Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Hangi İşletim Sistemini Kullanmalıyım ?

RimPalace
 Share

Recommended Posts

Hangi İsoyu Kullanmalıyım ?

Arkadaşlar sistemin

i5 2450m 

4gb ram

500gb hdd

kullanım amaçları ders çalışmak - film izlemek günde 1-2 oyun lol

--

w10 kullanmaya başladım ilk iso çok kastırdı bu 2. isom buda çok sıkıntılı

şimdi bi w7 indiriyorum https://www.tnctr.com/topic/457526-windows-7-pro-sp1-x64-haziran-2018-tr/

w8 sevmiyorum w10 sıkıntılı ( update defender felan kapalı + destroy 10 windows spying programı ile kapayıp sildim herşeyi yine sıkıntılı )

aslında ben w7 seven adamım

varmı şöyle gereksiz her şeyi kaldırılmış saf android gibi :D update felan kapalı win uygulamaları olmayan optimize edilmiş performans amaçlı bir iso öneriniz?

• TornadoEffect changed the title to Hangi İşletim Sistemini Kullanmalıyım ?

Ben Windows Xp ' den Önce Win8-Win8.1' e son olarakta win10 kullanıyorum. Win10 pro tavsiyem. Sistemimde senin sisteminden düşük. İmkanın varsa 120 gb lık makul fiyatlara bir SSD falan alıp win10 kullanmanı tavsiye ederim. Kısa süreli win7 kullandım ancak win8 öncesi tüm Windows işletim sistemleri bir şekilde 2-3 ay içerisinde şişiyor hantallaşıyor. Win10 bu sorunu hemen hemen hiç yaşamadım. Win10 öncesi 2-3 ayda bir hatta ayda bir format atardım win10' dan itibaren artık canım sıkıldıkça 1-2 yılda bir format atıyorum. Win7 kullanıcılarında genel olarak gördüğüm win10' a geçtiklerinde fazla ısrarcı olmuyorlar. Ben win10 Pro + SSD tavsiye ediyorum...

deli_petro06, 7 saat önce yazdı:

Ben Windows Xp ' den Önce Win8-Win8.1' e son olarakta win10 kullanıyorum. Win10 pro tavsiyem. Sistemimde senin sisteminden düşük. İmkanın varsa 120 gb lık makul fiyatlara bir SSD falan alıp win10 kullanmanı tavsiye ederim. Kısa süreli win7 kullandım ancak win8 öncesi tüm Windows işletim sistemleri bir şekilde 2-3 ay içerisinde şişiyor hantallaşıyor. Win10 bu sorunu hemen hemen hiç yaşamadım. Win10 öncesi 2-3 ayda bir hatta ayda bir format atardım win10' dan itibaren artık canım sıkıldıkça 1-2 yılda bir format atıyorum. Win7 kullanıcılarında genel olarak gördüğüm win10' a geçtiklerinde fazla ısrarcı olmuyorlar. Ben win10 Pro + SSD tavsiye ediyorum...

efe34, 6 saat önce yazdı:

w10 RS 5 -1809 Enterprise

İkisi de iş görür mantıklı. Gittiğimiz berber misali windows 7'de ısrarcı olmamak lazım. Çünkü windows 10'da çok büyük gelişmeler var.

Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra yaptığım ayarlar şu şekilde;

1. Kullanıcı Hesabı Denetimini Kapat

2. Windows Defender Kapat

3. Regedit Ayarlar

Windows Registry Editor Version 5.00

;Arama Simgesini Gizleme

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search]
"SearchboxTaskbarMode"=dword:00000000

;Görev Çubuğu Düğmelerini Birleştir

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced] 
"TaskbarGlomLevel"=dword:00000001

;Görev Görünümünü Kapatma

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"ShowTaskViewButton"=dword:00000000

;Her Zaman Bildirim Alanında Tüm Simgeleri Göster

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer]
"EnableAutoTray"=dword:00000000

;Internet Explorer Anasayfa

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Start Page"="https://www.google.com.tr/"

;Internet Explorer Gülen Yüz İkonunu Kaldırma

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Internet Explorer\Restrictions]
"NoHelpItemSendFeedback"=dword:00000001

;İşlem Merkezini Kapatma

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"DisableNotificationCenter"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"DisableNotificationCenter"=dword:00000001

;Kaydırma Çubuğunu Otomatik Gizleyi Kapatma

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Accessibility]
"DynamicScrollbars"=dword:00000000

;Kişiler İkonunu Kaldırma

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\People]
"PeopleBand"=dword:00000000

