Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Grameradam
 Share

Recommended Posts

918575990_Ekrangrnts_2018-10-31_17-17-35.thumb.jpg.5bd5e208a8ff9b4554cf30b5a951a5ea.jpg

MANJARO 18.0.4

Manjaro, bağımsız geliştirilen Arch Linux İşletim Sistemi temelli ve son kullanıcı dostu bir GNU Linux dağıtımıdır. Linux topluluğunda, Arch Linux , hızlı, güçlü ve hafif olması ve sürekli güncel olmasıyla bilinir. Bununla birlikte , Arch Linux, daha çok tecrübeli kullanıcılara hitap eden bir yapıya sahiptir ve teknik deneyime sahip kullanıcıları hedefler.

Bu çerçevede Manjaro GNU Linux, basitlik ve kolaylık felsefesini Arch Linux ile kombine ederek, bütün masaüstü yöneticileri ile son kullanıcıya ulaşır. Manjaro Linux, camianın en güncel teknolojilerini barındırır.

Manjaro Linux, yeni kullanıcılar için kolay bir arayüzle kurulur ve kurulduğu anda herhangi ek bir işlem gerektirmeden kullanıma hazırdır.

Detaylı bilgi için Vikipedia sayfası: Linki görmek için kaydolun

NEDEN MANJARO KULLANMALIYIM?

• Manjaro, linux dağıtımları arasında kullanımı en kolay olan dağıtımlardan biridir. 
  • Manjaro'yu sisteminize kolayca yükleyebilirsiniz.
  • Manjaro tüm donanımlarınızı tanır. Sürücü aramak diye bir derdiniz olmaz.
  • Arch tabanlı olması nedeniyle en hızlı linux dağıtımlarından biridir.
  • Diğer dağıtımlara göre görsellik açısından daha üstündür.
  • Diğer dağıtımlara göre her zaman daha günceldir
  • Diğer dağıtımlardan daha fazla program seçeneği vardır. 

MANJARO XFCE

Xfce, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Sistem kaynaklarını az kullanmayı hedeflemektedir. Hızlıdır en eski PC'lerde bile kullanılabilir. Görsel açıdan diğer Manjaro versiyonları kadar kuvvetli değildir ancak kişiselleştirilebilir olduğu için istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz görünümünü.

MANJARO GNOME

GNOME masaüstü ortamı, Linux'un en çok kullanılan masaüstü ortamıdır. Görsel açıdan XFCE'ye göre daha üstündür. Sistem kaynaklarını da XFCE'ye göre daha fazla kullanır. Windows masaüstü ortamından Gnome'a geçenler ilk başta zorlanabilir. Ancak alışması zor değildir. 

MANJARO KDE

KDE, uygulamalara erişmek için birçok farklı stil menüsü sunan zengin özellikli ve çok yönlü bir masaüstü ortamıdır. İnternetten yeni temalara, widgetlere vb. kolayca erişmek ve kurmak için mükemmel bir yerleşik arabirim de değinmeye değer. Kullanıcı dostu ve gösterişli olmasına rağmen KDE, XFCE gibi bir masaüstü ortamından  ağır ve daha yavaş bir masaüstü ortamıdır. KDE'yi çalıştıran Manjaro'nun 64 bit'lik bir kurulumu yaklaşık 550 MB bellek kullanıyor.

İndirme Bağlantısı:

Yeni sürüm 18.0.4 Final (XFCE, KDE, GNOME)

Diğer masaüstü ortamları (Cinnamon, Budgie, Deepin, i3, LXDE, LXQT, MATE)     

Edited by Grameradam
  • Like 3

efe34, 3 saat önce yazdı:

Cinnamon  18 sürümü çıkmamış sanırım

Cinnamon masaüstü özelliğini farklı masaüstü arayüzlerinede birkaç dakikada yüklemek mümkün örneğin xfce veya gnome kullanan birisi alttaki kodları kullanarak konsol üzerinden,yada yazılım yükleme merkezi  üzerinden cinnamon desktop'ı hızlı şekilde yükleyebilir birden fazla masaüstü oturum ekranı üzerinden seçim yaparak o arayüze geçiş yapabilir isterse eğer kolay gelsin. :)

