Jump to content

Monitörün Içindeki Tozları Nasıl Temizleyebilirim

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

monitörün içindeki tozları nasıl temizleyebilirim

benim monitör şu yalnız sonunda h harfi yok ama aynısı dizayn ve port falan olarak. : galerideki görüntüler: https://www.asus.com/tr/Monitors/MX239H/gallery/

bu monitörde benim nokta şeklinde  tozlar var sağ tarafta. özellikle beyaz renk geldimi oralara daha çok belli oluyor. daha önce tozmu ölü pixelmi incelemesini yaptım. altında herhangi bir ölü pixel yok iç panelin üstünde toz yani.  verdiğim linkte genel görüntü var aynısı. altta ise hoperlör ve dokunmatik lerden başka bir şey yok. 

ben bu monitörün iç paneline ulaşıp o tozları nasıl silebilirim?  

windows9, 5 saat önce yazdı:

youtube de var ancak tehlikeli en üst cam çok nazik kırılgan  dikkat et pirince giderken evdeki bılurdan olma

youtube da sıfır çerçeveli monitör temizlemesi hiç yok veya ben görmedim. en çok korktuğum şey şu kağıt gibi olan kabloları yırtmak. telefonda yırtmıştım. tam bir kılavuz olsa bile kolay olacağını sanmıyorum. çünkü farkı ne kadardır bilmiyorumda youtube da laptop un ekraanını temizlemeyi anlatmış. yani seyredip yapmaya kalksan çoğu şey aklında kalmaz. 3-4 tane çerçeve söküyor.

birde artık çoğu birim geçmeli olduğundan tırnakları kırarım diye korkuyorum. dikkat ettim çok sıkı bir şekilde birleştirme yokmuş gibi adeta bir bütün panel var. alttan tırnağınla zorlarsan aralanmaya başlıyor. ama el yetmeyecek tornavida gerekecek biliyorum. ama ne olduğunu olacağını bilmiyorum. bu yüzden cesaret edemedim. tam bir anlatım olsa dikkatli olunması yerleri falan anlatan belki denerdim. aslında tanıdığım iyi bir bilgisayarcı var. en iyisi ona götürüp kazasız belasız temizletmek. zaten beni tanıyorlar çok parada almazlar.

Monitor içinden çok,panel içi temizliği olacağında sorun çıkabilir düşüncesindeyim. teknik konuda bilgin arkadaşa götürmen daha mantıklı değmeyecek ufak bir durumsa gerek yok derim.Benim monitore önüne 7/8 cm kadar, japon yapıştırıcı döküldü zamanla varlığını unuttum görmüyorum bile.  abdulhey_ :D 

forjest, 12 dakika önce yazdı:

Monitor içinden çok,panel içi temizliği olacağında sorun çıkabilir düşüncesindeyim. teknik konuda bilgin arkadaşa götürmen daha mantıklı değmeyecek ufak bir durumsa gerek yok derim.Benim monitore önüne 7/8 cm kadar, japon yapıştırıcı döküldü zamanla varlığını unuttum görmüyorum bile.  abdulhey_ :D 

tavsiyen için teşekkür ederim. evet panel daha incelik gerektiren bir şey. deneme yanılma yöntemi ile yapılabilecek bir şeye benzemiyor. yanıldımmı artık  çatıda crt monitör var eski bilgisayarın getirip onu takmak lazım :)  aslında çok değil basit bir gezegen sistemi gibi. direkt bakarsan Üç nokta, yaklaşıp bakarsan küçükleride görünüyor 4-5 tane. 2. el almıştım. alınca farkettim ve aldığım kişiyi aradım toz veya ölü pixel gibi bir şeyler var diye. valla yoktu falan dedi var diye bu kadar küçük şeyi sorun edip geri gönderecek değildim. sonra ölü pixel mi yoksa tozmu onun incelemesi çok ince tetkiklerle yaptım :)  ilk önce telefonla resmini çekip en yakından,  fotoğraf düzenleyicisinde 10 kat büyüterek baktım. neyseki ölü pixel değildi. çünkü altındaki pixel gayet temiz  ve üstündeki tozda yayılmış olarak görünüyordu.  birde ben 700 tl ye almıştım . şu anda 1200-1300 tl civarı. sanırım kur farkından bu kadar artmış. çünkü aldığımda sıfırı 850 tl civarıydı.

forjest, 3 saat önce yazdı:

japon için debonder temizleyici var haberin olsun bende laptop ekranına dökmüştüm debonder ile temizledim

Sökmede ne yapıyorsan yap :) Söktüğünde sığdıramıyorsun. Eski philips marka LCD ekranı söktüm 2 cm falandı. İlk Söktüğümde parçaları bir şekilde aynı şekilde takmıştım. Kontrolü bir kaybedersen bu kadar parçayı 2 cm ye nasıl sığdırıyorlar diye kafayı sıyıracak noktaya geliyorsun. Tüm parçaları söktüğümde bir valizi dolduracak kadar kabarık hale gelmişti. İşin ehline götürmeni tavsiye ederim...

• Like 1

@deli_petro06 öyle görünüyor. Benimkinde sitede yazıyor zaten" basit ama bir o kadar karışık" diye. Bütün 1 cm lik panel var. O kadar sıkı birleştirilmişki ayri parça olduğunu çok zor ayırt ediyorsun.  İşi bilirsen kolay ama bir kaç tornavida açığı kalsa bile o zarafet gitti işte. Keşke tozlar kalsaymış dersin.

en ucuz en kolay ve en güvenli çare:

tüm monitör ve tv ler için özellikle SİLECEĞİNİZ EKRAN ISINMAMIŞ SOĞUK İKEN yapılacak işlem

bim gibi bir yerden normal pamuk alıyorsunuz

ekran olarak elektronik ne var ise ( tüm monitör ve tv ler için )  bir tutam pamuğu normal musluk su ile

ıslatıp sıkın daha sonra ekranı bir iki dakika siliyorsunuz

daha sonra bir tutam kuru pamuk ıslatmadan alıp,

sildiğiniz ekranı tekrar siliyorsunuz  taaaa ki kuruyup üzerinde iz kalmayana kadar ( bu da tahmini otuz saniye - bir dakika arası sürer )