Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Profesörlere Nasıl Randevu Alınıyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Profesörlere nasıl randevu alınıyor?

arkadaşlar ben esansiyel tremor hastasıyım. 35 yaşımdan sonra özellikle artarak yavaş yavaş çekilmez oldu.  Esansiyel tremor demek adı üstünde Nedeni belirsiz titreme demek. yani tıp nedenini bilmiyor. bunun içinde yapılan her tedavi şekli semptomatik tedavi yani belirtileri hafifletmeye yönelik oluyor. Her çeşit ilacı denedim. botoks tedaviside oldum ama nafile. geriye bir DBS (Derin Beyin Stimülasyonu) yani beyini belirli volt elektirkle uyararak beyindeki dalgalanmaları nötüralize etme tedavisi kaldı. bu tedavi şekli daha çok parkinsonla anılıyor ama Esansiyel tremorla nedense pek anılmıyor ama onada iyi geldiği yazılıp çizilmiş.

geçen annemi bir tıp fakültesinin nöroloji bölümüne götürdüm bacak ağrılarından dolayı. O arada benim konuyuda araya sıkıştırdım ve asistanlara sordum. evet o ameliyatı yapıyor bir hocamız dedi asistan ama ilk önce ilaçla başlıyoruz dedi. benim için o süreçler sıkıcı bir tekrardan başka bir şey olmasada ameliyat sonunda mutlaka olacaksa prosedüre katlanıcam artık.

O ameliyatı yapan hocanız kimdir diye sormadım o an için ameliyatı düşünmediğimden. ama artık kesin kararlıyım.

O ameliyatı yapan Profesörü nasıl öğrenebilir ve nasıl onunla telefon irtibatı kurabilirim? Tıp fakültesi başka şehirde o yüzden gidip öğrernmek zor olduğundan telefonla öğrenip O profesöre randevu almak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim? deneyimi olan varmı?

@abdulhey_ bahsettiğin profesörün %99 özel muayenehanesi vardır veya özel bir hastanede çalışıyordur.Gittiğiniz hastanede doktorun yanına gidip profesör ile görüşmek istediğini söyle ve o da senle görüşüp özel muayenehanesine çağıracak ve orada fiyat vs işlerini konuşup anlaşırsanız işiniz hallolur. Nerden biliyorsun derseniz babam lösemi idi ve biz 15 yıl boyunca hastanelerden çıkamadık.Bu işle uğraşan (Lösemi tedavisi vs) her doktor hastaneye kabul için bile özel muayenehanesine çağırıyordu maalesef :(

eSANSİYEL tremor için ameliyat olmayın, propranolol ve pregabalin kullandınız mı: esansiyel tremor tanısı kesin mi.

Profesörden ziyade tremorla uğraşan bir nöroloji uzmanı bulmanızda fayda var:

devlet üniversitelerinde istediğiniz profesöre öğretim üyesi farkını ödeyerek muayene olabilirsiniz

Edited by efe34

ratapan, 6 saat önce yazdı:

@abdulhey_ bahsettiğin profesörün %99 özel muayenehanesi vardır veya özel bir hastanede çalışıyordur.Gittiğiniz hastanede doktorun yanına gidip profesör ile görüşmek istediğini söyle ve o da senle görüşüp özel muayenehanesine çağıracak ve orada fiyat vs işlerini konuşup anlaşırsanız işiniz hallolur. Nerden biliyorsun derseniz babam lösemi idi ve biz 15 yıl boyunca hastanelerden çıkamadık.Bu işle uğraşan (Lösemi tedavisi vs) her doktor hastaneye kabul için bile özel muayenehanesine çağırıyordu maalesef :(

Benim hastalığım ölümcül değil.  Özele zaten gitmem. O kadar param olsa bildiğim özelde çalışan profesör var ona giderdim. Ama epey bir soyulurduk. Çünkü pil parasına bile ortak oluyormuşsun. Yani en az 60 bin TL. 

efe34, 5 saat önce yazdı:

eSANSİYEL tremor için ameliyat olmayın, propranolol ve pregabalin kullandınız mı: esansiyel tremor tanısı kesin mi.

