ .  Bizim köy soğan köyü idi. Şimdi köylüm iyiki soğan üretimini bırakmışız dese haksızmı? Tarladan 50krş alıp 10 katı fiyata satılmasına neden olan baronlar.. dır! Ve devlet buna el koymalıdır. Serbest piyasa ekonomisi ne yav? Tüketiciyi istediğim gibi düdüklerim demek değilmi? Durumumuz çok zavallı. Baştaki zaten sandalla geç dedikten sonra gerisini konuşmaya gerek yok!  O kişiseldi falan demesin tuzu kurular. Ben piyasa insanıyım.  Ki uzman olmaya gerek yok göz göre göre oluyor herşey zaten. 

• Like 2

sk8er_boi, 27.06.2018 - 12:44 yazdı:

İkincisi, oy verme gününde yapılacak büyük bir siber saldırı, seçimi sekteye uğratabilir. Sistemler yavaşlayabilir. E-devlet ve çeşitli devlet kurumlarının yoğun olduğu günlerdeki çalışma performansını çok iyi biliyoruz. Sunucu ölçekleme ve optimizasyondan anlayan kimse yok sanırım yukarılarda...

Sonuçların değiştirilebilmesiyle alakalı konuya hiç girmiyorum. Blockchain gibi teknolojiler ile bunların önüne geçecek sistemler çıkacaktır.

fişleme sorunu olmasaydı tamamen gizli ve anonim olarak oy kullanmamız garanti altına alınabilseydi koca koca pululaların gözetmenlerin polisleriin araçların matbaanın giderleri ni bu sisteme ayırıp çok daha geniş bir bant genişliğine sahip çökmeyecek bir sistem kurulabilirdi

• Like 1

Gereksiz bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Açıkçası benim için sadece seçimler için önemli olan hızdan öte seçimlerin güvenliğidir. Ben şu anki sistemin en doğrusu olduğunu düşünüyorum. 2000' li yılların başlarında Çin' in elektrik prizleri üzerinden 83 ülkenin en gizli bilgilerine kadar ulaştığı birçok ülkenin özel bilgilerini çaldığı ortaya çıkmıştı. Üzerinden en az 15 yıl geçti ve son 15 yılda teknolojide ciddi sıçramalar oluyor. Durum böyle iken seçimlerin manipüle edilmesi çok kolaylaşır düşüncesindeyim. Bunun haricinde aşağıya ekleyeceğim tipteki adamların varlığı bırakın seçim güvenliğini insan güvenliğini bile tehdit eder. Aşağıya ekleyeceğim görsel sadece bir örnek ve temsil ettiği siyasi görüş için değil insanların ne kadar iğrençleşebileceğine dair siyasi görüşten uzak örnek amaçlı olacak. Ben Türkiye' nin elektronik seçim sistemine hazır olmadığını düşünüyorum. Elektronik sistemlerin % 100' ü bile ait olsa dünyanın gerçeklerinden uzaklaşmamak lazım. Şu anki haliyle bile seçimlerin yurtdışından nasıl manipüle edildiğini görüyoruz. Hatta manipüle edilmek için bir servet değerinde paralar harcadıklarını görüyoruz. Şu örnek bile elektronik seçim sistemi için erken olduğunu gösteriyor. Ülkelerde liderlerini devirmek, iç karışıklık çıkarmak vs. gibi olaylar için kurulmuş odfor şirketleri var ve milyarlarca dolarlık bağışlar alıyorlar. Anonimus gibi ülkelerin kullandığı bilgisayar korsanları varken de elektronik seçim sistemi hiçbir şekilde güven vermeyecektir. Daha ABD gibi teknoloji devi ülkelerde bile hala Rusya tarafından manipüle edildiği tartışmaları Trump' un görev yaptığı son güne kadar süreceğini görüyoruz. Gerçeklerden uzak sadece seçim yapılsın diye yapılacaksa güzel bir öneri ancak şu an için dünya gerçekleri elektronik seçim sistemini daha güvensiz hale getiriyor. Ve bizim devletin içerisine kadar sızmış fetö, pkk, ülkelerin ajanları v.s gibi sorunlarımız da çok üst seviye de iken fazla iyimser olacaktır. Hele hele aşağıdaki SS' de göreceğiniz şahıs gibi isimlendiremediğim varlıklar bu sistemin başında olursa vay ki halimize vay...

Please register to see this content.

• Like 1