Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Wifi şifrenizi Direkt Herkese Vermeyin

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Wifi şifrenizi direkt herkese vermeyin

Direkt vermeyin, misafir hesabını hiç denemedim ama o verilebilir belki.  

Eğer yaramaz bir kiracınıza verirseniz filtrelemeden dışlarsınız başka bir cihazla girer. 

Şimdi hırsıza yol göstermek gibi olmasın ama  wifi şifrenizi vermekle siz kökten engellemedikçe nerdeyse sizin kadar yetkiye sahip oluyor verdiğiniz kişi. Bende diyorum hadi iPhone a verdim engelledim Samsung nasıl kullanıyor hattımı. Meğerse görebiliyormuş. Orijinal ise şifre hele hiç vermeyin.  Çünkü modemi sıfırlasanız bile modem otomatik orijinal şifresini atıyor. Birde orijinal şifreyi kullanmadığınızda kopma sorunu olunca mecbur orijinal şifreyi kullanmak zorunda kalıyorsunuz. 

Bu yüzden hep bilineceğinden orjinal şifreyi asla vermeyin.

bunun kolay basit bir çözümü var ssid adı gizle yapıyorsunuz şifrenizi biliyorsa ssid adını değiştirdiğinizde o adı bulamayacağı için zaten bağlanamıcaktır şifreyi tahmin edebilir ama ssid adı bilmeyeceği birşey olursa ağınıza hiçbir türlü bağlanamaz

• Like 2

Benim anlamadığım hayatım boyunca 15-16 farklı modem (teknik birimde çalışmam dolayısıyla) kullanmama rağmen  şifre değişince bağlanma olayına ben hiç rastlamadım. Yukarıda ki arkadaşın dediği gibi ssıd gizleyip ismini değiştirdiğinde şifresi de olsa bulamazlar.

• Like 2

Uzman biri için,ssid hidden moda almakta yetersiz kalabilmektedir ne yazıkki arkadaşlar :(  wifi slax üzerinde, wifi güvenlik testleri için yaptığım incelemelerde tabiri caizse gizli ne var yok seceresini dökmekte.Modem geliştiricilerinin sürekli olarak güncelleştirmelerini  alarak,modemi güncel tutmak sıkı güvenlik tanımlamalarını belli zaman dilimlerinde vs. uygulamanın gerekli olduğu kanısındayım.

Windows sistemi üzerindende gelişmiş wifi ağ koruma yazılımlarıda bu kapsamda ilave olarak yarar sağlayacaktır lisanslı olan kaspersky,eset antivirüs programları bildiğim kadarı ile ağ trafiğinide kontrol etmekte koruma yapmaktaydı tedbir şart. :)

abdulhey_

• Like 1

senyor3, Bir saat önce yazdı:

Benim anlamadığım hayatım boyunca 15-16 farklı modem (teknik birimde çalışmam dolayısıyla) kullanmama rağmen  şifre değişince bağlanma olayına ben hiç rastlamadım. Yukarıda ki arkadaşın dediği gibi ssıd gizleyip ismini değiştirdiğinde şifresi de olsa bulamazlar.

Öncelikle sağolun arkadaşlar. Siz yanlış anlamışsınız sanırım.  Bahsettiğim wifi şifresi.

İşte modem giriş şifresini değiştirmezsem, tabi wifi yide değiştirmek gerekli, aynı ağda olduğundan modem e girip orda kabak gibi görüyor şifreyi. Hatta arsız ve art niyetli olursa geçici olarak hattı bile ele geçirebilir. 

Sanırım @SoNKraL_ arkadaşın dediğini deneyeceğim. Nasıl yapıldığını bulabilirim herhalde.

