Jump to content

Son Windows Güncelleştirme Durumu Bilgilendirmeleri

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

kadetti, 01.10.2021 - 15:08 yazdı:

Updateden desteklenmeyen donanıma geleceğini sanmıyorum.

Windows 10 Derlemeleri 19041.1266, 19042.1266 ve 19043.1266 Önizleme'de yayınlandı

İçeriği Görüntüle

Güncelleme, işletim sistemi sürümünü 19041.1266 (2004), 19042.1266 (20H2) ve 19043.1266 (21H1) olarak yükseltir.

KB5005611'deki yenilikler

Cihazın mevcut UI dilini değiştiren bir sorunu giderir. Bu, masaüstünde katılımsız kullanıma hazır deneyim (OOBE) dil paketi yükleme senaryosu sırasında gerçekleşir.
Yaz saati uygulaması (DST) değişikliğinden sonra sistem saatinin bir saat yanlış olmasına neden olan sorunu giderir.
Windows Server 2022'de Hyper-V özelliklerini kaldırmak için kullandıktan sonra Sunucu Yöneticisi uygulamasının kaybolmasına neden olan sorunu giderir.
Olay günlüklerinde zaman biçimlerinin ayrıştırılmasıyla ilgili sorunu giderir. Bu sorun, milisaniyeleri hariç tuttuğunuzda oluşur.
DnsCache hizmetinin CPU kullanımını %100 kullanıma yükseltmesine neden olan sorunu giderir. Sonuç olarak, aygıt yanıt vermeyi durdurur.
Yöneticilere, Microsoft Edge Internet Explorer modunda HTML iletişim kutuları için yakınlaştırmayı varsayılana sıfırlama seçeneği sunar.
Internet Explorer 11'den Microsoft Edge'e Kurumsal Mod Site Listesi yeniden yönlendirmesiyle ilgili sorunu giderir. Belirli durumlarda, yeniden yönlendirme, bir siteyi Microsoft Edge'de birden çok sekmede açar.

JScript9.dll'de PropertyGet ile ilgili sorunu giderir.
WIAMgr kullanarak eriştiğiniz Windows Taşınabilir Aygıtlar (WPD) aygıtları için Windows Görüntü Alma (WIA) mini sürücüsüne yapılan çağrıları durduran sorunu giderir.
Microsoft Outlook gibi uygulamaların normal kullanım sırasında aniden yanıt vermemesine neden olan sorunu giderir. Bu, uygulama artık ileti almayan bir arka plan iş parçacığında kullanıcı arabirimi öğeleri oluşturup kaldırdıysa oluşur.
Yanıtla'yı seçtikten sonra giriş sağlamanızı engelleyen Microsoft Outlook Eklentisi ile ilgili sorunu giderir.
Hızlı Başlangıç yeniden başlatıldıktan sonra NumLock durumunu koruyamama sorununu giderir.
Microsoft Teams kullanarak ekran paylaşmayla ilgili sorunu giderir. Dijital haklar yönetimi (DRM) e-postası gibi korumalı içerik, sunucu için siyah görünür, ancak diğer herkes için şeffaf görünür.
Windows Context::UpdateRgnFromRects kullanılarak ekranda çizim yapılmasını engelleyebilecek bir sorunu giderir.
Mobil cihaz yönetimi (MDM) hizmetine kayıt sırasında bir cihazda güncelleme derleme revizyonunu (UBR) her zaman sıfır (0) olarak bildiren sorunu giderir.
Cortana ve diğer sesli yardımcıların yakaladığı seste bozulmaya neden olabilecek bir sorunu giderir.

Windows yerel Internet Anahtar Değişimi (IKE) istemci ve sunucusundaki maksimum 25 Trafik Seçici sınırlamasını kaldırır.
Bir sanal özel ağa (VPN) bağlandığınızda akıllı kart PIN iletişim kutusunun görüntülenememesi sorununu giderir. Bu sorun, Windows 10 sürüm 2004'e yükselttikten sonra oluşur.
pTokenPrivileges arabelleği serbest bırakılmadığında lsass.exe'de bellek sızıntısına neden olan sorunu giderir.
UxSF havuz etiketinden disk belleği olmayan havuz (NPP) sızıntısıyla ilgili sorunu giderir. Bu sızıntı, lsass.exe eşzamansız Güvenlik Destek Sağlayıcı Arabirimi (SSPI) çağrılarını işlemeyi durdurduğunda oluşur.
xhunter1.sys sürücüsünün yüklenmesini engelleyen sorunu giderir. Sonuç olarak, Hiper Yönetici Korumalı Kod Bütünlüğünü (HVCI) etkinleştirdiğinizde bazı oyunlar çalışamaz.
Kullanıcı modu kuralları olmadan bir Kod Bütünlüğü ilkesi dağıtırsanız Windows'un çalışmayı durdurmasına neden olan sorunu giderir.
Yüksek miktarda bant genişliği gerektiren Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) uygulamalarının bulunduğu ortamlarda MsSense.exe'nin performansını iyileştirir.
RemoteApp senaryosundaki bir giriş yöntemi düzenleyicisi (IME) modu kararsızlığını giderir. Bu güncelleştirmeyi Uzak Masaüstü sunucusuna ve Uzak Masaüstü istemcisine yüklemelisiniz.
Belirli ekran çözünürlüklerini kullandığınızda bulanık Haberler ve ilgi alanı simgelerine neden olan sorunu giderir.
Explorer.exe'de oluşan Sanal Masaüstü Kimliği için kayıt defteri anahtarlarının disk belleği havuzu belleği sızıntısını giderir.
Bulanık pinyin içeriğine ilk girdiğinizde Giriş uygulamasının çalışmayı durdurmasına neden olabilecek bir köprüyü kaldırır.

