Jump to content
TNC-TR
coder_falcon

ıexplorer Scrollbar Yardım?

Recommended Posts

ıexplorer scrollbar yardım?

merhaba arkadaşlar ams de ıexplorer plugininde scrollbarı butona tıklayarak  aşağı  cekmek istiyorum  yardımcı olurmusunuz rica etsem. 

Bildiğim kadarıyla ams de o özellik yoktu fakat örnek projeni bi atarsan incelemek isterim. Belki bi çözüm buluruz.

ornek projrojeye gerek yok hocam bi iexplorer ekleyeceksin butona tiklaynca internet explorernn scrollbarı asa inecek  :)) ama olmuyor o normalde  getpos  setpos ozelliģi var  pluginn ama kodları calsmyor oyle :(

Bu kod işini görecektir

IExplorer.ExecuteJS("Plugin1", "window.scrollTo(0,document.body.scrollHeight);");

• Like 1

xerkan hocm bu kod calısiyor fakat aynı  sayfa uzerinde butona tıklayınca  ortada faeklı bir sayfa acliyor bazı sitelerde onlardada scrollbar var onu nasıl yaparız ?? 

Benim verdiğim örnekte bir javascript kullanılıyor , bu yüzden sorununun çözümünü javascript olarak araman lazım

Malesef bu pluginde DOM eirişimi yok eğer yeterli bilgiye sahip isen ActiveX plugini ile tam sayfa kontrolü yapabilirsin

Kısaca web sitesi üzerinde istediğin her türlü değişikliği veya kontorlü yapabilirsin ,web sayfası sana ait olmasa bile

Tabi bunun için java script ve DOM bilgisine sahip olman lazım

Sen anladıgım kadarıylr popup lardaki scroolbar ı bahsediyorsun. Örnek site verirsen kod göndereyim.

coder_falcon, 2 saat önce yazdı:

pairs hocam cıkmaz ayın son carsamba gunu yardmnızı bekliyorum.  sağolun cok yardmcı oldunuz. 

@coder_falcon burası bir iş yeri değil , bir topluluk forumu bunu biliyorsunuz değilmi ?. Burada herkes işlerinden veya günlük rutin hayatlarından arta kalan boş vakitlerinde yardımcı olmaya çalışıyorlar. Kimsede bu forumlardan bir beklenti içerisinde yardım etmiyor , çünkü buradaki herkes yardım etmeyi seviyor. Ama sen şuan benim özel hayatımın olduğunu unutup tamamen bencilce bir yaklaşımla laf çakarak işini yaptırmaya çalışıyorsun.

1. Olarak sana şunu tavsiye edeyim. Hiç bir zaman hazırcılığa konma , çünkü yol kat edemezsin.

2. Olarak forumda ams ile ilgili dökümanları okusan araştırsan emin ol ams de ustalaşırsın. Çnkü ams öyle çok büyük çaplı bir program değil.

3. Olarak araştırmacı ol ve bu işleri yapacaksanda interneti altına üstüne getir azmetki öğrenebilesin.

Ben foruma konu açmadan önce internetin altını üstüne getirir türkçe ingilizce ne varsa araştırır yeri geldiğinde mantık kurar çözerdim sorunumu çözemediğimdede foruma yazardım. Foruma yazıyorsam bir sorunumu anlaki hakikaten internette çözümü yoktur başka akıllardan bilgi almaya ihtiyacım vardır. Umarım bu yazım sana yeterince açıklayıcı olmuştur.

Not : Bu arada xerkan abi sana zaten balık tutmayı göstermiş mesajında.

Edited by pairs

pairs ustam  ben  yeterince araştırmacıyım zaten ama  lua dili çapın da yüzeysel örnekler mevcut ama yapmak istetiğim ve işimi görecek kodlar mevcut olmadığı için  yardım istiyorum zorla cevab verecek değilsiniz illaki işiniz gücünüz vardır  buna saygı duyarım ama  yukarıda bana  umutlandırıcı bir şekilde konuşma yaptınız. 

"Sen anladıgım kadarıylr popup lardaki scroolbar ı bahsediyorsun. Örnek site verirsen kod göndereyim."   ben  size instagram sitesini söyledim bilmiyorsanız da en azından geri dönüşünüz olur diye düşünmüştüm.  k.bakmayın sizden yardım istemem  daha. 

• Haha 1

Tekrar merhaba

Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi  sorunun Lua veya AMS ile alakası yok ve yanlış bir beklenti içindesin

Bu tamamen javascript veya DOM kontrolü ile yapılabilecek bir şey

Normalde Instangram kullanmıyorum ama senin için bir kontrol yaptım ve o sitede bahsettiğin pencere bir DIV den oluşuyor ve lazy load işlemi var ,yani sen scroll bar ı kaydırdıkça yeni liste elemenları ekleniyor

Bu yüzden bu tür bir pencereyi scroll yapman çok zor ,eğer IFRAME olsaydı belki mümkün olurdu ama malesef değil , IFRAME artık kullanılmıyor

Burada senin yapmak istediğin şey baya bir araştırma ve deneme yanılma yöntemi gerektiriyor ,ve bunu kimse senin için yapmaz ,buna ek olarak bu site üzerinde yapılacak en ufak değişiklik senin uygulamanı geçersiz kılacaktır

Yinede bir yerden başlamak istiyorsan şunları yapabilirsin

Hemen her web tarayıcı aktif sayfa üzerinde java script çalıştırmana  imkan veren araçlar sağlar , tarayıcında nasıl yapılacağını öğrenmek için google ı kullan

Mesela FireFox ta popup üzerine sağ tıklayıp öğeyi incele ye tıklarsan ve açılan pencerede html tag leri arasında mouse gezdirirsen hangi tag ın ekranda neyi gösterdiğini görebilirsin

Bundan sonra o elementin class değerini alırsın ve o class değeri ile o elemente erişim sağlayabilirsin

var eleman = document.getElementsByClassName("class-adi");

Bu JS komutu ile ilgili bilgiyi buradan alabilirsin : https://www.w3schools.com/jsref/met_document_getelementsbyclassname.asp

Bu DIV flex CSS formatını kullanıyor  , istersen bu CSS formatını silip sayfaya yayılmasını sağlayabilirsin ama yinede lazy load devereye girmez ve sadece en baştaki 10  veya 15 tanesi görünür

Şu sayfada konuyla alakalı detaylı bir tartışma var istersen bir gözat : https://stackoverflow.com/questions/635706/how-to-scroll-to-an-element-inside-a-div

Son olarak o DIV elemanının lazy load ı devreye sokan javascript fonknsiyonunu bulabilirsen  (web sitenin kendi JS dosyalarının içinde) direk o fonksiyonu kullanarak çözüm bulabilirsin

Mesela

IExplorer.ExecuteJS("Plugin1", "web_sitenin_scripti_icinde_olan_fonksiyon();");

Eğer bir web sitesinden bilgi almak istiyorsan API yolunu kullan , On Screen Reading her zaman problem yaratır

• Like 1

tesekkurler baya aciklayici olmuş :)) yalnız api  yazamam ben yine script yomtemleriyle halletmeye calscam. yardımınız icin teşekkurler hocm :)