Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Dolandırılacağımı Düşünüyorum Sizce Ne Yapabilirim?

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Dolandırılacağımı düşünüyorum sizce ne yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar uzun bir süredir iş sorunumdan dolayı sıkıntılarım var. Babamın çalıştığı yerin müşterisi bir bayan yardımcı olacağım diye benim kimlik fotokopimi aldı. 10-15 gün içerisinde de 2 kez evimize ziyarete geldi. Şüphelenmeye başladım. Elinde kimlik bilgilerim mevcut. Evdekilere belli etmiyorum ancak kadından ileri derece de şüphelenmeye başladım. Yarın birgün üzerime kimlik fotokopisi sayesinde şirket kurulması, bankalardan kredi çekilmesi v.s gibi bir durumun olmasından korkuyorum. E-Devlet üzerinden mobil hat, vergi borcu, şirket v.s gibi bilgileri güncel takip ediyorum. Bankalara toplu şekilde talimat verebilir miyim yada üzerime herhangi bir bankadan kolay bir şekilde kredi çekilip çekilmediğini öğrenebilme şansım var mıdır? Yani adıma kredi çekilip çekilmediğini bir yerden tüm bankalardan bilgi alabilir miyim? Ailem kimlik fotokopimi vermişler ancak içim hiç rahat değil. Elimden geldiğince önlem almaya çalışıyorum. Yukarıdaki sorularım hakkında bilgisi olan var mıdır? Siz hangi tür önlemleri tavsiye edersiniz?

Gazeteye ilan ver Kimliğimi kaybettim yükümsüzdür diye daha sonra gidip yeni kimlik çıkar kendine.  Hatta gazete ilanının yayınladığı günün gazetesini al sakla. 

Adına şirket kuramaz imza sirküsü gerekli notere gidip yapması lazım yapamaz.  Noter kimlik fotokopisi ile işlem yapmaz yapamaz.  Kredi çekemez SGK yoksa kredide vermez banka ki kimlik fotokopisi ile olmaz o iş. En fazla gidip hat alır onuda anında görürsün E-Devlet üzerinden.  Bankalara toplu şekilde talimat gibi bir durumda ne yazık ki yok.

Ama yapabileceğin tek şey gazete ilanı ve kimlik değiştirmek. Sorun olmaz İnşallah ama sorun olursa elinde kanıtın olabilir. 

Kısaca korkulacak durum yok için rahat olsun... Eskidendi o kimlik fotokopisi ile şirket kurmalar kredi almalar. 

• Like 1

571, Bir saat önce yazdı:

Gazeteye ilan ver Kimliğimi kaybettim yükümsüzdür diye daha sonra gidip yeni kimlik çıkar kendine.  Hatta gazete ilanının yayınladığı günün gazetesini al sakla. 

Adına şirket kuramaz imza sirküsü gerekli notere gidip yapması lazım yapamaz.  Noter kimlik fotokopisi ile işlem yapmaz yapamaz.  Kredi çekemez SGK yoksa kredide vermez banka ki kimlik fotokopisi ile olmaz o iş. En fazla gidip hat alır onuda anında görürsün E-Devlet üzerinden.  Bankalara toplu şekilde talimat gibi bir durumda ne yazık ki yok.

Ama yapabileceğin tek şey gazete ilanı ve kimlik değiştirmek. Sorun olmaz İnşallah ama sorun olursa elinde kanıtın olabilir. 

Kısaca korkulacak durum yok için rahat olsun... Eskidendi o kimlik fotokopisi ile şirket kurmalar kredi almalar. 

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Geçen kimliğimi kaybettim. Sürekli senin gibi düşünüyordum. Daha sonra yeni kimliğim geldi. Bankaya hesap açmaya gittim. Ehliyetimi verdim. Personel kabul etmedi. Yeni kimliğimi vermem gerekiyormuş ve verdim açtım hesabımı, o an içim birazda olsa rahatladı. Sistem eski kimliğimi kabul etmediğimi öğrendim. 

• Like 1

rahat ol kimlik bilgilerinle hiçkimse hiçbirşey yapamaz. tek yapabilecekleri gsm operatörlerine giderek senin adına faturalı faturasız hatlar çıkartılabilir  açık hat olarak da satışa sunulur. bu tür hatlar telefon dolandırıcılığında kullanılmaktadır ki bu durum herkesin başına gelebiliyor ve senin herhangi bir cezai yükümlülüğün de bulunmaz. kimlik fotokopisi istenmeyen verilmeyen yer yok. 