Arkadaşlar modemin altında yazan şifreyi vermiş benim anladığım: ne yaparsanız yapın o şifreyi değiştiremezsiniz: bağlanmasına engel olamazsınız ,

ssıd ile falan olmaz

modem arayüze  giriş şifresini değiştir önce sonra da

ancak: mac adresi filtresi ile bağlanabilecek cihazları belirlersen kurtulabilirsin @abdulhey_

Edited by efe34

efe34, 54 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar modemin altında yazan şifreyi vermiş benim anladığım: ne yaparsanız yapın o şifreyi değiştiremezsiniz: bağlanmasına engel olamazsınız ,

ssıd ile falan olmaz

modem arayüze  giriş şifresini değiştir önce sonra da

ancak: mac adresi filtresi ile bağlanabilecek cihazları belirlersen kurtulabilirsin @abdulhey_

Evet dediğini düşündümde. Wifi şifresinide değiştirmem lazım. En azından orjinal şifreyi onların cihaza unutturuncaya kadar.

Gerçi cihazında orjinal şifremi unutmadıkça şifreyi değiştirsemde kopma sorunu olabiliyor. O zaman yine orjinale dönmem gerekir ve o orjinal şifreyi bilen kişi denediğinde yine girebilecektir. Bunu nasıl önleyeceğim?

Tamam modem ve wifi şifresini değiştirerek ilk etapta engelleyebilirim. Ama işte kopmaya neden olursa şifre değiştirme mecbur orijinal şifreye dönücem ve bilen kişi yine girebilecek. 

Orijinal şifreyi vermekle hatayı yaptım.

Birde bu ağımdaki cihazları gösteren Google Play'de ki Fing programı telefonumda başka tablette başka gösteriyor. Tablette ayrıntı yok.

Telefonda hala Samsung bir cihaz var şu an.  Vede gece kullanmış hattı. Sabah baktığımda 2 gb harcama vardı. Birde o cihazın mac adresi wifi durum kısmında görünmüyor, PC modemde yani. Bende Mac adresini telefondan alıp manuel olarak filtre ile engelliyorum ama telefonda yine Fing programı nda aktif görünüyor. Manuel filtrelememe rağmen nasıl telefonumda aktif görünebiliyorki.? 

Zaten 8 mb düştüğümden şimdilik sadece PC den filtreliyorum. Ama ay başında kökten bir engel yöntemi uygulayacağım.

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 12 dakika önce yazdı:

Evet dediğini düşündümde. Wifi şifresinide değiştirmem lazım. En azından orjinal şifreyi onların cihaza unutturuncaya kadar.

Gerçi cihazında orjinal şifremi unutmadıkça şifreyi değiştirsemde kopma sorunu olabiliyor. O zaman yine orjinale dönmem gerekir ve o orjinal şifreyi bilen kişi denediğinde yine girebilecektir. Bunu nasıl önleyeceğim?

Tamam modem ve wifi şifresini değiştirerek ilk etapta engelleyebilirim. Ama işte kopmaya neden olursa şifre değiştirme mecbur orijinal şifreye dönücem ve bilen kişi yine girebilecek. 

Orijinal şifreyi vermekle hatayı yaptım.

Birde bu ağımdaki cihazları kullanan Google Play'de ki Fing programı telefonumda başka tablette başka gösteriyor. Tablette ayrıntı yok.

Telefonda hala Samsung bir cihaz var şu an.  Vede gece kullanmış hattı. Sabah baktığımda 2 gb harcama vardı. Birde o cihazın mac adresi wifi durum kısmında görünmüyor, PC modemde yani. Bende Mac adresini telefondan alıp manuel olarak filtre ile engelliyorum ama telefonda yine Fing programı nda aktif görünüyor. Manuel filtrelememe rağmen nasıl telefonumda aktif görünebiliyorki.? 

Zaten 8 mb düştüğümden şimdilik sadece PC den filtreliyorum. Ama ay başında kökten bir engel yöntemi uygulayacağım.