Cinnamon yükleme /

Spoiler

sudo pacman -S cinnamon
sudo pacman -S cinnamon-wallpapers cinnamon-sounds gnome-terminal
sudo pacman -S lightdm lightdm-slick-greeter lightdm-settings
sudo systemctl enable lightdm.service --force
sudo pacman -S manjaro-cinnamon-settings adapta-maia-theme kvantum-manjaro vibrancy-icons-teal
/usr/bin/cp -rf /etc/skel/. ~

Alttaki komutla lightdm conf dosyasına ilave edilecek kodlar:
/etc/lightdm/slick-greeter.conf

İlave edilecek kod satırı

[Greeter]
background=/usr/share/backgrounds/greeter_default.jpg
background-color=#263138
draw-grid=false
theme-name=Adapta-Nokto-Eta-Maia
icon-theme-name=Vibrancy-Full-Dark-Teal
font-name='Cantarell 11'
xft-antialias=true
xft-hintstyle=hintfull
enable-hidpi=auto

Kaynak link üzerinden farklı masaüstü arayüzü yüklemek için gnome,deepin,gnome vd.ilgili linkten ulaşabilirsiniz değerli arkadaşlar saygılarımla Forjest.

LİNK->> 

Please register to see this content.

• Like 1

xfce sini indirip sanal da denedim...  eskisi gibi sanal da denemeler pek zevk vermiyor... 6408 işlemcili mikro pc ye kurmak istedim

rufus ile diğerlerini nasıl yazdırdım ise yazdırdım... ve bios dan "sandisk uefi " boot olarak seçtirdim ve grub rescue ekranına düşüyor.. bu sorunu evimde de yaşadım.. 18 in betalarında.. beta olduğu için oluyor diye düşündüm ama son dönemde çok sık karşıma çıkıyor

soru şu... rufus da hiçbir ayar değiştirmiyor kendi default özellikleri ile iso yu seçip boot iso olarak yaz diyorum... geçen ay da geçen senede aynı şekilde yaptım.

sorun nedir ki son dönemde yazdırdığım iso lar grub rescue ekranına düşüyor.. nerde nasıl bir hata yapıyorum ?

What version of rufus do you use? I’m using the latest one (3.3.1400) and my laptop also has BIOS. Last night, I just installed Manjaro KDE and Cinnamon (both with Minimal profile) via Manjaro Architect ISO burned with rufus (using DD mode) without any problems so I guess other Manjaro ISOs would do the same.

When you add a Manjaro ISO, rufus automatically chooses “MBR” for “Partition Scheme” and “BIOS or UEFI” for “Target System”.

When you click “Start”, rufus asks if you want to install Grub 2.03. Click “Yes” to download it. Then rufus asks which mode to use to burn the image: ISO or DD? Choose DD as it is the proper method.

Restart your machine and go to BIOS settings to boot from USB. Then install Manjaro and profit. Good luck! 

diye de alıntı yaparak kendi sorumu cevablamış olayım

bu arada bu bios ları...... F7-F12 ye kadar boot menü mantığını değiştirenlere.... selam olsun...  her bios a giriş neyse ki hep DEL tuşu ile ama her bios içinde bios menü kodu yok.. netde arayıp bulmak gerekiyor......

Edited by tosunpasa

tosunpasa, 2 saat önce yazdı:

xfce sini indirip sanal da denedim...  eskisi gibi sanal da denemeler pek zevk vermiyor... 6408 işlemcili mikro pc ye kurmak istedim

rufus ile diğerlerini nasıl yazdırdım ise yazdırdım... ve bios dan "sandisk uefi " boot olarak seçtirdim ve grub rescue ekranına düşüyor.. bu sorunu evimde de yaşadım.. 18 in betalarında.. beta olduğu için oluyor diye düşündüm ama son dönemde çok sık karşıma çıkıyor

soru şu... rufus da hiçbir ayar değiştirmiyor kendi default özellikleri ile iso yu seçip boot iso olarak yaz diyorum... geçen ay da geçen senede aynı şekilde yaptım.

sorun nedir ki son dönemde yazdırdığım iso lar grub rescue ekranına düşüyor.. nerde nasıl bir hata yapıyorum ?