Profesörden ziyade tremorla uğraşan bir nöroloji uzmanı bulmanızda fayda var:

devlet üniversitelerinde istediğiniz profesöre öğretim üyesi farkını ödeyerek muayene olabilirsiniz

Çoğu Dr ameliyatı tavsiye etmedi zaten. Ama titremede artınca çekilmez oluyor.  7gün ilaçsız denedim. Çok zor oldu. Yinede direndim ve direnecektimde. Ama biri moral bozunca sabaha karşı 5.30 da hiç uyumadım ve çaktım ilacı. İlaçla kesin uyuyorum.

Bahsettiğiniz ilaçlar dahil kullanmadığım ilaç kalmadı.

Esansiyel tremor olduğundan tabiki eminim 22 yıl önce deneyimli bir nörolog koymuştu ilk tanıyı. O family tremor koymuştu. Öylede deniyor çünkü genetik geçişli olduğundan.

Gideceğim profesör nöroloji profesörü olacak zaten.? 

Asistanlarla Dr culuk oynamak istemediğimden direkt profesör e gitmek istiyorum işte. Annemi götürdüğümde hangi profesör ameliyatı yapıyor sormadım aptallık ettim.  Şimdi hem onu öğrenmem hemde O na randevu almam gerekecek.  Hangi profesör nasıl bilicem? Birde randevuyu e-randevudanmı, telefonla mı nasıl alıcam? Daha önce anneme MHRS randevu uygulamasından aldım diye hatırlıyorum ama şimdi baktığımda o tıp fakültesi MHRS randevu uygulamasında yok gibi bulamadım.

Geçmiş olsun. Eskiden tanıdıkla oluyordu bu işler. Tanıdık bir doktor sayesinde Ssk zamanında Cerrah Paşa'ya sevk almıştım  Profesör ilgilenmişti ve ameliyata girmişti. Şimdi işler nasıl yürüyor bilmiyorum. Oradan oraya, oradan oraya hep sevk edilerek ulaştık.

Umarım en kısa zamanda çözüm bulursun.

Tekrar geçmiş olsun.

@abdulhey

Öncelikle geçmiş olsun.

Benim oğlumda bir nöroloji hastası . Hastalığı Generalize Distoni. İstem dışı kasılmalar yaşıyor ve hiçbir ilaç onu rahatlatamıyor.

Periyodik kasılma ve titremeleri Amerika da deri altına yerleştirilen bir pil yardımıyla ve beyne yerleştirilen elektrot yardımıyla tedavi edebildiklerini bir belgeselde izlemiştim.

60 yaşlarındaki Parkinsonlu kadın hasta tedavinin sonunda istemdışı titremelerinden tamamen kurtuldu ve günlük işlerini yapabilir olmuştu. Bilmiyorum Türkiye de böyle bir operasyon yapılabiliyor mu? Ben hiç duymadım.

Doktorun çalıştığı hastahaneyi ve ismini öğrenirseniz ben de sizden öğrenmek isterim.

Tekrar geçmiş olsun.

sora sora bağdat bulunurmuş o sorun değilde. şu anda da ilaçları kullanırken iyiyim yani titreme yine var ama ne hareketsel nede ruhsal rahatsızlık yapmıyor pek. o profesörlerde gebermeye durduğunda ancak insafa geliyorlar. bir kere bir travma geçirmiştim sırayla ilgili dr lar geldi muayene etti. o tür zamanlarda esansiyel tremorun doğası gereği daha çok titriyorum. Nörologda geldi. çok tezcanlı bir dr du.bir kaç hareket yaptırdı. çay içebiliyormusun? içersin sağelinde  fazla titreme yok. hadi eyvallah. halbuki tüm vücutta müthiş gerilime neden oluyor buda beni nerdeyse akut zamanlarda psikotik reaksiyon sınırlarına getiriyor. onu hiç soran yok. daha doğrusu bende bilmiyordum. bu bir kaç gün önceki ilaç bırakma deneyimimle artık iyice emin oldum. psikolojik rahatsızlıklarımın altında da esansiyel tremor var. bunları söyleyeceksin. sen söylemezsen dr ların umurunda değil. mesela Cerrahpaşada da aynısı olmuştu. uzman dr muayene edip nöroloji profesörünün yanına götürdü beni. ağzından cımbızla laf alıyorsun. baktım olacak gibi değil bildiklerimle sıkıştırdım. bu seferde gülüyor prof. Bizim ona söyleyeceğimizi o bize söylüyor diyor. aman ne komik. bunun ameliyatı yok onunla yaşayacaksın dedi. bende botoks tedavisini hatırlatınca onu bari yaptırdı ama bi faydasını görmedim. titreme metabolizmanın içinde olan bir şey kitlesel kas eklem gruplarında dıştan botoks ne yapacaki? mantıken düşündüğün zaman.. ha ufak tefek kaç kirpik düşmesi gibi distonilerde işe yarar.