Hocam: wi-fi şifresi değiştirmekle kopma falan olmaz

Ben modemin altında yazan şifreyi verdiniz sanıyorum

Değiştirin şifreyi gitsin

edit : uzak odalarda sorun varsa extenter vs herşeyi denemiş biri olarak tp-link powerline kullanın diğer odalar için: (elektrik hattından interneti aktaran sistem : kablolu ve kablosuz kullanabilirsiniz: ben yatak odasındayken ve salondayken telefonum   hangisi yakınsa powerline veya modeme bağlanıyorlar bir tanede mutfakta ve üst katta wireless aktarıcı var. : 2 katlı ev 2 powerline 2 de extender var, extender lar olmasada olurmuş . var diye kullanıyorum

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 4 dakika önce yazdı:

Hocam: wi-fi şifresi değiştirmekle kopma falan olmaz

Ben modemin altında yazan şifreyi verdiniz sanıyorum

Değiştirin şifreyi gitsin

Geçen değiştirmiştim şifreyi DNS alamıyor kopma oluyordu. En sonunda m.hizmetlerini aradım. Modem bilgileri değişmiş sıfırdan kurulum yapıcaz dedi temsilci yaptık o zamandan beri hiç kopma olmadı.

Onun için aklıma sebep olarak şifreyi değiştirmem geldi. Neyse deneyip görücem.

Akn zaten yakında kalkacakmış. O zaman bu konunun çokda önemi kalmayacak. Çünkü hep 24 mb olacak hızım. Gerçi 1 yıl daha taahhüt üm var. Bu sınırsız akn yi kullanmama engel olurmu bilmem.?

modem altında veya arkasında sadece wps şifresi yazar bu şifre roman gibi wpa şifresi bile koysanız 5 saniyede kırılmasına veya direk bu wps key ile girilmesine sebep olur modem wps varşayılan şifreyi değiştir ve wps özelliğini kapat değiştirmeden kapatırsan varsayılan key wps kapalı olsa dahi bu iş için hazır programların erişimine açık halde olur wps sin farklı versiyonları var araştırman gerek modemlerde yeni oluşan açıklara karşı  yazılım güncellemesi alırlar güncellemen gerek sonra modem giriş  şifreni değiş ve wpa şifresi koyup kaç cihazın varsa mac filtrelemeye sadece kendi cihaz mac adreslerini atayabilirsin gerci mac adresleri kolayca kopyalanır ama olsun önlem önlemdir pe ki tüm bunları yaptın elektrikler kesildi veya modem bir şekilde resetlendi ne olcak dersen yeni nesil modemlerde bunun önlemi var eski çoğu modem bu durumda varsayılan wps şifreye döner bunu göz önünde bulundurman gerek 

orijinal şifre diye söz ettiğin wps şifresi  wps hakkında defans aramaları yap abilirsin

mac filtrelemeyi yanlış kullanıyor olabilirsin oraya bağlanamayacakları değil bağlanmasına izin verdiğin aygıt mac adresleri eklenmeli 

bu gece 2 gb kullanılmış dediğin durumda büyük ihtimal mac kopyalama var şöyle diyelim a cihazını mac aderisini modemde filtreye ekledin bu o cihaza ait atıyom 22 numaralı mac adresi modem cihazın adı olan a harfine bakmaz onu 22 olarak görür ve kendinde kayıtlı olduğundan neti verir birisi diyelimki cihaz adı b olsun cihazına mac olarak 22 yi atarsa o da modemden net alır  sen bakarsın falanca mac adresi gece girmiş benim cihaz dersin aslında o senin a cihazı değil onun b cihazıdır 

senin cihaz bağlıyken o da aynı mac ile girmeye çalıştığında kopmalar yaşar ağdan düşersin aynı mac adresli 2 cihaz modeme giremez çünkü bu durumda ikinizinde modeme yakın mesafede olduğu durumda kimin kablosuz adaptörü güçlüyse o modemden net alır 

