Jump to content
TNC-TR
DJ_Rush

Windows 10 Için Dolby Atmos Etkinleştirme

Recommended Posts

Klipsch-Dolby-Atmos-Hero-B.jpg.0c95b1a290a1bdad35503f336dea016c.jpg

Windows 10 için Dolby Atmos Etkinleştirme

Bir tür surround ses teknolojisi olan Dolby Atmos, üç boyutlu sesleri duymanıza yarar.

360 derece ses teknolojisi sayesinde izlediğiniz film yada oynadığınız oyunlarda bütün sesleri duyarsınız.

Hatta kendinizi filmin yada oyunun içinde gibi hissedersiniz.

2012 yılında Dolby tarafından duyurulan bu ses teknolojisi özellikle sinema sektörünün vazgeçilmez bir parçası oldu. 

Windows 10 Creators Update güncellemesi ile birlikte Windows 10 PC sahipleri, daha yakından 3D ses deneyimi yaşayabilecekler.

Film tutkunları ve oyuncular için bundan böyle sesin nereden geldiğini tespit etmek çok kolay olacak.

Oynatılan içerikten gelen tüm sesleri bu teknoloji sayesinde duyacaksınız.

dolby-atmos-home-accented-logo-gutter-tout_0.jpg.dfe79c80a279041d9bdb88f3ed9c4ab3.jpg

Uygulama Şekli:

Sürücü paketlerinden birini ve Kontrol Paneli paketlerinden birini indirin.

Sürücü x64 Basic:

Please login or register to see this link.

Sürücü x64 Gaming:

Kontrol Paneli x64 Basic:

Kontrol Paneli x64 Gaming:

1. Sürücü İmza Zorlama Devre Dışı Bırakma 

2. Geliştirici Modunu Etkinleştirme

Çalıştır(W+R): ms-settings:developers

Spoiler

sshot-1.thumb.png.52bc4e0f4153dc6ee92dc8c23971d164.png

3. Ses sürücüsünü güncelleştirme ve Kontrol Paneli yükleme

Videoda Geliştirici Modunu etkinleştirme de gösterilmiş bu adımı atlayabiliriz biz önceden açtık.

4. Sistem Restart

Sesi kontrol edip Kontrol Panelini Başlat Menüsünden açın.

Müzik dinleyenler Groove Müzik ile ses kalitesini test edin.

Daha fazlası için:

Edited by DJ_Rush
  • Thanks 1

Düzgün bir anlatım yoktu, artık var. Eline sağlık.

Groove Müzik ile ses çok farklı. Nahimic 3 olanı kullanıyorum tavsiye ederim.

Edited by DJ_Rush

Nvidia Ekran kartında Audio sürücü olarak denenmiştir, çalışır durumda. Aynı anda Realtek ve Nvidia da Dolby Atmos kullanabilirsiniz.

Sadece Stereo(2 kanal) ses veriyor. 5+1, 7+1 gibi seçenekler yok.

1.thumb.png.0a0341e93cccd8cd43ac2a1519ab7ec1.png

yükledim.  kulaklık ve monitörde denedim. farkediyor tabi.  yalnız stereo olunca ancak o kadar farkediliyor.  benim bir önceki telefon lenovo k5 plus tada vardı.  şu an olan amiral gemisi gibi lenovo p2 ama iyi ses versede herhangi bir özelliği yok. 

bu sürücü imzalamayı kaldırınca sınama moduna girdi.  sınama modu yazısını kaldırcam. dolby e etkisi olmaz değilmi? böyle dolby yüklümü kalsın şimdi?

ayarlarda dolby olarak görünüyor. yalnız hangi ayardan dolby seçersem seçeyim mağazaya yönlendiriyor. ama tabi nividia hd audio ses in yerini dolby almış vaziyette aygıt yöneticisi v.s.

Edited by abdulhey_

Sınama modunu kaldırabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

İnce ayar için Dolby Atmos Uygulaması eklemedin mi?

Edited by DJ_Rush

DJ_Rush, 7 saat önce yazdı:

Sınama modunu kaldırabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

İnce ayar için Dolby Atmos Uygulaması eklemedin mi?

ekledim. hatta store deki uygulamayıda indirdim. dolby atmos u ayarlardan seçince ona yönlendiriyordu.  ses ayarları  dolby atmosu seçmeye izin vermiyor. ama tabi devrede dolby atmos nividia hd audio yazılımınnın yerine kurulmuş vaziyette.  yalnız store dan indirdiğim 1 ay deneme sürümü ve pekde ayrıntı yok bizim yüklediğimiz uygulamadaki kadar.

bu Groove Müzik  te müzik klasörünün  tümünü çalma listesi olarak gösteremiyormuyuz?  1 gb lık bir klasörde müzik yükledim ve yol olarak gösterdim, heepsi groove müziğe geldi ama ard arda çalmak istiyorum sanırım bunun için liste oluşturmak gerekiyormuş. liste oluşturmadan olmuyormu? media playera klasörü gösterince oluyordu galiba ama bunda o seçeneği bulamadım.?