;Konum Hizmetini Kapatma

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CapabilityAccessManager\ConsentStore\location]
"Value"="Deny"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CapabilityAccessManager\ConsentStore\location]
"Value"="Deny"

;Masaüstü Simgeleri

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
"{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000
"{5399E694-6CE5-4D6C-8FCE-1D8870FDCBA0}"=dword:00000001
"{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}"=dword:00000001
"{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}"=dword:00000001
"{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}]
@="Bilgisayarım"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]
@="Çöp Kutusu"

4. Bilgisayarım Klasörler Sil

5. OneDrive Kaldırma

6. Windows Fotoğraf Görüntüleyiciyi Etkinleştirme

7. Windows Güncellemelerini Kapat

Tek tık hazır indirme linki => 

Please register to see this content.

• Like 1

Bu konuları incele derim. Sanırım ek olarak yapacağın tek şey güncellemeleri kapatmak olacaktır.
1- Windows 10 Flatlite Ltsb X64 2018 Tr 
     ( Bende kurulu olan bu sürüm. Aşağıdaki de Rs5'li olan sürümü. Yeni çıktı. Şuan formatla uğraşamayacağımdan dolayı aşağıdaki sürüme geçmedim. Uygun bir zamanda ona geçeceğim. )

2- Windows 10 Rs5 Flatlite Ltsc X64 Tr
     Bu sürüme geçiş yaptım. Konusuna deneyimimi yazdım.

Edited by maho19951
Yeni sürüme geçtim.

dj_gkhn, 36 dakika önce yazdı:

hocam rs5 şuan kullanılabilecek durumdamı bi takım sorunlar vardı sanki sistemde

sorun yok şimdilik

CU xxx.104 yüklü bende .55 dede pek sorun yok sanırım

Edited by efe34
  • Like 1

Donanım seviyesi her işletim sistemini kurmaya müsait.Arkadaşlarında belirttikleri üzere win10 Rs5 ltsc paketi kurmak için uygun bir sistem olabilir.Forumda mevcut olan bukonudaki sistemi kurmuş biri olarak önerebilirim.Win7 ne kadar cazip görünüyor olsada,mantıkla hareketle iyi bir donanıma sahipsem eğer,açıkcası yeni sistemlere şans verirdim. :) 

Farklı olarak Alternatif sistemlerde ayrıca düşünülebilir:

MacOSX (Donanım desteği için

Please register to see this content.
gerekli),Linux mint,Manjarolinux,ElemantaryOS,DeepinOS vd.

• Like 1

ben forjest e katılmıyorum

özellikle 2. nesil olup 6mb cache den aşağılar için win7 en uygunu olur veya win8 diyebilirim. win10 çalışmasına çalışır ama sorun şu... bu hafta sonu win10 a enfazla 2 saat sabrederek kendi rekorumu kırdım...  çalışan servis içinde boğuldum. işime yaramıyacak veya kullanmayacağım hardware için tetiklenmeyi bekleyen veya aktif çalışan sistemler... tamam benim 20mb cache ile sorun yaşamıyorum diyemiyorum. onda bile sorun yaşıyorum ama ne gerek var ?

win10 u kurma sebebim de AOE ı denemek idi ama daha onu kurma aşamasına bile geçemeden sildim sistemi..

özellikle bu tür eski işlemciler için ilk önerim disk yenilemenizdir.. bilgisiyara dünyasında en yavaş ilerleyen ve her zaman mevcud sistemin yavaşlığına ilk kaynak disk lerdir. 600mb/s SSD disk almanıza gerek yok. 250bile olsa mevcud cpu da daha yüksek performans alabilrsiniz.

bu arada.. birçok genç arkadaşın yaptığı hataya da kimse düşmesin...

geçen gün denk geldi.. eleman 2. 3. nesil işlemcisi var ve gidip 1050 ekran kartı almış.. oyunlarda performans vs oyun açında  kitlenmelerden bahsediyor.. sordum.. o ekran kartı için uygun olan işlemci seviyesini biliyor musun ????? hönk dedi... evet 2080ti de taksanız 2450m cpu ya çalışır.. taki o ekran kartına yüklenmeye başlayana kadar.. işlemci gpu yu destekleme noktasında tıkanınca ?????

herke işlemcinin - ram; özellikle de CPU nun sıçrayabileceği yere göre hareket etmesinde fayda var.

yarın mikropsoft win20 çıkardığında da tutup aynı işlemcide ŞANSINI DENEMEK ne kadar mantıklı... adamlar kendi kazançları için sizleri gömüyor...