Ya benimsin ya toprağın saldırısı var bide sen şifreni değişirsin o giremeyince seninde ağı verimli kullanmanı engelliyebileceği envayi çeşit saldırı var bunu neden yapar seni yaptığın değişikliklerden dolayı ağı kullanamadığını düşünmeni amaçlayıp değişiklikleri geri almanı sağlamak için  peki sen ne yapmalısın aynen devam yanarsa yansın diycen gerekirse söküp atıcan modemi çekicen bi antika mesela AirTies RT-204 205 i devam edicen

bu ev içinde ağ kopma kablosuz ağ genişletme falan olaylarınıda anlamıyom ben abim var mahallenin öbür ucunda evinin camı kibrit kutusu kadar görünüyo benim evden öyle uzak yani ağ yayını bana ulaşıyo hatta bazen ağ adından mesajlaşıyoz  ben ağ adını abi naber yapıyom o iyi hacı yapıyo  ağ adaptörü önemli tabi burda güçlü olmalı sade modemin yayın gücüyle dönmez bu çark

öyle karaladım biraz çok uzatmıyım selametle arkadaşlar

Edited by ULUMANITU_

@ULUMANITU_  sağol.  Şu anda iki cihazıda bağladılar ve 2 saatte 2 gb harcadılar. Filtreleme ilkesi iki şekilde de oluyor. Engelle/izin ver  

Engellemeyi başardığımı düşündüğüm mac adresi de şu an aktif.? Hayır niye terbiyesizlik yapıyorsun yalan söylüyorsun? Sözde TT ekibini çağırmışlarda gelmemişte..  ben bile modem arayüzünden sızabileceklerini yeni uyandım. Gençler canavar gibi maşallah!  Bozmak bir telefon kadar uzakta bizim tarzımız değil. Wps kapalı.

Ben birazdan yapacağımı biliyorum. 

Ağ genişletici oturma odasında var. Ama o kadar da genişletmiyor. En fazla Max. hızın 1 mb altı  benim dairede. Tplink re 200.

• Like 1

misafir ağ oluşturdum.. etkinleştirdim modem yeniden başladı. fakat kendisi up u 100 kb down u 200kb  max. yaptı.  fakat misafir ağı devredışı yapsamda bu sefer normal ağ hızım 3-4 mb e düştü. tam olarak 23 mb sabit aslında. neden böyle oldu ne yapayım?  tavsiyelerinizi dikkate alarak güvenliği iyice sıkılaştırdım. fakat merak ettiğim elektirk kesilirse modem sıfırlanırmı? modem marka tp link td-w99... serisi. vdsl 2 modem.

Edited by abdulhey_

Selam öncelikle kolay gelsin diyorum  elektrik kesilmesinde ne olacağına deneme yanılma ile  bakman gerek  birçok farklı modem var  onlarla bu kadar tartışmaya girdikten sonra senin ağına gireceklerini sanmıyorum sakın başka biri olmasın  yapıcağın güvenlik ayarları belli zaten modem girişine şifre koymak, wpa ağ şifresi kullanmak, wps kapatmak, mac filtreleme kullanmak  bunları yaptıysan ağ güvende olmalı  

Please register to see this content.
 linkteki programla bakarsın giriş çıkışlara ağa bağlı ne varsa görünür artık duruma göre çözüm bakarsın kolaygelsin

• Like 1

dj_gkhn, 3 saat önce yazdı:

hocam modem in markası ne bide hangi internet sağlayıcı kullanıyorsun ?  

Millenicom. Tp_link vdsl2.

Bu Misafir hesabını sıfırlamanın iptal etmenin yolu yokmu yav? Devre dışı yapıyorum yine telefonumda görünüyor ve normal wifi gibi hemde son hızda internete giriyor.