571, 5 saat önce yazdı:

Bal gibi de kredi çeker emin ol. En yakın arkadaşımın kimliğini çaldılar 2000 tl kredi çektiler bankadan,  kimliğin üzerine vesikalığını yapıştır tamamdır. (eski kimlik)

İş vb. konularda yardımcı olunacaksa eğer irtibatlar için hepimizin aşağı yukarı bildiği üzere genellikle telefon,sosyal ağ ve e-mail  adresleri bağlantıları zaten yeterli olmakta.En kötü TC no bile,kimlik fotokopisine göre daha mantıklı ve yeterli gelmekte artık.Acele verilen bazı kararlar ne yazıkki negatif durumlar doğurabilmekte önemli olan bundan sonraki süreçte yapılması gerekli doğru adımları atmak olur artık.

Muhtemel / İhtimal / Tahmin ve düşünceler ?

- Düşünülen kurum veya kuruluş için istenilen temel evraklar arasında gereksinim duyulduğundan ötürü,öncelikli olarak kimlik fotokopisi istenmiş ihtimali.(Zayıf ihtimal)

- Ülkemiz göçmenler cenneti ve çoğunluğu türkçe bilmekte,bu türlü evraklar sorgusuzluk geçiş üstünlüğü vb. işlemler olmadan kolaylık sağlamak için kullanılmaya müsait olabilir.

- Aile efradları ile ilgili mal,mülk,miras,toprak,arsa vb.taşınmazlarla ilgili geçmişten bugüne kadar bağlantıları araştırma yapmaya yönelik bir şeyler dönüyor olabilir her ne kadar kişisel sorunlar olmasada geneli bağlayan aynı soyadı taşıyan "Aile"  ve bireylerine yönelik bu vb.ihtimallerin olabileceğinide düşünmek gerekli. (Zayıf ihtimal)

- Ekmek parası iş ve aş için insan herşeyi bazen göze alsada negatif durumlar bazen insanın aklına gelemeyebiliyor.Kimlik fotokoposinin mal alım ve satım gibi çok büyük işlevler geçerliliği hükmü ve fonksiyonları olmasada günümüz dünya şartlarında insanı haklı olarak,güvenlik hususlarında ister istemez  kaygı ve şüpheye sevketmekte.

- İş yeri müşterisi olduğu için kişi ile ilgili temel bir araştırma  yapılarak niyetlerin ortaya çıkarılması,ortada ART bir niyet varsa eğer inş.yoktur başkalarınında bundan etkilenmesininde önüne geçilmiş olunur.Müşteri hakkında bilgi,belge varsa onlarıda sunun (bilişim suç şebeke üyesi,aranılan listelerinde olabilir) Sorun yoksa zaten gerek yok.

- Emniyet müdürlüğü ile konu hakkında görüşme yapılıp durumun vehameti ile ilgili detayları öğrenerek,nihai sonuç elde etmek en akıllıcası.En azından gitmek görüşmek dahi,olası bir durum karşısında kanıt olarak arşivde yerini alır.Hiç vakit kaybetmeden en yakın olan emniyet müdürlüğü ile görüşün derim.

Sorunun çözülmesi temennisiyle.

• Like 1

hadibeolsun, 3 saat önce yazdı:

kaç yaşındasın..

her önüne gelene kimlik fotokopisi veriyorsan şüphelenme vermeden önce sor öğren

birde nüfus cüzdan fotokopisi verilirken orta kısma "şu yere şu amaç verilmek suretiyle verilmiştir" ibaresini ekle ki sadece o kurum kullanabilsin..

Kimlik fotokopisini ailem vermiş. Ben sonradan öğrendim. Bu tip konularda titiz davranırım. Babamın tanıdığı olduğu için vermişler. Ben sadece 2 defa eve ziyarete geldi benimle konuşmaya orada denk geldim. Konuşmaları beni rahatsız etti, şüphelendirdi. Çok mecbur kalmadığım sürece kurumlar hariç hiç kimlik bilgilerimi paylaşmadım bugüne kadar. Daha önce işyerinde eşyalarım çalınmıştı. Cep telefonum, kimliğim, cüzdanım v.s karakola gidip halletmiştim. Bu arada kimlik fotokopisinin üzerine bir şey yazman önemli değil bilgiler kişinin elinde okunur şekilde olduğu sürece nette eski nüfus cüzdanı hazır templateleri mevcut. O bilgileri hazır template üzerinden kullanılabilir. Daha önce kimliğim çalındığı için bu tip durumlarda vermiyorum bilgi v.s ancak ailem kolay aldatılabiliyor özellikle babam.

Kimlik fotokopisiyle işlem yapan dolandırıcı kalmadı artık  resmi değiştirip orijinalini basıyolar aynı geçerli bilgilerle büyük dolandırıcılıklar değilde ufak tefek sahteciliklerde kullanıyorlar artık ama bir başlangıç olarak kullanıp daha ileri seviyelere geçebilirler neden olmasın dikkatli olmak lazım bu eve gelip gitme işide sosyal mühendislik dedikleri dijitalde edinilemeyen gerekli eksik bilgilerin laf araların da elde edilmesine yönelik olabilir