abdulhey_, 28 dakika önce yazdı:

bu Groove Müzik  te müzik klasörünün  tümünü çalma listesi olarak gösteremiyormuyuz?  1 gb lık bir klasörde müzik yükledim ve yol olarak gösterdim, heepsi groove müziğe geldi ama ard arda çalmak istiyorum sanırım bunun için liste oluşturmak gerekiyormuş. liste oluşturmadan olmuyormu? media playera klasörü gösterince oluyordu galiba ama bunda o seçeneği bulamadım.?

hocam bunlarla hiç uğraşmanıza gerek yok dolby sizi tatmin etsede groove tam gelişmemiş bir media player olduğundan sizi tatmin etmicektir.

Dolbyle hiç uğraşmadan aimp kullanın sesleri otomatik equalizer yani ses efektine göre düzeltme olayı var.Böylece ses normalden 2-3 kat daha yüksek/düzgün çıkıyor herhangi bir bozulma olmuyor sıkıntısız çalıyor.Ben ne dolby kullanıyorum nede nvidia hd audio - realtek hd audio bana yetiyor bass alıyorum aimpten bu ayarları yapıp bir çalma listesi oluşturdum kulaklıktan verdiği ses muazzam helede kaliteli ses düzeyi yüksek bassları iyi veren bir kulaklıksa (philips shl3060  beni fazlasıyla tatmin ediyor) :) Aynı şey telefon içinde geçerli benim telefonumun ses düzeyi kısık olduğundan beni tatmin etmiyor piyasada bilinen bilinmeyen 30dan fazla mp3 çalar denedim aimp harici beni tatmin edemedi normalden çok daha yüksek ses çıkarıyor bozulma olmadan :) Kısacası aimp iyi ki var.

RaZoRWounD, 40 dakika önce yazdı:

hocam bunlarla hiç uğraşmanıza gerek yok dolby sizi tatmin etsede groove tam gelişmemiş bir media player olduğundan sizi tatmin etmicektir.

Dolbyle hiç uğraşmadan aimp kullanın sesleri otomatik equalizer yani ses efektine göre düzeltme olayı var.Böylece ses normalden 2-3 kat daha yüksek/düzgün çıkıyor herhangi bir bozulma olmuyor sıkıntısız çalıyor.Ben ne dolby kullanıyorum nede nvidia hd audio - realtek hd audio bana yetiyor bass alıyorum aimpten bu ayarları yapıp bir çalma listesi oluşturdum kulaklıktan verdiği ses muazzam helede kaliteli ses düzeyi yüksek bassları iyi veren bir kulaklıksa (philips shl3060  beni fazlasıyla tatmin ediyor) :) Aynı şey telefon içinde geçerli benim telefonumun ses düzeyi kısık olduğundan beni tatmin etmiyor piyasada bilinen bilinmeyen 30dan fazla mp3 çalar denedim aimp harici beni tatmin edemedi normalden çok daha yüksek ses çıkarıyor bozulma olmadan :) Kısacası aimp iyi ki var.

:) boşunamı gidecek bunca çaba..  aimp in apk olanıda mı var yani? benim telefon ham rom. demek doğru olur herhalde. google un uygulamalarından başka medya uygulaması yok. rom attıktan sonra kendim google play den yüklüyorum. 

RaZoRWounD, Bir saat önce yazdı:

AİMP uzun zamandır kullanıyoruz zaten. Farklı teknolojileri tanımak denemek lazım.

AİMP ses gürültüsünü önler titremeyi azaltır ve db eşitler. Ses efekti vermez.

Dolby Atmos ile  amaç yüksek temiz ses değil, amaç faklı efektleri duyabilmek. 

Bu sürücüyü kurup birde AİMP ile bir medya açıp aradaki farkı duymalısın. :yahoo:

@DJ_Rush bende zaten full gom player yüklü idi.  Video ları onunla oynattım Dolby atmostan sonra kulaklıkla dinledim. Kulaklarım dayanmadı yüksekliğe. Oysa Windows un player lerde özellikle Groove müzikte ses kısıtlanıyor. Ama onda da müthiş temiz ses çıkıyor.  Ama bence sesin temiz çıkması daha önemli. Kendini kaptırıyorsun.   

• Like 1

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

:) boşunamı gidecek bunca çaba..  aimp in apk olanıda mı var yani? benim telefon ham rom. demek doğru olur herhalde. google un uygulamalarından başka medya uygulaması yok. rom attıktan sonra kendim google play den yüklüyorum. 

apk olarakta atabilirimde (kendi sitesinden = Please login or register to see this link. google playde aimp yazınca çıkıyor zaten :)

Bonus =

Edited by RaZoRWounD