Jump to content

Radio Button Durumunu Değiştirme

canavar123
 Share

Recommended Posts

Radio Button Durumunu Değiştirme

Projemde şu satırlarla Windows diline göre dil değişkenini değiştirebiliyorum ancak Radio Button'ların değerini değiştirdiğimde program açılırken hata veriyor.

if(CultureInfo.InstalledUICulture.Name.ToString() == "tr-TR")
{
	lang = "tr";
	english.Checked = false;
	turkish.Checked = true;
}
else
{
	lang = "en";
	turkish.Checked = false;
	english.Checked = true;
}

Nerede hata yapıyorum? Gece vakti sorunu bulamadım da... ?

Screenshot_141.png.79ea98824821c6ac63607c34c21429e9.png

Dediğiniz gibi hatalı kod aradım ama bir sonuç elde edemedim hocam. :) Gereksiz kodları çalışmadan çıkardım. Bazılarını da küçülttüm. Şans eseri artık o kodlar da sorunsuz çalışıyor. Visual Studio bazen kafasına göre hata düzeltme yapmaya çalışıyor bu da benim kendi kodlarımda hatalara sebep oluyor. Sanırım sorun bundan kaynaklandı. Bir daha onu düşünerek hareket edeceğim.

Hatalı kod aradınız hiçbir sonuç elde edemediniz ? İlgili exception array ve index ile ilgili alınan ve sıkıntılı bir hatadır. Programlamada şans eseri çalıştı diye de maalesef bişey yok :db: Visual Studio kafasına göre hata düzetlme yapmaz senin yazdığın kodun derleyicide hatasız görünmesini sağlar. Örneğin Herhangi bir interfaceden classa miras verdiğinde içindeki metotları implement etmesi için metotların içine aşağıdaki kodu yazması gibi. Bu bir hata düzetlmesi vs değildir :)

public void FutureFeature()
{
    // Not developed yet.
    throw new NotImplementedException();
}
  • Thanks 1

Hatayı bu sabah boş kafayla bakınca gördüm, aslında çok basit bir şeymiş. Dil bilgisayar tarafından değiştirildiğinde hem Türkçe hem İngilizce değerlerde CheckedChanged seçeneği devreye girip aynı anda Türkçe ve İngilizce yazıları checkBox'lara yüklüyor. Bu sırada da program hata veriyor. Bunu Click olarak değiştirdim, sorun çözüldü.

Hata düzeltme olayı herhangi bir şeyi Visual düzenleyici ile değiştirdiğimde birçok girdi değiştirdiğinde oluyor. Örneğin ".cs" dosyasındaki yazdığım kodları sildiği oldu 2 kez. Değişen bilgiler bazen yazdığım kodlara zarar veriyor.  Sonrasında da hata düzeltme hataya sebep oluyor. Ama bu benim okunaklı yazmamamdan dolayı oluyor. C#'a ilk kez başladım ve beğendim şahsen. Bu dilde ilerlemeyi düşünüyorum. Yardımınız için teşekkürler. :)

• Like 1