Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Semih5555, 27 dakika önce yazdı:

Kullanıp deneyen olursa yorumları bekliyorum.

Bulunsun lazım olur düşüncesi ile bu sistemi indirmiştim.Dün oyuncu bir arkadaşın pc'sine bu sistemi rufus'a yazdırıp Uefi olarak kurdum gerek kurulumda gerekse üzerinde mevcut olan,kalıcı aktivasyon işlemide dahil sorunsuz kuruldu.Beraberinde sürücü  ve temel bileşenlerde rahat şekilde kuruldu.

Sistem Hakkında Açıklamalarım:

- Hatasız bir lite sistem olduğunu belirtmeliyim.(en azından kısa süre incelememde herhangi bir hataya denk gelmedim.)

- Kurulumda Bölge,klavye ayarlarını Turkey/Turkey(q) olarak belirleyip,Internet bağlantısı yapmadan >(Account hesabı soruyor meşkuliyete takılmamak için!)  kurulum yönergeleri ile kullanıcı adı,hızlı ayarlar ile bitirdim.Antivirus ve int tarayıcıları kısayolları masaüstünde  direct olarak bağlantı için ilave edilmiş (ben sildim)

- Kurulum sonunda bazı ilave optimizasyon ayarları ekledim 1.Ribbon'u kapattım,Oturum kilit ekranını kaldırdım,Sağ alt görev çubuğunda bulunan ActionCenter/arama,Masaüstü değiştirici,mağaza simgelerini kaldırdım son olarakda sistemle hazır gelen masaüstündeki "StartIsback başlat menüsünü" kurdum ve int.bağlantısını açtığımda eklenen kalıcı lisans'da otomatik aktif etti kendini. Windows 10 üzerinde istenen veya istenmeyen kısayol ve sistem ayarlarını sitede mevcut olan "Sistem İnce Ayar programı ile" yapabilirsiniz.

- Beğenmediğim tarafı installwim'in'.esd algoritma ile sıkıştırma yapılmış olduğundan normal kurulumlara göre biraz daha yavaş kurdu.(donanıma göre değişiklik gösterebilir elbette.)

Özetle: ilk ve son kullanıcı için kurulabilir bir sistem olmuş diyebiliriz.Kurulum yapan diğer arkadaşlarda farklı görüş ve bilgilerini ekleyeceklerdir.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar _Saygılarımla. :)

• Like 2
  • Thanks 2

forjest, 09.09.2018 - 00:23 yazdı:

Bulunsun lazım olur düşüncesi ile bu sistemi indirmiştim.Dün oyuncu bir arkadaşın pc'sine bu sistemi rufus'a yazdırıp Uefi olarak kurdum gerek kurulumda gerekse üzerinde mevcut olan,kalıcı aktivasyon işlemide dahil sorunsuz kuruldu.Beraberinde sürücü  ve temel bileşenlerde rahat şekilde kuruldu.

- Hatasız bir lite sistem olduğunu belirtmeliyim.(en azından kısa süre incelememde herhangi bir hataya denk gelmedim.)

- Kurulumda Bölge,klavye ayarlarını Turkey/Turkey(q) olarak belirleyip,Internet bağlantısı yapmadan >(Account hesabı soruyor meşkuliyete takılmamak için!)  kurulum yönergeleri ile kullanıcı adı,hızlı ayarlar ile bitirdim.Antivirus ve int tarayıcıları kısayolları masaüstünde  direct olarak bağlantı için ilave edilmiş (ben sildim)

- Kurulum sonunda bazı ilave optimizasyon ayarları ekledim 1.Ribbon'u kapattım,Oturum kilit ekranını kaldırdım,Sağ alt görev çubuğunda bulunan ActionCenter/arama,Masaüstü değiştirici,mağaza simgelerini kaldırdım son olarakda sistemle hazır gelen masaüstündeki "StartIsback başlat menüsünü" kurdum ve int.bağlantısını açtığımda eklenen kalıcı lisans'da otomatik aktif etti kendini. Windows 10 üzerinde istenen veya istenmeyen kısayol ve sistem ayarlarını sitede mevcut olan "Sistem İnce Ayar programı ile" yapabilirsiniz.