Giriş uygulaması için bir etkinleştirme sorununu giderir.
Doğrudan Manipülasyon başlatılamadığı için LogonUI.exe'nin çalışmayı durdurmasına neden olan sorunu giderir.
Bir cihazda devre dışı bırakmış olsanız bile, içerik menüsünde Haberler ve ilgi alanlarının görünmesine neden olan bir sorunu giderir.
Veri merkezlerinde birden çok yapıt DB desteği yapılandırmasının Güvenlik Onayı Biçimlendirme Dili (SAML) yapıtları için başarısız olmasına neden olan sorunu giderir.
LsaLookupSids() işlevinin başarısız olmasına neden olan sorunu giderir. Bu, etki alanları arası güvenilir kullanıcılar içeren bir grupta artık mevcut olmayan kullanıcılar için güvenlik tanımlayıcıları (SID) olduğunda oluşur.
Harici Talep Sağlayıcısı kullandığınızda post_logout_redirect_uri= parametresinin uygulanamaması sorununu giderir.
Yerel TfsStore'dan bir dosya okumaya çalıştığında WebDav yeniden yönlendiricisinde oluşan kilitlenme sorununu giderir. Sonuç olarak, sistem yanıt vermeyi durdurur.

Yeniden başlatma sonrasında durma hatasına neden olan sorunu giderir.

Görev çubuğu ekranın altında olmadığında uygulamaların odağını kaybetmesine neden olan bir sorunu giderir.

Aşağıdaki kayıt defteri değeri için bir Grup İlkesi ayarı uygular: Kayıt defteri konumu: HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows NT\Printers\PointAndPrint

Değer adı: RestrictDriverInstallationToAdministrators

Değer verisi: 1

Daha fazla bilgi için bkz. .

Aşağıdaki Grup İlkesi ayarlarında nokta veya nokta (.) ile ayrılmış IP adreslerini tam nitelikli ana bilgisayar adlarıyla değiştirilerek yapılandırma yeteneği ekler:

Microsoft duyurusu :

Please register to see this content.

"Microsoft, Windows 11’i önümüzdeki hafta resmi olarak piyasaya sürecek. Desteklenen modeller yeni işletim sistemine kademeler halinde geçiş yaparken, desteklenmeyen modeller ise Windows 10 üzerinden 2025 yılına kadar güncelleme almaya devam edecek."

Edited by abdulhey_
  • Like 4

abdulhey_, 17 saat önce yazdı:

"Microsoft, Windows 11’i önümüzdeki hafta resmi olarak piyasaya sürecek. Desteklenen modeller yeni işletim sistemine kademeler halinde geçiş yaparken, desteklenmeyen modeller ise Windows 10 üzerinden 2025 yılına kadar güncelleme almaya devam edecek."

Evet windows 10 olarak. 11 değil.

kadetti, 03.10.2021 - 12:50 yazdı:

Evet windows 10 olarak. 11 değil.

Amerikalılar hiç ilgilenmiyormuş. :) Windows 11 çıkmış çıkmamış.. Arkadaş ne meraklı milletiz ya ancak herşeyi irdelemeyi hatta dedikodusunu yapmayı seviyoruz. Bence Amerikan halkı yazılımları da aşmış. Hatta seçimleri bile önemsemiyormuş çoğu. Bizde ancak konuşmayı seviyoruz.

Bu arada genel kişisel bir yorum yapıyorum. İlgili arkadaşlar alınmasın.

Valla updateye geldimi denerim olmazsa sıfırdan Windows 11 kurmayı düşünmüyorum.

Yahu şu anda bir internet sorunum var. Modem ara yüzünden bakıyorum hiç sorun yok. Modem ışıkları normal. Fakat devamlı gidip geliyor. Yani biz daha böyle basit konuları aşamıyoruz.

Burdaki komut dosyasını yönetici olarak çalıştırıp yeniden başlatın. Başladıktan sonra ayarlar uygulamasından güncelleyin. W11 olarak güncellemeyi yapması lazım.

Bu arada pencereler ilgimi çekmiyor zaten ağırlıklı Pardus kullanıyorum. W7,8,8.1,10,11,12... sadece denerim mümkünse insider sürümlerini denerim. En uzun kullandığım W10 oldu. O da her sürüm sıfırdan formatlayıp kurarak. Çok ilgilenmiyorum. Bence en kralı Xp dir. W11 konuşuluyor ben daha şuan format attım.