What version of rufus do you use? I’m using the latest one (3.3.1400) and my laptop also has BIOS. Last night, I just installed Manjaro KDE and Cinnamon (both with Minimal profile) via Manjaro Architect ISO burned with rufus (using DD mode) without any problems so I guess other Manjaro ISOs would do the same.

When you add a Manjaro ISO, rufus automatically chooses “MBR” for “Partition Scheme” and “BIOS or UEFI” for “Target System”.

When you click “Start”, rufus asks if you want to install Grub 2.03. Click “Yes” to download it. Then rufus asks which mode to use to burn the image: ISO or DD? Choose DD as it is the proper method.

Restart your machine and go to BIOS settings to boot from USB. Then install Manjaro and profit. Good luck! 

diye de alıntı yaparak kendi sorumu cevablamış olayım

bu arada bu bios ları...... F7-F12 ye kadar boot menü mantığını değiştirenlere.... selam olsun...  her bios a giriş neyse ki hep DEL tuşu ile ama her bios içinde bios menü kodu yok.. netde arayıp bulmak gerekiyor......

3mesaj yukaridaki rufus hazirlama seklini denediniz mi

forjest, 22 saat önce yazdı:

Cinnamon masaüstü özelliğini farklı masaüstü arayüzlerinede birkaç dakikada yüklemek mümkün örneğin xfce veya gnome kullanan birisi alttaki kodları kullanarak konsol üzerinden,yada yazılım yükleme merkezi  üzerinden cinnamon desktop'ı hızlı şekilde yükleyebilir birden fazla masaüstü oturum ekranı üzerinden seçim yaparak o arayüze geçiş yapabilir isterse eğer kolay gelsin.

Spoiler

Alttaki komutla lightdm conf dosyasına ilave edilecek kodlar:
/etc/lightdm/slick-greeter.conf 

İlave edilecek kod satırı

[Greeter]
background=/usr/share/backgrounds/greeter_default.jpg
background-color=#263138
draw-grid=false
theme-name=Adapta-Nokto-Eta-Maia
icon-theme-name=Vibrancy-Full-Dark-Teal
font-name='Cantarell 11'
xft-antialias=true
xft-hintstyle=hintfull
enable-hidpi=auto 

@forjestHocam bu bölümleri yapamadım

edit: uğraşıyorum şu an buldum galiba: oldu hocam restart yapınca cinnamon olarak açıldı ama bir garip oldu bazı seçeneklere tıklayınca açılmıyor

Karman çorman bir şey oldu: Linux Mintte sürümler arası geçiş kolaydı. Bunda Kde ye geri dönemedim: ya da yanlış bir şeyler yaptım

?Cinnamonun 18.0 sürümü henüz çıkmadığı için olabilir mi

Edited by efe34

dün mesai bitimini bekleyip eve varır varmaz, üstümü bile çıkartmadan usb yi kasaya taktım ve yedek ssd ye ki diğer diskleri de çıkartmadan; manjaro 18 stable ı yüklemeye başladım

(x2670 v1 - 16 ram 1600  - 120 ssd+2tb wd + 4tb s ve gb  x79 mb ile 2*24" monitör - 780ti vga)

kurulum kısmı zaman süreci konusunda yorum yapamıyorum. ama usb3 belleği usb2 portundan yinede hızlı yükledi desem .... ama reel bir hız tutmadım.

sata disklerim ntfs formatlı olup bu formatları da w8.1 de basic disk olarak yapmış idim

kurulum bitti ve disk ler read only.. store a baktığımda ntfs-3g yüklü olduğunu gördüm.. netde kabaca araştırmama rağmen hala bu sorunun sadece ben yaşamadığımı ve yazılanların bir kısmını uygulamama rağmen yaklaşık 1 yıldır bu sorunu aşacak bir yol bulamadım. diskleri özellikle kurulum anında kasaya bağlı bırakma sebebim de, install aşamasında açılan user ın tüm herşeye sahib olacağını varsaymak idi.. maalesef root ile de login olsak sonuç değişmiyor. ntfs diskler RO devam....