çeşitli tıbbi olmayan yöntemler var. youtube da tmj miydi neydi unuttum. bir diş dr u bulmuş. yutağa yakın yerebir aparat yerleştiriyor. esansiyel tremoru olan hastanın titremesi pat diye kesiliyor. keşke bizde öyle bir çare bulabilsek. titreşimsiz hayata o kadar hasretimki 12 yaşımdan beri titriyorum.  şimdi anneme randevu alacaktım taa şubata var. 1 ay sonra gel demişti dr. tıp fakültelerinde randevusuz bakmıyorlar. kontrol için geldik desek bakarlarmı acaba?

@Memoli bu ameliyatlar artık genelleşmeye başladı. eskiden tek bir dr yapıyordu Türkiye çapında. şimdi büyük şehirlerin  üniversite hastanelerinin hepsinde yapılıyor.

Samimi ilginiz ve dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.

NOT: şimdi aradım bölüm dr larına muayene oluyormuşsun onlar Profesöre yönlendiriyormuş. taa 2.5 ay sonrasına hem anneme hem bana randevu aldım.

Edited by abdulhey_

@abdulhey_ Annemde kalp kapağı kireçlenmesi var ve bu kireç sürekli artıyor ve bunun ilacı yok(Kireçlenmeyi önleyen veya azaltan). Tv de İbrahim  SARAÇOĞLU nun kireçlenmeye karlı anlattığı kürü denedik ve kireçlenme minimum seviyeye indi. 2,5 aya kadar istersen senin rahatsızlığın için de kür önerisi var deneyebilirsin.Umarım faydalı olur bu sıkıntıdan kurtulursun.

• Like 2

Tremor icin profesore gerek yok. Gereksiz bir takinti profesor aramak. Pubmed de butun her konuyla ilgili yayinlar var bazılari parali fakat universite bunyesindeki bir tip fak. Ogrencisi bile o yayina ulasabilir. Tremor icin 2.5 ay sonraya randevu vermek abarti olmus. Ingilizceniz varsa yayini bulun ben %90 fulltext olarak gonderebilirim onu size. Haa su gerekebilir pil takilacak sa ki bunun parkinson tremorunda (istirahat tremoru. Hareketle kaybolur) faydasi var diye biliyorum . Pili tecrubeli birine taktirmak dusunulebilir.

Edit. Esansiyel tremor anksiyeteyle birlikte artar. Zor bir durum. Acil sifalar dilerim

Edited by efe34

efe34, 4 saat önce yazdı:

Tremor icin profesore gerek yok. Gereksiz bir takinti profesor aramak. Pubmed de butun her konuyla ilgili yayinlar var bazılari parali fakat universite bunyesindeki bir tip fak. Ogrencisi bile o yayina ulasabilir. Tremor icin 2.5 ay sonraya randevu vermek abarti olmus. Ingilizceniz varsa yayini bulun ben %90 fulltext olarak gonderebilirim onu size. Haa su gerekebilir pil takilacak sa ki bunun parkinson tremorunda (istirahat tremoru. Hareketle kaybolur) faydasi var diye biliyorum . Pili tecrubeli birine taktirmak dusunulebilir.

