Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pc Nin Açılmama Sorunu

gecekusu12
 Share

Recommended Posts

PC nin açılmama sorunu

Merhaba arkadaşlar bilgisayarı bugün beklemeden aldıktan sonra kapandı.tekrar açmaya çalıştığıımda açılmadan kendini kapatıyor.Bi süre sonra hiç açılmamaya ekran gelmeyeye başladı.Anakart yanmış olabilir mi ? İşlemci Amd fx9590 sıkıntılı bir işlemci. İşlemci yanmış olabilir mi ? bu işlemci artık tak dedi inş bozulmaz da satıp intele dönebilirim?

Sizce sorun ne olabilir şuan köyde olduğumdan bilgisayarcıya götüremiyorum. İşlemciyi satıp intelin buna eş değer hangi işlemcisini almalıyım tabi fazla pahalı olmayacak birşey olması lazım bütce 600 *700 civarı 2. el temiz almayı planlıyorum

- Anakart üzerinde parçalarda Ram'ler,Diskler ve diğer bağlantı arabirimleri slotlarından çıkmış olabilir detaylı şekilde  kontrol edilmeli.gerekirse parça çıkarılıp aynı şekilde  tekrar yerine takılarak denem yanılma metodu gözetilerek denenmeli.

- Bios ayarlarını varsayılana alarak deneme işlemi.Bios giriş ayarları pc'lere göre farklılık gösterebilir klavye'den delete,Esc vb.kombinasyonlar vb.denemek gerekli.Default bios ayarı seçilip F10 ile kaydedip sistemi yeniden başlatın.

- Üsteki işlemlerden sonuç alınamadıysa eğer Power Supply güç ünitesi,anakart sorunları geriye kalıyor son ihtimal elinizde sistem cd'si varsa eğer,işletim sistemi yeni kurulumu gerekebilir vs..

Kolay gelsin. :) 

forjest, 10 dakika önce yazdı:

- Anakart üzerinde parçalarda Ram'ler,Diskler ve diğer bağlantı arabirimleri slotlarından çıkmış olabilir detaylı şekilde  kontrol edilmeli.gerekirse parça çıkarılıp aynı şekilde  tekrar yerine takılarak denem yanılma metodu gözetilerek denenmeli.

- Bios ayarlarını varsayılana alarak deneme işlemi.Bios giriş ayarları pc'lere göre farklılık gösterebilir klavye'den delete,Esc vb.kombinasyonlar vb.denemek gerekli.Default bios ayarı seçilip F10 ile kaydedip sistemi yeniden başlatın.

- Üsteki işlemlerden sonuç alınamadıysa eğer Power Supply güç ünitesi,anakart sorunları geriye kalıyor son ihtimal elinizde sistem cd'si varsa eğer,işletim sistemi yeni kurulumu gerekebilir vs..

Kolay gelsin. :) 

Cevabınız için teşekkürler. biosa kadar giremiyorum. Pc hemen kendini kapatıyor. İşlemci çok sıkıntılı maddi durum olmadığından değiştiremiyorum. Sıvı soğutması var çıkarıp tekrar taktım işlemci ateş gibi olmuş :)

750W güç kaynağı var yetmiyor olabilir belki. Sorun ya işlemci de ya anakartta sıvı soğutma çok iyi yapmıyor sanırım işini.. En iyisi bekleyip bilgisayarcıya götürmek gerçi onlarda pek bişeyden anlamıyor anca parça değiştir parça sat

G)-(OST, 10 saat önce yazdı:

Sorununu tam anlatırsan daha iyi olur bilgisayar açılışında mı sorun var sistem açılışında mı ?

Bilgisayar açılmıyor. Power tuşuna basınca fanlar çalışıyor sonra hemen kapatıyor bios ekranı hiçbirşey gelmiyor 

cuneyt78, Bir saat önce yazdı:

ben genelde ramlerin yerini değiştirip deniyorum bazan işe yarıyor.

Bütün herşeyi taktım çıkardım olmadı. Artık işlemci ve anakart değiştirme zamanı geldi sanırım

Bu sorunları yaşamadan önce BIOS'ta değiştirdiğiniz bir ayar varsa CMOS reset denenebilir. Bu işlem BIOS ayarlarını sıfırlayarak yaptığınız yanlış bir ayar varsa sorun yaratmasını önleyecektir.

canavar123, 7 dakika önce yazdı:

Bu sorunları yaşamadan önce BIOS'ta değiştirdiğiniz bir ayar varsa CMOS reset denenebilir. Bu işlem BIOS ayarlarını sıfırlayarak yaptığınız yanlış bir ayar varsa sorun yaratmasını önleyecektir.

Bios pilini çıkarıp taktım.Pinleri yer değiltirip tekrar taktım. Ayarlar sıfırlanmaz mı o şekilde. Bu işlem nasıl yapılmalı

Edited by gecekusu12

BIOS pili ayarları sıfırlayacaktır. O halde dediğim işleme gerek yok. Sorun büyük ihtimalle anakart, işlemci, güç kaynağı üçlemesinde. Ama yine de kısa devre vb. bir sorun varsa anlamak güç olacaktır. Kısa devre yapabilecek bağlantıları anakarttan geçici olarak söküp deneyin. Örneğin ön USB port kabloları vb.

canavar123, 14 dakika önce yazdı:

BIOS pili ayarları sıfırlayacaktır. O halde dediğim işleme gerek yok. Sorun büyük ihtimalle anakart, işlemci, güç kaynağı üçlemesinde. Ama yine de kısa devre vb. bir sorun varsa anlamak güç olacaktır. Kısa devre yapabilecek bağlantıları anakarttan geçici olarak söküp deneyin. Örneğin ön USB port kabloları vb.

İşlemci amd fx 9590 sıkıntılı bir işlemci. Anakart sıkıntılı olabilir. İnş işlemcide sıkıntı yoktur. En son çare işlemciyi satıp intel almak olacak sanırım.usb portlarını söküp deneyeceğim tekrar

Aynı şekilde bu sorun bende oldu ne  yaptıysam ekran gelmiyor,kasa'dan zannemiştim,Elekronik'çi bir abimin tavsiyesi üzerine monitör'ü denettirdim çalışmadı tamir'e verdim  bekliyorum!sorun monitör olabilir!,elektrik verince ekran logosu geliyor ama kasadan başlatınca  ekran  gelmiyorsa düşük maliyetli bir arıza olabilir banada fiyat  verecekler  beklemedeyim!

gangstarap, 32 dakika önce yazdı:

Aynı şekilde bu sorun bende oldu ne  yaptıysam ekran gelmiyor,kasa'dan zannemiştim,Elekronik'çi bir abimin tavsiyesi üzerine monitör'ü denettirdim çalışmadı tamir'e verdim  bekliyorum!sorun monitör olabilir!,elektrik verince ekran logosu geliyor ama kasadan başlatınca  ekran  gelmiyorsa düşük maliyetli bir arıza olabilir banada fiyat  verecekler  beklemedeyim!

yok monitor çalışıyor laptop ta denedim. Benimkisi farklı power tuşunu basınca çalışıyor 1 * 2 saniye sonra kapatıyor kendini.