neyse.. asıl sorunlar...  reboot esnasında bu watchdog uygulamasının kapanması hem iş yerindeki hemde evdeki kasada aynı. ve kapanmaları süreç alıyor ve sıfır kurulmuş bir makinede neden failure hataları çıkar. servisler veya paketler nedir çok dikkat etmedim ama yinede dikkat çekici bir olay.. bu watchdog neden bu sorunu çıakrtıyor.. netde ne işe yaradığını araştırdığım söylenemez

panel.. klasik whisker menü ekli.. ben hem paneli hemde whisker ı son 1 yıldır yaptığım ayarları yaptım.. öncelikle alt barda duran panel şeffaf olmadığını fark ettim. ve menüyü açınca menü açık kalıyor. taki gidip mouse ile yeniden tıklayana kadar.. default kurulumda sorun yok. ama panel ve whisker ı değiştirince ortaya çıkıyor

ne değişiklik yapıyorum. menüleri solda ve mouse over ile değişecek şekilde.. 15 satır hale gelecek şekilde.iconları en küçük boyutda olacak şekilde filan ayralayıp saat i de lcd hale getirip batarya göstergesini gizledim...

ama asıl patlak 2. monitör de çıkıyor

eskiden mirror kurulum yapılıyor iken şimdi main monitör de kurulum devam ediyor. açıldıktan sonra sağdaki 2. monitör görünse bile bir süre sonra kararma oluyor ve mouse u 2. monitör e kaydırdığınızda ekranın üstü kısmında yaklaşık 3cm lik bir karıncalanma şeklinde parazit oluşuyor.

default kurulumda nvidia free driver ı yüklü geliyor. bu sorun 17 serisinde olmadı. her ne kadar 17.1.12 idi sanırım bunu kuramadım (usb ye yazma farkından) ama daha öncekilerde yaşamadım.

neyse.. bende nvidia dan 410 serisi driver ı indirdim ve kurmaya başladım. indirme sürecim uzun sürdü çünkü akk bitmiş ve ayın son günü... 8mb ile 100mb oldukça uzun sürdü bekleyiş...  ve sudo sh NVIDIA.. diye başlayan çalıştırma kodunu yemedi...  :)

bende netde bulduğum içinde xorg dahil bir kurulum yapmak istedim ve nvidia-settings kaldırılmış sanırım.. sudı pacman -S nvidia ile idare etmek isterken.. bu indirme/kurulum anında mouse ile sağa gittim.. gidişo gidiş.. ekran klavye herşey kitlendi...

bu işleme neden ihtiyaç duymuş idim ?

çok basit.... 4tb diskimdeki özellikle 3d ve 4k video ları denemek istediğimde ses var görüntü tamamen parazit den oluşan görüntü için..d efault vlc ile açılıyor video lar. ama dikey paratiz ve ara ara geniş bant ile renk tonları.. 

2-3 video da deneme yaparken... maalesef bu arada var olan ses de gitti... codec yüklemedim.. çünkü önceki serilerinde bu tür paketlere ihtiyaç duymadan seyredebiliyordum.. tamam disk ler ro olsa bile... erişim var... ayrıca monitör ler arası gezinirken sorun sadece vlc nin menü ve boyutlarında idi.. görsel olarak yani video seyretmede ses de sorun yok idi.. ama 18 serisinde herşey sorun ile başladı dün akşam... yaklaşık 2,5 saatim heba oldu.. ama sorun olduğunu tesbit ettiğim için pek de heba demek istemiyorum....

ve tekrar dönecek olursak...  ses gittikten ve vlc yi sağdaki monitöre kaydırmak isterken tüm sistem kitlenince yapacak birşeyim kalmadı...

