Jump to content

Telefon Duvar Kağıtları Konusu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

telefon duvar kağıtları konusu

bazan istediğim bir telefon duvar kağıdını hem boyut olarak hem pixel olarak telefona tam uysun diye olabildiğince küçültüyorum.  formatıda aynı olan telefon kağıtları tam tersi iken yani boyut ve pixel büyük iken bu küçük olandan daha iyi ekrana birebir denk geliyorlar. küçük ayarladıklarım ise sadece az bir kısmı ekranı kaplıyor ve ekranda olmasını istediğim gibi ortalanmıyor. bu nasıl bir ters durum bilgi verebilecek olan varmı?

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

Android. Lenovo P2

Telefonun ekranı küçük olabilir ama çözünürlüğü yüksek. Gördüğüm kadarıyla 1920x1080 çözünürlükte telefonun. Yani sende resimlerini 1920x1080 olarak ayarlarsan ortalanmasında sıkıntı yaşamazsın.

Windows 10 1803 te fotoğraflarda veya paintte küçültüyorum. Çözünürlük 408x613 oluyor boyut 29 kb  jpg formatında . Orjinali 1,10 mb Uyguladığımda mesela kanatları komle açık şahin kuşu ana ekrana ortalayıncaya kadar göbeğim çatlıyor.  Ona rağmen kanatları epey ekranı aşıyor.

Daha önce yine aynı şekilde şahin kuşu vardı o tam ortalanıyordu. Resim atayım.

Pardon piksel / boyut çelişkisine aldanmışım. Telefon orjinal resimin daha büyük pikselini ama küçük görüntüsünü ekrana göre ayarlayınca ben küçük olacağını sandım oysa tam tersi.  Boyutu küçültünce yine ekrana büyük geliyor.

Edited by abdulhey_

Madem küçülteceksin eşit olarak küçültmeyi dene. 1920/3  x  1080/3 gibi.  Mesela 640 x  360 olarak ayarlarsan istediğin olur gibi.

Not: Çözünürlük 408x613 oluyor demişsin yükseklik daha büyük olmalı. Yanlış yazmadıysan.

Olayı pek kavrayamadığını anlıyorum. Burda önemli olan çözünürlüğün. Senin telefonun ekranı 1920 x 1080 çözünürlükte.  Kullandığın resmin en boy oranına göre farklı farklı şekilde bir görünüm elde edersin. Eğer ki 1920 x 1080 boyutlarında bir resmin varsa telefon ekranına tam olarak oturacaktır. Tabi bir de bölen ve çarpan olarakta farklı ebatlarda ki resimleride ortalayabilirsin. En boy oranının aynı sayı ile çarpımı ya da bölümü gibi.

Edited by cayro
İmla hatası

cayro, 36 dakika önce yazdı:

Olayı pek kavrayamadığını anlıyorum. Burda önemli olan çözünürlüğün. Senin telefonun ekranı 1920 x 1080 çözünürlükte.  Kullandığın resmin en boy oranına göre farklı farklı şekilde bir görünüm elde edersin. Eğer ki 1920 x 1080 boyutlarında bir resmin varsa telefon ekranına tam olarak oturacaktır. Tabi bir de bölen ve çarpan olarakta farklı ebatlarda ki resimleride ortalayabilirsin. En boy oranının aynı sayı ile çarpımı ya da bölümü gibi.

Anlamadım valla. Bence değişik piksel ve boyutlar resmin tam oturmasını etkiler. Çünkü boyut ve piksel karşılıklı karşılıklı birbirini etkiler. Bunun için resmin ekrana tam oturması veya istediğin gibi oturması için pixel ve boyutun tam gerektiği gibi olması lazım.  Benim anladığım ve düşüncem bu yani. Şimdi telefona yeni rom attığımdan fotoğrafları da paylaşıma kapattımdan ve resim programı da yüklemediğimden resmin ayrıntılarını göremiyorum. PC başına geçtiğimde bakıcam iyice. Bu arada Google fotoğraflar yeterli olurmu, yoksa bildiğin iyi bir resim programı varmı?

abdulhey_, 7 dakika önce yazdı:

Anlamadım valla. Bence değişik piksel ve boyutlar resmin tam oturmasını etkiler. Çünkü boyut ve piksel karşılıklı karşılıklı birbirini etkiler. Bunun için resmin ekrana tam oturması veya istediğin gibi oturması için pixel ve boyutun tam gerektiği gibi olması lazım.  Benim anladığım ve düşüncem bu yani. Şimdi telefona yeni rom attığımdan fotoğrafları da paylaşıma kapattımdan ve resim programı da yüklemediğimden resmin ayrıntılarını göremiyorum. PC başına geçtiğimde bakıcam iyice. Bu arada Google fotoğraflar yeterli olurmu, yoksa bildiğin iyi bir resim programı varmı?

Lenovo P2 teknik özellikleri
  • GPU: Adreno 506.
  • RAM: 4 GB.
  • Hafıza: 32 GB + MicroSD.
  • Ekran: 5.5 inç Super AMOLED.
  • Çözünürlük: 1920 x 1080 – 401 ppi.
  • İşletim sistemi: Android 6.0.1 Marshmallow.
  • Arka kamera: 13 MP f/2.0 — 4K video.
  • Ön kamera: 5 MP f/2.2 – 1080p video.

