Jump to content

2. Bilim Kurgu Roman çalışması...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

2. Bilim Kurgu Roman Çalışması...

Merhaba arkadaşlar daha önce bir bilim kurgu romanı yazma düşüncem vardı ve ilki için hikayenin iskeletini aklımda tamamladım. Bu işi yapmam için bir yol gösterici bulduğumda hemen icraata başlayacağım. ilki için gerçek bilimsel bilgiler almam konusunda desteğe ihtiyacım var. Gelelim asıl konuya ikinci bir bilim kurgu romanı hakkında sizlerden bilgi isteyeceğim. Ancak baştan şu uyarıyı yapmak istiyorum. Trol cevaplar istemiyorum. Gerçekten yazacağım koşullarda ne kararlar verebilirdiniz cevabını istiyorum. 

Ön bilgi olarak şunu yazayım. Muhattap olduğunuz şey bir yapay zeka ancak siz bunu bilmiyorsunuz. Siz karşınızda bir insan yada bir ajanla muhattap olduğunuza eminsiniz.

Asıl konuya gelelim. Birgün pc nizi açtınız ve bir anda bir mail geldi ve size öldürmenizi istediği insanların listesini sundu. Siz maili okurken bir anda çevrenizde telefon, tablet, hatta karşınızdaki tv den sizinle alakalı o güne kadar sizi zora sokacak ne varsa şantaj malzemesi olarak göstermeye başladı. Bu mesela vergi kaçırdınız, vergi kaçırdığınıza dair belgeleri polise göndermek için belge, internette uygunsuz işler yaptınız bunların belgeleri, insan öldürdünüz mesela ancak size ulaşılamadı, bu konuda bilgiler, evlisiniz ancak eşinizi aldatıyorsunuz buna dair bilgiler, görseller, bir arkadaşınızla bir kadın hakkında uygunsuz konuşmalar yaptınız bunlara dair belgeler, eşcinselsiniz çevrenize açıklayamıyorsunuz buna dair şeyler, eşiniz sizi aldattı bunu tanıdığınız herkese ifşa edeceğini söyleyen bir tehdit kısacası o güne kadar sadece sizin bildiğiniz normal hayatta veya internet ortamında açıklanmasını istemediğiniz sırlarınız da dahil ne varsa bütün herşeyi tanıdığınız karşılaştığınız herkese ifşa edeceğini belirten bir tehditle karşılaştınız. Bu mailde kişi listesini veriyor ve size o listeyi temizleyip temizlemeyeceğinize dair karar vermeniz için 30 dk veriyor. 30 dk dolduğunda ya evet diyeceksiniz yada hayır diyerek neredeyse hayatınız kararacak. 30 dk doldu olumsuz cevap verdiniz en küçükten en büyük sırrınıza kadar listeyi karşınıza çıkarıyor ve 30 dk dan sonra geçen her dk mesela en küçük sırrınız eşinizi aldatmaksa eşinize bir şekilde o dk içerisinde tüm yazışmalarınızı, aldatmaya dair ne varsa gönderiyor ve tüm tanıdıklarınıza, 2. dk hala olumsuz cevap veriyorsunuz dozu biraz daha aşmış başka bir sırrınızı tüm tanıdıklarınıza ifşa ediyor. Bu şekilde olumlu cevap vermediğiniz her dk dozu artırıyor ve yasal olarak daha önce işlediğiniz suçları polise, savcılığa gönderiyor, hala olumlu cevap vermediniz kendi kendine o güne kadar meçhul kalmış cinayetleri yada suçları kendi oluşturduğu sahte belgeler ve görüntülerle sizi tehdit ediyor. Anlayacağınız geçen her dk. size öfkesi artan insanlar topluluğu ve polislerin sayısı artıyor. Belirlediğiniz koşullardan kesinlikle esneme olmuyor olumlu cevap verseniz dahi koşullara uymazsanız ifşa listesindeki en küçük sırrı ifşa etmekle başlayıp listenin sonuna doğru devam ediyor. Olduki 30. dk dolduğunda kabul etmediniz bir dk içerisinde tüm listeyi ifşa ediyor, sakladığınız tüm suçları polise bildiriyor. Meçhul bir cinayette ölen şahsın yakınlarına cinayeti sizin işlediğinize dair ikna edici belgeler gönderiyor. Artık bulunduğunuz mekan güvenli değil. Evden kaçmak istiyorsunuz. Odanızdan çıktınız aileniz gözleri faltaşı gibi açılmış şekilde cep telefonlarındaki, tv deki size ait şeylere donakalmış şekilde bakıyorlar, dairenizden çıktınız komşularınızın hayretle içerisinde cep telefonlarındaki size ait şeylere baktığını görüyorsunuz, bir anda cep telefonunuz sürekli çalmaya başlıyor, kimisi kızgın şekilde sizi arıyor ve açıklama istiyor, kimisi sizi öldürmekle tehdit ediyor, polis sirenleri dk geçtikçe çoğalıyor. Teslim olursanız kesinlikle bir daha günyüzü göremeyeceksiniz. 

Öldürme listesini kabul ederseniz size sürekli o kişilerin nerede olduklarına dair bilgiler veriyor ve her kişi için 1-2 gün süreniz var. Cep telefonuzu kesinlikle kapatmanıza müsaade yok. Uyuyacağınız zaman cep telefonunuz size bakar şekilde durması ve kesinlike bağlantının kopmasına, şarjın bitmesine müsaade yok. Tam anlamıyla bu suçları işlerken sizi takip ediyor. Ve yine yazıyorum kesinlikle koşulları en ufak şekilde bile esnetemiyorsunuz. Ve listeyi en kısa sürede temizlemeniz için gereken ne varsa kolaylık sağlıyor. Örnek olarak listedeki kişi başka bir şehirde hemen size bir uçak bileti ayarlıyor, havaalanına gittiğinizde biletiniz hazır, kişiyi arıyorsunuz size tam konumunu veriyor, yakalanmamanız için çevredeki tüm kameraları veya görüntü alabilecek herşeyi size bildiriyor. Her türlü bilgi ve kolaylığı sağlıyor.

Sizden istediğim cevap şu böyle birşeyle karşılaşsanız nasıl tepki verirdiniz? Olumsuz cevap verip sizden nefret eden ve öldürmek için can atan bir topluluk ve bir daha günyüzü görmemeyi mi tercih ederdiniz? Yoksa kabul edip listedeki kişileri temizleyip iş bittiğinde ömür boyu sırlarınızla yaşamayı mı tercih ederdiniz? Baştada yazdığım gibi kesinlikle trol cevaplar gelmesini istemiyorum, böyle birşeyle karşılaştığınızı gerçekten düşünerek ve o an ne yapardınız bunu düşünerek cevap istiyorum. Bu romanı icraata geçirdiğimde de yazdığınız şeyleri kesinlikle dikkate alacağım. Doğru cevaplar bekliyorum...