kapattım ve win8.1 ssd sini bağladım.. sorun bitmedi.

ne garibtir ki, dün akşam sorunsuz kapattığım os açılması çok çok çokuuzn sürdü. ekrana mağazadan program indirmesi yaptığını sistem güncellemesi vs derkennnnnnnnnnn yaklaşık 35-40 dakikalık bekleme sonunda boş bir ekran... ve default kurulumda gelen beyaz pencere simgesi.. explorer vs açılmıyor.. menü vs aktif değil ki ben classic shell kullanırım. hiçbirşey aktif olmayınca ctrl+shift+esc ile taskman ın SADECE açıldığını/çalıştığını.. burdan başlat kısmından cmd ile açıp ver yazdım ama... versiyon doğru gibi olsa da hiç hareket yok.... uzun bir panik atak... 5sn sürmüş olsa bile... bana çok uzun geldi o süre.. hemen kitablıktaki cd leri karıştırıken... ne kadar altı çizik de olsa 8 ve 8.1 in msdn lerini buldum. 8.1 ile şansımı denemek istedim... 

kurulum esnasında şunu farkettim. hangi diske kuracağı seçeneği kısmında.... tüm diskleri getiriyor.. önceli 8.1 motun un hazırladığı uefi olduğu için 2 den fazla partition lar var dı ve emin olamadım. pc yi kapatıp sadece os ssd sini bıraktım ana karta bağlı ve kurulum yaptım... bu arada şunu zevk ettim... linux kurulumlarında hangi disk e kurulum seçeneği bir combo ile geliyor ve diski SİL gibi bir seçeneği olması bana ayrı bir SEVİNDİRİK RUH u yaşattı.

çok uzattım

win 8.1 msdn i kurdum ve kısa bir tur dan sonra uzun oturma moduna geçtim ve... dizileri bile seyretmeden ..... ve içimde kötü bir burukluk oluştu... 18 benim için bir fiyasko olmuş idi.. sayısız sanal denemeler ve sayısız beta kurulumları....

artık 18.1 veya benzer saçma seri nosu beklemeye kaldı....

selamlar saygılar

• Like 2

• Arch safında son zamanlarda sizinde bildiğiniz gibi üstad, tosunpasa  dağıtımının çeşitli fonksiyonlara,arayüzlere özelliklere sahip,ilk ve son kullanıcı için paketleri çıktı,son güncellemelerinin daha iyi olduğu hususunda büyük beğeniler var.Gereksiz programların olmadığı yada kullanıcının kendi hazırlayabildiği arcolinuxD/arcolinuxB olarak ayrı ayrı isolarıda indirmeye sunulmuş denemeye değer görünüyor istersen bir
    derim. :) 
  • Donanımsal farklılıklardan ötürü eski veya yeni olsun yaşanılan sorunlar,bu bütün linux dağıtımları için geçerli olan bir durum olduğu kanaatindeyim.Her yeni çıkan versiyonda çeşitli düzeltmeler yapılarak fixlenip tekrar'dan depolara indirmeye güncelleme olarak yayımlanmaya sunmaktalar beraberinde dağıtım üzerinde  kernel,geliştirilmiş olan gui'ler vb.tools'larında değişik fonksiyonlar kazanması,dağıtıma has kernel yapılandırmalarıda katınca ortaya ne kadar güzel şeyler çıksada,detay sorunlarıda beraberinde getirmekte ne yazıkki.
  • Rutin yapılanişlemlerde fark edilen detay negatif gelişmelerin çözümlenmesi ya güncelleme yoluyla yada kullanıcıının kendi beceri bilgisi dahilinde,dağıtıma ait forum ve çeşitli kaynaklar üzerinden araştırmalar yaparak çözümlemede ne kadar büyük rol alsada,bir yerlerde yinede eksiklikler olmakta.şu varki,unix dünyasında sorunlarla mücadelede oldukça sıkı ve zengin kaynakların olmasıda bu bağlamda sevindirici bir husus olsada,üzücü olan şuki,beğenilen linux dağıtımlarındaki dezavantajlardan biride,"bazı bildiğimiz dağıtımlar hariç",Türkiyede sınırlı sayıda Türkçe dilde forum,makale,güncel bilgiler vb.yardımcı kaynaklara sahip olmaması ingilizce dilde bir dünya zaten makale mevcut anlayanlar için sorun yok elbette

Saygılarımla.