hatta o makineye archman kur geç daha performanslı olur    :P

tosunpasa, 53 dakika önce yazdı:

ben forjest e katılmıyorum

özellikle 2. nesil olup 6mb cache den aşağılar için win7 en uygunu olur veya win8 diyebilirim. win10 çalışmasına çalışır ama sorun şu... bu hafta sonu win10 a enfazla 2 saat sabrederek kendi rekorumu kırdım...  çalışan servis içinde boğuldum. işime yaramıyacak veya kullanmayacağım hardware için tetiklenmeyi bekleyen veya aktif çalışan sistemler... tamam benim 20mb cache ile sorun yaşamıyorum diyemiyorum. onda bile sorun yaşıyorum ama ne gerek var ?

win10 u kurma sebebim de AOE ı denemek idi ama daha onu kurma aşamasına bile geçemeden sildim sistemi..

özellikle bu tür eski işlemciler için ilk önerim disk yenilemenizdir.. bilgisiyara dünyasında en yavaş ilerleyen ve her zaman mevcud sistemin yavaşlığına ilk kaynak disk lerdir. 600mb/s SSD disk almanıza gerek yok. 250bile olsa mevcud cpu da daha yüksek performans alabilrsiniz.

bu arada.. birçok genç arkadaşın yaptığı hataya da kimse düşmesin...

geçen gün denk geldi.. eleman 2. 3. nesil işlemcisi var ve gidip 1050 ekran kartı almış.. oyunlarda performans vs oyun açında  kitlenmelerden bahsediyor.. sordum.. o ekran kartı için uygun olan işlemci seviyesini biliyor musun ????? hönk dedi... evet 2080ti de taksanız 2450m cpu ya çalışır.. taki o ekran kartına yüklenmeye başlayana kadar.. işlemci gpu yu destekleme noktasında tıkanınca ?????

herke işlemcinin - ram; özellikle de CPU nun sıçrayabileceği yere göre hareket etmesinde fayda var.

yarın mikropsoft win20 çıkardığında da tutup aynı işlemcide ŞANSINI DENEMEK ne kadar mantıklı... adamlar kendi kazançları için sizleri gömüyor...

hatta o makineye archman kur geç daha performanslı olur    ?

Forjes üstad haklı:

W7-W8.1 dönemi kapandı arık yeni donanımlar için: w10un düzelmesini bekleyeceğiz

Benim AMD ryzen sisteme w7 hiç bir şekilde kurulmuyor: W.8.1 kör topal çalışıyor: zırt pırt uyarı veriyor, kullanamıyorum

W10 da şimdilik sorun yok gibi-rs4-rs5-rs6 yükli

tosunpasa, 30 dakika önce yazdı:

sende haklısın... ve ben w7-8 i özellikle 4. nesil altındakiler için söylemiş idim

ama sen şu ryzen de bide linux turu atsan da görsek ?

atıyorum mint kurdum , manjaro için uğraşıyorum akşama kurarım sanırım bağlanıp test edebilirsiniz, ryzen 1800X-asus CH6 anakart

w8.1-W10 -rs4-rs5-rs6  -Linux Mint Cinnamon yüklü Manjaroyu dün ekleyemedim

Edited by efe34

test etmek ile ilgili değil sorunum

bende x2670 v1 var. 780ti ile birlikte

hem linux kullanıcısı artsın hem de  ryzen performansı linux ile coşsun maksadım.

sürekli exki makineye linux kurmak gibi konular ve sorular geliyor iken... insanlar neden yeni cpu ile linux performansı tatmasınlar... hatta +40inch monitör ile bölünmüş ekran ve çoklu masaüstü ile ekran show ları yapsan... play on linux ile neler yapılabilirlik veya linux ün kendi yazılımları yönetimi ile...

openvpn ile ilgili ayarları veya yazılım geliştirmeyi... webmasterlık... localhost da başarısı.. workstation olarak başarısı.. birden fazla masaüstü kullanarak canın sıkıldıkça farklı kullanım kolaylığı... conky-compiz-doc lar ile görsel şölen...

vede tabiki çoklu masaüstü ile istediğin masaüstünde istediğin program ayarlar.. görünüm...

daha da kısacası TAMAMEN ZEVKİNE GÖRE TASARLAYIP HAKİM OLDUĞUN os da çalışmayı rhzen ile show yapsan....  :rolleyes:   sonuçda intel manyaklığı da bir yere kadar...

• Like 1