Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

1tb Hdd 32 Gb Olarak Görünüyor çare Nedir

tahsin4345
 Share

Recommended Posts

1TB HDD 32 GB olarak görünüyor çare nedir

içindeki bilgilerin hiç hükmü yoktur yeterki 1 TB  hdd  GERİ GELSİN YETER  

nasıl oldugunu anlayamadım  harici depolama diski olarak kullandığım  1tb  HDD  depolama aygıtım  ne hikmetse durduk yere  32 mb olarak görünüyor  disk sil boyutlandır tekrar formatla sanki  32 mb lık bir disk gibi hareket ediyor .  HDD LEVET  FORMAT PROĞRAMIYLADA  TAMAMINI FORMATLAYIP 1 TB HALİNE GETİRMEK İSTEDİM AMA PROĞRAM ÇALIŞMADI İÇİNDEKİ BİLGİLERDEN ARTIK UMUT KESTİM DİSKİ KURTARSAM YETECEK 

2018-11-13_203039.jpg

2018-11-13_203135.jpg

Google da Gparted yaz arat. Gparted.iso dosyasını indir.

Gparted iso yu USB diske Rufus ile yazdırıp bilgisayarını USB den başlat.

Gparted diskin durumunu gösterecektir. Onunla yeniden bölümleri silme oluşturma formatlama işlerini yapabilirsin.

Dikakt et bilgisayarında windowsun yüklü olduğu bölümü silme.

Sorumluluk size aittir.

• Like 1

değerli dostum malesef bahsettiğin Gparted iso  iso dosyasını bulup indirip denedim ama malesef olmadı galiba  dos ekranında  da diski  32 mb olarak gördüğü için diski acamıyor  dolayısıyledede diske müdahale şansımız olmuyor bahsettiğin isoyu çağırınca disk hemen çalışmaya başlıyor ama  tamamını göremediği için iso boşa düşüyor

farklı yöntemler deneyecez artık  bir tane bilgisayar  mühendisi dostumda bu işi dos ekranında çalışan disk proğramı olamsı lazım dedi 

pixokid, 16 saat önce yazdı:

Hard Disk Low Level Format v4.25 isimli programı indir bu programda senin o disk görünecektir ve bu programla format atarsan diskine kavuşursun yalnız epeyce uzun sürüyor 

Low Level Format v4.25  bu proğramın hertürlüsünü denedim malesef bu proğram işe yaramıyor

Ben bu tip olaylarda genel olarak "hp usb disk storage format tool" proğramını kullanarak çözdüm. Tek sorun bu kadar yüksek kapasiteli hiç olmadı. Aynı sorun yaşadığım disklerde windowsun kendi biçimlendirme uygulamaları işime hiç yaramadı. Hepsinde de hp nin yukarıda yazdığım uygulaması ile çözdüm. işlem yapmadan önce de farklı bir pc ye 2. hdd olarak diskimi takıp verileri yedekledim. Umarım sorununu çözer. Bu arada windowsta disk yönetimi kısmında da yine aynı boyut olarak mı görünüyor? 

• Like 1

İlk tavsiyem eklediğin resimlere bakarak önce minitool partiton wizard kullanarak diski biçimlemeyi denemen birçok kur ve live medya için kullandığım usb ler  kapasiteleri küçülmüştür bunları windows ile eski haline getiremem bu program ile gerçek boyutuna kavuşturmuşumdur program da diski seçip rebuild mbr yap apply ile uygulat sonra bölümlemeyi silip uygulat sonra ntfs olarak biçimle  bu şekilde çözülmüş olmalı disk eklediğin resimde tablosu GPT  ayrıca bunu MBR yaparak dene programda göreceksin convert gpt to mbr usb harici diskin gpt tabloya sahip olması garip ben hiç rastlamadım programda yaptığın değişikliler sonrası apply (uygula ) butonunu kullanmayı unutma yoksa hiçbir değişiklik uygulanmaz (önemli)