Tavsiye dağıtımlar: Linux mint,MXLinux

• Thanks 1

forjest, 16 dakika önce yazdı:
  • Arch safında son zamanlarda sizinde bildiğiniz gibi üstad, tosunpasa  dağıtımının çeşitli fonksiyonlara,arayüzlere özelliklere sahip,ilk ve son kullanıcı için paketleri çıktı,son güncellemelerinin daha iyi olduğu hususunda büyük beğeniler var.Gereksiz programların olmadığı yada kullanıcının kendi hazırlayabildiği arcolinuxD/arcolinuxB olarak ayrı ayrı isolarıda indirmeye sunulmuş denemeye değer görünüyor istersen bir
    derim. :) 
  • Donanımsal farklılıklardan ötürü eski veya yeni olsun yaşanılan sorunlar,bu bütün linux dağıtımları için geçerli olan bir durum olduğu kanaatindeyim.Her yeni çıkan versiyonda çeşitli düzeltmeler yapılarak fixlenip tekrar'dan depolara indirmeye güncelleme olarak yayımlanmaya sunmaktalar beraberinde dağıtım üzerinde  kernel,geliştirilmiş olan gui'ler vb.tools'larında değişik fonksiyonlar kazanması,dağıtıma has kernel yapılandırmalarıda katınca ortaya ne kadar güzel şeyler çıksada,detay sorunlarıda beraberinde getirmekte ne yazıkki.
  • Rutin yapılanişlemlerde fark edilen detay negatif gelişmelerin çözümlenmesi ya güncelleme yoluyla yada kullanıcıının kendi beceri bilgisi dahilinde,dağıtıma ait forum ve çeşitli kaynaklar üzerinden araştırmalar yaparak çözümlemede ne kadar büyük rol alsada,bir yerlerde yinede eksiklikler olmakta.şu varki,unix dünyasında sorunlarla mücadelede oldukça sıkı ve zengin kaynakların olmasıda bu bağlamda sevindirici bir husus olsada,üzücü olan şuki,beğenilen linux dağıtımlarındaki dezavantajlardan biride,"bazı bildiğimiz dağıtımlar hariç",Türkiyede sınırlı sayıda Türkçe dilde forum,makale,güncel bilgiler vb.yardımcı kaynaklara sahip olmaması ingilizce dilde bir dünya zaten makale mevcut anlayanlar için sorun yok elbette

Saygılarımla.

Tavsiye dağıtımlar: Linux mint,MXLinux

Yalnız üstad manjaro grub kurulumunda kendini aşmış. 512 lik hdd de 4 windows 2 linux (iki mint cinnamon 2.si manjaro değişiyor) kurulu sonuncusu manjaro : boot bu kadar iyi  düzenlenebilir, en son hangisini seçtiyseniz onunla boot ediyor sürekli hem de uefi

Biosta uefimanjaro boot seçili bende sürekli

Edited by efe34

efe34

Uefi/legacy çoklu sistemlerde rahatlık olabilir elbette manjaro sürücü vb.anlamda daha konforlu diyebiliriz nihayetinde herkeze göre bir dağıtım mevcut.Grub yapılandırma işlemlerini istenilen şekilde görselde,son sistemde açılması vb.özellikleri, uygulamasını kurarakda tüm dağıtımlarda yapılabilir.Daha evvelki

çalışmalarımda sırf bu özellikleri kullandığımdan eklemiştim.Çoklu mevcut kurulu sistemlerde özellleştirme yapmak isteyen için iyi bir seçenek doğrusu.