- Beğenmediğim tarafı installwim'in'.esd algoritma ile sıkıştırma yapılmış olduğundan normal kurulumlara göre biraz daha yavaş kurdu.(donanıma göre değişiklik gösterebilir elbette.)

Özetle: ilk ve son kullanıcı için kurulabilir bir sistem olmuş diyebiliriz.Kurulum yapan diğer arkadaşlarda farklı görüş ve bilgilerini ekleyeceklerdir.

Teşekkür ediyorum hocam cevabınız için. İndirmeyi düşünüyorum ancak size konu üzerinden bir soru sorayım;

Orta seviyede donanıma sahip bir laptopum var, oyun oynamak, dizi-film için kullanıyorum genelde. Lite bir W10 arıyorum, bunu önerir misiniz?

Ya da şu sürüm daha iyi diyebileceğiniz başka bir W10 var mıdır?

-

Edit:  ......... ayarlarını sitede mevcut olan "Sistem İnce Ayar programı ile" yapabilirsiniz. dediğiniz programa baktım ancak dediklerinizi orada bulamadım..

Edited by Semih5555

Semih5555, 1 saat önce yazdı:

Teşekkür ediyorum hocam cevabınız için. İndirmeyi düşünüyorum ancak size konu üzerinden bir soru sorayım;

Orta seviyede donanıma sahip bir laptopum var, oyun oynamak, dizi-film için kullanıyorum genelde. Lite bir W10 arıyorum, bunu önerir misiniz?

Ya da şu sürüm daha iyi diyebileceğiniz başka bir W10 var mıdır?

-

Edit:  ......... ayarlarını sitede mevcut olan "Sistem İnce Ayar programı ile" yapabilirsiniz. dediğiniz programa baktım ancak dediklerinizi orada bulamadım..

Merhabalar değerli kardeşim. :)

• Online oyun ve diğer net bazlı günlük işler için dahi tek başına linux sistemler dahi yeterli gelecektir.W10'a takılmamak gerekli açık konuşmak gerekirse kendim "Virtualbox sanal sistem üzerinden bazı uygulama testleri vb.işlemleri dışında" w10 kullanmamaktayım.alt ve orta seviye donanımlı pc'ler için, lite olmasına dahi gerek olmayan bir tane Win8.1Embeddedpro metrosuz sade msdn kursanız en mantıklısı olacağı kanaatindeyim.
  • Sistem İnce ayar programı yanında bir çok tools var aslında ancak,genel olarak kullanımı arayüzü geniş kitleye hitap ettiğinden fazlası ilede ince ayarlar performans içerdiğinden dolayı eklendi.Glary Utilities dahi w10 için servisler kapatılarak (registry,sistem anahtarları silinerek) üst seviye performans sağlanmakta.

Windows 10 için etkili sonuca giden performans ayarları yapacağınız uygulamalar

Sadece Windows 10  için olan gelişmiş ayarlara sahip yüksek performans ayarları yapılabilecek bir uygulamadır Dili ingilizcedir.Kullanmadan evvel geri dönüşüm yedek dosyası mutlaka oluşturun (Uygulama zaten otomatik yapıyor) yineden dikkatli olun kullanmadan evvel.

Alıntı

Windows 10/8/7 Için En Iyi Performans,optimize Ayarları konusu

Glary utilities ile daha evvel aldığım bir videolu anlatım onuda ekleyeyim işe yarayabilir.

►Konudaki sistemler hakkında + kişisel düşüncelerim?