Edited by kadetti
  • Like 1

kadetti, 27 dakika önce yazdı:

Burdaki komut dosyasını yönetici olarak çalıştırıp yeniden başlatın. Başladıktan sonra ayarlar uygulamasından güncelleyin. W11 olarak güncellemeyi yapması lazım.

Bu arada pencereler ilgimi çekmiyor zaten ağırlıklı Pardus kullanıyorum. W7,8,8.1,10,11,12... sadece denerim mümkünse insider sürümlerini denerim. En uzun kullandığım W10 oldu. O da her sürüm sıfırdan formatlayıp kurarak. Çok ilgilenmiyorum. Bence en kralı Xp dir. W11 konuşuluyor ben daha şuan format attım.

En Kral Xp deyince dün akşamki dizide bir ara bilgisayarların ekranı göründüde hepsi Xp olması dikkatimi çekti. Son model bir istihbarat dizisinde Xp.. ilginç..

Şimdi yukarıda var benim uyumluluk durumu işlemci ve TPM uyumsuzluğundan dolayı kuramıyorum görünüyor. Buna rağmen kurabiliyormuyum?  

(Bu arada hiç bir neden görünmemesine rağmen ev internetim hala tutarlı bir biçimde yok. Demin telefondan Speed test uygulamasından hız testi yaptım nasıl olduysa full geldi görünüyordu. Ardından tarayıcından buraya falan baktım yine yok. Uygulama, Web ayırmıyor ona dikkat ettim. Şu an gsm internetinden bağlanıyorum.)

Windows 10 bugün bir dizi düzeltme aldı. Anahtar değişiklikler şunları içerir.

Internet Explorer 11'den Microsoft Edge'e Kurumsal Mod Site Listesi yeniden yönlendirmesiyle ilgili sorunu giderir. Belirli durumlarda, yeniden yönlendirme, bir siteyi Microsoft Edge'de birden çok sekmede açar.

Bir internet baskı sunucusunun istemciye göndermek üzere bir sürücüyü paketlemesini engelleyen sorunu giderir.
Belirli senaryolarda yeniden başlatma sırasında sistemin çalışmayı durdurmasına neden olan sorunu giderir.
Aşağıdaki kayıt defteri değeri için bir Grup İlkesi ayarı uygular: Kayıt defteri konumu: HKLMSoftwarePoliciesMicrosoftWindows NTPrintersPointAndPrint
Değer adı: RestrictDriverInstallationToAdministrators

Value data: 1

Daha fazla bilgi için bkz. KB5005010.

Aşağıdaki Grup İlkesi ayarlarında nokta veya nokta (.) ile ayrılmış IP adreslerini tam nitelikli ana bilgisayar adlarıyla değiştirilerek yapılandırma yeteneği ekler:
Paketle ve Yazdır - Onaylı Sunucular
İşaretle ve Yazdır Kısıtlamaları

• Mayıs 2021 Güncellemesi (sürüm 21H1) —  (19043.1288). .
  • Ekim 2020 Güncellemesi (sürüm 20H2) —  (19042.1288). .
  • Mayıs 2020 Güncellemesi (sürüm 2004) —  (19041.1288). .
  • Kasım 2019 Güncellemesi (sürüm 1909) —  (18363.1850). .
  • Mayıs 2019 Güncellemesi (sürüm 1903) —  (18362.1850). .
  • Ekim 2018 Güncellemesi (sürüm 1809) —  (17763.2170). 
    .

Windows 10, sürüm 1903 ve 1909, sürüm 2004, 20H2 ve 21H1 ortak bir kod tabanını paylaşır. Aynı sistem dosyaları kümesi ve aynı toplu güncellemeleri alırlar.

• Like 2

• 2 hafta sonra ...

Windows 10 Yapı 19044.1320 Değişiklik Günlüğü:

Microsoft catalogdan
ayrıca indirilebilir.

Yapı 19044.1320 , Windows 10 21H2'nin (resmi duyurudan sonra) "Yayın Önizlemesi" kanalına yayınlanan 7. Insider Preview yapısıydı. 26 Ekim 2021'de piyasaya sürüldü Aşağıdaki özellikler ve düzeltmelerle geldi:
  • İnternet Yazdırma Protokolü (IPP) kullanılarak yazıcıların başarılı bir şekilde yüklenmesini engelleyebilecek bilinen bir sorun düzeltildi.
  • Hata düzeltmeleri ve genel iyileştirmeler

Edited by kadetti
  • Like 3

• 2 hafta sonra ...
asil111, 12 dakika önce yazdı:

Bence 4 ü 1 arada olanı güncellemelisin. 10 da 11 de güncellendi. :)

LTSC ye taktım kafayı üstadım. Geçen ayki KB5006744 güncellemesinden kaynaklı sorun vardı. kurulumda sorun yarattı onu çözmeden başka bir şeye bakamam, bende de böyle bir takıntı var işte.😆

• Like 2

• 3 hafta sonra ...