Edit. Esansiyel tremor anksiyeteyle birlikte artar. Zor bir durum. Acil sifalar dilerim

:) yahu arkadaşım bahsettim ya o kadar ameliyatı profesör yapıyormuş veya zaten profesör yapar..  çünkü bu zaten bilinen bir hastalık değil tıbben, tıbbın geldiği son nokta itibarıyla. tedavide zaten yine semptomatik olacak. adı üzerinde ; "nedeni belirsiz titreme" nedenini bilmediği şeyi nasıl tam tedavi etsin tıp veya Drlar.. Ur falan olur hadi onu aldık derler artık hiç bir etkisi olmayacak derlero zaman tam tedavi olarak düşünülebilir. E.t. un üzerine yazılmış tek bir kaynak var Türkçe. bir bayan nörolog tez olarak yazmış. ve nedenselliğin heterojen olduğu ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiş. yani bir çok mekanizmadan kaynaklanıyorsa tam tedavinin olacağını düşünmek zaten mantıklı olmaz. ayrıca bahsettiğin kaynakla neyi kastettin valla anlamadım :) 

randevuyu normal poliklinik için aldık. tıp fakültelerinde öyle.. bir kere bir burun filmi çektirmiştim aynı hastanede ancak 6 ay sonra film elime ulaştı. o kadarda üzerine düşmüşken. sağ taraf sola göre direkt gitmiyor nefes. çok sorun değil ama kötü bir koku yapıyor. tesadüfen bir diş Dr una sordum; havanın ulaşmadığı bir yer vardır orası mayalanma yapıyordur dedi. evet bencede öyle. buruna bakıyorlar ikiside eşit şekilde açık diyorlar dr lar. hatta en son yine koku için gittiğim dr tomografi çektirmişti. buyrun beraber bakalım dedi ikna olmam açısından. hakikatende  6-7 mm eşit delik var . tomografide açıkça görülüyor.

evet pil parkinson , esansiyel tremor konusu aynen dediğin gibi. benimde bildiğim o yani.  yani burda mekanizmayı düşünerek faydası olurmu olmazmı çıkarım ne kadar yapılabilir onu pek düşünmemiştim. ama parkinsonun dinlenme halinde esansiyel tremorun ise hareket halinde ortaya çıktığını biliyorum. 

Esansiyel tremor anksiyete, depresyonla artıyor. zaten işin kötü yanıda o.  Orda nöropsikiyatrik bir durum olduğu anlaşılıyor sanki.  işin dramatik olmasının nedeni bakışımlı olması veya işte komplike nöropsikiyatrik bir durum olması. veyahut bana öyle geliyorki hepsinin altında esansiyel tremor var. en son olarak bu kanıya vardım. çünkü titremeyince psikiyatrik pek bir şey olmuyor. ama geçen hafta 7 gün ilacı komple bırakmamda ilaç komple vücuttan atılınca titreme açıkça kendini gösterdi. resmen beyine nasıl bir enerji ise artık yoğun bir enerji gidiyor ve müthiş sıkıştırıyor beyini. zihnin savunma mekanizmaları zayıf düşünce titreme  dahada artıyor titreme arttıkça artık eşiğim ne kadar iyi olsada psikolojim gitgide bozuluyor. böylece herhalde hiç ilaç kullanmasam nöropsikiyatrik bir dağılma ile süreç sonmu bulur devammı eder. . böyle pis bir kısırdöngü işte.  o anda da bir insandan tahrik geldimi zaten öfken anında tavan yapıyor ki o da oldu. salağın biri bir tahrikte bulundu gerilim sona dayandı. dedim içimden , sen hiçç kendini zorlama boşuna bu E.T. a zaten bilişsel-davranışçı tedavi sökmez böyle salaklarda iyice ayar eder seni en iyisi ilaca devam.. hiç değilse kontrol sende olur...  İlaçla hiç değilse sakin ve kontrollüyüm titreme ve ruhsal olarak.   İlgin ve samimi dileklerin için çok teşekkür ederim..