Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Komut Satırından Rar Işlemi ???

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

Komut satırından rar işlemi ???

merhaba

rar  ile yedek dizini içindeki alt dizinleri önce yedekletip sonra da rar işlemi sorunsuz olanları sildirtmek istiyorum

ama daha önce paketlenmiş ve uzantısı rar halindeki dosyalar sorun yaşamadan

zamanlı (60min) olarak yedekleme yaptırıyorum. doğal olarak günde 24 ve ayda.... dizinler 10 da 1 boyuta düşmekte rar sonrasında

timer konusunda sorunum yok.. cobian backup kullanıyorum.. sorunum rar da altdizin paketleme ve sonrasında bunları sildirtmek...

bu konuda eski-meyen DOST lar dan cevab alabiliriz ????!!!!

güzel dostum... ALTDİZİNLERİ paketleyeceğim.. dolayısı ile alt dizin isimleri belirsiz

burda bir döngü gerekiyor.. alt dizin ad/lar/ını alıp paket adı olarak koyacak.... ve paket sorunsuz yapıldıktan sonra da o dizini silecek.. sonra diğer AltDizin için bu işleme devam edecek

örnek resim.. ben paketleme işlemini elle her gün winrar ile yapıyorum ve paket yaptırırken dizinleri aynı isimle yap diyor diğer tab dan da sonrasında sil diyorum... bu işlemi komut satırından yaptırmam gerekiyor, maalesef. bu işlemi benim yerime combian backup programından execute adımında otomatik yaptıracak....

komut da, dabikine silme esnasında benden onay istemek için beklemeyecek.. paketleme işlemi sorunsuz oldu ise otomatik silme ve diğer dizinler ile devam edecek.

hatta diğer adım ise..... bu işlemler bittikden sonra bu rar dosyaları da MOVE ettirmek istiyorum.. nereye ? dabikine usb disklerim var.  d:\ ve e:\ path lerinde... kendine özel dizinlere

Please register to see this content.

Edited by tosunpasa

denedim......

dediğin gibi işlemin yaptığı şu maalesef.....

kaynak dizindeki  f:\test\ali1   olsun bu

rar dosyasının alt dizin adını veriyor ve içindeki tüm dosyaları pakete ekliyor... ama önce üst dizini açıyor yani rar içine test diye bir dizin içine orjinal alt dizin adını ekleyerek çift dizin içinde paketliyor..

kod içinde full_path şeklinde olmaması gerekiyor.

direk rar içine mevcut dizini olduğu gibi aynı dizine paketlicek ve paketleme sorunsuz ise  ALT_DİZİN silinecek

rar.exe nin pathine gerek yok şimdilik. ben rar.exe yi windows içine attım :)

birde şunu sorayım sana

echo yu biliyorsun.... satır aralarında boşluk vermek istiyorum...

echo yu direk yazdığımda echo on mesajı geliyor... her kullandığım yerde aynısını yapıyor... [ ] ( . gibi işaretleri kullandığımda ise misal "echo ." şeklinde kullandığımda direk aynısını yazıyor... boşluk işareti zaten yemiyor "" veya " " da aynısını yazıyor

yani gerçekten boş satır nası yaparız.... ?

• Administrator

Aynı dizine paketlemesini istiyorsan F:\Arsivim \%%~nA.rar yazan kısmı  %%~nA.rar yaparsan mevcut klasöre atar.

echo ile yeni satıra geçmek için

set newline=^& echo.

yazıp, yeni satır istediğin yerde şu şekilde kullanmalısın.

echo naber%newline%iyidir

echo istediğim gibi olmuyor... maalesef ... dedim ama başka yerden bir örnek buldum ve hatayı buldum......

bat dosyanın başına mutlaka

@echo off
cls

koymamız lasım ki daha sonra yazacağımız echo. bize boş bir satır döndürsün... aksi halde boş satır hiçbir şekilde gelmiyor...

örnek olması için şu kodu da ekleyim :)

@echo off
cls

for /L %%A in (1,1,25) do echo.

echo           STAR WARS
ping -n 2 127.0.0.1 >nul
echo.   
ping -n 2 127.0.0.1 >nul
echo.         A NEW HOPE
ping -n 2 127.0.0.1 >nul
echo.   
ping -n 2 127.0.0.1 >nul
echo.       WINTER IS COMINNGGGGGGG
ping -n 2 127.0.0.1 >nul
echo.

şimdi son halini anlatayım kodun...

evet aynı dizin içine dosyaları rar lıyor.. burası tamam... ama yaptığı şu

ALTdizinin adını aldı.. yeni rar dosyasına verdi...  ama önce ana dizini ekledi rar a ve onun içine de ALTDizini ve dosyaları ekledi...

yani ben F:\Test içinde test.bat ı çalışıtrdığımda alt dizinlere rar yaparken önce içine test dizini ekliyor ve sonrasında paketliyeceği dizini ekliyor...

extra olarak... ben bu bat dosyasını c:\backup dizininden cobian backup ile çalıştırmak istediğimde ise dosyaları c:\backup içine alıyor

ilk planda senin yaptığın doğru gibi idi.. ama sorun şu...

ben bat dosyayı nerde çalıştırır isem çalıştırayım...

hedef/kaynak  dizin neresi ise..... f:\test    gibi... RAR dosyaları o dizin içine koyması gerekiyor. ve RAR olan dosyanın içine üst dizin/path-leri  içine eklemeden yapması gerekiyor... yani alt dizin adı ali ise rar dosyanın adı ali.rar olacak ve içinde sadece ali dizini olup içindeki dosyalar bulunacak.... şuan ise önce test dizini ve içinde ali dizini ve dosyalar  test\ali  şeklinde dosyalar bulunuyor... maalesef...

bulup değiştirdiğim bir batch i paylaşayım sizler ile. tarih işlemlerinde faydası olur

@echo off
cls
@ECHO OFF

echo %date%
echo.
echo.

set TIMESTAMP=%DATE:~10,6%%DATE:~6,4%_%DATE:~0,2%_%DATE:~3,2%

echo %TIMESTAMP%

echo.

echo ali_veli__%TIMESTAMP%__yedek

evreka ;   evreka ; evreka

@echo off
SET PATH=%PATH%;C:\Program Files\WinRAR

FOR /L %%G IN (1,1,3) DO (

CD f:\test

rem orjinal hali FOR /D /R %%G IN ("*") DO (

FOR /D  %%G IN ("*") DO (   

ECHO This is %%G

WINRAR a -afrar -df %%G %%G

)
)

arkadaşlar for daki /R yi kaldırınca direk dizin adına rar oluşturup içine sadece dizin adını açıp dosyaları ekliyor

-afrar  eklemeye gerek varmı bilmiyorum ?  buldum bir yerden;

araklamacı coder olarak işimi görür sanırım.. dahay iyi ve doğrusunu bilen düzeltirse çok iyi olur... haberim olması için bir push ederseniz ... o daha da iyi olur...

Edited by tosunpasa