Dos altında çözüm bulabileceğini düşünüyorsan içinde birçok hard disk araçları mevcut olan hiren boot cd kullanabilirsin içinde birçok farklı iş ve disk markası için araçlar dahili mevcut tek tek denersin üstte adı geçen araçlarda içinde mevcut adını hiç duymadıkların da

harici diskin kutusunu açıp içindeki hard diski bir bilgisayara ikincil olarak takabilirsen usb harici devredemi yoksa hard diskte mi arıza var görebilirsin harici usb kullanım sağlayan kart da sorunlu olabilir hard diskin kendiside hard diskin kendisi arızalı diyelim bu durumda uygun firmware bulup versiyonu değişecek şekilde güncelleme veya düşürme yapmalısın  bu sayede yazılımsal bir hatadan sıfırlamış olur şanlıysan disk kendine gelir diskin yazılımı değilde üzerine vidalı kartıda arızalı olabilir internette bu kartların silgi ile kart ile disk arasındaki temas yüzeyinin nasıl temizlendiğini de incele bu ikisi arasında temassızlık olabilir 

bazı disklerde diskin boyutunu 32GB haline getiren jumper vardır nette araştır ama senin durumunda bu geçerli değil sanırım çünkü müdahelen yok kendiliğinden olmuş 

sonuç olarak biçimleme firmware ve kart arızası olabilir bu olasılıklara üstte değindin nette detaylı bakabilirsin  kolaygelsin

Ha bu arada diski açıcak isen bir kağıt veya karton üzerinde elinde eldivenle aç ve temas yüzeylerinin temizliği için de sadece bildiğimiz silgi kullan kolanyalı mendil vs ile silme toz içinse ufak boya fırçasını nazikçe kullan

Edited by ULUMANITU_

Sorun bence donanımsal. Disk kartını sokup temizlemeni öneriyorum. 32MB olmasının sebebi diskin önbellek boyutunun o kadar olması. Yani disk plakayı hiç okumuyor. Motor arızası da olabilir.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

• Like 1

Şu uygulama da bunun gibi sorunu olan disklerin eski kapasitesini geri getirmek için tasarlanmış. 

Deneyebilirsin.

Please register to see this content.

Uygulamayı çalışır sorunulu HDD'yi seç Restore Capacity butonuna tıkla.

İşlem bitince sistemi restart et ve Disk Yöneticisinden diskini kontrol et.

Boyut düzeldiyse diski biçimlendir ve harf ata.

• Like 1

deli_petro06, 6 saat önce yazdı:

Ben bu tip olaylarda genel olarak "hp usb disk storage format tool" proğramını kullanarak çözdüm. Tek sorun bu kadar yüksek kapasiteli hiç olmadı. Aynı sorun yaşadığım disklerde windowsun kendi biçimlendirme uygulamaları işime hiç yaramadı. Hepsinde de hp nin yukarıda yazdığım uygulaması ile çözdüm. işlem yapmadan önce de farklı bir pc ye 2. hdd olarak diskimi takıp verileri yedekledim. Umarım sorununu çözer. Bu arada windowsta disk yönetimi kısmında da yine aynı boyut olarak mı görünüyor? 

EVET  disk yönetiminden baktığımdada aynen 32 mb olarak görüyor .sanki disk fiziksel olarakta 32 mb mış gibi görünüyor.o görünen 32 mb tı  siliyorum biçimlendiriyorum ama hep 32 mb üzerinden işlem yapılıyor 32 mb lık bir hdd de hiçbir işe yaramıyor

canavar123, 2 saat önce yazdı:

Sorun bence donanımsal. Disk kartını sokup temizlemeni öneriyorum. 32MB olmasının sebebi diskin önbellek boyutunun o kadar olması. Yani disk plakayı hiç okumuyor. Motor arızası da olabilir.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