• Thanks 1

forjest, 7 saat önce yazdı:

efe34

Uefi/legacy çoklu sistemlerde rahatlık olabilir elbette manjaro sürücü vb.anlamda daha konforlu diyebiliriz nihayetinde herkeze göre bir dağıtım mevcut.Grub yapılandırma işlemlerini istenilen şekilde görselde,son sistemde açılması vb.özellikleri, uygulamasını kurarakda tüm dağıtımlarda yapılabilir.Daha evvelki

çalışmalarımda sırf bu özellikleri kullandığımdan eklemiştim.Çoklu mevcut kurulu sistemlerde özellleştirme yapmak isteyen için iyi bir seçenek doğrusu.

Yok üstad grub customizer bende çalışmadı: çok denedim. en son uefi kurulum manjaro yaparsam hiç bir sorun yaşamıyorum: başka da uğraşmam

edit: manjaro ile 4 windows 4 linux sürümü boot edebilmiştim tek harddiskte

Edited by efe34

Memoli, 44 dakika önce yazdı:

@efe34 Manjaro da reFind boot manager kurup efi uyumlu tüm işletim sistemlerinizi boot edebilirsiniz.

Teşekkür ederim bilgi için ama zaten diğer işletim sistemlerinden sonra en son onu kurarsam zaten istediğim menü geliyor hiç bir şey yapmadan , bunu öğrendiğim de iyi oldu.

şuan NB da archman var... birkaç aydır yeni dağıtım yapmadılar.. dolayısı ile de bir sürü ayar yaptığım NB a 18.0.1 i kurup kurmama konusunda tereddüt ediyorum. geçen hafta manjaro nun web sitesi de değişti.. artık indirme adımını bulmak bir işkence oldu benim açımdan... öncesi çok basit menü ile neyi nerden alacağımızı biliyor idik.. şimdi şahsen ben şaşırıyorum nerde download linki ...

yenilik neler oldu bilmiyorum. sanal a da henüz kurmadım.. en büyük sorun whisker menü vs idi.. hatta evdeki desktop a 2. defa betasınını da kurmama rağmen 2 monitör vs de sorun yaşamış idim. umarım bunda o tür sorunları çözmüş olurlar

2 gün önce archman o güncelledim.. login aşamasındaki iconlar vs çok aşırı büyük olarak geliyor idi.. düncelleme sonrası bu adımlar düzelmiş idi.. 10 gün kadar güncelleme yapmamış idim. vaktim de olmamış idi...

ben şahsen libreyi bir türlü sevemedim. wps kurdum.  firefox un da esr sini kuruyorum güncelleme öncesi.. birde archman da archlinux.fr yi ekledim ama almadı.. yazım hatası da olabilir. kontrol etmedim.  # ile kapattım...

bu versiyonu kurup kendilerinin beyan ettikleri düzeltmeleri kontrol etmiş olan veya bahsettiğim sorunları yaşamış bu versiyonda giderildiğini gören varmı ?

evdeki desktop da direk update mi yapayım yoksa.. yeni iso dan yeni kurulum mu yapayım ?

vmware de kurdum.. whisker menü hala sorunlu...

1 yıldır menünün görüntüsünü hep aynı şekilde düzenliyorum ama bu 18 de ne oldu ise menüyü mahvettiler.. menüyü açtıktan sonra bir daha kapatamıyorsunuz.. kapatmak için mutlaka gidip başlat sekmesinde açma kapama yerine basmanız lazım.. ekranda bar da nereye basarsanız basın menü açık kalıyor

derken... hatamı da buldum... odak değişirken görünür kal eklemişler.. ve EZBERE menü dğeişimi yaptığım için... ALTA eklenmiş bu satırı görmeden geçiyormuşummmmmmmmmmm

HATA BENDE.. Suç bende.....  okumadan... ezbere iş yapmakkkkkkk

Edited by tosunpasa
  • Like 1

tosunpasa

Ev dizinine girip,gizli klasörleri görünür yap istersen (ctrl+h) | .config klasörünü sil  kendine göre özelleştirilmiş masaüstü yap istersen "xfce" üzerinde her türlü yapılandırma var önemli olan insanın hayal gücü elbette.Bakıyorumda farklı dağıtımlarda çeşitli değişik özelleştirmeler var,bunlardan bir tanesi duzeru linux live olarak deneme yapmıştım açıkcası çok başarılıydı. :) 