Normal msdnorijinal sistemlere göre konuda da belirtildiği üzere,servislerin devredışı bırakılmasından ötürü  daha akıcı çalışmakta ancak alt ve orta seviye pc'lerde beklenen  ölçülerde performansın,w8.1'deki gibi olmadığını bariz olarak kendini belli etmekte bunu genel net dünyasında yapılan yorumlardan da az çok tahmin ediyoruz.Donanımsal uyumluluk kriterleri,kullanım alanları ve işlevlere göre uygun sistemi kurmak en mantıklısı olacaktır nihayetinde herkeze göre bu çoğunlukla farklılıklar göstermekte.Hatalara ve hüsranlara mahal vermemek için sistemler hakkında kaynağı güvenilir olan forum,site,sosyal vb.ilgili makaleleri inceleme yaparak sonuca gitmek en etkili seçenek olacaktır.

►Tavsiler + Ekstra

Alt ve orta seviye sistemlere kurulabilecek,dünya genelinde tercih edilerek kullanılmaya devam edilen windows işletim sistemleri:

- Windows xp

- Windows thin pc 

- Win 7 starter

- Win 8 / 8.1 embedded Industry pro 

►Windows 8.1 Embedded temmuz 2018 güncellemeli  + Linux Mint Linki:

Spoiler

w8.1embpro temmuz 2018

Linux mint 

Please register to see this content.

thumb_cinnamon.png

ALTTAKİ LİNKLERDEN SİSTEMLERİDE AYRICA İNCELENEBİLİR

windows10
https://www.tnctr.com/forum/115-windows-10/

Windows 8
https://www.tnctr.com/forum/109-windows-8/

Windows 7
https://www.tnctr.com/forum/91-windows-7/

Windows Xp
https://www.tnctr.com/forum/89-windows-xp/

(Diğer İşletim sistemleri)
Linux Açık kaynak işletim sistemleri
https://www.tnctr.com/forum/93-diğer-işletim-sistemleri/

Tavsiyeler!

- işlemlerden önce kurtarma recovery için,geri yükleme noktası oluşturun.(Çökme,olası dosya kayıpları,sistemle ilgili gelişen sistemsel hatalara karşı vb.)

- tüm işlemlerinizi kapatarak,yönetici administrator hakları ile işlemleri yapınız.

- Hassas antivirüs firewall defender vd.antivirüs programlarının sistem için yapılan işlemlerde engelleme yapacağını unutmayınız."Geçici olarak devredışı bırakın"

- işlemleri yapmadan evvel,kısa ve ön bilgi niteliğinde araştırma yapınız,resim,belge,text,video döküman vb.tools'lar ile ilgili yapılan tanıtım işlemler vs. presentation sunumlara göz atınız.

Esenlikle Kalınız! :) 

Edited by forjest
  • Thanks 1

forjest, 8 saat önce yazdı:

Merhabalar değerli kardeşim. :)

• Online oyun ve diğer net bazlı günlük işler için dahi tek başına linux sistemler dahi yeterli gelecektir.W10'a takılmamak gerekli açık konuşmak gerekirse kendim "Virtualbox sanal sistem üzerinden bazı uygulama testleri vb.işlemleri dışında" w10 kullanmamaktayım.alt ve orta seviye donanımlı pc'ler için, lite olmasına dahi gerek olmayan bir tane Win8.1Embeddedpro metrosuz sade msdn kursanız en mantıklısı olacağı kanaatindeyim.
  • Sistem İnce ayar programı yanında bir çok tools var aslında ancak,genel olarak kullanımı arayüzü geniş kitleye hitap ettiğinden fazlası ilede ince ayarlar performans içerdiğinden dolayı eklendi.Glary Utilities dahi w10 için servisler kapatılarak (registry,sistem anahtarları silinerek) üst seviye performans sağlanmakta.

Windows 10 için etkili sonuca giden performans ayarları yapacağınız uygulamalar

Sadece Windows 10  için olan gelişmiş ayarlara sahip yüksek performans ayarları yapılabilecek bir uygulamadır Dili ingilizcedir.Kullanmadan evvel geri dönüşüm yedek dosyası mutlaka oluşturun (Uygulama zaten otomatik yapıyor) yineden dikkatli olun kullanmadan evvel.