Telefonun özellikleri bunlar değil mi? Bence değişik pixel ve boyutlar resmin tam oturmasını etkiler diyorsun. Aynı şeyi yukarda bende söylüyorum. Yalnız doğru orantılı küçültme ve büyültme yaparsan resimlerini yine ortalaya bilirsin diyorum. Doğru orantılı küçültmeye,

örnek; 1920/2 x 1080/2  === 960 x 540 Yani bu oranlarda da bir resim yüklersen resmin yine ortalanır. Fark ne olur resmin kalitesinden taviz vermiş olursun. Boyutu düşer. Burda anlaşılmayacak bir durum yok. Kaldı ki resmi niye küçülttüğünü de anlamadım. Sen küçültüyorum dediğin için bu örneği veriyorum.  Yoksa daha önce de söylediğim gibi 1920x1080 ebatlarında resim yüklersen resmin cuk diye oturacak.

Ayrıntıları yine görürsün galeride. Bir resmi seçili hale getir. Yukarda ki üç noktalı yere tıklarsan ayrıntılar seçeneğini görürsün. Fotoğraf programını ne amaçla kullanacaksın bilemiyorum. O yüzden birşey diyemem. Kendi telefonum da extra bir uygulama yüklemiyorum var olan yeterli geliyor. Daha teferruatlı işleri  pc de PhotoShop la hallediyorum.

@cayro lenovo P2 nin tüm ayrınttılarını  epey.com da görebilirsin. daha ayrıntılı anlatım gsmarenada var. siyahlar nasıl netlik nasıl hepsi mevcut.   şimdi full hd mi oluyor 1920x1080?  telefonla yatay ekran bir değilki biri yatay biri dikey. imdi diyebilirsinki ben ona göre söylemedim biksel sayısını söyledim. veya demeyebilirsin bilmiyorum :) yani şimdi burdaki anlamadığım telefon dikey  tv yatay olduğuna göre ve yazılışıda 1920x1080 ise piksel sayısı aynı olsa bile buna göre resim ters olması gerekmezmi? işte bunu anlamıyorum?

mesela aynı şahin kuşu resmini bir çok kez küçültmüşüm. şu an pc başındayım. telefona göre en boy benim dediğimi doğruluyor. yani öndeki az değerde olan resim benim dediğimi doğruluyor:  örnek vereyim; 892x1338, 408x612... yani uydurmak için bir çok küçültme yapmışım, hep bilgisayarın tersi piksel ölçülerinde.

orantılı küçültmeyi anladım yalnız sağol. benim telefon a google hakim olmuş yani galeri, müzik uygulamaları yok.  google fotoğraflar ,google müzik falan var. google fotoğraflara baktım şimdi de orda da hiç ayrıntı yok. onun için ayrıntıyı programlarda bilgisayarda tam olarak görebiliyorum. yani müzik resim programları google playden yüklemem kaçınılmaz oluyor.

yalnız bunun dışında özellik olarak yok yok telefonda. en önemli özelliğide 5100 mah lık bataryası. yoğun kullanımda bile 2 gün gidiyor. android sürümü 7.0 rus romu kullaanıyordum türkçe bulunmuyor. sürekli program duruyor reset atıyordu. sonra gizli tuş kombinasyonlarını öğrendim. onlarla rus romunu bile türkiye romu yapabiliyorsun. hem özellik olarak hem reset atma gibi hatalar falan ortadan kalkıyor.

benim anladıklarım bunlar hatam varsa düzeltirsen sevinirim.

Telefonunun detayları lazım değil ki bize. Gerekli olanı zaten gördük. Önemli kısım dikey 1920 yatay 1080 olacak.  (Dikeyin daha uzun olduğu malum değil mi sorun etmemen lazımdı :) ) Telefon özelliklerinde o şekilde yazdıkları için aynı örneği vermiştim. Sonuçta pc den de olsa ayrıntıları görebildiğine göre yatay ve dikeyi söylediğim gibi yaparsan resim ortalanır.

Estağfurullah hata değil de basit bir yanlış anlaşılma olmuş diyelim.

cayro, 11 dakika önce yazdı:

Telefonunun detayları lazım değil ki bize. Gerekli olanı zaten gördük. Önemli kısım dikey 1920 yatay 1080 olacak.  (Dikeyin daha uzun olduğu malum değil mi sorun etmemen lazımdı :) ) Telefon özelliklerinde o şekilde yazdıkları için aynı örneği vermiştim. Sonuçta pc den de olsa ayrıntıları görebildiğine göre yatay ve dikeyi söylediğim gibi yaparsan resim ortalanır.

Estağfurullah hata değil de basit bir yanlış anlaşılma olmuş diyelim.

:) değil yav. sorun yapmam lazım. çünkü  o zaman resmin yönü değişir. yani 1920 nin yatay olduğunu kabul ettin. o zaman diyelimki o yatay resmin içinde insanlar var normal yerçekimine göre ayakları yere değil sol tarafa basardı :) resmi döndürme işlevi gibi yani.  hatta telefonlardaki gibi ekran dönünce resimde dönerse yine aynısı olur. istersen bir resim çek dikey olarak sonucu gör :)

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 4 dakika önce yazdı:

:) değil yav. sorun yapmam lazım. çünkü  o zaman resmin yönü değişir. yani 1920 nin yatay olduğunu kabul ettin. o zaman diyelimki o yatay resmin içinde insanlar var normal yerçekimine göre ayakları yere değil sol tarafa basardı :) 

:)Peki senin eşeğin 16x9 olsun abdulhey_

• Haha 1