üstan aynen senin bahsettiğin gibi oldugundanda şüpeleniyorum .ama proğramlarla hdd ye müdahale etmeye kalkınca bilgisayarın acılışındada harkddiste çalışma sesini duyuyorum yanı motor çalışıyor görünüyor  burada resimdeki görüldüğü gibi uğraşıyorum. HDD deki bağlı aparata harici adaptör ile dışarıdan güç veriyorum yoksa bu görünen aparat tek başına diski görmeye yetmiyor

Edited by tahsin4345

DJ_Rush, 1 saat önce yazdı:

Şu uygulama da bunun gibi sorunu olan disklerin eski kapasitesini geri getirmek için tasarlanmış. 

Deneyebilirsin.

Uygulamayı çalışır sorunulu HDD'yi seç Restore Capacity butonuna tıkla.

İşlem bitince sistemi restart et ve Disk Yöneticisinden diskini kontrol et.

Boyut düzeldiyse diski biçimlendir ve harf ata.

bu bahsettiğin proğramı bir türlü indiremedim sağlam bir link varsa koyarsa bir denerim  ilgi ve alakan için ayrıca teşekkür ederim 

forjest, 19 dakika önce yazdı:

Program diskler üzerinde her türlü senaryoyu gerçekleştirmenizi sağlayacaktır çözülmesi dileğiyle. :) 

bu proğram ve benzerleriyle denedim ama hep 32 mb olarak görünüyor .sadece masaüstü bilgisayarın kasasına takıp linüx  kurmak isteyince kurulum aşamasında  diskin nekadarına kurmak istiyorsun deyince bende tamamına kuracam dedim işte o zaman bir tb  olarak diski görünce tamamını biçimlendir dedim amacım diski 1 tb  lık durumuna getirmekti ama kurulum sonunda linüx sü acmak için baya uğraştı acamayınca bakalım bir TB OLARAK  görünüyormu diye baktığımda 7 gb  görünüyordu sonradan gene 32 mb olarak gördüm  işte bu proğramlada denedim  MiniTool Partition Wizard Server Edition 9.0.0

Edited by tahsin4345

ben benzer bir sorunu  diskpart komutları ile çözdüm umarım sizde de işe yarar

çalıştır

cmd

diskpart

DISKPART> list disk

-------- ------------- ------- ------- --- ---
Disk 0 Çevrimiçi 465 GB 1024 KB
Disk 1 Çevrimiçi 149 GB 1024 KB
Disk 2 Çevrimiçi 7580 MB 0 B

DISKPART> select disk 2

Disk 2 şimdi seçili disk.

DISKPART> clean

(YALNIZ DİKKAT BU Tüm partisyonları bölümleri ve verileri siler, bu işlemi tüm diski yeniden formatlamak ve disk tüm kapasitesini kullanmak için yapınız sadece.)

DiskPart diski başarıyla temizledi.

Diskte gösterilecek birim yok.

windows disk yönetiminden sıfırlana diski yeniden oluştur

Gönderdiğin sağlık testi sonuçları iyi, hard diskin üzerinde donanımsal bir arıza görünmüyor. Hard diskinin MBR kütüğü ve bölüm tablosu bozulmuş.

Sıfırlama işlemi yaparak hard diskini eski haline getirebilirsin.