►Konudaki sistemler hakkında + kişisel düşüncelerim?

Normal msdnorijinal sistemlere göre konuda da belirtildiği üzere,servislerin devredışı bırakılmasından ötürü  daha akıcı çalışmakta ancak alt ve orta seviye pc'lerde beklenen  ölçülerde performansın,w8.1'deki gibi olmadığını bariz olarak kendini belli etmekte bunu genel net dünyasında yapılan yorumlardan da az çok tahmin ediyoruz.Donanımsal uyumluluk kriterleri,kullanım alanları ve işlevlere göre uygun sistemi kurmak en mantıklısı olacaktır nihayetinde herkeze göre bu çoğunlukla farklılıklar göstermekte.Hatalara ve hüsranlara mahal vermemek için sistemler hakkında kaynağı güvenilir olan forum,site,sosyal vb.ilgili makaleleri inceleme yaparak sonuca gitmek en etkili seçenek olacaktır.

►Tavsiler + Ekstra

Alt ve orta seviye sistemlere kurulabilecek,dünya genelinde tercih edilerek kullanılmaya devam edilen windows işletim sistemleri:

- Windows xp

- Windows thin pc 

- Win 7 starter

- Win 8 / 8.1 embedded Industry pro 

►Windows 8.1 Embedded temmuz 2018 güncellemeli  + Linux Mint Linki:

İçeriği Görüntüle

w8.1embpro temmuz 2018

Linux mint 

thumb_cinnamon.png

ALTTAKİ LİNKLERDEN SİSTEMLERİDE AYRICA İNCELENEBİLİR

windows10
https://www.tnctr.com/forum/115-windows-10/

Windows 8
https://www.tnctr.com/forum/109-windows-8/

Windows 7
https://www.tnctr.com/forum/91-windows-7/

Windows Xp
https://www.tnctr.com/forum/89-windows-xp/

(Diğer İşletim sistemleri)
Linux Açık kaynak işletim sistemleri
https://www.tnctr.com/forum/93-diğer-işletim-sistemleri/

Tavsiyeler!

- işlemlerden önce kurtarma recovery için,geri yükleme noktası oluşturun.(Çökme,olası dosya kayıpları,sistemle ilgili gelişen sistemsel hatalara karşı vb.)

- tüm işlemlerinizi kapatarak,yönetici administrator hakları ile işlemleri yapınız.

- Hassas antivirüs firewall defender vd.antivirüs programlarının sistem için yapılan işlemlerde engelleme yapacağını unutmayınız."Geçici olarak devredışı bırakın"

- işlemleri yapmadan evvel,kısa ve ön bilgi niteliğinde araştırma yapınız,resim,belge,text,video döküman vb.tools'lar ile ilgili yapılan tanıtım işlemler vs. presentation sunumlara göz atınız.

Esenlikle Kalınız! :) 

Hocam süpersiniz, gerçekten teşekkür ediyorum size. Bu kadar emek verip cevap yazmanız gerçekten muazzam. Çok çok sağ olun.

Dediklerinizi tekrar tekrar okuyup önerdiğiniz yönde kurulum yapacağım.

Tekrar çok teşekkürler.

• Like 1

forjest, 09.09.2018 - 00:23 yazdı:

Kurulum ekranında sadece İngilizce mi var üstadım?

efe34, 50 dakika önce yazdı:

isoyu aldığınız site: sakıncası yoksa

Gözden kaçtı galiba,indirme linki sağ alt kısma kaynak link daha evvel eklendi.

kocamanadam, 17 dakika önce yazdı:

Üstad bu linklerden indirmeye chrome müsade etmiyor,sakıncalı site diyor,nasıl indirebilirim?