Birde misafir hesabını ayarlarken bant genişliğini kontrol ete yönlendirdi galiba. Ben misafir hesabı sanarak baya düşürdüm. 3mb düştü 23mb iken. Sonradan uyandım yükselttim ama o da misafir hesabı gibi tam iptal olmuyor. Hızı 23 mb a yükselttim ama 18 mb ta kaldı.

hocam Tp Link in resmi sitesinden modem modelinize göre güncel firmware indirin Tp linkte güncelleme kolaydır 192.168.1.1 den modem arayüzüne girin sistem araçlarından yazılım güncelle bölümünden firmware yükleyebilirsiniz ama hocam güncellemeyi yükledikten modeminizi fabrika ayaralarına getirin yeniden kurulum yapın ama siz dns alamıyor sıfırlayınca tekrar bağlanamıyorum diyorsunuz ama firmware de bu dediğiniz hataları gidermek için güncelleyin ondan sonra kurulum yaptıktan sonra wps kapatın misaifiri kapatın ağ ismini gizleyin bunlar güvenlik açısından önemli şeyler daha güvenli olması için mac filtrelemede yapabilirsiniz. 

bunarı yaptığınız halde bağlanıyorsa bağlanan kişinin mac adresini modeminden öğrenebilirsin blok koy.

dj_gkhn, 4 dakika önce yazdı:

hocam Tp Link in resmi sitesinden modem modelinize göre güncel firmware indirin Tp linkte güncelleme kolaydır 192.168.1.1 den modem arayüzüne girin sistem araçlarından yazılım güncelle bölümünden firmware yükleyebilirsiniz ama hocam güncellemeyi yükledikten modeminizi fabrika ayaralarına getirin yeniden kurulum yapın ama siz dns alamıyor sıfırlayınca tekrar bağlanamıyorum diyorsunuz ama firmware de bu dediğiniz hataları gidermek için güncelleyin ondan sonra kurulum yaptıktan sonra wps kapatın misaifiri kapatın ağ ismini gizleyin bunlar güvenlik açısından önemli şeyler daha güvenli olması için mac filtrelemede yapabilirsiniz. 

bunarı yaptığınız halde bağlanıyorsa bağlanan kişinin mac adresini modeminden öğrenebilirsin blok koy.

şu anda bir sürü ayar yaptım ve istediğim gibi çalışıyor. misafir ağıda devre dışı veya etkin oluyor. onuda hallettim. biraz ezbere bir soru olacak ki windows ilk kurduğunda bu ağın görünebilir olmasını istiyormusunuz diye soruyor ben evet diyorum. ama başkaları için nasıl gizli yapılıyor? bana görünecek başkalarına gizli? gerçi bunada pek gerek yok zira bundan sonra misafir ağı vericem başkası istediğinde sonrada istediğim gibi kısıtlama ayar yapıcam.

birde bu bant genişliği kontrolü  ve misafir hesabı ilk hali gibi nasıl sıfırlanıyor?  sağolun.

abdulhey_, 29.10.2018 - 15:39 yazdı:

şu anda bir sürü ayar yaptım ve istediğim gibi çalışıyor. misafir ağıda devre dışı veya etkin oluyor. onuda hallettim. biraz ezbere bir soru olacak ki windows ilk kurduğunda bu ağın görünebilir olmasını istiyormusunuz diye soruyor ben evet diyorum. ama başkaları için nasıl gizli yapılıyor? bana görünecek başkalarına gizli? gerçi bunada pek gerek yok zira bundan sonra misafir ağı vericem başkası istediğinde sonrada istediğim gibi kısıtlama ayar yapıcam.

birde bu bant genişliği kontrolü  ve misafir hesabı ilk hali gibi nasıl sıfırlanıyor?  sağolun.

arkadaşlar şu son sorularımı tekrar sorucam kusura bakmayın. bant genişliği kontrolünü ve misafir ağını ilk hiç değiştirmedenki haline nasıl döndürebilirim? misafir ağının yapılanmasını silmiyorum ama devre dışı yapıyorum. bant genişliği kontrolü kısmında da zaten boş -ayarlanacak" hız kutucuklarının önünde şu anki up  ve down diye hızı yazıyor. yani gerçek sabitlenmiş hızımı yazıyor ama onları oraya kopyala yapıştır yapıp kaydedince  tam olarak onlara ulaşmıyor. 5 mb eksik hız testinde . Misafir ağınıda devre dışı yapılmış durumda.?