• Like 1

debian dağıtım sayısı nerdeyse sonsuz olmaya devam ediyor.. ubuntu modifikasyonu da... manası gerekliliğini anlamıyorum

ve maalesed debian lardaki app store kısmının görselliği berbat. arch grubunda bir görsellik olmasa bile arama mantığı şekli hoşuma gidiyor

görsel store olarak dabiki Deepin hepsinin önünde yer alıyor.

hayal gücü....

bahsettiğin olayı linux lerde yapmak için bir miktar da olsa script bilmek gerekiyor. misal yeni conky plugin i için...  benzer olay windows daki rainmeter için. klasik theme manager ile çok fazla şey yapılabilir mi bilmiyorum. linux lerde yıllardır hayran olduğum ise compiz deki pencereleri kapatırken yanıp yok olma efekti ama reel manada bu efekti nasıl uygular çalıştırılı.. bulamadım. aslında çok da fazla eklentisi veya hazır efekti varmı bilmiyorum da.

evet dosyalar muhakkak açık kod dur. bir note pad ile açılıp modifiye eidlir ama hangi mantık ve sıra ile yapılacak ?

bu OS işinde benden çok ilerisi. ben sistem desteği ve pc performans larında iyi sayılırım ama coder lığım yok. sen bir kod yaz onun son kullanıcıdaki performans ve işe uygunluğunu en iyi ben test ederim diyebilirim.

OS bilgin ve linux de sürekli kulaç attığın için şunu sormak veya muhabbetini edebilirsin.....

tüm dağıtımlar peyder peyder Deepin in store mantığına geçse ?

tabiki deepin in storedaki liste kısa diğerlerine göre ama oldukça SEXY.

ben yeni bir dağıtım veya yeni bir desktop Interface aramıyorum. ve aranmasını da çok mantıklı bulmuyorum. şuan linux kullanıcıları için en önemli şey kullanıcı sayısını arttırmak. bunu da başarmanın yolu son kullanıcı ların ihtiyaçlarına uygun ekran ve program sayısı. ben extrem bir kullanıcıyım. herkes libreye hastadır. ben WPS ye. hatta abiword bile mükemmeldir görsel olarak.

microsoft un son çıkardığı ofis lerde TABBED Toolbox ayarı baş döndürüyor. oldukça fazla yeni özellik ve oldukça fazla icon ile çok fazla ihtiyaca cevab vermeye çalışıyor ama bunu default yüklü açınca boğuluyor insanlar. diceksin ki 1milyon satır sana yetiyor mu ? eğer sql server dan anlık fivot yapıyor olsa idim dabiki yetmiyecek. genel ortalamaya göre ise 50k satırı geçen kullanıcı sayısı %3 değil.

üreticilere driver konusunda baskı yapılmıyor. dolayısı ile mfp ler için driver sorunu her geçen gün artıyor. ama kimse tutup linux kullanıcı sayısını arttıralım ve üreticeler doğal olarak.....

steam in başarısı ve oyun sayısı arttıkça windows sayısı da azalır ama öncelik son kullanıcılar için sürekli tüketecekleri yazılımlara odaklanmak gerek.

hatta buradaki AH scriptci arkadaşlar pyhton ve rubby de basit kullanıcı interface ve agentları yazarak bu konuda KATKI sahibi olabilirler.

birçok forumda şu sorudan nefret ediyorum. "eski pc/nb a hangi linux uygundur" ... ya arkadaş linux lere neden eski işe yaramaz pc lerinizi layık görüyorsunuz ?

bunda linux cüler suçlu. linux performansını tanımlamak göstermek için hep eski kasalar ile reklam yaptılar. YENİ ŞEYHHLER KONUŞMAK LAZIM.....

şahsi görüüm yeni dağıtım değil. yeni ek yazılım ve agentlar lazım linux e.