Her site neredeyse reklamlı hale geldi tarayıcılarda "adblock,ublock,adguard" tarzı reklam engelleyiciileri kullanmak şart oldu :)

s açılan sayfanın_sağ üst köşeden download butonunu deneyerek tekrar deneyin isterseniz.

forjest, 10 dakika önce yazdı:

Gözden kaçtı galiba,indirme linki sağ alt kısma kaynak link daha evvel eklendi.

Her site neredeyse reklamlı hale geldi tarayıcılarda "adblock,ublock,adguard" tarzı reklam engelleyiciileri kullanmak şart oldu :)

s açılan sayfanın_sağ üst köşeden download butonunu deneyerek tekrar deneyin isterseniz.

Hocam bunun yayınlandığı forumu merak ediyorum 32 bit lite lazım bana

teşekkürler

Güvenilir yabancı bir modifiye sitesi lazım kısaca

Edited by efe34

34ero, 21.09.2018 - 13:32 yazdı:

Windows 10 LTSB x64 Lite (784MB) - Windows 10 LTSB 1607 Build 14393

birde bu var ama denenmedi ...

**

lıntı link yasaktır!

Driver paketiyle ç.dışı ağ ve wifi hallolduktan sonra denildiği gibi kuş gibi hafif jet gibi hızlı oradan yazıyorum,sıkıntı çıkmazsa kalsın beya oyun falan oynamıyorum..

• Like 1

esdizayn, 21.09.2018 - 11:49 yazdı:

Hocam @forjest bu sistemi icerisine turkce dili nasıl ekleyebiliriz, kurulumda o sekilde olsun istiyorum, ayrıca bu dil paketi icin ne indirmemiz ve nasıl entegre etmemiz konusunda bilgi verebilirmisiniz. Ayrıca Esd dosyayı acıp tekrar esd sıkıstrıma nasıl yaparız.

Uzun zamandır sistem çalışması yapmamaktayım ancak pratik olsun diyebir  gui tools üzerinden orn nlite programının enterprise versiyonunu kullanarak "esd to wim" uzantılı şekilde export etme şansı var donanımınız iyi değilse bulaşmayın derim sıkıştırma algoritmaları farklılıklar göstereceğinden (uzun zaman alabilir!)

Windows 10'nun versiyonunda kullanılan herhangi bir "turkish language pack" .cab uzantılı dil paketini sisteme nlite dism vb.uygulamalardan birini kullanarak entegre etme şansı var.Ayrıca windows update üzerinden de dil bir kaç dakikada yüklenebilmekte bildiğimiz gibi.

Konu farklı yerlere sapmasın değerli arkadaşlar.Modifiye vb ekleme çıkartma yazılım modifiye katılımsız destek konularında ilgili sayfa üzerinden incelenirse bir çok soruya cevaplar üstadlar tarafından yazılmış anlatımlar yapılmış  makaleler var kısa bir incelemede olay çözülür. :) 

Esenlikle kalınız!

Bu sistem uzerine sadece turkce ekleyeyim dedim gimagex, dism nlite vs onlarlada ugrastım dil cab dosyasınıda indirdim komutlarıda uyguladım ama addpackage dil işlemini yaptıgımda bir sure sonra hata verior onuda arastırdım sanırım windows guncelleme vs birkac windows olayı acık olmadıgından verio vs gibi yazmıslar sonucta dili eklleyemedim :(  @forjest 

Oyle yapılabiliyor ama herkes o sekilde yapamaz benim amacım single language english olan bir windows 10 sistemini dism veya benzeri aracla dil dosyaların ekleyebilmek. Burada yer alan sistem cok guzel bence ama herkese kuramayız bunu yada ugrastırır bizi cunku dili ayrıca ekleyebilmek vs.

DJ_Rush, 1 saat önce yazdı:

Entegre olarak denedim hata verdi.

Lite sürüm olduğundan gerekli işlem için kullanılan dosyalar silindiğinden dil paketi yüklemesi hataya sebep olur.

Artık forumdan birileri RS5 çıkınca yapar herhalde :)

bilgilendirme için tşkler. bende RS5 i bekliyorum