bir dostum böyle bir öneride bulunmuş iyi 
tamam da  bildiğim ve ulaşabildiğim  nekadar proğram yada yöntem varsa hepsini denedim denemediğim proğram kalmadı sizin önerebileceğiniz yöntem ve proğram usul varsa bana kılavuzluk yaparsanız o sıfırlama işlemini yapabiliriz ve etrafımda nekadar bu konuda bilgiye ac insan varsa sizinde izninizle paylaşırım ve birçok insanında faydalanmasına sebeb oluruz diye düşünüyorum   tnctr diye bir forum sitesinde baya fedakar dostlar var çeşitli yöntemler önermişler denedim olmuyor . ben 20 yıldır hobi olarak bilgisayarla haşir neşir olan biriyim kendime görede birçok bildiğim yöntemler vardı denedim ama ben başaramadım sizin bu konularda iddialı olduğunuzu duyunca da sizden destek istedim  yardımınız olursa çok makbule gececek ve bu desteğinizi hiç unutmayacağım bilgisayar konusunda çokda acemi sayılmam yeterki doğru yönlendirme olsun .sonuçta ben bu hdd yi gözden çıkardım yeterki sonuca ulaşalım.bu hdd benim depo olarak kullandığım yedek bir hdd idi içindeki dosyalardanda umudumu yitirdim sayılır .bu hdd üzerinde sadece 32 mb lık bir bölüm üzerinde hareket edemiyorum.bari 100--200  GB TA KADAR ÇIKARABİLSEM İŞE YARAR BİR HDD OLACAK  proğramlar üzerinden hdd yi çağırınca hdd nin normal çalıştığını da hissediyorum .içindeki motor hemen devreye giriyor ve çalışıyor olay budur .

byhabit, 3 saat önce yazdı:

Tek Diyeceğim HDAT2 dir kurtarılacak bir yanı varsa bu program hem kapasiteyi düzelticek modüle sahip hemde sıkıntılı bad sectörleri kapatabilir.

Gördüğün gibi bu yeni bulduğum proğramda iso dosyasından  açtığımda A: geliyor orada nasıl bir kod yazacagimi bilemediğinden bu konuda ilerleme yapamıyorum a dan sonraki tak kodu biliyorsan yada o yazanlardan çıkarabilirsen  banada ne yazacagimi yazarsan denerim

daha önceki mesajımda yazdım arkadaşında aynı şeyden bahsetmiş diskin ilk mesajında eklediğin ikinci resimde GPT bölümleme tablosu olarak görünüyor onu mesajımda belirttiğim program  ile MBR ye çevirmeyi ve sonra MBR kaydı ve bölümleme tablosunu yenilemeyi  deneyebilirsin  ginede sen bilirsin 

• Like 1

minitool programı için anlatıyorum şimdi eklediğin ilk resimde sarı kısım hard disk simgesine sağ tıkla delete all partition seçimi ve ardından sol üstte apply butonuna bas sonra gine aynı hard disk simgesine sağ tıkla bu sefer rebuild mbr seçimi ve apply butonuna bas şimdi hiç bölüm içermeyen formatsız MBR kaydı yenilenmiş bir disk oldu 

şimdi unallocated   olarak yani bölüm ve biçim içermeyecek şekilde görünüyor olmalı ama boyut tam görünüyor olmalı

şimdi o unallocated yazan yere sağ tıklayıp ntfs dosya sistemi ile bir disk bölümü oluştur ve uygulat  sonuç resmini ekle münkünse

• Like 1

ULUMANITU_, 10 dakika önce yazdı:

minitool programı için anlatıyorum şimdi eklediğin ilk resimde sarı kısım hard disk simgesine sağ tıkla delete all partition seçimi ve ardından sol üstte apply butonuna bas sonra gine aynı hard disk simgesine sağ tıkla bu sefer rebuild mbr seçimi ve apply butonuna bas şimdi hiç bölüm içermeyen formatsız MBR kaydı yenilenmiş bir disk oldu 

şimdi unallocated   olarak yani bölüm ve biçim içermeyecek şekilde görünüyor olmalı ama boyut tam görünüyor olmalı

şimdi o unallocated yazan yere sağ tıklayıp ntfs dosya sistemi ile bir disk bölümü oluştur ve uygulat  sonuç resmini ekle münkünse

Aynen dediğin gibi yaptım resimde göründüğü gibi yeni bölüm oluştursanda gene aynen 32 mb olarak disk  oluşturabiliyorsun yani diskin tam kapasitesi olan  1 tb ı görsen sorun zaten çözülmüş olacak